Sword Art Online

• Japonsko Sôdo Âto Onrain (více)
Japonsko, (2012–2020), 37 h 59 min (Minutáž: 23–48 min)

Režie:

Jošijuki Fudžiwara, Tomohiko Itó, Manabu Ono, Takaši Sakuma (více)

Předloha:

Reki Kawahara (kniha)

Kóiči Jamadera, Takehito Kojasu, Ken Narita, Tomokazu Seki, Jošicugu Macuoka, Natalie Hoover, Cherami Leigh, Ajahi Takagaki, Tóru Ókawa, Terujuki Tanzawa (více)

Série(4) / Epizody(96)

SonGokussj

Znáte ten pocit, kdy vám zavolají, že jste vyhrál miliony a máte hned nasednou do auta, jet 120km a částku si vyzvednout? S nadšením nasedáte, když v tu chvíli Vám zazní telefon, že je to ještě více. Rozjíždíte auto, po 5 minutách se z hands-free ozve, že se omlouvají, ale částka je jen 1,2Mil. Po dalších 50km už jen 600k, protože se našlo více lidí se stejným losem. Kilometr před cílem vám sdělí, že je to vlastně "pouze" 200k. A když dorazíte na pobočku, otážou se vás "pan Smith?" "ne, House. Gregory House" "Ach tak, spletli jsme si asi číslo. Omlouváme se. Naschledanou. Inu takové pocity ve mně SAO vyvolalo. Příběh zde byl řečen už mnohokráte, proto ho nebudu opakovat. Je to stálá, jistě klesající křivka. S daleko větším spádem od dílu 15. Avšak volba dalšího prostředí si myslím nebyla špatná. Jen byla dost nešťastně zpracovaná. Naskytlo se tam až moc náhod. (sestra / žijící dítě / klíč k adminovi / admin ó velký / deus ex machina) Hudba průměrná. Nic, co by se mi zarylo do hlavy, jako u sérií .hack//, kde je bravurní. Postavy na začátku silné, Kirito byl tajemný, sólista, ale potom potkal Asunu. Která mu totálně podkopala nohy. A když Kirito potkal svou sestru, tak to bylo ještě horší. Přirozená tajemnou vystřídala podivnou - nucenou záštitu, vše bylo zkrátka nepřirozené. Konec velmi předvídatelný, nic šokujícího, klasický scénář "vše je super, ach! nebezpečí, vyřešeno, vše je super" a prakticky nulový chtíč se těšit na další episody od nějakého 15-16. dílu. (dokoukáno jen ze zvědavosti, "jak že to jen dopadne?") Závěr: Pokud bych měl někomu doporučit, bylo by to jen prvních 14-15 dílů. Nebo anime celé, ale připravil bych člověka na to, že ho to zklame. Protože po super akci dvanácti dílů nastane jakýsi propad kvality. Na druhou stranu pvních 12 dílů hodnotím -velmi- pozitivně, byla to super akce, špica, nichijou ze světa online her. 65% [UPDATE 25.04.2017] - Sword Art Online Abridged: je v nynější chvíli 11 dílná, volně přístupná na Youtube, předělávka první poloviny série lidmi, kteří SAO mají rádi, ale cítili, že by to šlo ještě líp. A ono to šlo! Show plná vtipů, uhozených hlášek, naprosto převrácených charakterů postav (Kirito je zm*d), dodatečných efektů, které přispívají vtipům a celkově... Naprosto famózní a geniální projekt. SAO Abridged: 90 % ()

MikyAff

První polovina dílů je naprosto famózní podívaná a je mi celkem líto, že takových dílů není víc. Fakticky mě tahle myšlenka o virtuálním fantasy světě bavila a ráda bych ho i prozkoumala více do hloubky, ale nebylo mi přáno. Na druhou stranu, kdyby z toho byl až moc dlouhý seriál, veškeré kouzlo by se vytratilo. Navíc je to celé příjemně propracované a už po chvilce si řeknete, že tuhle technologii chcete taky a za parťáka nechcete nikoho jiného, než Kirita, protože to je zaručeně ta nejlepší postava celého seriálu. ()

Hitman_47

Ono to opravdu bohužel není dotažené k dokonalosti, jak tady už většina konstatovala. Ale jako fajn fantasy oddechovka tu sedne, pokud se vám líbí souboje, tak se SaO raději vyhněte, jelikože těch tu opravdu není moc. O dost více se mi líbila anime adaptace MMO hry Ragnarok Online ... která se ale stylizovala čistě do fantasy příběhu, akorát se všemi reáliemi ze hry (a i souboji !!!). Já jsem byl bohužel taky nahypovaný, že je to skvělá soubojovka (dokonce od člověka, který fakt na soubojovky kouká, asi se trošku na těch 25 dílů někde zapomněl, nebo co), ale jakmile jsem se po cca pátém díle od tohoto "konceptu" odprostil, tak jsem si to byl schopny celkem i užít. Je pravda, že hlavně v druhé polovině to celé bohužel trochu ztrácí dech, ale pak se to zase trošku vzpamatuje, proto jsme se nakonec horko těžko na ty štyry hvězdy dostali. Animace a kresba je "vysokorozpočtová", takže fetišáci si v tomhle smyslu užijí svoje ..... ale nic nemá na Titány, ti byli úplně nekde jinde :)) Je vidět, že skáčů z jednoho lepšího kousku na druhej, tak už raději koment ukončim, nebo nakonec napálím ještě hvězdy tři .. určitě stojí za zkouknutí, pokud hrajete (nebo jste hráli) nějaké to MMO a máte rádi fantasy (to hlavně). ()

Tsukikage

Na tohle anime mě upozornil můj přítel s tím, že se jedná o naprostou bombu. Dobrá, možná to bomba je, ale na mě působila nepěkně. Naprosto nechápu, jak si může někdo dovolit ve hře, kde je jen jediný zloduch, který všechny vězní, hrát sám bez pomoci. Jak blbý může hlavní hrdina být. Nechápu, proč jsou tam scény čirého štěstí a života, když v té hře jde o život. Důvěryhodnější emoce jdem viděl v realitních show.Proč mu normální holka napsala dopis začínající "Kdyý to budeš číst, pravděpodobně už budu mrtvá." Jak tohole může napsat člověk ve hře, ve které jde o přežití. Když už chteli udělat fantasy anime, tak měli udělat ne ve hře. Jo a ještě něco, umíte si představit, že by asi 200 lidí hned jen tak zemřelo v normálním světě, já osobně nevěřím, že by se s tím společnost nezabývala. Neřikejte mi, že neexistují žádní větci, kteří by je nedokázali dostat zpět ze hry. Jediný důvod, proč jsem tomu dal jednu * je, že tolik nepronikám do gamerství onlinovek. Pokud onlineovky nehrajete, je toto anime možná ztráta času. ()

Andrew_Deer

Hodnocení budu upravovat podle postupu příběhem. Kirito Kirigaya je obyčejný hráč. Stane se jedním z tisíce beta testerů novinky "Sword Art Online," která nakonec vydá pouze 10 000 kopií. Hra funguje přes jakýsi nervegear, který si oskenuje hráčovo tělo a pak promítá hráči do mysli průběh klasické MMO hry. Očividně akorát funguje jinak, nepotřebuje klávesnici ani myš, proste používá hráčovy myšlenky. Úžasné, nemyslíte? Vše se ale zvrtne ve chvíli, kdy hráči zjišťují, že byli ve hře zavřeni a jakkoli se pokusí dostat ven, s vyjímkou dokončení hry, znamená smrt. Protože je Kirito betatester, má výhodu - informace jsou moc - zná veškeré bezpečné cesty, vyzná se v dungeonech. Zkrátka ví, jak se dostat na vrchol co nejrychleji. Pomůže mu to? --- 15.7. - Čím dál víc se mně to trefuje do vkusu! --- 23.7. Cítím se dost hloupě, když v MMO hrách umřu a znovu ožiju nebo mě oživí někdo jiný. Připadám si natolik šílený, že bych si SAO i zahrál. XXXXXXXXXXXXX Konečné hodnocení: Moc pěkné, nechá vás to přemýšlet, jak to skončí, bohužel díly, které neseznamovaly s prostředím SAO a ALO za nic moc nestály, animace byla v pozdější fázi průměrná, škoda toho, a do určité doby se nic nového nestalo. Přesto ale 4* za pěkně zpracovaný nápad, ač to mohlo být lepší. ()

Galerie (1 093)

• Seriál vznikl na základě novely „Sword Art Online“ spisovatele Reki Kawahara. Datování „Sword Art Online“ jako novely publikované na internetu sahá již do roku 2002, samotného knižního vydaní se však novela dočkala až v roce 2009. Seriál nás zavádí do 4 prvních novel, jedenáctá novela byla uvedena na konci roku 2012. (-Victor-)
  • První ze dvou úvodních písní „Crossing field“ nazpívala zpěvačka LiSA. Poslední ze dvou úvodních písní „Innocence" nazpívala zpěvačka Aoi Eir. (CarnTheNunya)
  • Úvodní skladbou seriálu do 14. epizody je píseň "Crossing Field" japonské zpěvačky Risy Oribe, a skladbou znějící v závěrečných titulcích je píseň "Yume Sekai" taktéž japonské zpěvačky a anime dabérky Haruky Tomatsuové. Od 15. epizody seriálu výše se o průvodní píseň "Innocence" postarala japonská zpěvačka Eir Aoi a o závěrečnou píseň "Overfly" zpěvačka Luna Haruna. (Conspi)