„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“

• angličtina Four Murders Are Enough, Darling
TV spot

Učitel Georg Camel ze Springtownu marně usiluje nejen o pozornost žáků k veršům Shakespeara, ale také o pozornost šéfredaktora místního časopisu k básním, které píše. Rád by upoutal i redaktorku společenské rubriky Sabrinu. Vše se změní, když u dveří do bytu najde mrtvolu doktora Portera, otráveného lupiči kvůli šeku na milion dolarů. Nechápající učitel se nečekaně ocitá uprostřed bláznivého boje o peníze, který svádějí gangsterská banda ze San Boniga, v čele s Josém Antoniem a michiganská banda, kterou vede mladá Kate Draixová. Obě jsou přesvědčeny, že George má šek a snaží se ho získat. Obě za něj zaplatí kauci, když ho policejní komisař Brooks zatkne a obviní z vraždy. Muž je sice na svobodě, jeho trable však teprve začínají. V domě, ve kterém bydlí, se totiž ubytují členové obou gangů. Učitel si zatím užívá nečekanou popularitu vraha. Všichni ho znají, někteří se ho bojí, někteří si ho začali vážit a Sabrina, která ho dosud přehlížela, je jím okouzlena. Jenže praktiky padouchů jsou značně nevybíravé, a tak téměř kdykoli otevře dveře, vypadne z nich nějaká mrtvola. Do městečka se mezitím sjíždějí policejní posily a zabijáci. Ti se postarají o dostatek mrtvol, které mohou být připsány na vrub nic netušícího učitele. (TV Nova)

Tsuki

Tento film mě celý život míjel a teď, když jsem ho konečně viděla, jsem v šoku, že jsme něco takového natočili. Navíc v roce 1970! Člověk by čekal, že po osmašedesátém takto odvážné filmy točit nebylo možné, ale zjevně ke skutečnému utahování šroubů došlo až o malinko později… Každopádně, tento snímek se svým stylem, inspirovaným světem komiksů, mafií a vůbec americkým prostředím, hodně vymyká všemu, co lze v rámci české kinematografie vidět. A co teprve ten trhlý parodický humor! Konečně vím, z čeho jsou všechny ty hlášky, co jsem tu a tam slýchala („Ručník končí!“, "My všichni jsme Gogo"…atd.) Nutno říct, že povedených hlodů je tu fakt hodně. A z kontrastu uťáplého učitele, kolem kterého se z jemu nepochopitelných důvodů objevují neustále mrtvoly, kdykoli otevře dveře, se světem drsných mafiánů, do kterého příliš jednoduše propluje, se dalo vytěžit opravdu mnoho. Výborné výkony, šílený humor, mladá a rozverná Bohdalová… no, bylo toho hodně, co jsem v českém filmu doteď neviděla a stálo to za to. Jedna z mála českých komedií, ke kterým se ráda vrátím. ~(4,3)~ ()

Anderton

Ak by som musel vybrať iba jednu crazy komédiu spomedzi tunajších klenotov a ponúknuť ju ako vzorku zahraničnému divákovi, boli by to Štyri vraždy. Najvtipnejšie, najoriginálnejšie, najbláznivejšie a asi aj najlegendárnejšie. Všetci, ktorí dávajú menej ako plný počet, by si zaslúžili zastreliť. Vrchol: Improvizovaná pieseň v bare, vzorka novej vlny z Michaga. ()

Frajer42

Tak tenhle film je brutálně krejzy. Několikrát jsem se skutečně zasmál. Sešlo se nám i mnoho pěkných hlášek. Nicméně, že bych z toho byl nějakým způsobem odvařený, tak to ani omylem. Dost mi film připomínal tu volovinku o Adélce, která se zapomněla navečeřet. Ovšem tenhle film je o kapánek lepší a mnohem vtipnější. Stejně se moje výsledné hodnocení k těm 3 * nevyšplhá. ()

boshke

Na mne to byla moc velká magořina. Obsazení fajn, ale hodně vtipů se pořád opakovalo a momentů, u kterých by se člověk zasmál, bylo zoufale málo. Spíše jsem se vždy v duchu lehce pousmál... 60% ()

Kothy

Lubomír Lipský opravdu září. Výborná česká komedie. Samozřejmě se zde objevuje spousta dalších skvělých českých herců. Jako třeba Jiřina Bohdalová, Iva Janžurová nebo František Filipovský. A taky spousta hlášek, jak už to tak bývá: "Dej fem ten fek. Fem vek!" :D ()

Mariin

Nejraději se v této parodii (podle chorvatské literární předlohy) dívám na Jana Libíčka v roli ne příliš bystrého policisty Brookse, který nerozezná policisty od gangsterů a pak pasáž, kdy mafiáni z Michaga improvizují v barovém orchestru. To je naprosto skvělé, i hudebně. ()

nascendi

Táto Lipského crazy komédia ma neoslovila ani pri viacnásobnom pozretí. Bavil som sa porovnateľne s komédiou Kdo chce zabít Jesii? Teda minimálne. Prekážal mi najmä silný odkaz na komiksy, ktorých ukotvenie v Československu bolo minimálne. Hlavne preto pôsobili na mňa oba filmy príliš cudzorodo. Pritom je zaujímavé porovnať ich s Limonádnikom, ktorý je paródiou na westerny a predsa veľmi úspešne nakrútený. ()

PetrPan

Gangsterská parodie v českém podání Pana režiséra Oldřicha Lipského, plejáda výborných českých herců rozehrává crazy komedii ve zběsilém tempu, jedna hláška střídá druhou a celé je to dotvářeno prostřihy morbidních a tak krásných komixových maleb Káji Saudka ()

nash.

Skvělá parodie gangsterských flilmů, která je plná nezapomenutelných hlášek a geniálních scén a scének (Vážení, pan Camel právě zabil několik členů orchestru..."). Škoda, že dnes už něco takového natočit neumíme... ()

Willy Kufalt

Nečtu komiksy, nemusím americké gangsterky ani akční filmy sci-fi rozměrů. Bohužel všechny ty bláznivé a vražední scény, které tvoří většinu obsahu této téměř dvouhodinové podívané, do těchto žánrů (byť v parodickém pojetí) až příliš hluboko sahají. Výtvarní a kostýmní stránka velice nadprůměrná, herci vesměs odvádějí komediální výkony na úrovni, scénář hýří jedním vtipem za druhým, ať už v rámci děje nebo v podobě absurdních reklam. Takže bych se měl skvěle bavit, leč není tomu tak. Neoslovilo mě to, dýchá z toho na mne podivná atmosféra a velkolepý akční závěr s požárem tomu fakt dodal grády (ironicky...). Z parodie na černé braky vznikl jaksi další brak, jen jsem v rozpacích, co je blbější - zda tohle nebo Pane, vy jste vdova!? Scenárista Miloš Macourek se holt nezapře, byť tyto dva snímky točili ve stejném roce dva odlišní režiséři. Ale jestli se to vysílalo někdy v Itálii, tak tam z tohoto filmu museli mít diváci velkou radost - stejnou, jakou má dodnes spousta Čechů. Nicméně Iva Janžurová je v těchto bláznivých převlekových rolích geniální natolik, že ty dvě hvězdičky zde prostě musím dát. ()

Arsenal83

Niektoré vtipy  a scénky naozaj ušli, ale toto určite nie je jedna z najlepších komédii v bývalom Československu, na mnohých iných sa dá zasmiať oveľa, oveľa viac. Avšak výrok Jiřin Bohdalovej: "Připadala bych si s tebou jako nula na desetidolarovce. Ta taky tahá za sebou furt nulu." je vskutku nesmrteľný. Avšak pani Bohdalová potešuje ľudí so zdravým rozumom až dodnes, keď sa len nedávno vyjadrila k téme úchylov: "Ať si to myslí pro sebe, ale ať to nevykřikují, tyhle pitomosti." Pani Bohdalová je ešte z doby, kedy svet bol ako tak v poriadku. Nech jej slúži zdravíčko. Inak vo filme ešte zahviezdila Janžurová, ale tej šla vtedy karta výnimočným spôsobom. ()

Chrustyn

Mě by docela zajímalo, jestli tyhle filmy (společně s Kdo chce zabít Jessie a určitě by se ještě něco podobného našlo) byly poctou nebo spíše parodií na americké filmy. Nebo je vše jinak?? Vizuálně a nápady má film něco do sebe ale že bych se nějak výrazně bavil, to se říct nedá. ()

raroh

V kterém mainstreamově oblíbeném českém filmu uslyšíte freejazz v čele s kapelníkem Z. Kryzánkem? Jedině v baru Kochba. ()

Stanislaus

"Joo, holka, Beethoven, to není Strauss, ten má ňákou váhu." Na první pohled se v případě "Čtyři vraždy stačí, drahoušku" nabízí ihned srovnání se starší Kdo chce zabít Jessie?, co se vizuálního ztvárnění týká, avšak v tomto případě je sci-fi linie nahrazena kriminální zápletkou, která je nadmíru k pokukání. Co dveře, to mrtvola - a vrahem není překvapivě zahradník. Lipského krimikomedie nabízí naprosto luxusní herecké obsazení a nejednu humornou scénu či povedený scenáristický nápad. Myslím, že nikdo by nechtěl být zpočátku v kůži pana Camela, jenž se nedopatřením ocitá ve zdánlivě nekonečném kolotoči šílených událostí. Ať už šlo o mýdlo s ručníkem, zuby vs. tfuby či svižný sled záměn, omylů a převleků, "Čtyři vraždy stačí, drahoušku" jsou kvalitní filmovou zábavou i pro současné publikum. ()

sharky

Docela by mě zajímalo, jestli se filipovský nedostal k dabingu Funese až po tom, co ho viděli v téhle roli...ale jinak nezapomenutelná komedie s mýdlem a ručníkem:) ()

anais

Kdyby to nebyla tak otevřená parodie, díky závěrečné přestřelce by to byl dost možná nejbrutálnější československý film a předzvěst krvavého baletu Johna Woo:) ()

Ivoshek

Jen namátkou: "pane Kéééjml, nesu mýdlo", "My jsme všichni Gogo", "Dáme si hu-hu koktejl", "Dej fem ten fek, fem vek"... a tak by se dalo pokračovat hodně dlouho. Jedna z nejlepších českých crazy komedií normalizačních let. ()

honajz

Ačkoliv film obsahuje vynikající hlášky (všichni jsme gogo, mýdlo - ručník, dej fem ten fek) a Saudkovy kresby, jsou chvíle, kdy mne film vždy začne nudit, přijde mi ta zápletka pořád na jedno brdo a vtipy recyklované. Málo platné, Janžurová ani Bohdalová nesahají Olince Schoberové vnějším vzhledem ani po kotníky, i když jejich bitva v pěně zamokří eroticky jejich kalhotky. Možná být film o něco kratší, sevřenější... ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let