Atlantis

• Francie Atlantis (více)
Dokumentární / Hudební
Francie / Itálie, 1991, 78 min

Vydejte se na fascinující cestu do hlubin oceánu, kde kamera odhaluje podmořský život ve všech jeho možných podobách: let obřích rejnoků, balet lachtanů, namlouvací ceremoniály ryb nebo nenasytnost žraloků. To za doprovodu magických tónů hudby Erica Serry. (Magic Box)

GIK

Hned na začátku při znělce Gaumontu – propaganda – 3D vesmír. „Ponořte se o pár milionů let zpátky.“ „Člověk se zrodil.“ Dělejme propagandu hezkou hudbou a líbivými obrázky a lidé budou dojetím žmoulat čepice, s radostí nám skočí na špek a spolknou propagandičku i s navijákem. Nezáživný nudný film přežitelný pouze při pouštění 1,2 – 1,4násobnou rychlostí. Pěkní pouze žraloci. Občas dobrá hudba. Zajímavé destinace: Seychely, Nová Kaledonie, Galapágy, Tahiti. Vůbec se nezlobím, že mi DVD leželo možná dvacet let zabalené v šuplíku. ()

JASON_X

Tohle je srovnatelné s Reggiem leda kvůli podobnému námětu, jinak ale Atlantis za Reggiovými filmy pokulhává ve všech směrech - barevně minimalistický a většinou jakoby závojem zastřený obraz (což bylo ale jistě záměrem), nevhodně zvolená hudba (Glasse nikterak neadoruju, ale při tomhle filmu se mi po jeho hudbě stýskalo - nejpříšernější hudební okamžik Atlantidy byl neuvěřitelně ohavný a nevkusný song v kapitole "láska") a celková nezáživnost, béčkovost, obyčejnost... Nejvíc (i hudebně) se mi líbila kapitola s mantou obrovskou, i několik dalších hezkých momentů tam bylo (červená chobotnice v chaluhovém(?) "lese", noc...), takže dejme tomu tři hvězdy za estetičnost, ale ani meditativně a ani informativně na mě snímek nijak zvlášť nezapůsobil. ()

Kimon

Občasné zpestření drobným nevnucujícím se mluveným komentářem v průběhu filmu by nezaškodilo. Ale opravdu jenom místy. Chcete-li se pokochat nádherným pohledem do světa mořských hlubin a trochu zarelaxovat, je tohle právě ta nejlepší příležitost. Samozřejmě za předpokladu, že ovšem nejste potápeči a máte lepší možnosti. :-) ()

tron

Snový ATLANTIS láme hranicu medzi „obyčajným“ filmom a dokumentom, keďže je všetko z toho – a nič. „Francúzsky Spielberg“ Luc Besson od detstva miloval vodu, ale kvôli zdravotnému stavu sa nemohol živiť práve v tejto oblasti a tak sa dal aspoň na nakrúcanie filmov. A v ATLANTISE, pokladaným za veľmi voľné pokračovanie úchvatnej MAGICKEJ HLBOČINY, zvládol s najbližšími spolupracovníkmi úžasný kus roboty, keď niekoľko mesiacov navštevovali všetky svetové oceány a nakrútili v nich fascinujúci vizuálny materiál, počas post-produkcie podmaľovaný neuveriteľnou hudbou. Kino Považan 1997 ()

ledzepfan

Zvuk a obraz se sešli aby společně zameditovali nad duší, pohybem, hravostí, půvabem či láskou podmořského světa a jen tak mimochodem z toho vznikla jedna z nejpůsobivějších studií života pod vodou. Nelze souhlasit s názorem, že jde jen o další, jindy mnohokrát a lépe viděné dokumentární záběry-tohle je úplně jiný level. Besson s respektem a vtipem pozoruje své kamarády a chvilkama to až vypadá, že se stal jedním z nich. Zde opravdu nejde o dokumentární popisnost a názornost ale o pocity a atmosféru magických hlubin.=120% ()

• Režisér Luc Besson je synem potápěčských instruktorů. (petaspur)
  • S Bessonem se pod hladinu potápěli kameraman Christian Pétron, pomocný kameraman Francois Gentit, vedoucí produkce Marc Biehler a technik Jean-Marc Bour. (petaspur)