Impérium - Mafie v Atlantic City

• USA Boardwalk Empire (více)
USA, (2010–2014), 52 h 34 min (Minutáž: 47–72 min)

Tvůrci:

Terence Winter

Předloha:

Nelson Johnson (kniha)

Steve Buscemi, Dabney Coleman, Paz de la Huerta, Stephen Graham, Kelly Macdonald, Aleksa Palladino, Michael Pitt, Michael Shannon, William Hill (více)

Série(5) / Epizody(56)

Nový americký seriál s originálním názvem Boardwalk Empire, realizovaný v produkci HBO, se odehrává v době prohibice ve dvacátých letech minulého století. Na gangsterské kronice uváděné pod českým názvem Impérium - Mafie vAtlantic City,spolupracoval renomovaný Martin Scorsese. Jeden z nejuznávanějších amerických filmařů se podílel na scénáři i na produkci seriálu a režíroval jeho úvodní epizodu. U příležitosti zářijové premiéry díla na amerických obrazovkách Scorsese prozradil, že o spolupráci s HBO uvažoval už dávno. Mnohé ze seriálů z produkce HBO označil za “inteligentní, promyšlené a brilantně realizované”. Podle Scorseseho znamenají “nové možnosti pro vyprávění příběhů.”
Hlavní postavu pochybného politika Enocha “Nuckyho” Thompsona, inspirovaného skutečnou postavou E.N. Johnsona (1883 - 1968), který byl nekorunovaným vládcem podsvětí Atlantic City, ztvárnil Steve Buscemi. Ten prohlásil, že jde o jednu z nejlepších rolí jeho kariéry. Podle jeho slov byl Johnson “dvojjakou postavou s temnými stránkami, ale i se spoustou humoru a dobrým srdcem”. Seriál oživuje i postavy nechvalně proslulých gangsterů, jakými byli například Lucky Luciano, či Al Capone. Scénář dramatu, inspirovaného stejnojmennou knihou Nelsona Johnsona, napsal Terence Winter, autor slavné mafiánské ságy Rodina Sopránů. (oficiální text distributora)

Inozuka

Po první sérii absolutní nadšení. Perfektně vyladěná porce akčnosti, dramatičnosti a psychologického vykreslení postav. Násilí je dávkováno uvěřitelně, ne bezúčelně, takže se nedá hovořit o žádné přemrštěné americké mafiánské střílečce. Větší důraz je kladen na vlastní fungování mafie a její prorůstání do světa politiky. Takže lze hovořit o výrazném přesahu do současnosti. Do detailu propracovaná výprava, kde se reálie obyčejného života dvacátých let v USA umně proplétejí s historickými událostmi. Zatím jsem neodhalil slabé místo. ()

Demonic189

Po troch seriach sa dá uplne v klude prehlásit, ze sa jedná momentálne o absolútny TOP v rámci seriálov. Bravo! Edit 15.12.2013 - štvrtá seria je strmi prepad dole! Prva polovica je doslova prepchatá nudou a akotak to stihajú zachrániť posledné 2, 3 diely. Žial, tu prichádza ďalší nepríjemný šok, a to smrť jednej z mojich najoblúbenejších postáv... EDIT 1.2.2012, tak som sa odhodlal skúknuť aj poslednú sériu a viacmenej som ju pretrpel. Škoda, že si serial neudržal konštatnú kvalitu, preto musím ísť s 1* nadol... ()

forkys

Jimmy s Chalkym jsou jediní kdo má v seriálu koule a zároveň to jsou jediné dvě postavy co mají nějaký charakter a charisma. První dvě série jsou k nezaplacení. Doba (kulisy, kostýmy, autenticita) a děj dělají ze seriálu to čím je. Škoda že postupem času odpadávají zajímavé postavy a přežívají ti nudnější. Každopadně na povedené seriály a filmy z jiných dob se kouká moc dobře, když ze snímku srší autenticita tak je to jedině dobře, vtáhne vás přesně tam, kde máte být. __________ Zajímavé jak je vyvrcholení upjaté na Nuckyho. Stále jsem si říkal, proč jsou v poslední sérii ty povedené záblezky z minulosti (které mimochodem brilatně doplnily dění z prvních sérií), ale pak jak se blížil poslední díl, tak vše začínalo více zapadat a smutek přijde ve větší míře než u sledování VKVéček. Šlo o jeden z nejautentičnějších seriálů co asi existuje, tvůrci do toho dali upravdu hodně a to se odrazilo v kvalitě. Už jen ten komplexní příběh, kdy např. Nucky začínal s ničím a během pěti sérií se stihl vyšvihnout na vrchol a zase upadnout. Zároveň je až tragikomické, že se vše točilo kolem jedné údálosti s mladou zrzavou dívčinou z Nuckyho mládí .. ()

Greg4Fun

Násilí, sex, gangsteři, prohibice a zbraně co víc si přát. Celé to bezesporu táhne skvělý Steve Buscemi jako Nucky Thompson, který v každé sérii překvapí něčím novým. ()

ER

Série I-III/ Seriál sice nepřináší nic nového,co by kinofil neznal z již natočených gangsterek,ale svou epičností a bravurně vykreslenou atmosférou dokáže spolehlivě vtáhnout do děje a nebojí se jakkoli drsně ukázat tvář Ameriky tohoto období. Svou pozici tady mají i detailní sekvence z rodinných životů hlavních hrdinů, které dokážou doplnit kompletní vnímání probíhajících událostí ať už ze zločineckého či politického ranku (o ty tady jde především). A téměř vše má nějaký dopad na budoucí události, které se mezi sebou dokáží proplétat a vytvářet nečekané situace. A byť většinou vše řeší kulka do hlavy,nikdy nevíte, kdo to schytá jako první či ten další. Herecké výkony jsou pak na té nejvyšší úrovni a v naprosté většině se dokážu s jejich postavami ztotožnit. Tomu nelze jinak,než tleskat. ()

waska

1.sezona - velmi milé překvapení. Naprosto dokonalej agent Van Alden ! 2.sezona - atmosféra, herci, spojitost se všemi velkými mafiánskými jmény.. Paráda 3.sezona - je zábavné a napínavé sledovat, kam až se tento serial dostal. Naprosto dokonalé vykreslené charaktery postav ! Málokdy se povede, aby mě bavilo sledovat všechny dějové linie. 4.sezona - stále stejné tempo, neskutečně mě to baví, škoda jen, že sympatičtí hrdinové umírají.. 5.sezona - Lehce překvapivý konec, ale za všech 5 serií musím říct - Bylo to bravúrní !! ()

Sheckley

Velice povedené a zábavné, herecky slušně obsazené a svižný scénář vás nutí dokoukat seriál na jeden zátah. Já se bavil. Jediné co nezvedlo hodnocení až na úplný vrchol byl závěr. Zkrátka mám rád Happyendy.. Komplet vzato úctihodných 85%. ()

GTS_PUNK

Východné pobrežie Spojených štátov amerických, 20. roky 20. storočia. Takzvané "Roaring twenties", doba medzi koncom prvej svetovej vojny a krachom burzy na Wall Street v roku 1928, sú v plnom prúde, a hoci je v krajine prohibícia, biznisu s alkoholom sa darí tak, ako nikdy predtým. Samozrejme, že na čiernom trhu. Jedným z tých, ktorý sa v tejto "brandži" pohybujú, je aj najvplyvnejší muž Atlantic City, Enoch "Nucky" Thompson (Steve Buscemi), ktorého v nasledujúcich rokoch čaká cesta z výslnia až do samotného pekla. Tvorcovia z HBO, medzi ktorými možno nájsť aj viacero veľkých hollywoodskych mien, v roku 2010 predstavujú seriál, v ktorého celkovo piatich sériách sa nielen inšpirujú spomínanou dobou divokých 20. rokov, ale aj skutočnými postavami a udalosťami. V niektorých pasážach je tým pádom dej dobovo autentický, no väčšinou tvorcovia formujú vlastný "vesmír" pre potreby seriálu. Samotný príbeh je väčšinou, ako dokazuje aj 56 epizód naprieč piatimi sériami, napísaný viac, než obstojne. Zväčša sa točí okolo už spomínanej hlavnej postavy, ale vynikajúco sú v seriáli zakomponované aj postavy vedľajšie, ktorých naozaj nie je málo. A hoci sú všetky istým spôsobom príbehovo spojené s postavou Nuckyho Thompsona, tvorcovia zároveň dokážu vytvárať ich vlastné, miestami od Thompsona úplne odosobnené príbehy, ktoré sú neraz dokonca zaujímavejšie, ako hlavná dejová línia, dominujúca celému seriálu. Zároveň sa však všetko so všetkým prekrýva, čím vzniká skutočne pozoruhodná pavučina vzťahov a prepojení jednotlivých postáv. A ako to býva aj v skutočnom živote, takáto spleť vytvára dokonalú živnú pôdu pre intrigy najrôznejšieho druhu. Tie sú v podstate akýmsi hnacím motorom celého seriálového deja. Veď čo by to bolo za gangsterskú krimi drámu bez intríg, spojenectiev a zrád. Za päť sérií si ich divák "užije" vskutku dosť, pričom niekedy sa objavia úplne znenazdajky. Plot twistov síce seriál príliš mnoho nemá, ale ak sa už nejaký vyskytne, stojí naozaj za to, a dokáže príbehovo poriadne zamiešať kartami, ako aj preskupiť rady vedľajších postáv. Z ich obrovského množstva, ktorá sa v seriáli objavujú, za najzaujímavejšie možno označiť Richarda Harrowa (Jack Huston), veterána z 1. svetovej vojny s maskou cez polovicu tváre, ďalej federálneho agenta Nelsona Van Aldena (Michael Shannon), ktorý ako postava prechádza veľmi pozoruhodným vývojom, Gypa Rosettiho (Bobby Cannavale), mafiána, objavujúceho sa v tretej sérii, Al Caponeho (Stephen Graham), bossa všetkých bossov, alebo ďalšieho agenta Warrena Knoxa (Brian Geraghty), rovnako ako aj pestrú plejádu ženských postáv, ktoré sa neraz pred divákom odejú do Evinho rúcha. Silnou stránkou celého seriálu je aj dobovo ladená výprava, ktorá výrazným spôsobom prispieva k celkovej atmosfére, rovnako ako aj kostýmy alebo hudba. Ak by sa divák zamyslel nad negatívami tohto počinu, musel by rozmýšľať pomerne dlho, aby nejaké našiel. Určite, podobne ako pri x ďalších seriáloch, aj tu sa striedajú lepšie epizódy s tými horšími, ale nikdy nenarúšajú koncepciu natoľko, aby diváka prinútili k tomu, aby seriál prestal sledovať. Za najväčší nedostatok tak možno považovať občasné citeľné "odstrčenie" (tým rozumej neobjavenie sa) postavy aj na niekoľko epizód, hoci v tej či onej sérii môže zohrávať pomerne dôležitú úlohu. To sa dá príkladne demonštrovať na viacerých príkladoch, týkajúcich sa najmä postavy Richarda Harrowa. Väčším príbehovým alebo technickým nedostatkom sa však seriál našťastie vyhýba, respektíve ich divák vôbec nevníma. Boardwalk Empire, ako veľký dobový seriálový projekt z produkcie HBO, dozaista napĺňa divácke očakávania. Obsahuje všetko, čo by kvalitný seriál obsahovať mal - skvelé herecké obsadenie, bravúrne spracovanú výpravu, schopnosť správne navnadiť atmosféru a vtiahnuť diváka do centra diania, a takisto aj zvládnuté technické spracovanie. Najdôležitejší však stále ostáva príbeh a ten je v prípade Boardwalk Empire rovnako kvalitný, ako zvyšok seriálu. Aj vďaka veľkému množstvu postáv sa na obraze stále niečo deje a divák sa len málokedy naozaj nudí. Dejových zvratov síce seriál ponúka menej, sú však o to silnejšie, čo jednoznačne zanecháva pozitívny dojem. A ten v konečnom dôsledku bez pochýb zanecháva aj seriál ako celok. () (méně) (více)

LosMojmos

Po shlédnutí všech dílů Sopránů, jsem ani nečekal, že by se mohla objevit obstojná kompenzace. Impérium překonal má očekávání a je jedním z nejlepších seriálů už po prvních 2 dílech, co jsem viděl. Sopráni jsou asi malinko lepší, ale to se takhle ještě nedá tvrdit. =o) ()

LakiyL

HBO má neprekonateľné seriály s dobovou tématikou. Boardwalk Empire je toho ďalším príkladom. Zaujímavý dej, dobová atmosféra, výborný Steve Buscemi, proste paráda! Pre mňa okrem Buscemiho neznáme tváre dokonale zapadajú do kolobehu pretvárok, úplatkov, bordelov, či nelegálnych obchodov s alkoholom. Dej ktorý netlačí na pílu a pozvoľna nám dávkuje šťavnaté dianie v Atlantic City, Chicagu a New Yorku. ()

aik

Občas by to chtělo trochu větší tah na bránu, ale jinak maximální spokojenost s atmosférou, herci i celou výpravou do počátků moderní mafie. ()

Sollozzo

Pro někoho může být problém pomalý styl vyprávění. Ne, že bych dychtil po velkých zvratech a akčních scénách, ale přeci jen je to občas zdlouhavé. Potěší i některé postavy z historie (Johny Torrio, Al Capone, Lucky Luciano atd.) nebo třeba úžasná atmosféra 20. let minulého století. Steve Buscemi se pro roli Enocha Thompsona opravdu hodí a i ostatní herci jsou víceméně slušní. Celkově tedy seriál nemá žádné větší chyby a já se těším na 2. sérii. ()

john.h

Bezkonkurenční Steve Buscemi, skvělý Michael Pitt a výborný zbytek herců v mafiánským seriálu, na kterým se podílel Scorsese. Co chtít víc? EDIT: Série za sérií se zvedá budget čím dál víc a je to působivější a působivější. V páté sérii mají Al Capone a Lucky Luciano už své pravé tváře (doslova) a jsou na svých pozicích, tak jak to známe z vyprávění a jiných filmů. Objevuje se tu i paralelní dějová linka z dětství a mládí Nuckyho a musím říct, že jak dětští herci, tak jeho mladší dvojník jsou skvěle vybraní (a skvěle vybrán je i zbytek mladších dvojníků), teda až na ty umělé buscemiho zuby, co ten dvojník nosí, ty jsou děsné. Celkově je to za pět a patří to do seriálové špičky. Brutalita, výprava, skvělí herci - vše na seriál jedinečná záležitost. ()

mirak2

Po prvej 70 minutovej epizode nemam ziadnu motivaciu to dalej pozerat. Technicky a herecky super, ale nejak to postrada prvky z americkych pilot epizod, ktore vas pohltia a neda sa nepozerat. ()

Dantte..

Konečně se mi splnil malý filmařský sen a někdo natočil seriál z mafiánského prostředí a ještě k tomu z mého oblíbeného profibičního období. Steva Buscemiho znám spíše jako herce vedlejších rolí, ale na roli Nuckyho snad čekal celý život a bude to jeho životní role, protože nejen, že mi tam sedí, ale taky ho hraje bravůrně. Kdo se mi však líbí ještě víc je Greg Antoacci (herec o kterém slyším poprvě v životě) a jeho Johnny Torrio, ten prostě nemá chybu a vždy když se objeví na place, tak kraluje a je radost se na něj dívat. Samozdřejmě ostatní postavy hloubkou ani herecky nezaostavají a seriál je dobře vyvážen, takže se nestane, že jste nějakou postavou přesycení. Uvidíme jak to bude v další sérii pokračovat, ale pevně věřím, že se autorům podaří udržet stávající úroveň a seriál zakončí na vrcholu jako tomu bylo např. u Battlestar Galacticy. Všem co mají rádi mafiánské prostředí, tak neváhejte ani sekundu a ponořte se do dob prohibice, kdy se tajně vyráběl alkohol, pašoval do nelegálních a utajených barů a bordelů, do dob "zlatého věku" organizovaného zločinu, kdy se za chyby platilo smrtí a světu vládla Mafie, do dob Big Jimiho Colosima, Johnnyho Toria, Arnolda Rothsteina, Enocha L. Johnsona (Thompsona), Al Caponeho a Lucky Luciana. 100 % (po 1 sérii) ()

Looka

100% dobrá atmosféra, poněkud rozvleklejší děj, který se v zásadě točí kolem vzplanutí citů pana pokladníka v podání výtečného Steveho. ()

louski

Tak na tohle jsem čekal! Mafiánskou tématiku prostě žeru. Všech 12 dílů viděno během jediného dne je tomu důkazem. Seriál se skvěle napsaným scénářem v nádherném prostředí s výbornými herci. Vše to sedí jak prdel na míse. ()

BadWolf

Přiznávám, že jsem to neviděl celé. Bohužel v těch pár dílech, které jsem zhlédl se nic moc nedělo. Na to že má jeden díl 60min, bych čekal víc. To je hlavní důvod, proč se na to dál koukat nebudu. ()

singone

2. série pokračuje v duchu první + bych řekl, že je ještě lepší.. Pro mne jeden z nejlepších seriálů vůbec....Jasných 5* ()

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

27.10.2022

Jen den po jmenování Jamese Gunna a Petera Safrana do rolí šéfů nově přejmenované divize DC Studios studia Warner Bros. tu máme také novinku ohledně dalšího chystaného spin-offu Batmana. Seriál… (více)

Sylvester Stallone míří do televize

07.09.2021

Kdo si zahraje Vránu?

Kdo si zahraje Vránu?

17.03.2015

Legendární comics Jamese O'Barra byl zfilmován už v roce 1994 a nezůstalo jen u toho. Následovaly tři pokračování a seriál, nelze však říct, že by z nich byl někdo nadšený. Vrána teď ale dostane… (více)