V jednadvacátém století konečně všechny státy země spojily své duševní, nerostné i technologické bohatství, takže války jsou minulostí a mezigalaktické lety realitou dne. Lidstvo se tak vrhá na nekonečnou objevitelskou pouť po vesmíru. Naneštěstí však nejsou v kosmu sami. Rasa oboupohlavních dobyvatelů, označovaných kvůli jejich vzhledu za Draky, stojí jedinému právoplatnému vlastníku hvězdného prostoru v cestě. A tak vypukne mnohaletá válka.

Willis E. Davidge (Dennis Quaid) je mladý nadějný pilot bojové kosmické stíhačky. Při jednom vzdušném souboji s Draky se nechá unést zápalem boje a havaruje na zatím neprozkoumané planetě. Jeho kopilot následkem nehody umírá a tak se vzteky šílený Davidge vydá zabít Draka, jehož stroj také nedaleko dopadl. Ale není mu souzeno se pomstít. Život na planetě je těžký a nebezpečný a dva zmůžou víc než jeden. Drakovo jméno je Jeriba 'Jerry' Shigan (Louis Gossett Jr.) a vyznává drakskou víru, velmi podobnou Buddhismu a jiným východním filozofiím. Přes počáteční obtíže a nenávist se z obou mužů, respektive muže a draka, stanou přátelé. Jednoho dne Jerry zjistí, že čeká miminko, které pojmenuje Zammis (Bumper Robinson). A tím se pro všechny zúčastněné jejich život ze základu změní... (monolog)

corpsy

Spojenie space opery s dojímavým príbehom o priateľstve dvoch odlišných rás ( dokonca ich aj hrajú zástupcovia odlišných národností ) sa vydaril neskutočne dobre. Vizuálna stránka berie dych, dej je svižný a zábavný, a na koniec nastúpi aj nejaká ta slzavá scéna. Jeden z najmenej docenených filmov v histórii kinematografie. ()

Pirkaf

Povídka je mnohem lepší, tady je spousta věcí přidaných jenom na efekt, hlavně ti piráti.. Ale i tak je to jeden z lepších klasických sci-fi filmů. ()

zipper111

Koukal jsem na to jako malej kluk, ještě to mělo dabing od jednoho týpka, kterej si musel frčet na něčem hodně tranquillo, protože i v těch nejvypjatějších situacích měl jeho hlas intonaci čtenáře Malého betonáře. Zkrátka a dobře, sci-fi je to velmi podařená, konec co si pamatuju byl neskutečně uhozenej, klišé jak prase. Ale což, vzpomínky jsou na to pěkné.3,5* ()

blackrain

Když jsem tenhle film viděla prvně, bylo mi sedm let. Tenkrát běžel na německé televizi PRO 7. Tajně jsme ho sledovali s bráchou pozdě v noci. Vůbec nám nevadilo, že nerozumíme ani slovo. Seděli jsme před obrazovkou jako přikovaní a báli se, že se někdo z našich rodičů probudí. To byly časy. Včera jsem na film po téměř dvaceti letech narazila znovu a úplně náhodou. Taková náhoda to zase nebyla, místo Růžovky jsem brouzdala na internetu. Název mi hned nic neřekl, ale fotka Dennise Quaida a Draka všechno objasnila. Bez přemýšlení jsem si film pustila a nechala se unášet příběhem. Byl to stejný zážitek jako v dětství, jen s tím rozdílem, že jsem nepokukovala po přivřených dveřích a nebála se, že se každou chvílí ve dveřích objeví táta nebo máma. Pokud chcete vidět lehce zapomenuté sci-fi. Zapátrejte po něm a neváhejte si ho pustit, možná, že i vy máte podobné vzpomínky jako já. Zkouknutí filmu rozhodně stojí za to. ()

Bat55

80. roky priali filmom s mimozemskou tématikou. Enemy Mine je zaujímavý film, žiaľ v porovnaní s o rok novšími Aliens, či prvým Predátorom, to nepôsobí až tak skvelo. Ale zaujalo ma to a určite by si ho nemal nechať újsť žiadny fanda tohto žánru. /70%/ ()

slunicko2

Výborný námět tvůrci přeměnili na nevýraznou scifi (první polovina), která se posléze zvrhne v dobrodružnou pseudoakční slátaninu. ()

Bonaparte.

Zajímavé Sci-fi. Zezačátku mi to přišlo jako neskutečný kýč, který se ovšem díky příběhu začíná vybarvovat. Samotný příběh je velmi předvídatelný... I tak na svou dobu velmi povedené. Ovšem co mě zaráželo, že na konci 21. století mají lidé obyčejné zbraně narozdíl od Draků. 70% ()

easaque

Bohužel i dobrá a nápaditá sci-fi předloha se dá takto zkazit. Četl jsem ji kdysi v Ikarii. Námět je výborný o konfrontaci jiných ras a dobře napsaný. Do 2/3 je film dobrý, ale ten závěr je úplně změněný a samozřejmě k horšímu. Ale aspoň ty 3 hvězdičky pro snahu. ()

Joe321

Opravdu povedené sci-fi o které je veliká ale veliká nouze. Příběh si vystačí bez velkých vesmírných monster, bitev či světelných mečů a fejzrů. Konec je trošku neoriginální a jakoby vymyšlený na rychlo, ale 80. léta dali vzniknout spoustě výborných filmů, stejně jako tento. - "Space was the new battleground. For many of us, Earth became a precious memory, light-years away. Our only home was a fortress in space." ()

rakovnik

K tomuto filmu mám zvláštní vztah, neboť jsem jej viděl na počátku devadesátých let na kopírované VHS s roztřeseným obrazem a rychlodabingem. Byl jsem ohromen. Později již mé nadšení opadlo - efekty jsou primitivní a na dracích, kteří jsou tak odlišní od lidí, je vidět, že jsou to lidé v gumových oblecích (ale obličej je parádní). Nicméně se jedná o klasiku sci-fi se zajímavým příběhem, který trošku kazí patetický závěr. ()

Martin741

Reziser Wolfgang Petersen rozhodne vie, ako natocit kvalitnu sci-fi, skusenosti mal predsa kde nazbierat /Nekonecny Pribeh/. Chvalim triky, efekty, skusenu ruku rezisera a dialogy. Jedinym minusom filmu je slaboduchy koniec. Aj tak kvalitna nadpriemerna podivana. 74 % ()

Jino

Kvalitní sci-fi. Efekty sice za tu dobu zestárly, ale působivě natočený příběh a masky to vynahrazují. Děj je na toto zvláštní sci-fi drama hodně bohatý, takže jsem se ani na chvíli nenudil. Navíc Dennis Quaid a Louis Gossett Jr. přesvědčivě zvládají své postavy. Jako malé děcko jsem měl tento film hodně rád a dneska, nejen z nostalgie, tento pocit přetrvává. Jen mě mrzí ten pokažený konec, jinak bych měl čisté svědomí z těch čtyř hvězdiček, které po uvážení dávám. ()

cubajz

předpotopní triky, nic moc masky a celkově staře působící sci-fi.. sám nevím proč, ale nějakým kouzlem dokáže vzít za srdce, i když od začátku můžete (až na drobná překvápka) celkem dobře odhadnout co se stane dál.... A jelikož je malý drak neskutečně roztomilý budete nad ním s jeho unclem držet ochranou ruku. Ovšem za nekonečným příběhem tento film pořád lehce pokulhává... ()

C0r0ner

Taková neveselá, neemotivní, vlastně i nedrsná Země nikoho, která ovšem nabízí zajímavý sci-fi konflikt. Průběh byl od začátku, kde se ti dva sešli a nic si neudělali, dost jasný a předvídatelný a přesně tak to nakonec i skončilo. Od průměru to zachraňuje výživné finále, které mě potěšilo a vytrhlo z běžnosti. 70% ()

Juto

ide o bizarný sci-fi film, kvôli narodeniu dieťaťa, ale nebudem viac prezrádzať. V podstate ide o drámu, v ktorej dvaja muži, ktorí sú nepriateľmi, uviaznu na neľútostnej planéte a nejakým spôsobom si vytvoria priateľstvo, aby prežili. Hoci ide o jednoduchý príbeh, postavy pôsobia reálne a vierohodne. 6/10 ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen