Zlo s lidskou tváří

• USA Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile (více)

slunicko2

Málo temné. Film neukazuje motivy ani nijak nezobrazuje vrahovu mysl. 1) Nezajímavý scénář a neumělá režie se podepsaly na snímku, jehož tři hvězdičky drží jen díky atraktivnímu tématu._____ 2) Zde nepříliš přitažlivý 32letý Zac Efron (vrah Ted Bundy) mi přijde (v tomto snímku) podivuhodně podobný Vojtovi Kotkovi (ve tváři). Znamená to něco?_____ 3) No každopádně už vím, jak se balí holky. Dostanu se ven, koupím si dům, Mercedes a psa. Už ho slyším štěkat. ()

xxmartinxx

Berlinger uvedl nejdřív povrchní dokument, aby mohl teď nabídnout povrchní film. Ale jeho povrchnost vyplývá především z řemeslné a vypravěčské nezručnosti, zvolený úhel pohledu (nepřijde mi, že by byl Bundy velebený a jeho charizma nějak tlačeno - naopak mi veškeré jeho snahy okouzlit přišly dost impotentní a filmový svět na ně v podstatě reaguje přehlížením - viz. Malkovichův soudce) mi přijde jako funkční, jen je naplňován řadou laciných řešení. ()

Slasher

OK - výstavba není nejšťastnější a film se až příliš věnuje vztahu s Liz Kendall, což mi nepřijde úplně adekvátně záživný aspekt Bundyho story (dá celkem divácky zabrat v první hodině). I tak se mi to ale líbilo, i jako pěkný doplněk k BUNDY TAPES, potěšilo v obsazení a to zejména své hlavní role - skvělýho Efrona, který překvapil i ďábelským charisma a jsem na něj upřímně do budoucna zvědav. A jasně, přes vyzývavý název chybí samo vraždění, dětství, poprava a třeba větší prostor pro neuvěřitelný útěky, za mě ale závěr silný, dojem dobrý. ()

filmfanouch

Když režisér jednou natočí špatný film, neznamená to automaticky, že už nikdy nenatočí dobrý film- To platí i v případě režiséra Joe Berlingera. Ten v roce 2000 natočil Záhadu Blair Witch 2, která brutálně zničila odkaz povedené jedničky, udělala z Berlingera v očích mnohých filmového barbara a vypadalo to, že se Berlinger už celovečerní režie nikdy nedočká. Z Berlingera se ale o pár let později stal celkem chválený dokumentární filmař (na jeho dokumenty jsem ještě neměl to štěstí) a nakonec to došlo tak daleko, že se píše rok 2019 a do kin dorazil nový Berlingerův celovečerák, který ale ve finále nemá od dokumentu úplně daleko. Ted Bundy byl americký sériový vrah, který letech 1973 až 1978 zavraždil a znásilnil zavraždil několik mladých žen, většinou dokonce až po jejich smrti. Doznal se k 32 vraždám, ve skutečnosti ale mohlo být obětí víc než 100. Celý Bundyho příběh je neskutečně zajímavý a od jeho zatčení se mu povedlo dvakrát utéct z vězení, jeho soud byl první, který se veřejně vysílal v televizi a dočkal se mnoha fanynek, které navštívili jeho soud a ve finále se obhajoval sám a předvedl tak něco co se do té doby jen tak nevidělo. A tady bych rád dodal, že obsazení Zaca Efrona do hlavní role byla neskutečně výborná volba. Zac Efron začal svojí kariéru v trilogii Muzikál ze střední. Efron se ale od jejího konce snažil prosadit i ve vážnějších rolích a i když se v poslední době spíše soustředil na komediální žánr, zde si opět střihl vážnou roli a ukazuje, že jako herec rozhodně není poleno a umí hrát. Efron je zde přímo výborný a vážně by se dal označit jako Oscarový výkon. Efron totiž vypadá jako neviňátko, milý člověk, který by neublížil ani mouše. A přesně takhle působil i reálný Bundy.... Zlo s lidskou tváří má zajímavé pojetí vyprávění a je bohužel škoda, že už všichni od začátku víme, že je Ted Bundy vrahem- Kdyby totiž divák vůbec nevěděl, že byl Bundy ze svých zločinů usvědčen a sám se následně přiznal, kromě jediné scény v úplném závěru nevidíme, že by Bundy svůj zločin spáchal. Celou dobu by tak klidně divák mohl věřit tomu, že je Bundy nevinný- Jak bylo řečeno je to sympaťák, od začátku nadhazuje celkem logické argumenty k tomu, že není viníkem a celkově to působí, že je to milý člověk, který našel lásku svého života a byl jenom ve špatné doby na špatných místech. Celé to má háček v tom, že divák celou dobu ví, že Bundy vraždil, napětí ale dokáže fungovat alespoň v tom jak celý soudní případ postupuje a samotný Bundy při něm postupuje. Ted Bundy je celou dobu mladý sympaticky vypadající muž, který našel lásku v ženě Liz u které mu nevadí, že už má dceru a zamiluje si i jí, studuje právo a má šanci na zářnou budoucnost, které mu ale zhatí fakt, že se až náramně podobá jedné policejní podobizně a vlastní stejné auto, které popsali svědkové... Ted Bundy sice dokáže celou dobu fungovat jako sympaťák na kterého byste násilníka a nekrofila netipovali, zároveň se ale občas dokáže projevit jako silný manipulátor, který si uvědomuje, že je pohledný a ženy mu dokáží sežrat všechno. Ve finále je tak úplně jedno, že existují nezvratné důkazy o tom, že je Bundy vinen a celá porota i se soudcem ví, že je pachatelem. I tak totiž Bundy dokáže polovinu Ameriky přesvědčit o tom, že je nevinný a roztočit neskutečný mediální kolotoč, který přepsal historii. Efron si přes hodinu a půl jede neskutečný herecký koncert, který navíc Berlinger obohatil stylovými scénami a neskutečnou vypravěčskou atmosférou. Kromě něj je ve filmu v menších filmech i spousta dalších solidních herců- John Malkovich, Jim Parsons, Haley Joel Osment, Dylan Baker, Lily Collins..je jedno, , že nikdo z daných pánů nemá tak velkou roci, svoje si totiž ve finále odehraje každý z nich. Kromě Efrona má ve filmu největší roli Lily Collins, která hraje jeho lásku Liz Kendallovou a i Collins ve filmu hraje hodně dobře- S její postavou mám ale problém ten, že má ve filmu příliš scén navíc. Reálně bych si dal ještě pár minut navíc s Bundym, než právě s Liz, která má celou dobu ve filmu nějaké podivné výčitky, které jsou ve finále stejně příliš rychle smeteny ze stolu. Kromě Liz jinak ve filmu není žádná výrazná ženská postava (Kaya Scodelario je jako Bundyho fan no. 1 Carole Boone sice k nepoznání, ale stejně tak nevýrazná) což se dá vzhledem k Bundymu charakteru pochopit, trošku to ale přece jen zamrzí. Celkově film někdy příliš spěchá z bodu A přes bod B do bodu C a i když je celá hra s tím, že je Bundy nevinný zajímavá, divák stejně ví, že Bundy vinen je a bylo by tudíž fajn nějak víc vidět Bundyho v akci než jen v jediné scéně. Nějak po hodině a čtvrt už totiž začne celá hra diváka pomalu bavit a dojde mu, že jsou všechna esa z rukávu pryč. Bundymu by možná víc prospěla televizní minisérie, kde by například 6 epizod měli každá jednu hodinu a mohla tak Bundyho celý modus operandi, zatčení a soud pojmout zeširoka. I tak se ale Berlingerovi povedlo ukázat, že režírovat umí a Efron předvedl neskutečný herecký koncert. Celé to je ve finále solidní soudní drama, které sice začne být především v třetí třetině trochu natahované a zároveň příliš zkrácené, i tak jde o ale o slušné řemeslo, kterému se povedlo udělat ze sériového vraha celkem sympatického hlavního hrdinu. Celá ta falešná hra se ve finále může zdát velice zbytečná, minimálně pokus o ní by se ale měl cenit. () (méně) (více)

agentmiky

Tak tady Netflix hodně zabodoval. Čekal jsem, že se bude spíše jednat o průměrnější krimi podívanou, ale Zlo s lidskou tváří překvapilo na plné čáře. Zac Efron celou svou kariéru hrál spíše komediálnější role, takže mírné obavy ohledně jeho pojetí Teda Bundyho byly na místě. Jenže on podal naprosto fenomenální výkon. Vskutku jsem to nečekal. Herecky je film na výši, ona i Lily Collins coby Bundyho manželka hrála jako o život. Film až tolik nesází na vyobrazení jednotlivých vražd, spíše rozehrává psychologickou podívanou a naplno ukazuje, jakým manipulátorem byl Bundy (s odstupem času je až k nevíře, jak na svou stranu dokázal zviklat tolik fanoušků). Soudní procesy natočeny dosti přesvědčivě, co tam si Bundy dovoloval, to jsem čuměl jako puk. Jinak se to samozřejmě nevyhne i mrazivým scénám (moment s přiznáním své manželce, to jsem měl obří zimomriavky). Poctivá práce na všech frontách. Za mě 8/10 ()

• Celosvětová premiéra proběhla 26. ledna 2019 na filmovém festivalu Sundance. (rakovnik)