Columbo

• Česko Inspektor Colombo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (1971–2003), 93 h 41 min (Minutáž: 70–98 min)

Předloha:

Evan Hunter (kniha)

Série(10) / Epizody(67)

Recenze uživatele Godhaj k tomuto seriálu (68)

Vydat nebo zemřít (1974) (S03E05)

,,Píšete velký americký román, poručíku, nebo se učíte psát na stroji?“ Režisérsky zajímavý úvod mě namlsal, zbytek tohoto dílu ale z vyšlapaných kolejí tohoto seriálu nevybočil. Vražda je tentokrát zajímavá stejně jako alibi vraha. Cassidy si tady střihnul roli neurotického zabijáka a scény s ním byly pěkné. Vyšetřování je typicky Columbovské, v jeho průběhu ale vrahoun zbytečně komplikuje svoji situaci a závěrečné usvědčení není tak úderné jako v jiných dílech. ()

Dobrá pověst nadevše (1974) (S03E06)

,,Chyběj hodinky a peněženka oběti. A taky heroin.“ Opravdu krásný díl s příběhem jako vystřiženým z nějaké antické tragédie. Postavy a jejich vztahy tu jsou mimořádně dobře psychologicky vykreslené, a přitom není děj nijak komplikovaný. Setkání poručíka s malým géniem a robotem je veselé a plné porozumění. Vůbec v tomto díle se Columbo trochu víc otevře a nechá diváka nahlédnout do svého nitra, ve kterém je mimořádně sympatický a chápající chlapík, který vrahy hledá, ale necítí k nim nenávist. ()

Labutí píseň (1974) (S03E07)

,,Vy máte ale sluch.“ ,,Jsem přece Ital.“ Tento díl je zvláštní tím, že Columbo divákům trochu odhalí jeho způsoby myšlení při vyšetřování, což je nesmírně zajímavé. Stejně jen na tom i příběh, který tentokrát představuje velmi sympatického a veselého vraha, kterého mi bylo kvůli jeho rodinným důvodům vysloveně líto, a fandil jsem mu. O to víc jsem byl zklamán z režie a střihu, obojí bylo hrozně mdlé, scény byly natahované a celé se to hrozně pomalu ploužilo vpřed. Závěr mě však zahřál u srdce a připoměl mi díl s portským vínem. ()

V nouzi poznáš přítele (1974) (S03E08)

,,Máte hlášení?“ ,,Ne, ještě nemám.“ Tento díl nám představuje trochu jiný typ vraždy. Vyšetřování je, co se týče poručíka, úplně standardní, stejně jako usvědčení pachatele. Jen cesta ke konci je možná trochu krkolomnější než obvykle. Oproti jiným dílům je zde trochu víc akčních prvků a také vrahoun v trochu neobvyklém vztahu ke Columbovi. Obojí tomuto dílu sedí. ()

Osudné cvičení (1974) (S04E01)

,,Čím víc jedla, tím byla tlustší.“ ,,Přesně tak.“ Columbo vs. fitness řízek Milo v sobě nemá tu správnou šťávu, jakou mají jiné díly. Milo není příliš chytrý, jeho zločin je děravý, jako cedník a Columbo mu musí všechno pomalu vysvětlovat (scéna s tkaničkami je zničující), a tak mi tento díl ubíhal jen velmi pomalu. U scény poručíka s počítačem jsem skoro usnul a unylý závěr mě také dvakrát nepotěšil. ()

Obrácený negativ (1974) (S04E02)

,,Byl jste svědkem toho, co udělal?“ ,,Ano, poručíku.“ Rozhodně se jedná o zatím nejlepší díl Columba, co jsem viděl. V tomto díle dostává poručík pořádnou sodu, nejdříve od altruismem překypující jeptišky, později od pedantního učitele autoškoly. Vše, co dělá Columba charakteristickým je zde prostě dovedeno do dokonalosti. Vražda, která má sice od začátku své mouchy je usvědčena naprosto dokonale. Záporák je charismatický a přesvědčivý, škoda jen, že ho poručík nedohání k šílenství jako jiné ze svých obětí. ()

Za úsvitu (1974) (S04E03)

,,Ten neviditelný mošt se najednou zhmotnil“ Poručík Columbo v tomto díle vnesl do zelených kasáren trochu lidskosti a porozumění. Pozorovat jeho zmatené chování a strojovou přesnost mladých kadetů bylo legrační a příjemné. Vrah je tentokrát z těch sympatičtějších a docela jsem jeho motivace chápal. Je to rozhodně nadprůměrná epizoda tohoto seriálu s asi nejdrsnějším typem vraždy. ()

Rozbouřené vody (1975) (S04E04)

,,Moje žena to vyhrála v tombole společnosti Božího jména, takže to mám zadarmo.“ Toto setkání se svérázným poručíkem mě obzvlášť potěšilo a vlastně ani nevím proč. Možná proto, že tento díl je takový ten nejtypičtější. Poručíkovo vyšetřování, šikanovaný vrahoun, všemožné vtipné odbočky k paní Columbové i závěrečná finta na vraha, to vše bylo dávkované a zpracované přesně podle mého gusta. Změna prostředí z luxusních vil na luxusní zámořskou loď (nebo člun :D) této epizodě rozhodně prospěla. Celkově vzato jde rozhodně o jednu z lepších Columbových epizod. ()

Vražda na videu (1975) (S04E05)

,,Nepřišel, ani neodešel, ale vstoupil a opustil.“ ,,Zřejmě právě tohle udělal.“ Dům plný technických vymožeností a k tomu invalidní manželka odkázaná na elektrický vozík, to zní jako parádní námět na thriller. Tento díl má trochu strašidelnou atmosféru a zajímavé postavy a prostředí, které se trochu vymykají těm z jiných dílů. Columbo vede standardní vyšetřování, potěšily mě však malé drobnosti jako Pes a poručík v galerii a střílící ze zbraně a co je nemá rád stejně jako MacGyver. Je to příjemný díl s trochu očekávaným koncem, ale to nevadí. ()

Vrah zavolá v deset (1975) (S04E06)

,,Vy máte zahraniční vůz?“,,Francouzský auto.“ Jak mi dabing u tohoto seriálu vůbec nevadí a právě naopak oceňuji, jak dobře je namluven, tak mi nešel přes uši neustále šeptající narušený hlas paní Donnerové. Téma hypnózy příběh trochu ozvláštnilo, na druhou stranu podobně jako v epizodě o podprahovém vnímání, je jí i zde přisuzována až moc velká role. Nesmírně jsem se pobavil u scény, kde poručík jako myška v labyrintu hledá cestu v nemocnici. Zajímavé bylo také posezení s vrahovými přáteli, kde se Columbo pěkně rozpovídal o svých metodách a postupech. Závěr v podobě tradičního schématu, kdy pachatel usvědčí sám sebe, je zde až moc překombinované a chybí mu pořádný wow efekt. Celkově vzato se u mě jedná o trochu horší epizodu. ()

Zapomenutá dáma (1975) (S05E01)

,,Já spadnu a bude z tebe placka.“ Tento díl rozhodně nepatří mezi ty obyčejné. Vražda i poručíkovo vyšetřování se nesou v typickém duchu. Rozesmály mě vsuvky se psem Psem a poručíkova dlouho odkládaná zkouška ze střeleb. Závěr je však jak vystřižený z nějakého napínavého dramatu. Je tam hodně napětí, hodně citu a závěr, který rozhodně překvapí svou originalitou i emoční hloubkou. ()

Případ diplomatické imunity (1975) (S05E02)

,,Jsem polda.“ ,,Skvělý.“ Tento díl je takový Columbovský průměr. Do role vraha dle mého názoru neobsadili typově vhodného herce, mně by se líbil nějaký tmavší typ. Columbo jako obvykle hned od začátku ví, kdo je vrah, tentokrát mi ale chyběly nějaké vypointovanější scény, které by se mi vryly do paměti. Stále se ale jedná o příjemnou podívanou a závěrečné usvědčení je jedno z těch lepších. ()

Krize identity (1975) (S05E03)

,,Máte doma pejska?“ ,,Ano.“ Mrzí mě, že zrovna díl, ve kterém se objeví můj oblíbenec Leslie Nielsen, byl tak nepodařený. Leslie si tu zahrál bohužel jen chvíli. Agentské rejdy tajných služeb nejsou pro poručíka zřejmě tím pravým ořechovým, vyšetřování bylo takové statické a nijaké a ani závěrečné rozuzlení to nevylepšilo. Lepší jsou díly s obyčejnými lidmi s obyčejnými motivacemi, tady jsem se nudil. Jen scéna s tankováním benzínu a rozsypanými drobáky mě potěšila. ()

Smrt v aréně (1976) (S05E04)

,,Matadore, promiňte, ale má se umýt a naleštit kabriolet?“ Columbovo potýkání se s vysloužilým matadorem není tak dobré, jako jiné díly. Vyšetřování se celou dobu motá kolem dřevce, o kterém ale divák vůbec neví, kde se tam poděl, a tak je to trochu zmatené. Děj tentokrát skrývá hlavně motivaci vraha, kterou se dozvíme až na konci. Ta ale není nijak zajímavá, i jeho usvědčení je takové nemastné, neslané. Ale úvodní scéna dopravní nehody byla zábavná, tolik zmatku jako mexičtí čumilové by nezvládl ani sám poručík. ()

Kouzelné alibi (1976) (S05E05)

,,Ten plášť nechám v autě. Kdyby ho chtěl někdo ukrást, tak se dívej jinam.“ S čistým svědomím mohu prohlásit, že toto bylo jedno z nejpříjemnějších setkání s poručíkem Columbem. Tento díl má vše bezvadné: slizkého, ale charismatického vraha s temnou minulostí, atraktivní prostředí kouzel a hlavně trable s novým poručíkovým pláštěm. Zpracování je klasické, nepouští se do žádných experimentů, které se stejně pro tento seriál vůbec nehodí. Mimo skvělého pokoukání jsem se při sledování naučil i pár kouzelnických triků, což se stává málokdy. Tento díl rozhodně doporučuji. ()

Poslední pocta komodorovi (1976) (S05E06)

,,Té em?“ ,,Transcendentální meditace.“ Toto bylo pro mě obrovské zklamání. Tento díl ani náhodou nedosahuje průměrných kvalit jinak velmi povedeného seriálu o poručíku Columbovi. Především zde není znám vrah, takže je divák ze všeho trochu zmatený. Columbovo vyšetřování je trochu chaotické. Dlouhé scény jsou věnovány zbytečným rozhovorům, ve kterých se divák nic důležitého nedozví. Postavy mi byly protivné, dokonce i poručík se choval podivně, byl tak jinak zmatený než obvykle, ale rozhodně tím na mě nepůsobil sympaticky. Celé rozuzlení případu se děje v Poirotovském stylu, kupa lidí v jedné místnosti a nudné a dlouhé proslovy, než se konečně vyjeví vrah. Na to jsem u Columba rozhodně nebyl zvyklý a naštěstí se jedná o výjimku. ()

Posvítit si na vraždu (1976) (S06E01)

,,Nedivím se, že vyřešíte víc vražd, než já.“ S poručíkem i u tohoto dílu, jako obvykle, nemám sebemenší problém. Je sympatický, milý a jeho podivínskost je vždy dobrým zrcadlem vůči svým protějškům kriminálníkům. Namyšlený herec, jehož vražda téměř nemá chybičky, se mi jevil, že bude pro poručíka výborným soupeřem. Jenže herec přehrává, jako kdyby vypadl z Kameňáků a jeho snaha za každou cenu radit Columbovi je předem jasně odsouzena k neúspěchu, a proto se mě tento díl tak nebavil, jako jiné. ()

Staromódní vražda (1976) (S06E02)

,,Překvapuje mě, že mě nezbijete do bezvědomí, abyste mě mohl bez potíží odnést, je to tak?“ Vražda je tentokrát velmi komplikovaná, ale naštěstí se zdá, že téměř dokonalá. Že tomu tak není, nás Columbo přesvědčí již po pár minutách. Vyšetřování má spád a jsou v něm velmi zajímavé nápady. Vražedkyně je nadprůměrně chladná, což se mi moc nelíbilo, já radši ty arogantnější typy. Vtipná vsuvka s omdlévající paní a Columbovou návštěvou kadeřnictví příjemně odlehčily tento vážnější díl. ()

Případ vysokého IQ (1977) (S06E03)

,,Zatímco tohle víno zrálo ve francouzském sklípku, ty jsi, Caroline, byla sestavena ze spousty datových procesorů a paměťových bloků.“ Ten dům plný inťoušů, podivínů a nerdů na mě teda působil trochu jako dům hrůzy a na režiséra asi taky, protože některé scény mají takovou atmosféru. Columbo zde má opravdu silného a chytrého protivníka s téměř dokonalou vraždou, ale jako obvykle se tu a tam chybičky najdou. Střet domněle jednoduchého Columba se sebevědomým intelektuálem má šťávu a závěrečné usvědčení je nejen chytré, ale i řádně napínavé, což není v mnoha dílech zvykem. ()

Zkus mě chytit (1977) (S07E01)

,,Ale jsem stará, vcelku úplně neškodná.“ Jak mi ta protivná baba lezla krkem! Její vražedný plán děravý jak cedník ještě umocnilo babino přehrávání, neustálé máchání rukama a křepčení. Scéna Columba s čajem byla dokonalá, ale nejvíce mě nadchla pasáž, kdy poručík mluví k davu žen o tom, jak má rád svoji práci a jak rád mluví s milými lidmi. To mě příjemně zahřálo u srdce. Jinak mě ale tento díl spíše nudil a kvůli postavě vražedkyně otravoval. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young