Noc plná milostných a bláznivých studentských dobrodružství, jimiž končí dětství a začíná život. Skupinka studentů a studentek z maloměsta má před sebou poslední den prázdnin. Dva kámoši, Steve a Curt se chystají na univerzitu, další čeká nástup k vojsku, jiní vlastně ještě netuší, jak se svým dalším životem naloží. Frajírci závodí v nablýskaných i otlučených autech, dívky se vyzývavě procházejí v ulicích, plných rock'n'rollu. Dění kulminuje uprostřed noci plné bláznovství, krátkých okamžiků lásky, prvních polibků, honiček v autě a problémy s policií...
Film režiséra Georga Lucase (jenž se později proslavil sci-fi ságou Hvězdné války), zachycuje atmosféru počátku šedesátých let minulého století, obraz mladé generace a konec jejího dětství. V době svého uvedení snímek zaujal prolínáním několika příběhů, jemným humorem i nostalgií, s nímž jsou vyprávěny, stejně jako výrazným využitím dobové hudby, obrazovým zachycením kamery (Jan D'Alquen a Ron Eveslage) a brilantními hereckými výkony mladých představitelů. (Česká televize)

venca163

Jak tam pořád korzujou v těch auťácích, to je prostě paráda. Tos ani nemusel zažít, abys dostal instantní nostalgii. (85%) ()

Babous

Dobrodružství čtveřice hrdinů jedné americké noci. Nostalgický pohled na životy mladých lidí v padesátých letech v malém městě někde v Americe, na jejich lásky, na jejich problémy, na jejich sny. Celou dobu k tomu hraje vynikající soundtrack, bohužel mužští hrdinové nejsou nijak výrazní a nějak jsem se o ně nezajímal. Přesto však dobrý film a doporučuji všem milovníkům nostalgie, retra a skvělé hudby. ()

vitekpe

Neni to uplne top film, ale je krasnej a zabavnej. A dobre zahrańej vsema zucastnenyma. Coz je obdivuhodne.  Me nejvic bavila blazniva Mackenzie Phillips, ta byla fajn. ()

PALINO

George Lucas už vo svojom predstarwarsovskom období dokázal, že vie točiť dobré a zaujímavé filmy, čoho priamym dôkazom sú i jeho AMERICKÉ GRAFFITI. Lucas sa v nich nezameriava iba na jednu postavu, ale rozpráva pomocou niekoľkých teenagerov počas jednej noci a jednotlivé dejové línie dokáže spájať veľmi dobre, takže jeho film nepôsobí roztrieštene, ale naopak plynulo a hlavne dokáže zabávať. Z hereckých predstaviteľov je asi najzaujímavejšie sledovať mladého Rona Howarda, ktorý sa kľudne mohol vydať aj hereckým smerom, či mladého Harrisona Forda. A príjemnú retro atmosféru dokresľuje i vhodne zvolená dobová muzika. ()

Han22

Naprosto dokonalý zážitek. 50. léta v kostce, krásné auta, neuvěřitelně nadupaný soundtrack, kde zazní prakticky každý známý hit z té doby a hlavně příběh čtyř mladíků, kteří během jediné a poslední noci před dospělým životem prožijí veliká dobrodružství. Když jsem na to koukal, přál jsem si tam být, né v té době, né v současnosti, ale v tom na moment vytvořeném filmovém světě a zažít tu skvělou atmosféru. K tomu mladičký Ron Howard, frajírek Harrison Ford a hlavně nepoznatelný Richard Dreyfuss. Těžko uvěřit, že tenhle borec, který tu v 26 bez problémů hraje osmnáctiletýho si za rok nechá narůst plnovous a bude hrát mnohem staršího v Čelistech. EDIT 2023: Dneska bych už 5* nedal. To co jsem tehdy dokázal chápat a vžít se do toho, protože jsem byl ještě mladý je už dneska pryč. Nadšení z lásky, kamarádů, krásné káry, úspěchu v partě (či gangu). Spousta věcí, které mě tehdy připadaly úžasné mě dnes přijdou banální. To hodnocení vzal čas. Nicméně ho ponechám, ten film není horší, soundtrack, auta i herci jsou skvělí, jen já už jsem jiný. Komedie roku 1973. ()

Miksilak

Pro mě nejlepší film o teenagerech, který jsem kdy viděl. To co z tohoto filmu přímo vyzařuje se prostě nedá popsat. I když to říkám velice nerad, Star Wars zničily obrovský talent světové kinematografie George Lucase. ()

cachina

Za málo peněz hodně muziky. A to doslova. Kdo by to byl řekl, že jeden z nejlepších filmu vypovídající o rocknrollové generaci mladých američanů 60. let natočí právě George Lucas??!!. Snímek se odehrává během jedné jediné noci. Hlavními hrdiny jsou dva maturanti, kteří mají druhý den nastoupit na vysokou školu (ale ještě váhají) a jejich přátelé. Film nemá jednu hlavní rozvíjející se zápletku, ale spíše se jedná o sled epizod, událostí, které se odehrají během oné letní noci. Snímku vévodí skvělé obsazení mladých herců (Richard Dreyfuss, Ron Howard a další), stále přítomná rocknrollová muzika (celým filmem nád doprovází radiové vysílání piráta Wolfmana) a nablýskaná a nadupaná auta (samozřejmě nesmí chybět ani automobilové závody). Vynikající dobový snímek, z něhož sálá energie, humor a nostalgie, se stal kasovní trhákem a zcela poprávu. ()

Zagros

Dlouho jsem neviděl pohodovější film v tom nejlepším slova smyslu. Film je spíše záznamem jedné noci, kdy se absolventi střední chystají vyrazit do světa a mají poslední noc na rozlučku se svým městem a přáteli. Všichni jezdí v autech, poslouchají rock and roll, pijí, povídají si a užívají si života. Děj prakticky není, ale tentokrát to vůbec nevadí. Americké graffiti je na jednu stranu filmem, který si na nic nehraje. Na druhou ho lze brát jako povedený záznam bezstarostné americké kultury brzkých šedesátých let. Každopádně z něj sálá pohoda a kouzlo letního večera a já jej rád doporučím. ()

noby

Atmosféra. Tak dokonalá, že film už nepotřebuje nic moc navíc - nemá zápletku, nemá problémy k řešení, nemá rychlejší tempo. Nemá ani akci, ani velkolepé triky a výpravu, a stejně strčí celé Hvězdné války do kapsy se stejnou lehkostí, jakou budete cítit u jeho sledování. ()

cab

Nostalgicky pohled na 60.leta a omladinu uzivajic si posledni hodinky pred odjezdem na vysoke skoly sidlici i nekolik tisic kilometru od domova. Typicka hudba a vozy te doby jsou krasnym doplnkem do jinak pro me nicnerikajiciho snimku, ktery je pro nektere udalosti. 45% ()

dopita

Kdysi dávno v předaleké galixii George Lucas natočil film, kterej s jeho pozdější režisérskou nebo producentskou kariérou neměl nic společnýho. A řekl bych, že to je jeho nejlepší film. A to mám jak Star Wars, tak Indianu Jonese hodně rád. ()

farfalla

Příběh jedné noci. Čtyři kamarádi ze školy ji stráví každý po svém. Curt (Richard Dreyfuss), ten vzorný student, se přidá k místnímu gangu a získá si respekt. Curt si však není jistý, jestli chce odjet a jít hledat sebe sama do cizího města. Jeho přítel Steve (Ron Howard) má s ním na druhý den odletět na univerzitu, ale neví, jak udržet vztah na dálku se svou dívkou Laurie (Cindy Williams). Navrhne ji tedy, aby svůj vztah uvolnili a vyzkoušeli i jiné partnery. Terry ´The Toad´ (Charles Martin Smith) dostal od Steva auto, ale musel slíbit, že se o něj bude vzorně starat. Komplikace však začnou, když na auto sbalí rebelku Debbie (Candy Clark). John (Paul Le Mat) nedopatřením nabere do auta mladinkou Carol (Mackenzie Phillips), která má o něho zájem, on se však hlavně stará, aby je nikdo spolu neviděl. ´American Graffiti´ zachycuje jednu noc, která je pro některé poslední nocí dětství a ráno jim pak začíná dospělost. Je to začátek nového školního roku, kdy někteří maturanti mají odjet na vysokou školu a jiní si zase musí najít zaměstnání. Atmosféru nočního prohánění se auty po městečku dokreslují dobové hity. V roce 1971 chtěl George Lucas sfilmovat komiks ´Flash Gordon´, protože byl jeho velkým fanouškem. Firma King Features sice o filmu uvažovala, ale na postu režiséra chtěli Federica Felliniho, který byl také Gordonovým fanouškem. Lucas přemýšlel, že když Fellini bude mít Flashe Gordona, co by si mohl vzít on od Felliniho. A inspiroval se jeho filmem ´I Vitelloni´ (1953) o teenagerech z provinčního italského města, kteří pořád mluví o tom, že odejdou do Říma, ale nikdy to neudělají. Lucas se rozhodl zasadit svůj film do roku 1962 a sledovat partu kluků před odchodem z malého města, kdy celou noc jezdí po ulicích, což byl kdysi rituál, který za poslední desetiletí tehdy vymizel. (kniha ´How Star Wars Conquered the Universe: The Past, Present, and Future of a Multibillion Dollar Franchise´) ()

J.F.B.

"Where were you in '62?" – Má odpověď na tento propagační slogan filmu sice není (a ani nemůže být) Modesto, California, vždyť patřím ke generaci o několik dekád mladší a z úplně jiného koutu světa, to ale nic nemění na tom, jak je mi tento snímek blízký. Lidé se zas tak moc nemění, takže v mnoha scénách může člověk najít sám sebe nebo situaci, kterou zažil. A tak film vzbuzuje nejen nostalgii po době osobně nepoznané, ale i po té prožité. Což celkem dobře popisuje toto video. Ovšem hlavní kouzlo American Graffiti samozřejmě zůstává v dokonale zachycené atmosféře počátku 60. let a života tehdejších teenagerů na americkém maloměstě. Kdy se celou noc jezdilo nahoru a dolů po hlavní ulici a poslouchal se Wolfman Jack. Tím se dostávám k naprosto perfektnímu soundtracku, bez něhož by to nebylo ono. Stačí si pustit jednu z písniček a hned člověk zatouží tam být. V jednom z těch aut, která míjí hlavní hrdiny, poslouchat rádio, spalovat gallony olovnatého benzínu a projezdit celou noc. Možná se ještě stavit na chvíli v Mel's Drive-in na něco k snědku – a prostě žít ten báječný americký sen. Než se rozplyne kdesi ve vietnamské džungli... nebo někde v nudné kanceláři... (x) (x) (x) ()

Bafo

Cival to popisuje presne. Ti, co rikaji, ze Star Wars zabili jeden velky talent, maji take pravdu (mozna ale za to SW proste staly, nejsem urcite jediny, kdo vyrost v kuzi Luka Skywalkera a to je mozna vic, nez par intelektualnich fanousku nekde v kavarnach, co si budem). Je to krasne jednoduchy, ale velmi plny film, ktery do necelych dvou hodin dokaze procpat tolik ruznorudych osudu, ze i Iñárritu by mohl zavidet. Mozna, ze je to az prilis schematicke, ale to s tim odstupem casu uz clovek prestane vnimat a bere to jako krasnou kolaz doby. 4-5, davam 5, protoze 76 procent je malo! ()

prezdivaka

Tenhle film jsem viděl před 30 lety v kině Ponrepo ve špatné kopii a dnes jsem si ho užil díky České televizi. Začátek šedesátých let. U nás vládla šeď a z rozhlasu zněly budovatelské písně. V Kalifornii bylo všechno barevné, lasklé a v rádiu se hrál Rockabilly a Rock'n' roll. Tenhle film možná vytvořil svůj subžánr. Písní je tolik, že soundtrack obsahuje 41 skladeb. Jednoduchý příběh jedné noci a partě kamarádů drží pevně pohromadě. Tady jsou kořeny filmů Pomáda a Horečka sobotní noci. Zajímavostí je, že na návštěvě radiostanice vidíme magnetofonové kazety, na kterých je hlas moderátora vysílání a z těch posílají do éteru předem nahrané rozhovory s posluchači. V době natáčení filmu byly kazety běžné, ale film se odehrává v roce 1962. Kazety byly firmou Philips předvedeny v roce 1963. ()

TheDude

Přesně ten dokonale vyvážený poměr ingrediencí, který dělá z American Graffiti jednu z nejživějších retro sond. Závažná i nezávažná témata očima mladistvé naivity, nostalgie, perfektně vyladěný soundtrack a poklidně plynulý děj během jedné letní noci. Lucas už tohle nikdy nepřekonal. ()

peetriss

Každá generace si bezesporu zaslouží svůj filmový kult reflektující svět jim blízký, nic proti tomu. Bohužel jsem se však narodil v jiné době a na jiném kontinentu a toto automobilově-kouhoutí universum amerických studentů šlo bohužel mimo mne. Řemeslně a herecky však zvládnuto poměrně na úrovni. ()

Rozjimatel

"It doesn't make sense to leave home to look for home, to give up a life to find a new life, to say goodbye to friends you love just to find new friends."     Príjemná dramédia o dospievaní jednej generácie, z ktorej srší bezstarostnosť a nostalgia za danou dobou. Obraz doby je presvedčivo podaný prostredníctvom spôsobu života, vyjadrovania sa (nezačujete žiadne "f*ck" v každej druhej vete, najvulgárnejšia nadávka, ktorá zaznie je "Go kiss a duck!") a názorov postáv a tiež prostredníctvom výbornej dobovej hudby. Na minimálnej ploche niekoľkých hodín sledujeme minipríbehy 4 priateľov zo strednej školy, ktoré sa neustále zaujímavým spôsobom prelínajú, tak ako sa postavy prevážajú na autách sem a tam. Tie autá tu inak hrajú veľmi významnú rolu - chalan bez auta je len nula, frajer s fárom tvoria jeden celok, ktorý je ešte úplnejší, keď do neho pribudne aj nejaká tá kočka. Z dejových liniek má najviac bavila tá so žubrienkou, ktorá sa vtlačila do auta najväčšieho frajera ("Shit! How old are you?" "I'm old enough."). Celkový dojem trochu znižuje neodbytný pocit počas celého filmu, že sa akosi nič nedeje. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()