Torchwood

TV spot 1
Velká Británie, (2006–2011), 35 h 2 min (Minutáž: 47–60 min)

John Barrowman, Eve Myles, Gareth David-Lloyd, Burn Gorman, Naoko Mori, Kai Owen, Tom Price, Olivia Hallinan, James Marsters, Mekhi Phifer, Alexa Havins (více)

Série(4) / Epizody(41)

Torchwood. Mimo dohled vlády, více než policie. Vyhledává na Zemi mimozemský život, vyzbrojuje lidstvo pro budoucnost. Ve 21. století se vše změní... a na to se musíte připravit. Torchwood Institute je tajná organizace pod záštitou OSN. Založila jej královna Victorie již v roce 1879 a rozhodla se vytvořit úřad pro výzkum technologií, dokumentování a boj s nepřátelskými mimozemšťany. Děj seriálu se odehrává na základně Torchwood Three ve městě Cadriff ve Velké Británii a jedině zde ze všech čtyř základen Torchwood se monitoruje tzv. "díra v čase a prostoru". Třetí Torchwood vede pět lidí, jejichž vedoucím skupiny je kapitán Jack Harkness, o kterém se dozvídáme velice málo informací. Zůstává tedy zdrojem tajemství, na které se pomalu snaží přijít nová členka skupiny, bývalá policistka Gwen Cooperová. (A.L.E.S.)

TV spot 1

jasiska

1. a 2. séria: 4 hviezdičky, 3. a 4. séria: 5 hviezdičiek (alebo milión :-) Roky už som namotaná na Doctora Who, čiže pozrenie si Torchwoodu bola len otázka času. Úvod je pomerne pomalý a ktovie, či by som sa vôbec dala do ďalších dielov nebyť už vopred obľúbeného kapitána Jacka. Ale už po pár dieloch sa u mňa začali prejavovať závažné príznaky seriálovej závislosti, ktoré vyvrcholili v 3. a 4 sérii mojim takmer sa neodlepením od obrazovky. Okrem mnou odjakživa zbožnňovaných sci-fi haluzí totiž Torchwood ponúka neskutočne realistický pohľad na povahu človeka a ľudstva ako celku. Na jednej strane seriál diváka nenechá so žiadnymi ilúziami až mu je ťažko pri srdci, na druhej strane však ponúka fascinujúce morálne dilemy, ktorých samotná existencia znamená, že to s nami možno až také strašné nebude. Okrem tejto myšlienkovej roviny mi nedá nevyzdvihnúť aj nervydrásajúce a intenzívne emócie, ktoré seriál neľútostne žmýka z diváka, či už sú to záchvaty smiechu alebo potoky sĺz, ďalej napínavú akciu, dobrodružstvá, prestrelky a naháňačky a úžasné postavy - aj ako sú napísané, aj ako sú stvárnené. Oproti Doctorovi Who je Torchwood jednoznačne seriál pre dospelých - sex (kudos on the gay stuff :-), násilie a celkovo temnejšie dejové zvraty - ale poznať v ňom ruku Russella T Daviesa a také to nehmatateľné čosi, čo vytvára úžasnú atmosféru whovianskeho universu. ()

Gurtha

Tahle parta "lovců" emzáků si vás omotá kolem prstu, dřív než stihnete říct weevil - a to ani nemluvím o Jacku Harknessovi, neb ten nemusí říkat ani to. Ač jsou některé díly dějově slabé, Torchwood stále pojídá pizzu a trousí suchý humor se stejnou grácií. Navíc je série až překvapivě vyvážená - slabé chvíle přicházejí pravidelně v druhé polovině jednotlivých serií (obecně nemám ráda dvoudíly) zatímco pravé zlato leží někde uprostřed (Countryside, Meat) - snad i proto mě tak uchvátila 3. serie, která se "nestihla zkazit" a které náleží plných 5*, ostatní jsou jen nadprůměr s neotřelými nápady. ()

A.L.E.S.

Nejúžasnější záležitost, kterou jsem kdy viděl. Mám odvahu říci, že hodně často předčí i moje milované Krajní meze. Ale zde bych to spíše přirovnával k Aktům X. Každý díl mě něčím dostal. Zlatí Angličani. Je zde více než dost věcí, situací a scén, které nejsou u klasických sci-fi a hororů obvyklé a to je na tom to nejlepší. Je to zkrátka seriál, který se zvyklostem vymyká a v mnoha ohledech mě velice příjemně překvapil svou originalitou, nesčetněkrát mě dokonce zvednul ze židle. Samozřejmě mě předem uchvátila energická hudba Bena Fostera a Murraye Golda. Díl 1: Klasický začátek, jaký jsem trochu předpokládal. Připojit se k tajné skupině jako donašeč pizzy. Jak hlavní hrdinka nahradila labilní článek řetězu způsobem, který jsem nečekal. Hlavně se mi líbí, že tvůrci do příběhu zasadili i nadpřirozené schopnosti, jaké známe z pohádek, vedoucího skupiny, který se už teď ukáže jako podivín, u něhož si nemůžete být jistý vůbec ničím. Dále zázračná oživovací rukavice a supertajná základna. Zkrátka příchodem nového člena se vše změní, což je i skvělý začátek. Díl 2: První den v práci bývá pro každého těžký. Zvláště v instituci, kde je vaším nynějším úkolem zlikvidovat mimozemšťana převtěleného do dívky, který se živí hodně zvláštní potravou, kterou jsem netušil ani já, mužským libidem..., velice zajímavé. Taky se dozvíme trochu víc o tajemném kapitánovi. Díl 3: Na základně Torchwoodu se objeví hodně prapodivných přístrojů, jedním z nich je i hračka, která vás přenese do minulosti v místě, kde se zařízením stojíte. Ale nedivte se člověku, který se téhle věci chtěl zbavit. Někdy je lepší nevědět... Díl 4: Tady je důkaz, že láska je skutečně slepá. V tomto případě to vyústí i útokem na člena skupiny. Ani já bych nevěřil napůl člověku a napůl stroji. A není příliš dobré si zahrávat s důvěrou ostatních, natož před nimi něco tajit, i když tohle se odráží i ve skutečném životě. Úžasný byl ale boj za záchranu, konec byl pro mě velmi úchvatný a nečekaný. Díl 5: Každé dítě ve sci-fi filmu ze západu má své imaginární přátele a zde se o tom přesvědčí několik lidí, že je není radno podceňovat. Zprvu se vše zdálo, že to jsou jen milá neškodná stvoření, ale když někdo potřebuje svého vyvoleného, musí ustoupit i Torchwood. Zde mě překvapil výrazný obrat scénáře ke konci dílu. Tvůrci si ještě domysleli následky, a pak jsem vše pochopil. Díl 6: Tak kruté zacházení s hlavními hrdiny seriálu jsem ještě neviděl, s něčím podobným jsem se setkal u Kinga, myšlenky jsou dokonale propracované a tady bych povýšil i zvuk. Největším překvapením byl objev za polovinou epizody, když se tajemní a nechutní vetřelci konečně odhalili. Záchrana celé skupiny bravurním způsobem mi pak připomněla pár situací od Balea z Equilibria..., ale proč ne. Díl 7: Řekové nosí dárky, a jaké! Přístroj, který čte lidem myšlenky. V tu chvíli se váš pohled na ostatní změní, ani nevíte jak. Najednou vám všechno přijde dost povrchní a budete s tím chtít praštit. Jistě, má to své výhody, ale těch je vskutku pramálo. A mimozemšťana ze staré řecké mytologie, který vám tuhle věc věnoval, je také dobré se zbavit. Díl 8: Zde se trochu vrátíme k prvnímu dílu, kde figurovala členka sboru, která, díky bohu či bohužel, vyberte si sami, musela zemřít. Věci v Torchwoodu nikdy nejsou na první pohled jasné. A tak tahle bývalá kolegyně znovu obžije a to díky zázračné rukavici. Zde bych opět povýšil vynikající zakončení epizody. Díl 9: Tenhle díl byl poněkud zvláštní, dle mě zprvu nepochopený. V tomto díle nahlédneme na posmrtný život, trochu mi dějem připomněl Columba. Ale i tady se dozvíte, co si lidi skutečně o vás mysleli. Triková stránka je tady celkem pomíjivá, ale scénář jako vždycky ke konci exceluje. Díl 10: Tato epizoda mě zasáhla už od samého počátku. Přílet letadélka z let dávno minulých do budoucnosti i s osádkou. Obyčejně se stává, že se situace začne řešit obrácený způsobem. Tady se ale Torchwood pokouší ztracenou skupinu asimilovat do dnešní doby. Není pro takové lidi jednoduché pochopit, že se dveře samy otvírají a fotografie polonahých slečen jsou dnes již zcela běžné. Díl 11: I když se mi zprvu zdálo, že nestvůry, které sem přišly časovou trhlinou, nikdo nemá rád, očividně jsem se mýlil, když se jich Torchwood zastal. Aby taky ne, jsou to přece jen živé bytosti, se kterými se v tomto díle manipuluje krutým způsobem. Jeden z členů prokáže své hrdinství nejen jako distributor gumových medvídků, ale bude také čelit tomu, co se mu zdálo odporné. Námět i konec byl dokonalým překvapením. Díl 12: Zde se možná dozvíme další podrobnosti o veliteli skupiny. A také nejen o něm. Zjistíme, že časová trhlina není nic příjemného a i tak budou některé zásady Torchwoodu porušeny. Vše ale nakonec dopadne tak, jak má. Poslední minuty tohoto dílu však byly úžasné, tvůrci se nebrání vůbec ničemu a zasahují i citlivá a pro tento typ seriálu neobvyklá témata. Polibek před závěrem byl, co se mě týká, procítěný, zdrcující a nečekaný. Označil bych ho za jeden z těch dílů, kde se nemyslelo jen na technologie a vědu, bylo to to nejcitlivější, co jsem kdy viděl. Díl 13: Zase jsem zde zažil hodně překvapení, nečekal jsem, jak se k sobě kolegové budou chovat. Ale byli jsme v podstatě varováni už na začátku, že Torchwood není normální instituce. I zde jsem byl trochu naměkko, když vše vypadalo, že se celá skupina rozpadne. Vše ale mělo přijít na konec, který mě znovu dostal na kolena. Nečekaná smrt a vůbec zápletka s časovou trhlinou je bravurní a velkorysá. Konec byl však pro mě velmi bolestným, tento závěr je poněkud otevřenější... () (méně) (více)

Smejdik

1. série: 70%. Seriál chytne, postavy zajímavé, příběh netradiční, ale... ta stupidita, která se sem tam ukáže, to prostě občas nejde překousnout, takže hrozné díly (e04, Cyberwoman...smál jsem se polovinu epizody) se mísí s perfektními (e05 Small Worlds a zvlášt e06 Countrycide). No a "pravá podstata" Jacka je jen třešničkou :). Každopádně už s prvním dílem druhé série (wow, John!) jde vidět nejen zvýšení rozpočtu, ale i celkové ztrácení stupidity. + je i skvělá hudba (potěšilo mě, že tvůrcové znají Anthony and the Johnsons). Jenom prostě nechápu, jak můžou být všichni bisexuální :) 2. série: 85%. Jak jsem si vyvodil z prvního dílu, kvalita opravdu stoupla, sevření pomyslné ruky chytlavosti bylo ještě silnější, o to víc zamrzelo, co se na konci stalo s dvěma prsty. Taky jsem se ale přesvědčil, že gay scény a vztahy jsou jenom pozlátko, kterému tvůrci nedají žádnou hloubku. 3. série: 95%, téměř dokonalá záležitost. Jeden velký problém rozprostřený na celou sérii se jeví jako dobrý krok (asi jako v Dexterovi) a já jsem všech 5 dílů zhltl jedním soustem. A protože tak trochu čekám, že čtvrtá série bude něco podobného, asi si počkám, až budou venku všechny díly. To čekání bych totiž nepřežil! ()

LordSnape

Torchwood je děsná sračka jak na poli sci-fi, tak na poli seriálovém. Většina postav je nesympatických, herecké výkony poněkud děsné a zápletky nelogické. Podobá se to Aktům X, ale nemá to jejich napětí.. Připomíná to Krajní meze, ale nemá to jejich scénáristickou kvalitu a jistou dávku poučení. Efekty i masky jsou dosti laciné a podoba mimozemšťana jakým je třeba Nosatec by spolklo leda malé děcko. Nejhorší ze všeho je ale teplý velitel celé skupiny se svou "tajnou" minulostí, což mě vůbec nebavilo a při homosexuálním líbání jsem kolikrát musel odvracet zrak.. Totální vopruz. ()

• Kapitán Jack Harkness (John Barrowman) používa po většinu času jako zbraň Webley Mk. IV. (Missa08)
  • V pátém díle první série na zahradní slavnosti hraje britská britpopová kapela The Kooks. (vimanzen)
  • John Barrowman  a Eve Myles jsou jediní herci, kteří se objevili ve všech epizodách. (Missa08)

Doctor Who se objeví v novém seriálu

Doctor Who se objeví v novém seriálu

26.09.2016

Jak možná víte, Doctor Who cestuje časem už od 60. let. Televizní legenda se zatím dočkala dvanácti inkarnací a došlo i na několik spin-offů, zejména drsný Torchwood a rodinná Dobrodružství Sarah… (více)