Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Za vědcem, doktorem Grantem přiletí milionář John Hammond. Řekne jemu a jeho kolegyni, vědkyni Ellie, že má pronajatý ostrov, kde má biologickou rezidenci, kam by mohli jezdit lidé. Ellie a Grant hledají vykopávky koster dinosaurů, jsou to paleontologové. Hammond potřebuje, aby mu někdo udělal posudek. Chce proto po Ellie a Grantovi, aby schválili, že jeho Jurský park je v pořádku. Hammond by jim za to podporoval jejich vykopávky po dobu tří let. Ellie a Grant nejdříve nechtějí, ale nakonec souhlasí. Neznámý muž mezitím přijde za Dennisem, zaměstnancem Hammonda. Nabídne mu mnoho peníz, pokud mu přinese embrya dinosaurů, ale Hammond se to nesmí nikdy dozvědět. Ellie a Grant s kolegou Ianem, Hammondem a dalšími společníky doletí tryskáčem na ostrov. Když projíždí Jurským parkem, Grant ani Ellie nevěří vlastním očím. Jsou tam živí dinosauři. Lidí se nebojí a žijí ve stádech volně v přírodě v parku. Hammond jim pak všem ukáže, že mají i muzeum. Díky videa jim ukáže, že dinosaury rozmnožili. Vzali komáry, kteří byli zatvrdnutí v pryskyřici z přírody před mnoha lety a zkoumali jejich krev. Někteří v sobě měli krev dinosaurů, jelikož jí vysáli. Vědcům se pak podařilo z D.NA. vytvořit dinosaury, jelikož k tomu použili i žabí D.N.A. Následně pak dinosaury rozmnožili. Vědci pak Grantovi oznámí, že volně se dinosauři nerozmnožují, jelikož mají jen samice a řídí jejich chromozomy. Jsou nebezpeční, ale v parku jsou udělaná opatření a mají elektrický plot. Kolegové Granta však budování parku neschvalují. I samotnému Grantovi dochází, že spojování lidí a dinosaurů může být nebezpečné. Hammonda pak přijedou navštívit vnoučata, děti Tim a Lex. Hammondovi je oznámeno, že se blíží bouře. Grant se svým týmem a s vnoučaty mezitím odjede na vyhlídkovou jízdu. Všichni jedou auty, které nemusí nikdo řídit, řídí je počítač. Tým pak řekne Hammondovi, že mají v parku spoustu problémů. Dennis by je měl vyřešit, ale nechce se mu. Pořád Hammondovi říká, že dostává málo peněz. Auto dojede k výběhu s tyranosaurem, ale on se neukáže. Dají mu tam i kozu, kdyby ji chtěl sežrat, ale nepomůže to. Grant následně z auta vyskočí a rozhodne se jít po svých. Ellie vystoupí taky a jdou i vnoučata. Po cestě potkají dinosaura, který leží, je nemocný. Ellie zjistí, že se otrávil, ale musí zjistit přesně čím. Najednou začne bouře, ale Ellie chce dál zkoumat otráveného dinosaura. Zůstane tedy na místě a ostatní jedou pryč. Dennis mezitím Hammondovi a jeho týmu řekne, že vylepšil telefonní síť, takže je možné, že na chvilku vypadne systém. On ho přitom záměrně vypl a jde si pro embrya dinosaurů, ale ostatním řekl, že jde do automatu. Potřebuje se dostat přes elektrickou bránu, ale nesmí se to nikdo dozvědět. Dennis ukradl několik embryí, ale kvůli vypnutému systému se zastavilo auto a přestávají fungovat elektrické ploty. Nefungují ani telefony, takže se s ostatními nemá Grant jak spojit. Dennis mezitím dojde k bráně... (TV Prima)

(více)

Videa (15)

Trailer 2

Recenze (1 346)

novoten 

všechny recenze uživatele

Čím jsem starší, tím víc Jurský park dozrává z dobrodružné atrakce pro celé rodiny do poctivé klasiky, která snad nemůže zestárnout. První brachiosaurus, první T-Rexův řev, první rána elektrickým proudem. A první film, kde při pohledu na dinosaury nemůžu říct ke trikům ani půl slova. To, že je tahle nepřibržďující jízda z dílny Stevena Spielberga, je pak pointou samo o sobě. ()

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Jurskému parku jsem se vyhýbala řadu let, když koukám na rok natočení, zvládla jsem se tomu vyhýbat celých dvacet let, jsem vážně dobrá. V lednu, kdy jsem čekala, co muž mé topky č. 1 napíše k Lincolnovi, abych se rozhodla, zda má význam se na ten film dívat, mezi námi proběhla následující korespondence: "A dokoukej už toho Lincolna, ať si můžu přečíst koment." "Myslíš toho Spielbergova? Na toho čekám do kina." "Však já si počkám. A hned pak se překonám a podívám se na Jurský park." "To jsi ještě neviděla? Ach, jak nešťastná musíš být." "Když ty ještěři jsou tak velký a škaredý, nikdy jsem dinosaury neměla ráda, dokud je Haribo nezačalo vyrábět jako bonbony (a žížaly a třešňový jsou beztak lepší)." "To nemáš ráda ani Cestu do pravěku?" "Tu jo, ale to jsou český ještěři, ty jsou hezký přeci." Je to jenom náhoda, ale Lincolna jsem viděla dnes ráno a hned pak, tedy večer, jsem se překonala, a když mi to dávali v televizi, koukla jsem se na ty ještěry. Takže - ty ještěři jsou velký a škaredý, nikdy jsem je neměla ráda a i mezi bonbony Haribo jsou lepší modely než dinosauři, třeba žížaly a třešně. S Cestou do pravěku, kde jsou čeští ještěři, kteří nad jiné vynikají nesporným půvabem, se tohle vážně nedá srovnávat. Když park tak bez ještěrů. Ta doba, kdy jsem se tomuhle filmu vyhýbala, bylo vcelku šťastných, saurů prostých, dvacet let. A to ještě mám kliku, že jsem nečetla knihu, z které je čerpaný námět, to bych asi byla už vyloženě otrávená. ()

Reklama

genetique 

všechny recenze uživatele

Spielberg sa nám po dvadsiatich rokoch vrátil k žánru titulu, ktorý z neho spravil hviezdu a po rokoch rodinných mainstreamov ukázal, že nestratil cit ani pre nahnanie poriadnej dávky napätia. Úžasný vizuál posunul možnosti efektov znova o obrovský kus dopredu, čomu nasvedčuje fakt, že projekcia po dvadsiatich rokoch nepôsobí ani trošku zastaralo a myslím, že by sa kľudne v kinách mohol pobiť s dnešnými súpermi, čo sa vizuálnych efektov týka a s mnohými by vyšiel ako víťaz. Príbehovo priamočiare, no veľmi dobre zahrané, má to neskutočný spád a gradáciu, sú tam emócie, napätia neúrekom, no čo viac od kvalitného blockbusteru čakať. Snáď len kvalitnejšie pokračovanie. Ale tomuto sa nedá vyčítať ani mäkké F. 100%. ()

TheDarKnig 

všechny recenze uživatele

jedna z klasik dobrodružného žánru. A průkopník, co se týče vizuálních triků. Podepsán: kdo jiný, než sám Steven Spielberg. Aneb více než výborná adaptace skvělé Crichtonovy novely, sice zase trochu upravená pro lepší a snadnější konzumaci, ale stále si zachovávající výjimečnost a genialitu. Sice díky té jednoduchosti nakonec dějově trochu kolísá celý příběh, ale vše je zase skvěle překrýváno podle mně v dnešní době docela aktuálním a velmi důležitým uvažováním nad snahou člověka stát se bohem. Což samozřejmě má svoje rizika, bez nichž by tento film asi nebyl ničím větším než prachobyčejným dokumentem bez klasických klišé, zvratů, zábavných postav (no, to by možná mohlo zůstat i v dokumentu), akčních scén, vývinu charakterů (jako vždy skvělý sympaťák Sam Neill, další z té řady velmi charismatických a tvrdohlavých vědců, doktorů atd.) a hlavně souboje člověka s něčím, co je mnohem vražednější, nebezpečnější a větší než on sám. A to musím říct, je aspekt, kvůli kterého mám tento typ filmů velmi rád a když se ho ujme někdo jako Spielberg, výsledek nemůže být jiný než dokonalý. Hlavně když, jak jsem už psal, to má tak nádherné, dobu předbíhající triky, díky nímž Tyranosaurus či raptoři opravdu nahánějí hrůzu a hlavně ten tyranosaurus se stal po Jurském parku dalším členem síně slávy filmových monster. A navzdory ději bych do takového parku chtěl jít sakra hodně. God creates dinosaurs. God destroys dinosaurs. God creates man. Man destroys God. Man creates dinosaurs :) dokončení hlášky nedávám, jako vnadidlo pro ty, co to snad ještě neviděli - je opravdu vtipné ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Filmu dominuje opravdu výborná technická stránka, to bez debaty. Příběh taky vůbec špatný není, ale svým silně rodinným vyzněním mě docela iritoval (aneb nemám zájem koukat na nesmrtelného klučíka, holčinu-hackerku, která všechny vlastně zachrání a nebojácnou paleontoložku, jež svojí odvahou a schopnostmi zabrnká na strunu všem feministicky smýšlejícím divačkám jenom proto, aby se snímek zavděčil opravdu všem). Občasný humor je fajn, Williamsova hudba dělá své, rozhovor u oběda je dobrý k zamyšlení, na druhou stranu, dinosauři moji osobu (už nějaký ten rok) přehnaným úžasem nenaplňují. Slabší 4*, snaha za každou cenu se soustředit na celé spektrum diváků (u mě) bohužel udělala své. ()

Galerie (173)

Zajímavosti (219)

  • Film provází jistý „hoax“ ohledně vzhledu velociralptorů. Již v knižní předloze je uvedeno, že velociraptor dosahoval délky kolem čtyř metrů a váhy až sto kilo. Navzdory názorům mnoha lidí to v zásadě není chyba. Uvedeným proporcím sice odpovídá spíše dinosaurus nazývaný deinonychuys, nicméně jména velociraptor a deinonychus (tento název je běžnější) se v některých odborných publikacích ztotožňují. Autor knihy Michael Crichton náhodou z jedné takové publikace vycházel. (jakub1998)
  • Pro zvuk zlověstného dunění při chůzi Tyranosaura rexe filmaři použili nahrávky pádů kácených sekvojí. (casyy)

Související novinky

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

05.05.2024

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (více)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Od roku 2022, kdy Steven Spielberg představil fandům svůj Zlatým Glóbem ověnčený osobní film Fabelmanovi, jsme moc netušili, k čemu se chce jeden z nejslavnějších režisérů všech dob příště… (více)

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (více)

Další Jurský svět natočí David Leitch

Další Jurský svět natočí David Leitch

06.02.2024

Deset let uplyne letos od té chvíle, co původem kaskadéři Chad Stahelski a David Leitch udělali obří díru do akčního světa snímkem John Wick. Ukázali, že s jednoduchým scénářem, nikterak obřím… (více)

Reklama

Reklama