Hercule Poirot - Season 10 (2005) (série)

Záhada modrého expresu (S10E01)

(epizoda)
  • Velká Británie The Mystery of the Blue Train (více)

Měla být obětí té vraždy skutečně ta mladá, bohatá dědička? Nemohl se vrah jen splést? Zdálo by se, že život Ruth Ketteringové nemůže být příjemnější. Je mladá, bohatá, obletovaná, po smrti jejího otce jí kyne nemalé dědictví, kromě toho vlastní jeden z nejvzácnějších rubínů na světě. Nebylo však právě něco z toho důvodem tragédie, která se odehrála ve vlaku, řítícím se z Calais do Nice? Jenomže měla být skutečně obětí té vraždy Ruth? Nechtěl spíš vrah sprovodit ze světa Kate Greyovou, s níž si Ruth vyměnila místo? Hercule Poirot má o čem přemýšlet. (Česká televize)

karlee

Klasický Poirot, motiv činu pochybný, provedení náhodné, Hercule prakticky nevyšetřuje, on prostě ví a na konci nám to všem poví. Řešení občas kalí nějaký detail, který Hercule s výkřikem typu "Mon dieu, Poitrot byl slepý!" rozlouskne a - jak říkají šachoví komentátoři - zbytek je věcí techniky. Ale i tak je to milé, tady třeba pobavil prostoduchý Corky. ()

mosem

díl trošku odlišný od jiných. Poirot má méně sarkastického humoru a ironie, poněkud méně "rtuťovitosti", ale jeho šarm a kultivovanost jsou stále neotřesitelně tradiční také fascinující, stejně jako logika. Povedla se také kamera, netypický byl záběr Poirota, který sleduje hráče karet, ukrytý polovinou tváře za dveřní rám. Jediný moment který působí naprosto neuvěřitelně je oslava, která se pořádá ve vile Margarita jen krátce po vraždě. Tento okamžik na mně působil až dojmem, že bylo záměrem ukázat cyničnost hight society třicátých let. A samotné záběry ma mne působily jakéby záběry pod vlivem alkoholového (či jiního) opojení (na rozdíl od společenského večeru v první části filmu. Pro tuto scénu o jednu hvězdičku míň. ()

xxlch

djbarrel

Dobrý, zamotaný příběh ve kterém má každý motiv. To mě baví a tentokrát tomu nebylo jinak. Ačkoliv pachatelé tentokrát byli dva, opět nestačili na "malé šedé buňky". Stále se něco děje, nejsou tam hluchá místa a hudba byla skvělá. 86 % ()

Stanmi

Agatha Christie zdá se měla slabost pro vlakové soupravy, protože byly natočeny hned tři příběhy, kde podstatnou roli hraje vlak: nejznámější je samozřejmě Vražda v Orient Expresu, dalším je Plymouthský expres a konečně třetím Záhada modrého vlaku.V něm vyšetřuje Poirot hned dvojitý zločin - vraždu bohaté Ruth Ketteringové a také krádež jejího rubínu. Příběh se mi líbil především v tom, že skutečně na první (a ani na druhý) pohled nelze jednoznačně určit, kdo je vrah (a také zloděj), což udržuje napětí až do samotného závěru. Navíc má film také slušnou podporu co se týče herců, protože tu máme kromě amerického herce Elliotta Goulda, také solidní britské herce jako je James D´Arcy, Lindsay Duncan, Roger Lloyd-Pack, nebo tehdy ještě začínající Alice Eve. Navíc se dočkáme i malého odkazu na Orient Expres. Záhada modrého expresu se tak dle mého názoru povedla, protože se může opřít o dobře napsaný příběh a kvalitní herce, jen to nasnímání skrz rozostřené předměty by si tvůrci mohli pro příště odpustit. ()

Aidina

..."Řád a metoda, to jsou Poirotovy zbraně..." a ještě nesmíme zapomenout na šedé buňky mozkové:-)) Ovšem díly, které se odehrávají ve vlaku (Orient Expres, Modrý Expres...), mají své mystické kouzlo. Ta představa, kdyby Agatha Christie jedno ze svých literárních děl zasadila do české kotliny. A já, v dlouhých večerních šatech, ověšena rubíny a diamanty se chystám do jídelního vagonu ČD, kde se podává večeře. A proti mě běží průvodčí a informuje mne, že se na toaletě stala vražda.... ()

LencaN

S10E01 - Mrzí mě to, ale trochu jsem se nudila. Toto je případ, kdy bych brala krátkou hodinovou stopáž, protože hodně scén bylo o ničem a nadbytečných. Pachatele jsem si ani netroufla hádat. Ocitli jsme se myslím už podruhé u vraždy ve vlaku. A mám pocit, že vlaky jak jsou vděčným místem pro zločiny, tak pro mě jako diváka je to možná to nejobtížnější na rozlousknutí. U závěrečného "rozsudku" jsem navíc zjistila, že byl divák o mnohé indicie ochuzen. Co mi ale vadilo nejvíc byl obraz. Jako by se natáčelo v oparu, mlze nebo si kameraman nechal zapatlanou čočku. Tomu napomohly ještě dost podobné mužské obsazení. Vždycky mi chvíli trvalo, než jsem si uvědomila, který ten muž to zrovna je, protože ta hlavní trojice mladých mužů si byla dost podobná. Všechno bylo šedivé, mdlé, jak prostředí, tak kostýmy. Bylo to trochu bez života. ()

gizi

Tento díl mi přišel trochu slabší. Jako obvykle byl hodně dlouhý úvod, než se něco začne dít, ale ono se pořád nic moc neděje. Poirot nemá k sobě ani inspektora Scotland Yardu, ani přítele majora, možná proto je to víc nudné, chybí trochu humoru. Samotný závěr není špatný. 70% a "jen" 3*, 17.1:2014. ()

Sebi236

//Pozor na spoilery// Sympatická Ruth Ketteringová je velmi brutálně (pro vrahy zábavně) zavražděna... Trochu mi to připomnělo Smrt na Nilu, kde bohatá dvacítka s mnoha nepřáteli je v uzavřeném prostoru zabita, při čemž měl skoro každý motiv. Přitom v knize nepřátel neměla moc. Ale i přesto - nádhera! Hudba Stephena McKeona je jako vždy místy mrazivá, lehká a vyhovující dané situaci. Styl kamery mi trochu připomínal seriál Slečna Marplová (2004), taková co nejvíc temná a moderní. Kolísající scénář vynahradí skoro nečekané vyvrcholení chvíli trvajícího pátrání po chladnokrevných vrazích s úžasným motivem, který na to nejdřív nevypadá, ale na konci se chytnete za hlavu. No prostě další jednohubka pro ty, co si chtějí odpoledne zpestřit zajímavou a snad i nezapomenutelnou detektivní zápletkou. ()

Ludva

[2009-02-08] * Poirot se na večírku seznámí s dámou, vlastnící velký červený kámen. Druhý den jede s ní (a několika dalšími z večírku) modrým expresem do Nice. Než tam dorazí, dáma je mrtvá a drahokam pryč. Je vrahem otec, manžel, milenec, nebo ještě někdo jiný? * Atmosféra výborná, ale jako ve většině detektivek, vyřešení případu téměř nezávisí na znalosti předchozího děje. Tentokrát Poirot odhalí a usvědčí vraha, aniž by proti němu měl jediný důkaz! Na to bych mu neskočil ani já... ()

Amberjack

"Umělecké" nasnímání a nepovedená režie dělá z tohohle Poirota suverénně (jinak totiž dávám bez váhání čtyři, za příznivé konjukce Jupiteru vůči Saturnu i pět hvězd) nejslabší díl série. Zvlášť za tu nepřehledně rozkývanou a vybledle rozostřenou kameru by si tvůrci zasloužili stejnou meducínu, jakou dobrovolně přijala jedna postava v závěru. ()