Do zvláštního tábora, který za druhé světové války nejvyšší německé velení vybudovalo pro nejproblémovější zajatce spojeneckých armád, přiváží eskorta nové vězně. Místní velitel, plukovník von Luger je pevně přesvědčen, že se nikomu ven uniknout nepodaří. A proto nemá smysl ani něco podobného plánovat. Přesto se již první den o útěk z tábora pokusí hned několik nováčků. Velitel zajatců Bartlett, jemuž se v minulosti podařilo připravit již několik úspěšných útěků, navrhne svému nadřízenému Ramseymu akci, při níž by z tábora najednou zmizelo dvě stě padesát zajatců. A tak se rozběhnou pečlivě utajované přípravy na největší útěk druhé světové války. Důležitou roli v něm hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski… Působivé drama, které patří mezi nejlepší válečné filmy, natočil úspěšný hollywoodský režisér John Sturges, podepsaný rovněž pod dramatem Stařec a moře, westerny Sedm statečných, Poslední vlak z Gun Hillu, Přestřelka u O.K. Corralu, Hodina pušek či sci-fi Zajati vesmírem. Přestože příběh byl inspirován skutečnou událostí, nezdůrazňuje jeho tragiku a spíše se soustředí na život v táboře, na důmyslné přípravy a plány hrdinů. Vsadil přitom na širokou řadu osvědčených hereckých osobností (Steva McQueena, Jamese Garnera, Charlese Bronsona, Jamese Coburna, Donalda Pleasence), které brilantním způsobem ztělesňují určitý typ. Hudbu k filmu napsal americký skladatel Elmer Bernstein. (Česká televize)

JARDAHONDA

Jeden z nejdůvtipnějších a nejnapínavějších dobrodružných filmů všech dob. Velký útěk vznikl v mistrovské spolupráci režiséra Johna Sturgese, scénáristů Jamese Cllavela a W. R. Burnetta a skladatele Elmera Bernsteina. Velký útěk, natočený na motivy skutečných událostí, nabízí velkolepou zábavu, která "upoutá, napne i dojme" ()

MayB2

Vlastně mi docela vadí, jak dobře jsem se bavila – je to normální, půlku válečného snímku se usmívat od ucha k uchu, když to není komedie? Takže se mnou moc nehnula ani smrt Ivese, ani poprava – to bude ale asi i tím, že si tehdejší tvůrci ještě tak nepotrpěli na naturalismus takových scén. Na druhou stranu ten pozitivní duch je povznášející, ta neústupnost, nevzdávání se, kamarádství... Oblíbené postavy: Hilts 'The Cooler King', Danny 'Tunnel King', Hendley 'The Scrounger'. ()

Dann99

Nemyslím,že v zajateckom tábore bola až taká pohodička a všetko im vychádzalo až príliš ľahko,preto idem s bodmi trošku dolu.Pri tejto stopáži film nenudí aj vďaka hviezdnym hercom. ()

Yelistr

Nejměkčí filmoví náckové a ředitel věznice co jsem kdy viděl. Skoro se mi až nechce věřit, že by Gestapo nebo Luftwaffe nechávalo žít někoho kdo utekl víc jak 10x ze zajateckého tábora. Trochu mi nesedl ani soundtrack, který ubírá filmu na vážnosti. Každopádně skvělé herecké výkoný (hlavně Richard Attenborough a Steve McQueen) a realistický scénář, který vás nenechá až do konce tušit jak to s hrdiny dopadne, dělají z filmu napínavou podívanou. ()

radimhasalik

Chvílemi mi to přišlo jako komedie, případně snaha tvůrců o satiru. Němci mi přišli jako hodní kamarádi. Filmu vytýkám i nerealističnost. Souhlasím s komentujícími, že to vypadalo mnohem více jako pionýrský tábor. Film vůbec nevystihuje tehdejší krutost. Teprve konec je drsný. Kdyby to bylo pojato trochu jiným způsobem, mohl by to být skvělý film. Takto hodnotím třemi hvězdičkami. ()

Mil_haus

je to film podle skutecnych udalosti a mne by opravdu zajimal film o tom kde vezni sehnali material a vsechny propriety potrebny pro zavedeni utekovy tovarnicky za kterou by se nestydel ani henry ford. kdyz pominu spoustu "easy ziskanych propriet" ktery mi nedaj spat, je to jeden z nejlepsich valecnych filmu co kdo kdy natocil. bez debat jsem koukal a bavil se celou dobu, fandil utekarum a proklinal hlidace pokazdy kdyz to vypadalo ze na vsecko prijdou ()

HMJohnsony

Válečná pohádka! Dlouho jsem neviděl tak naivní válečný film. Snad nikdo nemůže věřit takovým poměrům v zajateckém táboře. Až na zábaly a vířivku to připomínalo lázně. Rád si dopřeji klasiky, ale toto bylo skutečně úsměvné. Doporučuji syrovější filmy například z ruské produkce. ()

maestrum

Rozporuplný film. Kde jinde vězni dostanou čokoládu, máslo, či dokonce foťák ? Nejmírumilovnější zajatecký tábor, jaký kdy byl ztvárněn. Naivní Němci, 17x pokus o útěk a přesto vězeň žije. Tak pojď, odsedíš si 14 dní na samotce a příště to můžeš zase zkusit. Jak říkám, je to celé takové rozporuplné až naivní. ()

loukonicek

Výborný film. Nemusím staré filmy, ale tento jsem na doporučení shlédla až do konce. A to s extrémně zatajeným dechem. Úsměvné scénky, super herecké výkony a pořádné napětí. Jediné z čeho mám husí kůži je, že je to podle skutečné události. Čest všem! ()

Naive

Skvělé (příběh, herci )...... .až na tu hudbu, díky které film chvílemi působil jako parodie, bohužel. ()

Pucmeloud

Těžko je mi uvěřit,že tvůrce takového westernu, jako bylo Sedm statečných, se stejně vynikající plejádou herců, dokáže o skutečném příběhu z války natočit takovou komedii a nazvat to dramatem...automaticky se nabízí paralela s Ouryho "Velkým flámem", což byla opravdu komedie a taky docela napínavá. Celé mi topřipadalo jako dobrodružná bojovka ze skautského tábora, kde vedoucí dělali úplně blbí němci s nekonečnou trpělivostí a shovívavostí k machrování a zábavám vždy vyleštěných frajírků s fešáckým úsměvem. Ty tři hvězdičky za výpravnou podívanou a oblíbené herce, víc nic. ()

tumpach

Krasnej bijak. Co na tom, ze postavy jsou spis figurky, u nichz se o nejaky psychologii nebo vyvoji neda mluvit. Co na tom ze si McQueen vyvzdoroval zbytecne moc prostoru, kterej ta postava z logiky deje nepotrebuje. Co na tom, ze hudba = jedna melodie furt dokola hrana. Proste skvelej bijak, pro kterej mam slabost. Zajimalo by me, jaky bylo nataceni pro D. Pleasence, kterej v podobnym lagru jako sestrelenej letec fakt sedel. ()

JanMarek

Nejlepší scénář napíše realita samotná. V tomhle příběhu není potřeba žádná klišovitá patetická blbost, žádné dojemné sáhodlouhé vylévání srdíček hlavních hrdinů, žádné super cool zpomalené záběry a ani žádný do příběhu uměle nacpaný zamilovaný vztah. Ne, nic z toho tam není, je to prostě o tom, o čem to má být - o největším a asi nejpropracovanějším útěku zajatých spojeneckých letců za druhé světové války a to se povedlo na výbornou. Mimochodem pokud se někomu bude zdát nereálné, že se celá věc neprovalila dříve, berte zřetel na to, že tento příběh se opravdu stal. ()

Hurikan_mdx

Skvěle zpracovaný příběh, plný humorných momentů podaných s kamennou tváří. Od pěti hvězd jej dělí jen konec, kterému trochu ubírá jeho reálná předloha. ()

rbr

Decentní pobaveníčko s množstvím fajnovejch elementů (zvlášť vylíčením soudružnosti mezi postavama), ale navzdory extrémní dýlce to nejde dost deep a zřídka kdy to působí reálně. Film opomíjí hrůzy války, ale radši jako Stalag 17, se snaží vytvořit ze situací kyselou komedii, což ale působí nevhodně radostně a nesnasitelně pokrytecky. A Coburnův australskej přízvuk je až smutnej nápad. Čekal sem víc od týhle "klasiky". ()

Whiterose

Další klasika od Johna Sturgese. Film je to slavný a legendární a k tomu ještě na motivy skutečných událostí. Tři hodiny sledujeme zábavný příběh na pozadí válečných událostí. Na plátně doslova perlí herecká elita té doby: svalouš Bronson, uhrančivý Garner, dlouhán Coburn a především frajer všech frajerů McQueen. Sledovat právě Steva je čirá radost a potěšení. Pokud by mělo být slovo cool definováno obrazně, musí vedle něj být fotka Steva McQueena. Scéna na motorce, pochodování na samotku (tolikrát!), házení míčkem a pálení kořalky, tyhle obrazy nelze nemilovat. Děj samotný je hodně dobrodružný a já sama jsem si několikrát musela říct "jako tohle už snad ne", ale je to prostě film a vylíčit všechny detaily a technické podrobnosti kopání tunelů, to by musel vzniknout dokument na pokračování. Proto přistupuji na režisérova pravidla hry a nechávám se bavit. První půlka filmu (v táboře) je dobrá, ale teprve po útěku to začne náležitě šlapat. V této části filmu mám nejradši 3 scény: Steve McQueen utíká náckům na motorce, James Coburn jede na ukradeném kole (kolo je malé, Coburn se svojí postavou samá ruka, samá noha na něm vypadá k popukání) a James Coburn znovu, tentokrát v kavárně coby svědek odbojářského útoku. Zároveň právě v druhé části filmu dojde na závažnější polohu příběhu, to když náckové postupně chytí skoro všechny útěkáře. Závěrečná poprava důstojnické padesátky je krutým finále a myslím, že tím je dostatečně naznačeno, že se nejedná o válečnou veselohru na téma "jak parta správných hochů utíkala ze zajetí". I po letech hodně kvalitní film, dávám čtyři zasloužené hvězdy. ()