Film založený na skutečných událostech při nechvalně známém "Stanfordském vězeňském experimentu", který proběhl v roce 1971. Uměle vybudované vězení se nachází v prostorách výzkumné laboratoře - kompletně s celami, mřížemi a s neustále přítomnými kamerami. Na dva týdny je najato za slib vysoké odměny dvacet mužů ke hře na vězně a dozorce. "Vězni" jsou uzavřeni a musí se podvolit zdánlivě mírným pravidlům. "Dozorcům" je nařízeno jednoduše udržet pořádek bez použití fyzického násilí. Každý má možnost skončit v kteroukoli chvíli, čímž ale pozbyde nároku na odměnu. Na začátku nálada mezi oběma skupinami je poměrně dobrá. Ale už brzy nastanou hádky a dozorci používají stále drastičtější metody k udržení pořádku... (oficiální text distributora)

Broen

Zajímavý námět. Dva světy. Ten venku a ten uvnitř, kde v sobě objevujeme neobjevené. Ano, tak to chodí. Zdánlivě nejistý a nesebevědomý člověk venku se najde v teroru, posiluje to jeho ego a konečně cití, že je v něčem obdivován. ()

kodwin

Překvapivě kvalitní thriller. Když dostaneš funkci, zblbneš už za dva dny a pokud jsi dozorce ve vězení skončí to brzy zabíjením... ()

pz314

Už dlouho se mi při filmu tak nekroutily vnitřnosti. Ty vědci mě doslova štvali, že byli tak neschopní. Celou dobu jsem chápal, že to na mě autoři filmu takhle připravili, ale pozorovat ten spád událostí bylo skoro frustrující. Ze začátku se zdá film podivně sestříhaný a spletený ze dvou nezávislých příběhů, ale později to všechno začne dávat smysl. ()

Laajaa

Úžasná atmosféra, při scéně s "bednou" mi bylo hodně nepříjemně. Za mě jeden z nejlepších filmů pro fanoušky nejtemnějších psychologických filmů. ()

D_Cooper

Výborný film, který mě chytil hned od začátku. Názorná ukázka toho, že lidi se musí nad sebou ještě dlouho zamýšlet.... ()

babuca

.Výborné....zaujímavé....skutočné !!! Všetko už napísali Turiec a genetique. Ja len dodám, že 1 hviezdičku som dal dole pre miestami veľmi nudnú vedľajšiu dejovú líniu s priateľkou. 80% ()

Hugboy

Jedna hvězda, za akci posledních třiceti minut.. Jinak se mi opět potvrdilo, že německá produkce prostě nemá na to, až na pár světlých vyjímek, natočit film výborně. Psychologický thriller si představuju tak trošku úplně jinak. Přitom z tohoto námětu, by se dalo vytřískat klidně pět hvězdiček. Všechno špatně. Jasně, spousta lidí to určitě vidí jinak, ale mě tohle, co se týče filmového zpracování nedalo vůbec nic. Zbytečně dlouhá stopáž. Herecké výkony veškeré žádné. Scénárista by se měl věnovat němému filmu. Nuda, nuda, nuda, až na oněch posledních 40 minut. Doufám, že remake z americké produkce budu moct ohodnotit lépe. Zajímavý komentář: maxxxim, distrikt, jorgus ()

Umělec

Škoda, že se film nedržel skutečnosti a nepopsal experiment víc dokumentárně. Přitom začátek sliboval zajímavou podívanou. Máme skupinu rovnocených lidí, jedni si obléknou unifomy a druzí svléknou do vězeňského mundůru. A najednou je všechno jinak.... . A pak se vše začne rychle překlápět do "zajímavěšího" thrillerového zpracování. Úplně zbytečně, degradovalo ho to na běžnej průměrnej film, uměle hnanej na hranu ... 60% ()

BigBen87CZ odpad!

Kdo ví, co je to Stanfordský experiment, musí tenhle nepovedený film, který si z události bere jen co chce (pravidla a okolnosti) hned pozná, že dělá z jednoho z nejstěžejnějších psychologických pokusů všech dob ubohou bezduchou břečku. Co jiného od našich západních sousedů můžete čekat. Kdo něvěří, že se něco takového opravdu stalo (kromě všech těch přihraných násilí, vražd a znásilnění), ať se schválně informuje ... stojí to za to ... viz. 1992 - Quiet Rage - Stanford prison experiment (je to dost autentické, spíš dokument s komentářem smaotného prof. Zimbarda, který experiment organizoval, sám pak režíroval tenhle dokument/film). Docela se těším i na plánovaný film na stejné téma, který má vyjít přístí rok. ()

spiranta

Je to zdrcujúci pravdivý príbeh. Od začiatku až do konca som ho pozerala s otvorenými ústami a búchajúcim srdcom. Na rozdiel od mnohých názorov, mne sa obsadenie a herecké výkony páčili. Predstaviteľ hlavného hrdinu sa toho dokonale zhostil a vykreslil atmosféru vo "väzení". Samozrejme, ako tu viacerí spomínaju, dej je prehnaný a reality sa drží len do istého momentu. Ale predsa nebol by to film, keby si scenáristi niečo nedofarbili, to musíte uznať. Práve pre tieto "prešlapy" resp. vďaka nim, je to naozaj veľmi dobrý thriller. ()

stuj

Tak tomu se říká amatérsky ošéfovanej experiment. Kdyby se to podobně vedlo i ve skutečnosti, tak se nedivim, že se to takhle zvrhne. Každopádně zde je skutečný Stanfordský vězenský experiment a ani v něm nešlo vše jak na drátkách. Zajímavé, jak se za čas všichni do experimentu vžili, odhodili skutečný svět, přestali myslet na to, že se jedná jen o pokus a i uvntiř sebe opravdově přijali svou roli. Kor když tomu podlehne i vedoucí experimentu - psycholog. Individualita není tak silnou záležitostí, jak si někteří myslí. Člověk je přeci jenom stádní zvíře. ()

Lubos N.

Při sledování filmu jsem se nenudil. A to je, myslím, podstatné. Zajímalo mě, jak to dopadne, i když už podle názvu se dalo tušit, že půjde o nějaký experiment, který se zvrtnul. Když začaly odbíjet první dny ve vězení, čekal jsem na konci asi víc šokující rozuzlení, než to, že se prostě porvou a někoho zastřelí... Líbil se mi hlavní představitel. Jinak mi celý film připadal trochu umělý - umělý námět (sice podle skutečné události, ale to jsem se dozvěděl až později), umělé prostředí, umělí herci. Ale třeba to byl záměr. ()

cachanell

Fakt dost dobrý. Podle skutečné události ... no je vidět, kam až může dojít pocit moci nad druhým. Co dokážeme, co dokáže labilnější jedinec, a naopak, co se v nás skrývá. Filmové zpracování taky dobré, dobré je za tři, čtyři hvězdičky přeci jen za zajímavý námět. ()

corax8

Kdyby byl jiný konec, tak to bylo i na 5 hvězd. Takhle to pro mne nijak neskončilo a tak musím ubrat i hvězdy. Skutečným experimentem to bylo jen inspirováno. A hlavní myšlenka se tam úplně ztratila. ()

NickSloterSG

Já si nemůžu pomoci, ale me tento thriller dostal. Četl jsem hodně článků o "Stanfordském vězeňském experimentu" a když jsem si přečetl, že tento film kopíruje to, co se opravdu stalo, tak jsem se na to musel kouknout a nesmírně mě to překvapilo. Je až neuvěřitelné, co dokážou určité podmínky udělat s lidským vědomím a svědomím, ale opět a zase se nám vybízí otázka.... Je-li člově takhle ovlivnitelný danými okolnostmi, může být za některé své činy viněn? Totiž tímhle precedentem se už u soudu hájilo mnoho zločinců a s různými verdikty. Koukněte se, zamyslete se a udělejte si vlastní názor o tom, čeho jste schopni vy v podmínkách, které můžou nastat... ale dokud nenastanou tak se to nikdy asi nedozvíte, že? ()

Milan-K

Film mohl mít našlápnuto k mnohem lepšímu potenciálu, kdyby byl zpracován v dokumentaristickém duchu. Plytká a účelová omáčka okolo experimentu mi vadila (taxikaření, počínající známost atd.). Jinak, příběh k závěru pěkně houstne. Když si má člověk představit, že tak nějak se to skutečně zvrtlo v reálu, tak to vede k zamyšlení, že v každém z nás je zlo. ()

Dancihal

Líbilo se mi to....rozhodne vic nez nove natocena hollywoodska verze.... Celkove jsem se o ten Stanfordsky experiment zajimal a tak jsem se na ten film proste musel podivat.. Zajimava ukázka toho ceho je obycejny clovek schopen když je "zbaven" odpovednsti za sve činy. Na podobne téma jsem videl i další pokusy a je az neuveritelne jak lehce se z obyčejného člověka muze stat "zruda" Nejsou k tomu ani potreben predispozice. Je to vse zpusobeno okolnostmi. I z hodne matky od rodiny se vzhledem k urcitym okolnostem muze stat chladnokrevny vrah. Ale zpet k filmu...takovy mix dokumentu a filmu. Dobry herecky vykon Bleibtreue. jen to prolinani s tou jeho babou mi vadilo....ale jinak opravdu dobře...ke konci to zaclo dostavat grady az to vygradovalo tam kam to vygradovalo... Ja byl spokojen.... a kdo to tady hani tak at si zjisti vic o puvodnim experimentu a pak at prijde s návrhem jak takhle slozite psychologické pochody prevede na platno.... :) Howg ()