Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Old Surehand sleduje prérií stopu hledaného vraha a pátrání ho zavádí až k Petrolejovému princi. Tak se říká proradnému muži, který se právě chystá uskutečnit velký obchod. Hodlá zámožnému bankéři prodat naleziště petroleje. Potíž je v tom, že na prodávaném území žádný petrolej ve skutečnosti není. Proto se musí padouch zbavit i skupiny osadníků, která má na dané místo namířeno. Jeho němý zabiják a pravá ruka zavraždí v táboře přistěhovalců syna náčelníka Navajů. Podaří se Old Surehandovi a jeho příteli Vinnetouovi odvrátit hněv Navajů, ochránit osadníky a potrestat mazaného padoucha? ... Ačkoli ve stejnojmenné literární předloze z pera Karla Maye vystupuje po boku apačského náčelníka hrdinný Old Shatterhand, ve filmové verzi se místo něj objevuje Old Surehand ztvárněný někdejší hollywoodskou hvězdou Stewartem Grangerem. Prozaický důvod pro tuto obměnu spočívá ve faktu, že ikonický představitel Old Shatterhanda Lex Barker byl v době plánované výroby snímku zaměstnán natáčením mayovek z prostředí Orientu v produkci konkurenční firmy Artura Braunera. Producent Horst Wendlandt, jenž stojí za nejslavnějšími adaptacemi Mayových knih a jako první přišel s konceptem mayovské série, dané situace využil k tomu, aby znovu obsadil Grangera, kterého získal již pro předchozí snímek Mezi supy a hodlal s ním vytvořit samostatnou sérii. Podobné důvody vedly také k angažování nového režiséra Haralda Philippa, jenž předtím točil nejrůznější žánrové snímky. Oba Wendlandtovi kmenoví režiséři mayovek Harald Reinl a Alfred Vohrer se totiž chystali na natáčení dalších filmů. Rok 1965 ostatně představoval co do kvantity vrchol mayománie – do kin bylo uvedeno celkem osm filmů podle Mayových knih, čtyři z produkce Braunera, tři od Wendlandta a Poklad Inků vzniklý mimo „klasickou“ sérii bez účasti Pierra Brice nebo Lexe Barkera. Nicméně výsledkem bylo spíše přesycení zájmu diváků, které spolu s dalšími faktory již nadcházející rok přineslo konec filmových mayovek... Hereckému obsazení vévodí Stewart Granger, který postavu Old Surehanda pojal jako světáckého šviháka, jenž vše bere s notnou dávkou nadsázky. Pierre Brice a jeho Vinnetou hraje ve filmu spíše druhé housle a hlavnímu hrdinovi spíše sekunduje prosťáčkovský zmatkař Old Wabble v podání Milana Srdoče, (vystupujícího pod pseudonymem Paddy Fox). Titulního záporáka ztvárnil Harald Leipnitz a polepšeného karbaníka, jenž začne pomáhat osadníkům, zase Terence Hill, v titulcích uvedený ještě pod svým rodným jménem Mario Girotti. Part krásky v nesnázích získala francouzská herečka Macha Mérilová, která předtím hrála hlavní roli ve filmu Jeana-Luca Godarda Vdaná žena. (Česká televize)

(více)

Recenze (127)

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Ach bože proč a za co. Takový prznění si Mayovky fakt nezasloužili. Už začátek který startuje vykradenými záběry z Vinnetoua 2 naznačuje, že něco nebude košer. Granger se zase chová jak namachrovanej buzerant. 1* jenom za to, že Brice je pořád borec. Jinak fail epických rozměrů. Horší už je jenom Mulatka Apanači.15% ()

PlayEasy 

všechny recenze uživatele

Takže oproti starším májovkám s Old Shatterhandem je to celkem špatný, ale zase naopak nechápeme proč se to lidem tak moc nelíbilo, protože nějakou tu akci jsme si náhodou užili a zavzpomínali jsme si na své dětství kdy jsme Vinnetoua milovali, ale Old Shatterhand, motýlkář a skalpováný Sam Hawkens, kteří nám společně s Vinnetouem utvořili dětství a naučili nás milovat westerny, ale tenhle jsme si bohužel už nezamilovali, ale přesto na takový průměr to je. 55% ()

Reklama

kingik odpad!

všechny recenze uživatele

Nemáte někdo petrolej? Že bych celý film zapálil a poslal do věčných lovišť. Je naprosto k smíchu, neskutečně režijně slátaný, příkladně špatně obsazený i zahraný, zoufale nadabovaný a neobsahuje vůbec nic, co by na milisekundu zaujalo. Chudák Pierre Brice toho měl po smrti své proslulé postavy fakt zanechat. Otřesné! 0/10 ()

rublik05 

všechny recenze uživatele

Druhé dobrodružství s Old Surehandem, které ještě není až tak moc one man show Stewarta Grangera, i když už tady si lze jeho začínajících „manýrů“ všimnout, nabízí vcelku jednoduchou podívanou, žádné zásadní zvraty či zajímavé události se nekonají, až samotný závěr nabídne něco trochu živějšího. Příběh vyplňuje především spousta nezáživných scén, scénář je děravý jak ementál, vše zachraňuje náčelník Apačů a snesitelný Old Surehand, kteří tentokrát působí téměř jako sobě rovní, moc se mi líbil i hlavní záporák v podání Haralda Leipnitze a jeho vraždící mašina Slobodan Dimitrijevič. Z mého pohledu se jedná o čistě průměrnou podívanou, kterou drží nad vodou opravdu jen ti herci. 4/10. ()

tron 

všechny recenze uživatele

V oldsurehandovkách Medzi supmi a (ehm) Old Surehand mi vadilo, že Stewart Granger sa správal k Pierreovi Briceovi ako čistý kretén a snažil sa Winnetoua zatlačiť do úzadia svojou hulvátskou a hlučnou (pseudo)charizmou, urobiac z neho nepodstatnú vedľajšiu postavu. Čo sa mu podarilo, vinou čoho náčelník Apačov v jeho trilógii miestami skutočne pôsobí zbytočne. O to viac ma prekvapilo, že hoci je tento neduh prítomný aj tu, Petrolejový princ napokon predsa len pôsobí o poznanie lepšie. Ako keby medzi oboma silnými osobnosťami došlo k aspoň ako-takému zmieru a v niektorých scénach dokonca pôsobia dojmom, že by sa ich hereckí predstavitelia najradšej nepozabíjali. Scenár je inak strašný, síce čo-to zachraňuje charizmatický ústredný záporák (s miestami až jamesbondovskou pravou rukou v podobe nemého zabijaka, ktorý to tam kosí hlava nehlava), ale inak je sa jedná fakt o hrôzu. Náčelníkovi kmeňa zabijú syna a vyhlási „jeden život za vašich päťdesiat“, na čo následne belochom dá nepochopiteľný 24 hodinový deadline namiesto toho, aby ich povraždil na mieste. Nevraviac o tom, že keď uvidí telo svojho potomka, tvári sa ako keby mu nejaká squaw pripálila na raňajky bizóna. Alebo dlhá pasáž s plťou, ku ktorej dôjde len preto, aby sme mali adrenalínovú atrakciu na vode (s drastickou zadnou projekciou á la 60. roky) a iba z toho dôvodu, že nemtavé dieťa nevie normálne bežať a pri prvej príležitosti zakopne, lebo sa to práve hodilo do krámu pánom scenáristom. Zaujímavý je Terence Hill, ktorý hrá čosi medzi sviňou a klaďasom (ehm... wtf?). Parťák BUda Spencera sa objavil v množstve mayoviek; pozoruhodné je, že zakaždým v úplne inej úlohe. Dávam 3*, ale jednu mám chuť odobrať za neskutočné „vtipné“ postavičky, ktorých prítomnosť miestami hraničí až so zdravým rozumom. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (21)

  • Místa natáčení: Jugoslávie: Perucko jezero u Vrliky, Zupci u Trebinje, řeka Cetina u Trilje, Vrlika. Natáčelo se také v Německu. (hippyman)
  • Štáb provázelo většinou štěstí v neštěstí - během natáčení v divokém toku Cetina málem utonul jeden z kaskadérů, Stewarta Grangera zas málem trefila do obličeje hmota z hořícího kola. Jednoho z nejlepších plavců, Herberta Kerze, stáhnul pod ledovou osmistupňovou vodu vír a celé dvě minuty se nevynořil. Naštěstí vše dobře dopadlo. Nejhůře tak skončil Brice, který si způsobil tržnou ránu na ukazováčku. (hippyman)

Reklama

Reklama