Noc plná milostných a bláznivých studentských dobrodružství, jimiž končí dětství a začíná život. Skupinka studentů a studentek z maloměsta má před sebou poslední den prázdnin. Dva kámoši, Steve a Curt se chystají na univerzitu, další čeká nástup k vojsku, jiní vlastně ještě netuší, jak se svým dalším životem naloží. Frajírci závodí v nablýskaných i otlučených autech, dívky se vyzývavě procházejí v ulicích, plných rock'n'rollu. Dění kulminuje uprostřed noci plné bláznovství, krátkých okamžiků lásky, prvních polibků, honiček v autě a problémy s policií...
Film režiséra Georga Lucase (jenž se později proslavil sci-fi ságou Hvězdné války), zachycuje atmosféru počátku šedesátých let minulého století, obraz mladé generace a konec jejího dětství. V době svého uvedení snímek zaujal prolínáním několika příběhů, jemným humorem i nostalgií, s nímž jsou vyprávěny, stejně jako výrazným využitím dobové hudby, obrazovým zachycením kamery (Jan D'Alquen a Ron Eveslage) a brilantními hereckými výkony mladých představitelů. (Česká televize)

PeteBuck

Pozrel som si to, pretože to točil Lucas a údajne sa jedná o úžasný film. No, možno keby som zažil prelom päťdesiatych a šesťdesiatych rokov v USA a vyrastal tam, možno by to bol pre mňa kultový snímok, ale úprimne som z inej doby, z iného štátu, tak ma to asi za srdce chytiť nemohlo. Jediné, čo sa mi tam páčilo, boli tie pesničky, pretože rock´n´roll zbožňujem. To bolo všetko. Jedna noc skupiny teenagerov vyobrazená v jednom filme. Zopár zábavných momentov tam bolo, ale inak som ten film odzíval. Banda deciek, čo sa preháňa na autách, ktorých spotrebu na 100 kilometrov prekoná snáď už len tank T-34, počúvajúcich rock´n´roll, riešiacich všemožné "problémy", to ma nijak neoslovilo. Je to proste film kategórie Pomáda, len bez spievania a tancovania. Takto sa zabávali sedemnásťroční pred 50 rokmi v USA? Sila. Ak sa toto dialo v nejakom prťavom mestečku, čo sa potom dialo v takom New Yorku? K tomu koncu by ešte bodol osud tých báb, ktorá skončila s kým, no, dobre nič. Je to trochu netradičný ale podľa mňa dosť nudný film. Dalo sa na to pozerať, ale iba raz. Harrison Ford tam mal dosť trápnu úlohu. Ale tak každý začína. ()

jjjerry

Proč stojí za to vidět? První je režie Georg Lucas=) Pak herecké obsazení mladičký budoucí režisér Ron Howard, dále Harrison Ford. Je to pohodová retro komedie, je tam pár hluchých míst. Kdyby to nenatočil Lucas asi by snímek zapadl za mě max 3*. (když srovnám třeba s českými Starci na chmelu co jsou o 10 let starší, tak by mohli strčit Hlollywood za klobouk) ()

tomino28

Jistě zajímavý koncept, o který se mladý George Lucas pokusil. Natočit spoustu příběhů odehrávajících a prolínajících se během jediné noci. Potud všechno v pořádku. A pro mnohé všechno skvěle pokračuje i dál. Mně osobně ale příliš nesedělo to "prázdno", které bylo cítit na sto honů. Jistě, možná právě o to Lucasovi šlo, ale konkrétně zde to nebyl můj šálek čaje. ()

Fender

Neonová světla, sametové hlasy ozývající se z rádií, rychlé káry, hezký holky, pomáda.. O tom tento film je, o prožití atmosféry 50. let, což se zde solidně povedlo a pokud vám to bude stačit a nebudete zde nacházet nějaký děj, ponoříte se volně do té atmosféry, která vás snadno unese. ()

stanlyOu

Otec Star Wars natočil road movie s príchuťou Pomády. Znie to divne ale je to tak. Ešte k tomu to aj funguje ako relax-film ktorý v sebe nesie niečo čo vám učaruje ajkeď zaradiť toto do nejakého žanru neviem. Trochu dráma, trochu komédia. Aby som nezabudol, výborne zvolený soundtrack.  9/10 ()

MariusDee

Ve své době snad svěží a poměrně neotřelý snímek, který však nemá valnou hodnotu a dnes by nejspíše zapadl do šedého průměru desítek amerických teenagerovských komedii podobného ražení. ()

Svadbos

Vysoko zábavná a hĺbavá mozaika o mládeži po skončení školy v roku 1962. Tento často komický, stále presne zameraný film urobil z Dreyfussa hviezdu a pripravil kariérnu cestu mnohých ďalších. Reeditované na dĺžku 112 min. pre opätovné vydanie v r. 1978. Všimnite si Kaya Lenza v škole tanca. Pokračovanie: "More American Graffiti". Krása tohto filmu je v jeho fragmentárnych scénach, keď nervózna kamera horúčkovito skáče od postavy k postave, aby predstavila výkonnú koláž Americkej mládeže na prahu dospelosti. Prenikavý, často neoceniteľný vo svojich dialógoch a maniéroch má film nevinnosť sobotného popoludňajšieho matiné, ale zároveň je neistý a bez skúseností, ako jeho postavy. Režisér George Lucas neskôr uznal, že film je z veľkej časti autobiografický, natočený na podklade jeho mladíckych čias v kalifornskom Modeste. Na svojej sanfranciskej premiére, aj keď bol nadšene prijatý, pohlavári spoločnosti Universal sa chichotali z tmavého nasvietenia filmu a povedali producentovi F.F. Coppolovi a režisérovi Lucasovi, že oni by film ešte nevydávali, lebo ide o „nedokončený produkt“. Vzrušený Coppola okamžite ponúkol, že odkúpi práva a vydá ho sám. Exekutíva Universalu z finančných dôvodov odmietla – film zarobil viac než 55 miliónov dolárov. To dokázalo neuveriteľný výkon na saaldokonte, keďže náklady na film boli iba 750.000 dolárov, keď sa snímok natočil v Kalifornii za púhych dvadsaťpäť (slovom 25) dní. Enormný úspech filmu a gigantický finančný zárobok umožnili Lucasovi realizovať jeden z najlzárobkovejších filmov všetkých čias: „Star Wars“ (1977). Úspech filmu taktiež spustil lavínu imitácií a bol inšpiráciou pre show „Happy Days“ s Ronom Howardom ako hviezdou. ()

dave91

Amerika,jejich mentalita a kultura jsou nám na hony vzdáleny.Nikdy jsem je nepochopil a normální evropan je nikdy nepochopí.A tenhle film byl přesně o tom.Daly se poslouchat ty rock´n´rolly a vidět bouráky z té doby.Ale trochu málo. ()

PoprockCZ

Film o všudypřítomném rock'n'rollu, ježdění v nablískaných autech a mladících před vejškou, na kterou získali stýpka i přes neustálé žvýkání. Audio je díky datu výroby značně uřvané. Je to takový nostalgický film k televizi, když člověk nechce přemýšlet, za mě celkem nuda. ()

Bogrant

Tieto prostoduché túlačky, vzopieranie sa systému, vychutnávanie si mladíckej slobody a hľadanie budúcnosti v určitej americkej dekáde ma v dnešnej dobe zatiaľ tak neoslovili. Podobne ako podobný Rebel bez príčiny z 50. rokov, tak ani Americké graffiti z kraja 70-tych ma nedokázali dostatočne upútať, aby som im dal vyššie hodnotenie. Chýba mi v tom proste zmysluplnejší príbeh, ktorý počas jednej noci ťažko dostať. Žiť a vidieť to v tej dobe, asi by bol názor iný. Ako štartér budúdich hviezd filmovej brandže (Howard, Ford) však prijateľné. ()

RoyBatty444

Film o dospievaní na americkom malomeste niekde v južnej Kalifornii roku 1962 s dobrou atmosférou, množstvom dobovej hudby a uveriteľnými postavami. Jedna noc pred ranným odletom na Univerzitu a novým životom. Vracia spomienky na vlastné detstvo s táborovými a školskými zážitkami. Herecky dobré aj keď niektorý pôsobia vyspelejšie ako by mali. Referencia na THX 1138 (1971) v podobe ŠPZ THX 138 1932 Ford V8 Hot Rod nesmie chýbať. ()

vincbenet

Na to, že se to natočilo za 28 dní to je více než slušný.Skvělá muzika, mladí, tehdy neznámí, ale už talentovaní herci a 60.léta. Tohle období mám prostě rád. Generace v šedesátých letech měla jedno z nejkrásnějších mládí. ()

kubass

Škoda, že toho Lucas v tomto žánru nezkusil víc. Velice osvěžující podívaná i po pětatřiceti letech... Oblíbená hláška: "Rome wasn't burnt in a night" ()

Drakon

Vcelku slušná komedie s hodně nostalgickým nábojem (Lucas vzpomíná na 60. léta), ale na můj vkus místy strašně utahané tempo. I když délka není nijak velká podle mě by filmu hodně pomohl tak alespoň 20 minutový prostřih aby se pořád něco dělo. Taky mě mrzelo, že Harrison Ford nedostal víc prostoru, protože roli automobilového frajírka/závodníka hrál skvěle. Zajímavé je, že hlavní roli hraje jeden velmi slavný režisér. ()