Hercule Poirot

• Velká Británie Agatha Christie's Poirot
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (1989–2013), 85 h 4 min (Minutáž: 47–105 min)

Předloha:

Agatha Christie (kniha), Agatha Christie (povídka)

Série(13) / Epizody(70)

Recenze uživatele mosem k tomuto seriálu (33)

Temný cypřiš (2003) (S09E02)

Další příběh s poirotovsky půvabným humorem a jemu vlastní "skromností". Věty typu "jednou jste mně dal málem šach" jsou stejně rozkošné jako jeho gurmánské zhnusení nad standardní paštikou. Fantastickou atmosféru má rodové sídlo, kde se převážná část děje odehrává. Je typické pro poirotovské příběhy a nádherně dokresluje atmosféru staré dobré Anglie 30 tých let v okruhu lepší společnosti. Myslím, že naprostá většina diváků si u tohoto prostředí jen povzdechne a zatouží po něčem podobném - bez závisti, ale s notnou dávkou obdivu. Film rozhodně patří k tomu nejlepšímu z natočených příběhů, a jeho sledování zcela určitě není ztrátou času. ()

Smrt na Nilu (2004) (S09E03)

Jedna z epizod, které mi připadají poněkud slabší. Některé postavy působí poněkud komicky a jejich představitelé své role poněkud přehrávají. Naopak Poirot zde vystupuje v poněkud filozofičtějíším podání, než jsme u něj zvyklí. Některé scény jsou neuvěřitelné (téměř zázračné vylovení pistole z Nilu, doplnění nábojů do pistole která už nemá být nikdy objevena), ale to není záležitost filmových tvůrců - ti jsou věrni literární předloze. I když tento díl není z těch nejlepší, nelze jeho sledování považovat za ztrátu času, už pro půvabné prostředí kde se odehrává a názornou ukázku života vyšší společnosti 30.tých let. ()

Poslední víkend (2004) (S09E04)

Tradiční Suchetovské podání dalšího Poirotovského příběhu. Jeho bezprostřední "skromnost" při sebehodnocení je naprosto nenapodobitelná a je zárukou toho, že čas při sledování bude stráven velmi, velmi příjemně. Z ostatních postav se mně líbila předvším Gerda a její zpodobnění poněkud prosté manželky doktora Christowa. Až jsem se divil, že už dávno se obětí nestala ona .-)). Naprosto úchvatná je ukázka aristokratického chování - u bazénu leží mrtvola doktora Cristowa a hostitelka rozvíjí teorie zda za této situace je vhodné k obědu kachna či jen sendviče... ()

Záhada modrého expresu (2005) (S10E01)

díl trošku odlišný od jiných. Poirot má méně sarkastického humoru a ironie, poněkud méně "rtuťovitosti", ale jeho šarm a kultivovanost jsou stále neotřesitelně tradiční také fascinující, stejně jako logika. Povedla se také kamera, netypický byl záběr Poirota, který sleduje hráče karet, ukrytý polovinou tváře za dveřní rám. Jediný moment který působí naprosto neuvěřitelně je oslava, která se pořádá ve vile Margarita jen krátce po vraždě. Tento okamžik na mně působil až dojmem, že bylo záměrem ukázat cyničnost hight society třicátých let. A samotné záběry ma mne působily jakéby záběry pod vlivem alkoholového (či jiního) opojení (na rozdíl od společenského večeru v první části filmu. Pro tuto scénu o jednu hvězdičku míň. ()

Kočka mezi holuby (2008) (S11E02)

Adaptace lepší než kniha - což se mně stává málokdy. Šarm Sucheta/Poirota (někdy se ptám - je to jen Suchetová hraná poloha?) ve spojení se sugestivním prostředím anglické internátní školy - to nemůže zklamat. A taky nezklamalo. Snad jen první oběť se dala příliš předvídat:-) ()

Třetí dívka (2008) (S11E03)

Poirot jako obvykle půvabně šarmantní, miluji jeho cupitavou chůzi. Paní Oliverová je rozkošně praštěná, lze ji mít rád nebo nenávidět - prostě jako obvykle. Norma mně typově vůbec neseděla - a už vůbec jsem nenacházel důvod, čím by někoho oslovila - snad kromě majetku;-). Standardní díl, který má rutinní kvality, ale nepřináší nic co by diváka oslnilo. ()

Schůzka se smrtí (2008) (S11E04)

Exotické prostředí, do kterého je zasazen příběh, je nesporně působivé. Osobně dávám v případě Poirota anglickému prostředí, které je pro film stejným bonusem jako Suchet. Ten by dokázal udělat naprosto geniální detektivku i z Káji Maříka. Některé scény mně přišly nadbytečně krvavé, stejně jako pravidelně opakované scény týrání děti. Jakoby autoři pocítili najednou touhu dodat příběhu trošku hororového koření - zbytečně, tyhle příběhy to nepotřebují. Naopak příběh dotváří skvělá hudba. ()

Tragédie o třech jednáních (2010) (S12E01)

I kdyby byl příběh sebenepravděpodobnější a sebevyumělkovanější, stojí za to jej shlédnout jednak kvůli Suchetovi, druhak kvůli prostředí. Obojí by bylo na pět hvěz. Nicméně - motiv je příliš nepravděpodobný, ale za to nemohou tvůrci filmu. Úchvatná je scéna na jevišti. Ale poutavost jiných dílů byla pro mne větší, ()

Hodiny (2011) (S12E04)

Jeden z nejpovedenějších dílů. Zápletka propletená vskutku geniálně - ostatně jak jinak v případě Poirota :-), navíc vlastně skvěle propojené zápletky dvě!!! Jen dvě maličkosti - inspektor Hardcastle mi připadal "přitroublý" až moc, zaváněl mně karikaturou policajta. Naopak zamilovanost poručíka Racea byla až příliš romantická, a závěrečná scéna harlekýnková. Proto čtyři hvězdy, které ale nic neubírají na ději ani na skvělosti hereckých výkonů. ()

Sloni mají paměť (2013) (S13E01)

Milý příběh. Jen Poirot je poněkud méně "starosvětský", méně roztržitý, než v předchozích sériích. Na straně druhé příběh je zde vystavěn tak, že divákovi dává o kousek větší prostor pro vlastní úvahy, jednotlivá fakta nejsou předkládána bez toho, že by je bylo možno předvídat z předchozích informací, nebo je možno je alespoň odtušit. To co někteří v tomto případě považují za zápor, u mne tvoří klad. Detektivka by měla divákovi poskytnou možnost hry, možnost být "detektivem" a podílet se na řešení. Trošku jsem se ztrácel v postavě paní Oliverové (Zoë Wanamaker), která sice pro Poirota možná byla inspirativní nahrávačkou kombinací a faktů, nicméně mně nepřišla roztomilá a šarmantní, ale vlezlá a otravná. Pokud tohle byl záměr režiséra, zvládla roli dokonale. ()

Velká čtyřka (2013) (S13E02)

I v tomto díle Poirot působí méně "starosvětsky", což trošku postrádám. Vytrácí se trošku anglická atmosféra, i děj samotný se stává "akčnější", rychlejší, modernější. Scéna s úprkem z místa výbuchu působila stalonovským dojmem. Mám pocit, že to ale není to, co by diváky k tomuto seriálu lákalo. Poirot má lákat svým intelektem, svojí neotřelostí, sympatickou ješitností a naprosto dokonalou "skromností". Snaha takto vyvážit stárnutí představitelů nebyla podle mne šťastná. Ano, stárnou představitelé a je to na nich vidět, stejně jako je vidět na nás, divácích :-) ()

Hra na vraždu (2013) (S13E03)

I když je to klasický Poirot, přece je jiný. Mezi prvním a posledním Suchetovým Poirotem uplynulo čtvrt století, a na Poirotovi je to znát. Ale není to ke škodě. Jeho Poirot zraje jako dobré víno. Od hravého, sebejistého, ješitného detektiva se posunul do role spíše intelektuálního, šarmantního a velmi seriózního detektiva. Alespoň na mne tak působí. I nadále se pohybuje s elegancí a sebedůvěrou, ale postavy v jeho okolí nejsou už jen jeho nutným doplňkem, ale jeho rovnocennými partnery, a jeho závěrečné "Bon" jen dokládá jeho zvláštní smysl pro spravedlnost, odlišlišnou od práva, se smyslem pro lidskost. Když si k tomu připočteme prostředí, které by bylo zajímavé i bez spojitosti s Agathou Christie, jeden z nejlepších Poirotů. ()

Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota (2013) (S13E04)

Tak z tohohle dílu je nejlepší prostředí hotelu, resp. jeho interiér. Záběry Alp....kdyby takhle neprofesionálně byly kulisy filmu provedeny před 30 léty, asi by to bylo přijatelné, ale tady bych to označil slovem amatérské. Stejně nepřesvědčivě působí i některé scény v hotelu - pokus o znásilnění, násilí v pokoji číslo 10 s klepajícím hostem...Útok na Poirota působí jako akční scéna z filmu o agentu převaděči z 50 let. A k tomu, aby divák odhadnul, jaké jméno by napsal na stranu 81, netřeba malých šedých buněk geniálního detektiva. A když vezmu v úvahu téměř absentující humor, za mne - jeden z nejslabších dílů. Jestli je pravdou, že natáčení Poirota se Suchetem definitivně končí, bude to asi jen dobře. Pro herce, pro diváky, pro Agathu Christie. ()