Noc plná milostných a bláznivých studentských dobrodružství, jimiž končí dětství a začíná život. Skupinka studentů a studentek z maloměsta má před sebou poslední den prázdnin. Dva kámoši, Steve a Curt se chystají na univerzitu, další čeká nástup k vojsku, jiní vlastně ještě netuší, jak se svým dalším životem naloží. Frajírci závodí v nablýskaných i otlučených autech, dívky se vyzývavě procházejí v ulicích, plných rock'n'rollu. Dění kulminuje uprostřed noci plné bláznovství, krátkých okamžiků lásky, prvních polibků, honiček v autě a problémy s policií...
Film režiséra Georga Lucase (jenž se později proslavil sci-fi ságou Hvězdné války), zachycuje atmosféru počátku šedesátých let minulého století, obraz mladé generace a konec jejího dětství. V době svého uvedení snímek zaujal prolínáním několika příběhů, jemným humorem i nostalgií, s nímž jsou vyprávěny, stejně jako výrazným využitím dobové hudby, obrazovým zachycením kamery (Jan D'Alquen a Ron Eveslage) a brilantními hereckými výkony mladých představitelů. (Česká televize)

Mikino00

Noc v malém městečku v roce 62, několik propletených příběhů místní mládeže zakončené závodem, ve kterém závodí postava nápadně připomínající Jamese Deana. Musím říct, že jak se mi to celkem líbilo, tak dal bych přednost, podle mě lepším filmům právě s J. Deanem, jsou sice o více jak deset starší, ale odehrávají se ve stejné době. ()

bohemia_regent

Nemůžu si pomoct: Druhá divácká zkušenost po víc než dvaceti letech mě utvrdila v původním názoru, že jde o velmi přeceňovaný film. Co je platné, že použitá hudba dobře vystihuje dobovou atmosféru a že titulky v závěru filmu nám oznámí, že v životě čtyř hlavních postav se přece jen odehrálo něco zajímavého? Jenže to něco jsme neviděli a neuvidíme, protože se to stane až v daleké budoucnosti. Místo toho jsme sledovali hodinu a tři čtvrtě filmu o ničem, kde „hrdinové“ ubíjejí čas monotónním popojížděním nočním městem a řešením pseudoproblémů typu kdo má rychlejší auto a kdo a s kým si konečně (možná) vrzne. (Člověk si tak nějak uvědomí, že v pomyslném srovnání by se neztratila ani soudobá česká dramatická tvorba - v podobně „kultovním“ díle, seriálu Žena za pultem, řeší Anička Holubová pro změnu problém, jestli den starý vlašský salát je ještě dostatečně čerstvý.) Herecké výkony mladých jsou sotva průměrné, přičemž bezkrevností a nezajímavostí bez špetky charismatu „vyniká“ Richard Dreyfuss v roli Curta Hendersona. ()

kamigava

Viděl jsem podruhé Americké Graffiti a pořád mě to bavilo. Odehrává se to v 50. letech v USA, kdy zemí vládnul Rock 'n' Roll, mladiství soupeřili v nablýskaných "sporťácích" a proháněli holky. Já zrovna můžu tento druh staré hudby a je to právě soundtrack, co podle mě žene film dopředu. :-) Dá se říct, že je to jako Pomáda (také natočená v 70. letech, ale odehrávající se v 50.), akorát to není muzikál, ale klasický film, co sleduje poslední noc málo studentů předtím, než odjedou na univerzitu a stanou se "dospělými". Mladý Ron Howard v hlavní roli hraje slušňáka, předsedu studentské rady, který má odjet, ale nechce zároveň opustit svou holku. Objevuje se tu i Harrsion Ford, který hraje naopak namachrovaného kovboje v černém Chevy, jež je ve městě nový a hodlá vyzvat místního rivala. Film zobrazuje sice vtipné ale i trapné situace, kterými si teenageři procházejí. :D Např. kluk zalže holce, že auto patří jemu, pak poprosí dospělého, aby mu v sámošce koupil chlast, protože ztratil občanku atd... :D Vůbec bych neřekl, že George Lucas, kmotr SW natočil tenhle žánrově obyčejný film ze života. Ale někde se přece začít musí... :-) ()

Oralfabet

Po Dazed and Confused jsem si u American Graffiti zase jednou potvrdil, že mě docela baví sledovat nijak unikátní, avšak jaksi příjemně prostá a uvěřitelná dobrodružství nijak unikátních, avšak jaksi příjemně prostých, uvěřitelných postav odehrávající se během jedné noci plné chlastu, sexu a ježdění auty. Přišlo mi to tak podobný, až si říkám, jestli ten Linklater není jenom prachsprostý plagiátor. Aspoň je tu pořád Before trilogy. 7/10 ()

papyrosaurus

Snímek, který jsem si užil, až mě mrzí, že jsem ho shlédl teprve nyní. Nostalgická atmosféra amerického maloměsta 60. let - pořádné bouráky s osmiválci, bistra s neony, obsluha na kolečkových bruslích, dvojitý hamburger s hranolkama a cherry colou, nelegální závody za městem, bloumání nočními ulicemi, muchlovačka v autě, školní večírek, a do všeho odevšad znějící rock ´n´ roll. Nevím zda v době svého uvedení působil u diváků záchvěvy nostalgie na dobu pro ně tehdy nikterak vzdálenou, ale pro nás současníky je to romantický obraz báječných amerických let, které už nikdy nebudou, a které jsme bohužel nemohli nikdo z nás zažít - nezbývá nám než se utápět v nostalgickém snění. Sledujeme průběh jedné noci, kdy 4 kamarádi prožívají radosti i strasti mladého života, řeší těžké okamžiky rozhodování, ale i míru své zodpovědnosti. Ať už jde o to, zda odejít na školu, zůstat kvůli dívce, porazit v závodech drzého přivandrovalce, anebo si poprvé něco užít......naši hrdinové jsou sympaťáci a my si přejeme zažít tu divokou noc s nimi. ()

Honza dAve

George Lucas, rodák z kalifornského Modesta, což je průmyslovo-zemědělský zapadákov v sanjoaquinském údolí u dálnice 99 ze Sacramenta do Los Angeles, ve svém druhém celovečerním filmu vzpomíná na mládí na kalifornském maloměstě na přelomu 50. a 60. let. Výsledkem je krásný, hvězdně obsazený, sympatický a milý, barevný a nostalgický, romantický, "teenage" film o mladých lidech, kteří řeší to, co je teď, a zítřek budou řešit zítra. Co na tom, že na prestižní univerzity je daleko, když tu mají tak krásné silnice, na kterých můžou předvést své nadupané bouráky s chromovanými koly, sbalit vysněnou slečnu při stání na červenou a vzít ji k Melovi na hamburger, hranolky a třešňovou colu. Krásná doba, krásné mládí, krásná Kalifornie, se všemi krásnými auty, krásnými slečnami a krásnou třešňovou colou :o) podbarvená krásnou rock'n'rollovou muzikou. Na univerzitu se odlétá až zítra. A kdoví jestli. Jen titulek před koncem dává najevo, že život není jen sprejování šlehačkou. S tímhle filmem jsem vzpomínal i já - na svou jízdu po dálnici 99 přes Modesto a pobyt na Mission Street v San Franciscu, kde kdysi opravdu stál Melův Drive-in s obsluhou na kolečkových bruslích. Pro mě tam už nezůstal, zbourali jej dávno předtím, než jsem se tam podíval. P.S. Podle imdb.com je Americké Graffiti žánr Americana a Bittersweet. Já souhlasím. ()

Radek.SCH

Něco tak pohodového a příjemného jsem už dlouho neviděl. Škoda, že se Lucas vrhl na něco tak debilního jako bylo Star Wars. Kdyby točil samé takové filmy jako jsou Graffiti, tak z něho mohl být druhý Coppola. Teď je z něho jen boháč, na kterého si za dvacet roků vzpomenou jenom ti, kdo si pamatují Války. ()

Hapretor

Pěkně uježděná nuda. Zaujal mě jen R. Dreyfuss. Jeho postava byla nejsympatičtější a řekl bych, že i nejlépe zahraná. Kvalitní filmařská práce - ale dějově opravdu nezáživné. Sorry, Lucas, ale nebýt Star Wars, tak máš naprd filmový kredity ... ()

GOREGASM

Naleštěné Cadillacy a ještě naleštěné hára známe všichni z Pomády a Americké Graffiti zůstává z hlediska věhlasu výrazně upozaděno, což je škoda, protože nabízí podobné ingredience, i když v méně atraktivním obalu. Dokáže ale být intimnější a citlivější v pohledu na hormony přetékající teenagery, kteří loví svoje první roštěnky v autech, které Američanům budu vždycky závidět. Třešinkou na tomto sedmdesátkovém dortíku je herecké obsazení, kde uvidíte nečekané. American Graffiti je vzorově pohodovým ztvárněním kouzelného teenagerovského dobrodružství, na které jsme mnohokrát chtěli zapomenout, ale po takto oddechovém filmovém zážitku si na něj strašně rádi vzpomeneme. 80% ()

greedo95

Pohodový film, zasazen do mé oblíbené americké doby. Perfektní hudba, která se ani na chvilku nazastaví. Ale stejně jsem čekal víc, když jsem věděl že je to od Lucase, a produkce od Coppoly. Čekal jsem víc děje. Jinak je to ale skvělý film. ()

Biopler

Film som začal pozerať jeden večer a vydržal som pri ňom 20 minút, lebo som zaspával a vlastne ma ani poriadne nenadchol. Po týždni som sa k nemu vrátil a dokonca so začiatkom v neskoršom čase a užil som si ho úplne ináč. Vzhľadom na to, že sa odohráva počas jednej noci, je dobré ho pozerať v noci :) Fakt to má inú šťavu. Snímka plasticky podáva generačnú výpoveď mládeže skrz príbehy, ktoré v zásade nevedú k ničomu prelomovému, no predsa sú zaujímavé svojim spracovaním, herectvom budúcich hviezd americkej kinematografie a hlavne ľahkosťou s akou opisujú radosti i problémy mladých, ktorí sa musia rozhodnúť či opustiť teplé hniezdo a vykročiť, alebo nie. Každý musí mať hlavne bourák a rádio, ktoré hraje tie najväčšie pecky sixties. Hudobná stránka je dôležitý prvok, aby to celé, a nielen počas jazdy, fungovalo, a fakt sa náramne vydarila. Bavil ma štýl rozhovorov vodičov, ktorí stiahli okienko, a debatili na križovatke čo a ako... kam sa vyberú ďalej :) Lucas vedel spraviť aj komorný film ako tento, no po Star Wars sa už k nemu nevrátil a isto nevráti. ()

bif

Bezstarostné mládí, noční projíždky autem a krásná hudba. Ultimátní feel good ,,road movie” a milostný dopis Modestu od George Lucase. ()

Mik_e

Gel na vlasy, kapela Beachboys, nadupané káry žeroucí padesát na sto, jejich závody, a balení holek. Jo a ještě něco jako gangy mladistvých a problémy americké mládeže té doby. Toť Americké graffiti v kostce. No, až na ty Beachboys je to seznam jak z Pomády či Rebela bez příčiny, kvalitativně za nimi ovšem kulhá. Alespoň dle mého. Film totiž na mě působil, že je v podstatě o ničem. Tak si klidně plyne, občas se mírně vleče, nic moc se tam neděje, v pozadí jede našlapaný šedesátkový soundtrack. Na komedii je to málo vtipný, na drama to zas postrádá napětí..prostě obyčejný film o té době, nic víc a nic míň. Na druhou stranu, špatný film to v žádném případě není. Ta muzika je vážně skvělá, šedesátková atmosféra svoji romantiku prostě má a mít bude, herečtí protagonisté jsou fajn a závěr filmu je nad očekávání slušný. Určitě nejupřímnější Lucasův režijní počin a za mě škoda, že se zahodil fenoménem Star Wars.. ()

Psycho.R

Tak a mam Lucasovu celovečerní filmografii za sebou a že to nedalo moc práce. Americké graffiti jsou vyznáním k dospívání v padesátých letech tak, jak si je tvůrce pamatuje, k tomu přidá naivní romantiku a vznikne spletenec příběhů jedné noci, ktera ma být jakýmsi zlomem mezi náctiletím a dospělostí. A na me to fungovalo. Ps. hudba je precizně vybraná. ()

Taffey

Tento film jsem dosud neviděl. Strašně jsem se těšil, až jej jednou uvidím. Včera ho dávali v TV a tak jsem se na něj duševně připravil, zasedl jsem do křesla, připravil si konvičku čaje a koukal. Nevěřil jsem vlastním očím, o jakou hovadinu šlo. Manželka, která připravovala v kuchyni kýbl jahod do mrazáku, na mě zavolala, zda dávají, tak pozdě, Beverly Hills a proč se na to dívám. Zavřel jsem tedy oči a chvíli jen poslouchal. A fakt. Od BH k nerozeznání. To, že je to čistá esence života tehdejší mládeže, může být pravda, ale proč u toho strávit dvě hodiny, to mi zůstává stále skryto. Můžu konstatovat, že AG je pro mě jedno z největších zklamání ve filmu vůbec. Neuvěřitelná nuda. Kolovrátek. Neustále dokola. Z filmu je, mimochodem, jasně vidět, plytkost americké mládeže té doby. Jediné, co mě zaujalo, byly ty velké americké kraksny. Ty byla, panečku, auta. Jo, ještě dodatek. Já jsem dospíval v první polovině sedmdesátých let. Mládež se dělila na tři pytle. V jednom pytli jsme byli my, v druhém obyčejní týnejdři v tesilkách a polobotkách a v posledním tzv. depešáci. To byli přesně takoví lidé, o jakých byl tento film. Možná, že můj pocit z filmu velmi ovlivnila skutečnost, že právě tyto napomádované primadony v hadrách jako ze žurnálu, jsem z duše nesnášel a trvá to dosud. Vivat džíny, tričko, tenisky a mošna z gazmasky. Dreyfuss se mi líbil, byl nad věcí. Snad jako jediný. ()

Tiiso

Kdekdo pozapomněl, že tento film je natočen v americe, americkým režisérem a určen pro amerického diváka. Tudíž je nebezpečné na něj pohlížet okem evropana, speciálně okem středoevropana, který v roce 1962 měl jiné možnosti a zvláště pak dospívající mládež. Kalifornie 60 let je opravdu v určitém okruhu lidí založena na bezvadně umytých autech, vlasech a nočních občerstveních. Budovaná image u mladých znamená vše a touha po dobrodružství v pokrytecké společnosti taktéž. Jen málokterého kluka nechá chladného pohled na ty krásné koráby silnic a poslech hudby, která je plná živočišnosti a jde od srdce. Myslím, že většina z nás by v té době, v tom čase a na tom místě dělala to samé. ()