Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Životní příběh folkového zpěváka Woodyho Guthrieho, který zpíval o radostech i strastech amerického národa během velké hospodářské krize. Příběh snímku Cesta ke slávě se odehrává ve 30. letech 20. století, kdy americkou společnost sužovaly následky velké hospodářské krize. Prudký nárůst nezaměstnanosti a pokles produkce zásadně ovlivnily životy obyčejných lidí. Mnoho z nich mělo problém zajistit své rodině alespoň ty základní jistoty, jakými jsou bydlení a jídlo. V podobné situaci se tehdy ocitl i pouliční zpěvák a muzikant Woody Guthrie, který bývá považován za zakladatele amerického moderního folku. Děj snímku vychází z Guthrieho autobiografické knihy a odehrává se v době, kdy se připojil ke skupině kočovných farmářů mířících do Kalifornie. Věřil, že se mu tam podaří zajistit lepší budoucnost pro svou manželku a dvě malé dcerky. Ve společnosti vyděděnců, kteří se protloukají životem a snaží zachovat zbytky důstojnosti, nakonec dobrovolně strávil několik následujících let. Své zkušenosti otiskl ve svých písních, které věnoval těm, které během svého putování americkým venkovem potkal. Ve svých písních zpíval o všedních radostech, ale i tehdejších sociálních a politických problémech, které reflektovaly bídu a mizerné pracovní podmínky... Životopisné drama režiséra Hala Ashbyho bylo v roce 1977 oceněno dvěma Oscary v kategorii kamera a adaptovaná hudba. Ocenění za nejlepší kameru získal významný americký kameraman Haskell Wexler, který během natáčení poprvé využil steadicam. Jedná se o zařízení, které umožňuje natočit hladké a plynulé dynamické záběry. Hlavní roli Woodyho Guthrieho ztvárnil David Carradine, díky jehož znamenitému hereckému výkonu vynikají folkové písně, které dokázaly v těch nejtěžších chvílích spojovat americký národ. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (36)

Rob Roy 

všechny recenze uživatele

Great slice of Americana a sedmdesátkový masterpiece, Vynikajicí "životopisný" film, který kdovíproč nemá takové jméno jako jiné, známější Ashbyho filmy. Autentický, fantasticky nasnímaný (a vůbec to není o tom prvním steadicam shotu) a skvěle zahraný. 197 hodnocení je opravdu velká bída, ale ono se není zas tolik co divit, když je v pořádné kvalitě dostupný až nyní. Takže napravujte. RIP Hal Ashby, RIP Haskell Wexler, RIP David Carradine. ()

Jossie 

všechny recenze uživatele

Vždycky u tohoto typu filmů přemýšlím, proč měli ti muži ženu a děti - ono to nejde skloubit. Buď budete držet hubu a krok a vydělávat a živit rodinu nebo bojovat za práva dělníků, ale pak raději bez té rodiny. Protože pravdu má jak ten zpěvák, tak jeho žena a nemůžete se postavit na stranu žádného z nich. Ti lidé to měli tenkrát těžké a písničky i postoj Woodyho Guthrieho pro ně musely hodně znamenat. A navíc byly moc dobré. ()

Reklama

classic 

všechny recenze uživatele

Film mi svojou témou, t.j Svetová hospodárska kríza, a jej následky, pripomenul iný, ale oveľa prepracovanejší snímok Johna Forda z roku 1940 s názvom The Grapes of Wrath, ktorý patrí medzi moje najobľúbenejšie filmy vôbec. Tento, pod taktovkou, taktiež skúseného Hala Ashbyho sa venuje tomuto problému, prostredníctvom speváka Woodyho Guthrieho, človeka s túlavými topánkami, ktorý väčšiu chvíľu doma neobsedí, má na pamäti pomôcť svojej rodine, aby predišla chudobe, tak sa jedného dňa podujme, odísť smerom na západ, do slnečnej Kalifornie, kde chce skúsiť šťastie, a preraziť pomocou svojho speváckeho talentu, pričom počas tejto cesty, stretáva množstvo ľudí... Najmä by som povedal, že vidí všade okolo seba občanov, ktorých postihla strašná chudoba, preto sa rozhodli premýšľať o hromadnom EXODUSE z domova, niekde, kam by mohli začať odznova, ale koľkokrát bývali vykorisťovaní... A on sa im snažil pomáhať... Je to určite pozoruhodný filmový počin, ktorý som chcel už veľmi dlho vidieť, a to kvôli zvedavej a oscarovej kamere, majstra Wexlera, ktorého nadovšetko uznávam, či hereckému výkonu s prekvapivým stvárnením v podaní Davida Carradineho, ktorého mám maximálne zafixovaného, ako Billa z Kill Billa, alebo Kwai Chang Caina zo seriálu Kung Fu : Legenda pokračuje, takto som dozaista prekvapený, čo sa v ňom skrývalo... Najhoršie na filme, je jeho tempo, jeho dĺžka, jeho štýl, kde tieto prvky mi moc nesadli, preto hodnotím takto. No, podotýkam, že nevidieť film, by bola škoda. ()

Kimon 

všechny recenze uživatele

Námět skvělý, filmové zpracování z hlediska kamera, hudba, kostýmy, střih, scénář také, ale ta neúměrná délka 142 min je na škodu. Spousta záběrů je dlouhých, nezáživných a pro diváka nudných. Po počátečních 45 minutách se v příběhu vlastně nic podstatného neudálo. Ten snímek mohl být zpracován na polovině své minutové délky a byl by vynikající. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Vandrácká folková legenda a cenný pohled do poměrů vykořisťovaných chudin za dob prašných bouří a velké hospodářské krize. Nejde o klasické dějeplné bio, tempo slabší, film je podobně duchem volný jako jeho hlavní postava - zde Carradine super volba. Pasáž na cestě z Texasu do Kalifornie moc pěkná. (f*ck commies) ()

Galerie (87)

Zajímavosti (3)

  • Jedná se o první film vůbec, kde byl při natáčení používán Steadicam. Díky tomu také získal Oscara za kameru. (Vojtas12)

Reklama

Reklama