Reklama

Reklama

Hvězdná brána

  • USA Stargate (více)
Trailer

Obsahy(1)

Vědecká expedice objevila poblíž pyramid zvláštní objekt pokrytý neznámými symboly. V přísném utajení ho začala zkoumat armáda, uběhla však dlouhá řada desetiletí, než se našel člověk, který by nápis rozluštil. Egyptolog Daniel Jackson zjistil, že znaky představují souřadnice pro cestu vesmírem na jakousi vzdálenou planetu. Padlo rozhodnutí vyslat tam průzkumnou jednotku pod velením plukovníka O'Neila. Symbol umožňující návrat na Zem ovšem na hvězdné bráně chybí, bude zřejmě teprve na místě určení. Expedice nutně potřebuje Danielovy znalosti, mladý vědec se tedy volky nevolky stává jejím členem. Nepraktický intelektuál se ocitá v prapodivném světě na úrovni staroegyptské civilizace, kde všichni lidé ve strachu otročí božskému vládci a nebezpečí číhá na každém kroku... (oficiální text distributora)

(více)

Zajímavosti (71)

  • Kromě seriálového pokračování (Hvězdná brána, od r. 1997) měl film ještě několik pokračování knižních, která se vydala zcela odlišnou cestou. Jedná se o knihy "Stargate: Rebellion", "Stargate: Retaliation", "Stargate: Retribution", "Stargate: Reconnaissance" a "Stargate: Resistance". Série, podobně jako seriál, pojednává o válce s ostatními „bohy“, kteří jsou bývalými podřízenými Raa, nicméně se jedná „pouze“ o lidi... stejně jako byli ve filmu Anubis (Carlos Lauchu) nebo Horus (Djimon Hounsou). Mezi hlavní témata pak patří především politika a lidská práva. (vojtaruzek)
  • Z filmu není jasné, jak Daniel (James Spader) zadal na konci filmu adresu zpět na Zemi (a ovládací panel byl k bráně přidán až v seriálovém pokračování). V románovém zpracování (napsaném Dean Devlinem a Rolandem Emmerichem) je řečeno, že adresu jednoduše zadal manuálním otáčením vnitřního prstence brány (a že zadávací počítač na Zemi fungoval stejně, bez jakéhokoliv přímého spojení s bránou). (vojtaruzek)
  • Důvod, proč Danielovi (James Spader) trvá tak dlouho, než si uvědomí, že Abydosané mluví jazykem, odvozeným od staré egypštiny, spočívá především ve způsobu zápisu tohoto jazyka. Nepoužívaly se v něm samohlásky (a, e, i, o, u), podobně jako například v hebrejštině či jiných semitských jazycích - kvůli čemuž je současně uznávaná výslovnost tohoto jazyka spíš kvalifikovaným odhadem. V jazyce Abydosanů došlo k výrazným změnám používání samohlásek... například slovo neter (bůh) se změnilo na naturu. (vojtaruzek)
  • Film vznikal v době, kdy už digitální triky začínaly být běžně používány (ale ještě zdaleka nedosáhly pozdější sofistikovanosti) a filmaři byli novými možnostmi často velmi okouzlení a rádi "si hráli". Trikař Jeffrey Okun (podle něhož později Roland Emmerich s Deanem Devlinem pojmenovali postavu ve Dni nezávislosti, 1996) svého času komentoval úvod filmu: "V dokončeném záběru vidíme egyptskou řeku, po jejímž břehu jdou lidé. V pozadí se tyčí pyramidy a nad nimi září slunce. Natočili jsme to tak, že jsme zarazili palmu vedle arizonské řeky a natočili statisty kolem. Pořízený materiál jsme převedli do digitální podoby a upravili počítačem. Trochu jsme obarvili vodu, aby vypadala jako v egyptských řekách. Pyramidy jsme nascanovali z pohlednice a vložili je do záběru. Pak jsme naemulovali slunce tak, aby svítilo přímo do kamery a vytvářelo odrazy v objektivu. Ve skutečnosti je měl při natáčení kameraman za zády. A pak jsme zjistili, že ta palma vypadá nějak povadle, tak jsme jí digitálně trochu nadzvedli listy. Ale jinak jsme s tím záběrem vůbec nic nedělali." (NIRO)
  • Obrovské pouštní zvíře byl většinou ve skutečnosti kůň s umělou hlavou, vybavenou miniaturními motory, ovládajícími jeho mimiku. Existovala jednak verze s mimikou propracovanější, používaná pro detailní záběry (v nich nebyla na živém zvířeti, nýbrž na umělém, které tudíž stálo) a jednak verze pro koně opravdového, pohyblivého, která byla schopna jen několika základních pohybů jako otvírání úst a koulení očima. (NIRO)
  • Náklady na výrobu byly zhruba 55 milionů amerických dolarů. (NIRO)
  • Severoamerické tržby byly 71,6 milionu amerických dolarů, celosvětové pak 196,6 mil. (NIRO)
  • Když Kurtu Russellovi (Jack O'Neill) přistála na stole nabídka zahrát si ve filmu, s díky ji odmítl, protože považoval scénář doslova za příšerný. Producentům se nakonec podařilo jej přesvědčit tučným šekem. Dean Devlin později zjistil, že Russellovi někdo poslal první verzi scénáře, která byla podle jeho vlastních slov hrozná. (HellFire)
  • Zdomácnělí tvorové podobní buvolům byli ve skutečnosti koně navlečení v kostýmech. (HellFire)
  • Než David Arnold dostal příležitost vytvořit soundtrack k filmu, pracoval jako prodavač v obchodě s hudebninami. Producent Dean Devlin a režisér Roland Emmerich se později v komentáři na DVD přiznali, že svého rozhodnutí Arnolda najmout litovali, protože v té době měl minimální zkušenosti. (HellFire)
  • James Spader (Jackson) se přiznal, že na nabídku zahrát si ve filmu kývnul kvůli vysokému honoráři, protože scénář shledal velmi tristním. Svého rozhodnutí zpětně nelitoval, právě naopak se nebál veřejně ke svému rozhodnutí přiznat. (HellFire)
  • Efekt žhnoucích očí Ra (Jaye Davidson) byl vytvořen v postprodukci, protože při testovacím promítání divákům postava nepřišla jako mimozemského původu. (HellFire)
  • Testovací promítání zaostalo při průměrném skóre 35 % nad očekáváním studia. Výkonný producent Mario Kassar si uvědomil, že problém tkví v nedostatečné srozumitelnosti příběhu, proto nechal otitulkovat všechny dialogy Ra (Jaye Davidson) a pozměnil některé scény. Odezva na tyhle změny byla velmi pozitivní, což se odrazilo v návštěvnosti a z filmu se stal překvapivý hit. (HellFire)
  • V Mexiku byl film uveden pod názvem „Brána času“. To zmátlo diváky, kteří si často mysleli, že se Jack O'Neal (Kurt Russell) se svým týmem přenesli do starověkého Egypta na Zemi. (Caaslav)
  • Natáčelo se v Kalifornii a Arizoně (USA). (Varan)
  • Film se inspiroval kontroverzní teorií spisovatele a záhadologa Ericha Antona Paula von Dänikena, který je znám především knihami, v nichž píše o tom, že Zemi měli v minulosti navštěvovat mimozemšťané, ovlivňující konání lidstva. A také že lidé stavěli pyramidy pro tyto bytosti, které uctívali jako své bohy. (CANNIBAL)
  • Ve filmu se objevuje  Cheyenne Mountain Complex v Coloradu, kousek od města Colorado Springs, kde je sídlo NORAD (North American Aerospace Defense Command). Celý komplex je ukryt 28. pater pod zemským povrchem a měl by odolat nukleárnímu i chemickému útoku. (Lucas87)
  • Jonathan 'Jack' O'Neil (Kurt Russell) nosí hodinky značky Breitling Sirius. (dyfur)
  • Planeta Abydos dostala název podle historického egyptského města, jež bylo centrem kultu boha Usireva. (Darth Revan)

Související novinky

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Slavný James Bond zdá se našel nový domov. Společnost Amazon totiž čerstvě uzavřela dohodu se studiem MGM a celé si jej tak pořídila za 8,45 miliard dolarů. Rázem se tak knihovna streamovací služby… (více)

AFO bude bořit mýty

AFO bude bořit mýty

06.04.2019

Blíží se 54. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Čeká vás 6 dní plných vědy, poznání, filmů a mnohem víc! Od 23. do 28. dubna si nenechte ujít tuto… (více)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

17.05.2016

Držitel cen Grammy a Emmy, britský skladatel David Arnold, chystá na neděli 5. června svůj první koncert v České republice. Autor hudby k velkofilmům Hvězdná brána, Den nezávislosti, Casino Royale a… (více)

Strážci Galaxie s Kurtem Russellem

Strážci Galaxie s Kurtem Russellem

18.02.2016

Akční legenda z Hvězdné brány, Útěku z New Yorku nebo Tanga a Cashe ulovila další velkou roli. Kurt Russell se po Rychle a zběsile 7 objeví i ve druhých Strážcích Galaxie, kde si zahraje otce Petera… (více)

Reklama

Reklama