Když se člověk ocitne ve vězení, stane se z něj pouhé číslo, písmeno, jen další obyvatel malého zamřížovaného prostoru s podlahou potřísněnou krví. Přesně tak se cítí vězeň R v novém, jakoby paralelním světě s nekompromisními pravidly a tvrdými zákony, ve světě, kde čest není jen pouhé slovo. Je umístěn mezi ty největší drsňáky, v jejichž systému s pevnou hierarchií si musí vybojovat vlastní místo, a hlavně se naučit přežít. „V dopise od kamaráda, který si odpykával dlouhý trest, stálo: ‚Jen čekám a pokouším se nemyslet. Neptej se mne, jak se cítím, jen mi řekni, co se děje tam venku...‘, tak začal náš film,“ říkají tvůrci drsného dramatu R, které je společně se snímkem Prorok řazeno mezi nejlepší vězeňské filmy poslední doby. Mladí dánští filmaři se ve svém debutu především snažili vyhnout klišé příběhů za mřížemi a zprostředkovat divákovi autentický zážitek prostředí, kde se další bezpečnostní dveře otevřou, pouze když jiné za vámi pevně zaklaply. (MFF Karlovy Vary)

Rockerman

Drsný příběh z jinak féšáckého kriminálu. Vězni mají volný pohyb mezi celami, mohou kouřit, dívat se na televizi a jiné vymoženosti. Co však je stejné jak u méně "humánních" věznic je hierarchie vězňů. Prostě i v tomto "internátu" rozhoduje kápo kdo dostane přes hubu, koho bude chránit a s kým bude kšeftovat. Kdo zklame nebo zradí musí být zlikvidován. ()

kvardis

Nejsyrovejsi snimek z vezeni kterej sem kdy videl, urcite ve mne zanechal vice dojmu nez francouzky http://www.csfd.cz/film/259482-prorok/ , nese zpravu - neprizpusobis se chcipnes, nejde mrdat s nejlepsimi samci, organizovany zlocin je nad zakon, bachari davaji oci pryc , jen aby meli mene prace.A stejne, muzes poslouchat, byt jejich poskok a tvuj osud bude i tak nejisty, nikdy nevis kdy mas sve dny secteny, nikdy nevis od koho to muzes cekat.Hudebne je to zvladle genialne, u brutalnich zcen podkresleni je jen huceni, ktere zanecha traumatizujici odkaz ve vasich myslich. ()

Dm1tr1j odpad!

Jedna z najväčších kokotín aká dostala také nehorázne vysoké hodnotenie, každý pičus čo tomu dal viac ako 2 hviezdy si určite rád niečo pchá do prdele, lebo inak tento film nemá zmysel, vydeli sme už milión filmov na tomto motíve a všetky boli lepšie ale stále boli všetky kokotiny. ()

Mayers

Velmi nepříjemné a syrové drama z prostředí Dánského vězení. Jak tu uživatel Zeck vtipně poznamenal, u nás v ČR dostane v Kájínkovi roli tvrďáka Noid Bárta. Docela sympaťák ne? Věřte mi, že s týpkama z tohohle filmu, by jste nechtěli zajít ani na zmrzlinu. Tihle vám místo basketu pokreslí fotky vagínama a pak vám chrstnou do ksichtu logr s cukrem zalitej vařící vodou. Seveřani poslední roky bodujou a tenhle film jim sbírá další body. Jenom si tak říkám, co eRko muselo spáchat, že ho šoupli mezi takový hovada... ()

Kingjiri

Hodně autentický syrový vězeňský drama o rychlym vzestupu a pádu vězňskýho nováčka, který má působivou tísnivou atmosféru. Normálně nemám rád, když se toho z příběhu moc nedovíme (co se dělo před tim, co je hlavní hrdina přesně zač apod.), ale tentokrát to naopak dávalo minimálně symbolicky velkej smysl. Když se totiž člověk ocitne ve vězení, musí nechat dosavadní život venku a adaptovat se na místní podmínky. Celej biják byl realisticky natočenej (kamera nebo hodně civilní herectví) až mi občas přišlo, jako bych v tomhle lapáku byl taky. Nejvíc mě zaujala nekompromisnost s jakou se přistoupilo k osudu hlavních postav, čimž při nejmenšim mainstreamovýmu divákovi tvůrci pěkně vytřou zrak. Čtvrtá silnější hvězda za autentičnost, skvělou atmosféru, nekompromisní finále a fajn filmařinu. ()

kwaicheng

Sakra, musím říct, že toho starýho vikinga bych se asi trochu bál...minimálně kdybychom vedle sebe lepili obálky nebo sáčky nebo co se to lepívávalo. R dostal co si zasloužil, koneckonců to byl gauner. ()

Franc1s

Myslíte, že víte jaké to, když se dostanete do basy? Nebo co vznikne kombinací kindervajíčka a šprcky, nebo oleje a cukru? Syrové, reálné drama co se odehrává za mřížemi, kde na každým kroku je klukponižován a udělá cokoli, jen aby přežil mezi těmi drsňáky. 7/10 ()

markotter

Další z hodně drsných vězeňských filmů, kde hlavní hrdinové rozhodně vězeňskou partu nepřechytračí. Kriminál to byl fešáckej (i kytky na chodbách), ale gaunerský pravidla tam panovaly stejný jako asi jinde ve světě. Hodně naturalistické a to chválím. ()

markyzgero

zapomeňte na všechny předešlý vězeňský dramata co jste kdy viděli.this is real. už jen díky první scéně, kde se obarvenej týpek beze slova a s automatickou pokorou svlíká před (férovejma) bachařema jsem pocejtil silnou dávku empatie a to je empatičnost moje hodně slabá stránka. asi opravdu neni lehký přežít v krimu, kde fungujou ty nejnižší stádní pudy, a tak jsem jen tiše přál Runeovi a Rasheedovi ( proto R ), ať kurva proplujou napříč, nebo s proudem. bohužel. teplý kafe je někdy až příliš teplý. syrovost až na dřeň. dánsko opět dalo na prdel zbytku světa. založit otázku bytí a nebytí v krimu na kinder vajíčkách od babičky...ouuuu. kierkegaard by o tom napsal sáhodlouhej spis o otázce individuální viny. ()

jafuska

drsný severský film z prostředí věznic, vězen Runea a jeho drsný pohled ve vězení a podřízení se tamnému režimu, spoluvěznů, kdo se na tento film podívá, bude mu jasné, že do vězení se raději nedostat, je to ale bohužel realita, která se děje, a není tohle nic neobvyklého, jen ačkoliv může člověk být jakkoliv tzv.normální, vězení ho scela pohltí a stane se z něho šelma, kde už nevnímá co je správné a co už není. určitě doporučuji se podívat na tento film ()

Olafsson

Drsné, syrové, brutální, naprosto bezútěšná a depresivní atmosféra... Některé věci které se tam děly mi připomněly určité zážitky ze základní vojenské služby... A ten konec, nemilosrdně diváka zmačká a odhodí jak kus zmačkanýho použitýho hajzlpapíru... ()

Pete

Vězeňských dramat je spousta, najdou se mezi nimi skvosty, a přesto se tenhle dánský příspěvek s jejich přímočarým přístupem rozhodně neztratí, a stojí za vidění. Permanentně hustá a sklíčená atmosféra strachu, šikana, pašování drog, zabíjení spoluvězňů, to všechno tu je podáno velmi naturalisticky. I přes podřízení se manipulaci a dodržování interních pravidel je těžký přežít. R je jeden z těch filmů, po kterých jdu druhý den svobodně do práce tak lehko, protože vím, že tam nedostanu nakládačku od pokérovanejch holejch lebek, nebo "horkou kávu" od proradnejch Arabášů. ()

PlysovyMacko

Mladý muž Rune sa dostane do väzenia a prispôsobuje sa drsným pravidlám, ktoré tam vládnu. Stane sa terčom šikany väčších a silnejších. Na chvíľu sa mu podarí presadiť a vydobit si rešpekt, ale dostane sa len do väčších problemov. Veľkým plusom filmu je autenticita, ktorej napomáha ručná kamera a nulová hudobná zložka. Páčilo sa mi väzenie, žiadne mreze, voľný pohyb, prechádzky, telka na cele. Zaujal ma Roland Møller svojim výzorom a drsnosťou. ()

DooFooS

Tohle není bůhví jaký film, který Vás ohromí výpravou, či efekty, ale jen a pouze syrový obyčejný příběh a ono to někdy stačí. A to bohatě, protože se po shlédnutí cítím, jako by mě někdo vytřepal, otupěl a zahodil a já tu teď sedím a přemýšlím, co jsem kde provedl, či neprovedl a jestli mě za to náhodou nemůžou zavřít. ()

Severská filmová nadílka na přehlídce Scandi

Severská filmová nadílka na přehlídce Scandi