Columbo

• Česko Inspektor Colombo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (1971–2003), 93 h 41 min (Minutáž: 70–98 min)

Předloha:

Evan Hunter (kniha)

Série(10) / Epizody(67)

Recenze uživatele PeteBuck k tomuto seriálu (65)

Labutí píseň (1974) (S03E07)

Parádna časť. Johnnyho Casha zbožňujem, jeho pesničky a hlavne jeho hlas boli vždy geniálne, tak asi aj preto mám túto časť rád. Jediná časť, kedy som dúfal, že to vrahovi prejde. No, možno ešte nejaké 2 časti by sa našli, kde som s vrahom sympatizoval. Veľmi netradičný spôsob vraždy. A skvelá úvodná pieseň. Výborný koniec. "Nemáte strach, že tu sedíte s vrahom?" "Nie, vy by ste sa priznal, aj keby som Vás nedostal. Niekto, kto takto spieva, nemôže byť zlý." A tá scénka s tým vymletým generálom, čo si myslel, že každú chvíľu môže byť poplach, tak to bola bomba. ()

V nouzi poznáš přítele (1974) (S03E08)

Veľmi dobrá časť. Trochu netradičná, ale Columbo tu musí ísť s hlavou proti múru. Proti samotnému nadriadenému, ktorý si je ale sebou až príliš istý. Spôsob, ako ho Columbo na konci nachytá, je parádny. Je to tu trochu rozvláčnejšie, možno menšia minutáž by bola vhodnejšia, ale stále to bola parádna časť. ()

Osudné cvičení (1974) (S04E01)

Tentokrát má Columbo za protivníka extrémne slizkého a šikovného hajzla. Dostal ho naozaj na poslednú chvíľu. Ale ako si to vychutnával. Ukážka, kam často idú investície. ()

Obrácený negativ (1974) (S04E02)

Toto je jeden z dielov, kde som s vrahom sympatizoval. Mať takú vraždu za manželku, asi by som ju tiež zabil. Na Slovensku by to šlo. Nie v USA, tam majú Columba. Nie v Británii, tam majú Sherlocka Holmesa, toho Belgičana so šľahnutými fúzmi nepočítam. ()

Za úsvitu (1974) (S04E03)

Parádna časť. Peter Falk sa tu zas a znova stretáva so svojím kamošom Patrickom McGoohanom. Zaujímavá dvojka. Rozbitý Columbo na vojenskej akadémii, kde musí každý vyzerať ako zo škatuľky. Už len tá predstava je smiešna. Patrick McGoohan sa na takéto úlohy hodí. Aj tak si myslím, že najlepší bol ako kráľ Eduard v Statočnom srdci. ()

Rozbouřené vody (1975) (S04E04)

Výborná časť. Stane sa vražda na výletnej lodi a lež pristane, Columbo má vraha. Tento diel spomínajú v inom dieli, kde Columbo skysne v Mexiku a musí riešiť vraždu zamestnanca slávneho matadora. Tú ženskú mi veľmi ľúto nebolo. S každým manipulovala a myslela si, že môže zájsť, kam chce. No, prerátala sa. A Columbo, ktorý si stále mýli pojem loď a čln, tak to bola sila. A keď ho zobudili a ospravedlňoval sa, že jeho žena keď si vypije, tak sa rada baví, tak to som skoro zletel z kresla od smiechu. ()

Vražda na videu (1975) (S04E05)

Veľmi dobrá časť. Typický Columbo, ktorý skladá kúsok skladačky za kúskom a nakoniec dostane vraha jeho vlastnými zbraňami. A tá scéna v múzeu. Bomba. ()

Vrah zavolá v deset (1975) (S04E06)

Podľa mňa celkom slušná časť, aj keď George Hamilton sa objavil ešte v jednej časti Columba a tá bola oveľa lepšia. Pán doktor sa trochu rozbehne a začne riadne blbnúť, ale myslím, že je to taká bežná časť. Čo je na Columba ešte vždy nadpriemerné hodnotenie, lebo celý seriál je skvelý. ()

Zapomenutá dáma (1975) (S05E01)

Výborná časť. Trochu poodhalené zákulisie showbiznisu. Starnúca hviezda chce byť zasa na vrchole a urobí pre to všetko. A ako Columba naháňali kvôli strelbám, tak to ma dorazilo. "Kde máte zbraň, poručík." "V prádelníku" "Za to by Vás mohli vyraziť" To som už fakt šiel do kolien. A tá rekonštrukcia na konci, paráda. Takto to vie len Columbo. Poirot mohol zvolať do knižnice nejakého zámožného hradu všetkých podozrivých a potom ukázať po nejakej tej vysvetľovačke na vraha, ale tu to Columbo zmákol na 100 %. ()

Případ diplomatické imunity (1975) (S05E02)

Veľmi dobrá časť. Columbo tentokrát potrápi samotného veľvyslanca. Hector Elizondo bol fantastický. A keď Columbo zas a znova prišľapol rúcho veľvyslanca a ozval sa ten trhavý zvuk, tak to som od smiechu skoro umrel. Tiež keď Columbo ani nevedel ako a zrazu držal v rukách transparent. A ten koniec. Z namysleného veľvyslanca sa čoskoro stane prestrašený človek, čo sa radšej dobrovoľne vzdá Columbovi. ()

Krize identity (1975) (S05E03)

Trochu netradičný Columbo. Možno je to aj réžiou Patricka McGoohana, možno aj námetom. Trochu špionážny film než typická časť Columba. Peter Falk tu tentokrát "otravuje" tajného agenta, alias Patricka McGoohana, ktorý nech už Columbovi stúpa na päty ako chce (odpočúvanie), nemá na neho, ani keby čo bolo. Leslie Nielsen zahral celkom slušne, nech už sa preslávil ako cvok v paródiách, ale ten týpek vedel hrať. Suma sumárum, trochu odklon, ale dobrým smerom. ()

Smrt v aréně (1976) (S05E04)

Podľa mňa celkom slušná časť. Trochu netradične sa odohrávajúca v Mexiku, Columbo vycestoval iba párkrát (napr. keď šiel do Londýna). Ale zábavná. Ricarda Montalbana som si pamätal ako Khana zo Star Treku alebo z Bláznivecj strely, ale tu hral veľmi slušne. A potom je tu Pedro Armendáriz. Zišlo sa tu zopár slušných hercov. Trochu ma prekvapuje to nižšie hodnotenie, lebo podľa mňa je to veľmi dobrá časť. Ak by šiel takto po krku takému veľkému hlaváčovi v skutočnosti, tak by asi skončil s prípadom veľmi rýchlo. ()

Kouzelné alibi (1976) (S05E05)

Ako som už povedal Jack Cassidy hral vždy v dobrých častiach. Táto je veľmi dobrá. Pekne ukázané, ako to tí kúzelníci vlastne robia. Sú len veľmi šikovní. Nič viac. A keď sa objaví šikovný človek, ktorý naviac spácha vraždu, tak to je pre poručíka Columba celkom slušná výzva. Naviac sa tu objavuje tak trochu smiešny detektív, ktorý Columba berie ako veľkého mentora a dobre že ho nevzýva ako Boha. Mohli ho dať do viacerých častí. A tiež sme priplietli tu epizódku s Columbovým kabátom a o hlášky nebola núdza. Podľa mňa výborná časť. ()

Poslední pocta komodorovi (1976) (S05E06)

Bežná detektívka, ale na poručíka Columba je to dosť zvláštna časť. Potom som sa pozrel poriadne a zistil som, že réžiu tu robil Patrick McGoohan a bolo mi to jasné. Dobrá časť. Hlavne keď sa všetci napchali do Columbovho auta a mladého bažanta nechal Columbo šoférovať ten svoj muzeálny kúsok, aby si zatrénoval, keby niekoho náhodou naháňali. Skoro som zletel z kresla od smiechu. ()

Posvítit si na vraždu (1976) (S06E01)

Tu sa objaví "kapitán Kirk" a aj som s ním celkom sympatizoval. Narozdiel od časti, ktorú natočil v deväťdesiatych rokoch. Tá scéna, keď sa Columbo priplietol do scény a prechádzal sa medzi maketami mrakodrapov, tak to bola pecka. Ale takýchto somariniek tu bolo vlastne viac. Táto časť bola taká pohodovka. Menšie úlohy si tu strihli Walter Koenig (ktorý hral Chekova v Star Treku a bol parťákom Shatnera) a manželka Petra Falka. ()

Staromódní vražda (1976) (S06E02)

Tu asi dávam hviezdičku z nostalgie, lebo táto časť sa točí okolo múzea plného úžasných exponátov. Jedna z tých častí, kde si vrah povie, že mu nesmie nikto vziať poslednú vec, na ktorej mu záleží a tým pádom pôjde aj cez mŕtvoly. A tie scény s tou ženskou, čo neustále odpadávala, tak to bola sranda. A tá scéna s kaderníkom. Sila. Mne sa táto časť páčila. ()

Případ vysokého IQ (1977) (S06E03)

Veľmi slušná časť. Záporák, ktorý je vlastne v živote nešťastný. Všetci naokolo mu pripadajú ako tupci a ešte k tomu ho týra jeho manželka. Mal zabiť radšej ju. Opäť sa tu poukazuje na to, čo nikto naokolo akosi nevidí. Že Columbo je echt inteligentný, ale skrýva to. Ako to už kedysi povedal Dr. Fleming v pilotnej časti. Myslel som, že sa mi to iba zdá, keď som videl Jamie Lee Curtis, ale nezdalo. Rozdávala riadne vražedné pohľady. ()

Zkus mě chytit (1977) (S07E01)

Veľmi dobrá časť. Kto by to povedal do takej malej milej starenky? Rekonštrukcia na konci nemala chybu. Autorka, akási karikatúra Agathy Christie, si robila z Columba dobrý deň, ale ani autorka detektívok nie je taká šikovná, ale neurobila chybu, ktorá jej nakoniec zlomí väzy. ()

Smrt ve sklence vína (1978) (S07E02)

Veľmi dobrá časť. Ako vrah zabil svoju obeť, sa dozvedáme až na konci. A to, ako jednotliví kuchári, napchávajú Columba, tak to bola pecka. Rovnako scéna, kde geiša hádže očami po Columbovi a Columbo po nej. Výborná časť. éééé, Pani DiMailo! Áno, poru....? Banka? Banka, milá slečna." Dobrý odpis. ()

Předveď dokonalou vraždu (1978) (S07E03)

Dobrá časť. Vypočítavá ženská, ktorá sa hrabe hore a nemá na to. A ide aj cez mŕtvoly. Doslova. Nuž ale zabije ju vlastná neschopnosť a dorazí ju poručík Columbo. Ten koniec bol slušný. Columbo hučiaci z každej obrazovky v štúdiu a do toho tá cirkusácka hudba. Tak to už bolo vážne psycho. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young