Film Wonka je založen na výjimečné postavě, která je ústřední postavou knihy „Karlík a továrna na čokoládu“, nejkultovnější dětské knihy Roalda Dahla a jedné z nejprodávanějších dětských knih všech dob, a vypráví podivuhodný příběh o talentovaném Willy Wonkovi, který se s očima dokořán ocitne v centru světa čokolády, nemá nic než pár mincí v kapse a plný klobouk snů – jedním z nich je otevřít si vlastní čokoládovnu, která by se vyrovnala největším čokoládovnám světa. Ale v tomto velkolepém, i když nelítostném městě se Willyho skromné peníze rychle utratí a zavedou ho na cestu strádání a otroctví v nedaleké prádelně. Ačkoli se zdá, že Willyho vyhlídky jsou zmařeny, jeho naděje nikoli, přestože podnikání ve výrobě čokolády je mnohem těžší, než se zdá, a Willyho genialita není vítána cukrářským kartelem, který se nezastaví před ničím, aby si udržel svou klientelu pro sebe. Nicméně díky své osobité značce geniálního vynálezu, troše neotřelého myšlení a pomoci několika nejlepších přátel- zejména bystré mladé dívky jménem Noodle - se Willy stane odhodlanějším než kdy jindy a využije svého talentu a houževnatosti k tomu, aby si splnil svůj sen. Během následujícího kouzelně lahodného, někdy nebezpečného a život potvrzujícího dobrodružství Willy zjistí, že ačkoli většina lidí, které potká, dá přednost chamtivosti před dobrem, každý mrak má stříbrný okraj... stačí jen nepřestávat snít. (Vertical Entertainment)

Lenka.Vilka

Usmívala jsem se od začátku do konce a to je pro mě hlavní, protože to bylo ve správné míře kouzelný a magický, ale zároveň film nepůsobí (jak jsem se obávala) pateticky. Samotný příběh na mě fungoval a vizuál moc potěšil. Bylo fajn být po dlouhé době v relativně plném kině (což je u nás a na poslední den promítání poměrně překvapivé). A přestože je to film, který je pro menší i větší, nejsem si jistá, zda si to užily i ty úplně malé šesti leté děti, byť se tam "hezky zpívalo a mělo to hezký barvičky", kde bylo poznat, že je to na ně už moc dlouhý. Ale když se rozsvítilo, vypadly šťastný. Stejně jako my nudný dospěláci. A nenapadá mě víc, co chcete od filmu dostat... :) ()

Nach

Jeden z nejpohádkovějších zážitků roku 2023. To musím ocenit na tomto fantasy muzikálu. Film, kde logika si vzala dovolenou a čokoláda převzala režii. Je to výborné, humorné a herecky excelentní. Možná jedna z budoucích klasik vánočních obrazovek. Moc jsem si to užil a rád se na to podívám znovu!  P.S. Chalamet je Boží! P.P.S. Jsem na ženy (úchylové). 80% ()

C0r0ner

Před projekcí jsem k tomu byl dost skeptický a ta skepse se rozptýlila tak napůl. Spousta otravných písní v uměle prodlužovaném, předvídatelném a nikterak zajímavém příběhu s bezvadným Chalametem, Grantem, pár dobrými fóry a hezkým vizuálem. Takže tak na půl cesty. 60% ()

Pajky3

Southampton, 8.12.2023 Předvánoční kino a Wonka byla dobrá volba a to i přesto, že nejde o vánoční film. Stačilo, že byl zábavný a barevný, pocitově dost podobný filmům jako Paddington od stejného tvůrce. Původní čokoládové filmy mi nic moc neříkají, ale to vzhledem k tomuhle příběhu vůbec nevadí. Odehrává se totiž v době předtím. Obsazení mě baví a vcelku jsem si ho užil, Chalamet mi tam seděl a spousta povědomých tváří ve vedlejších rolích ho dobře doplňovalo. Takže vlastně proč ne, ale dokonalost to nebyla. ()

Martrix

Vzhledem k tomu, že Karlík a továrna na čokoládu byl burtonovsky osobitý/výrazný film, navíc stvořený dle neméně originální knižní předlohy, nabízí se srovnání. Zvlášť, když by se dal Wonka považovat za jakýsi prequel, protože pojednává o tom, jak se mladý Willík dopracoval ke své slavné továrně. Než začnu tak podotknu, že jako mlaďochovi mi ta burtonovsky pochmurná gotika velmi imponovala. Mrtvá nevěsta mě vysloveně nadchla. Ale s přibývajícími roky jsem třeba k Střihorukému Edwardovi o dost kritičtější a nové filmy Burtona mi moc radosti neudělaly. Najednou jsem v nich neviděl jen osobitý cool-funeral nádech, ale taky vlezle servírovanou dekadenci a pokřivenost...smrádek lehce tlejícího masa. A tuhle ne až tak cool mimoňovitost, v sobě má i Karlík. Takže když jsme u toho srovnání...Wonka ji nemá. Přitom je podobně barevný, fantaskní, srší moc pěknými nápady a je o sirotcích... . Kříženec Dickense a Dahla v pohádkovo muzikálovém kabátku. Jenže já nejsem příznivec slzopudičských příběhů o tom, jak osiřelé děti bojují s nepřízní osudu, nebo jak snílci bojují proti útisku a bezpráví s bezskrupulózními bídáky. Takže tahle část, společně s muzikálovými výstupy, mě neoslovila. Přesto jsem se díky pěknému vizuálu, bezelstně veselým nápadům a bizarním postavičkám nenudil. Wonka je i velmi dobře obsazený. Chalamet, Colman, Grant... kdyby měla moje milovaná Sally Hawkins víc prostoru, nejspíš bych se napojil i na tu poor orphan linku. Takže abych uzavřel tu srovnávací část. Wonka má s Karlíkem společného duchovního otce, tzn, svět R. Dahla, postavu čokoládomena Wonky a tím to končí. Tvůrci si šli svou cestou, která je z mého pohledu sice ne tak výrazná jako ta Burtonova, ale přitom je podobně hravá a originální...jen jemnější (vyznání lásky ve stylu...vaše oči jsou jako dva králičí bobky v misce pudinku, byl bohužel ojedinělý pokus, jak pobavit děti i rodiče najednou). Kdybych musel pro své dítě třeba v autobusu, vybrat jen jeden z těchto filmů, vyberu Wonku. Kdybych ale vybíral pro sebe, který z těch filmů vidět znova...volil bych mezi sledováním ubíhajících svodidel za oknem a Karlíkem. Pokud máte rádi muzikály a nedívali jste se na Wonku jen ze zvědavosti jako já, jednu hvězdu si k mému hodnocení přidejte. ()

Ondatra

Postavu Willyho Wonky jsme měli možnost zahlédnout už ve filmu Karlík a továrna na čokoládu v podání Johnnyho Deppa. A je skutečně toto zpracování lepší než v roli Johnnyho Deppa? Moje odpověď je, že záleží v čem, protože oba filmy jsou pojaté trochu jinak. Ve vydání z roku 2005 jsme totiž spíš vzhlíželi k postavě Willyho Wonky jako vedlejší a o něm samotném jsme se moc nedozvěděli. A právě proto přišel tento film, který to celé má ukázat a uvést do světa původ a začátky kariéry jeho čokoládovny. Samotný příběh se teda dost liší od vydání z roku 2005, ale nemohu říct, že je špatný. Líčí nám příběh od příjezdu Willyho do města, kde se rozhodne vybudovat svou továrnu, až po jeho vrchol kariéry. Samozřejmě celý výstup na vrchol se neobejde bez spoustu zádrhelů a překážek. V zásadě se jedná o příjemnou rodinnou komedii/fantasy film, kde hlavními tématy je síla přátelství, láska a touha po snu. Filmu se uchopil tentokrát režisér Paul King, který stojí za filmy jako je například Paddington. A je vidět, že mu tyto žánry prostě sedí. Do role slavného výrobce čokolády se tentokrát pustil Timothée Chalamet, který tuto roli zvládl obzvlášť dobře. Máme totiž možnost sledovat tu stejnou postavu jako tomu bylo v minulých vydáních, ale naprosto s jinou identitou. Proto se kolikrát zdá, že se jedná o naprosto unikátní postavu, kterou vidíme poprvé v životě. Mezi další herce rozhodně musím zmínit Hugha Granta, který ztvárnil postavu Umpa-lumpy. Sice můj favorit bude navždycky ve vydání s Johnny Deppem, ale ani toto ztvárnění rozhodně nezklame. Kdo je fanouškem Hugha Granta a jeho humoru, ten si zde najde své. Postava nepůsobí otravně a ve výsledku hraje ve filmu docela dost důležitou roli. Co mě ale na filmu trochu štvalo je jeho zapojení do muzikálu. Chápu, i ve starších vydáních byly písničky, ale ty mě aspoň nějak zaujaly a nepůsobily otravně. Tady mi přišlo, že jich je až moc a příště bych jich trochu ubral. A to stejné jsem měl občas i s humorem. Vždy, když měl přijít nějaký ten vtip, tak jsem už předem věděl, co bude následovat a výsledek většinou dopadl vesměs trapně. Celkově když ale připočtu výpravu a celkovou atmosféru filmu, tak se jedná o nadprůměrný film, na který můžete jít do kina naprosto s kýmkoliv, ať už na rande, s kamarádama nebo s dětmi. Kdybych mohl, tak dám tři a půl hvězdičky, ale bohužel to nejde, tak aspoň nechám 6,5/10 ()

Juto

Timothée Chalamet je pozitívum tohto filmu. Čo je, ale slabé na tomto filme sú piesne, ktoré nezostávajú mysli a nič nepridávajú k zážitku. Úprimne povedané, je to len priemerný film. Ďaleko, ďaleko za Burtnom. 6/10 ()

PavelVanekArt

Hodnocení a hype kolem toho chápu, vidím i jisté kvality. Ale vůbec se mi to netrefilo do vkusu. Nejsem fanda ani sequelu s Deppem a celkově je mi celá čokoládová továrna i s Wonkou u prdele, ale Timothy je šikovnej, tak jsem to zkusil. Hudebně mě to nechytlo, Wonkův origin je sladký a originální jak Polská čokoláda, vizuálně to ale stálo za to. Neberte mé hodnocení nijak vážně, jestli Vás baví barevný muzikály tak prosím, směle do toho. 2* a.k.a 35% ()

campix

Tvůrce Paddingtona si tentokrát vzal na paškál další rodinnou zábavu v podobě muzikálového originu Willyho Wonky s tváří Timothée Chalameta. Zdá se to být jako tutovka a tutovka to také je. Zábavná a barevná podívaná s parádním hereckým obsazením a která je rozhodně hodně přístupná, i přes věci, které se v ní dějí. Hugh Grant jako umpalumpa výborný. Tady mi ta jeho pitvořící poloha vůbec nevadila a dobře se sem hodila. Tohle snad nemohlo skončit ani jinak než hitem a uvidíme, co bude dál. ()

c.tucker

Asi dobré, ale nemá to takový ten doťuk, po kterém zůstanete s otevřenou pusou. A rozhodně mi tam chybělo víc Umpa Lumpy. ()

Immortal17

Od Willyho Wonky z 71' a od Karlíka a továrny na čokoládu nám filmové plátno opět přihrává nové zpracování Dahlovi knižní předlohy. Stejně jako předchozí dva snímky je i tento svým vlastním způsobem krásný a vynalézavý, není v něm absolutně žádná souvislost s Burtonovou ponurou atmosférou jak si pamatujeme z Karlíka a továrny na čokoládu, "Wonka" je příběh o chlapci co má sen, přišel s ničím a odešel se vším, je to příběh o důvěřivosti, zradě, přátelství a splněných snech, je to příběh mladého Willyho Wonky a jeho cestě ke slávě. Primitivní podání muzikálových stop jsou naprosto famózní, silně oceňuji, že se tu nedbalo příliš na perfekcionismu, v jednoduchosti je přeci jen krása, aneb méně je někdy více. I tady se opět potvrdilo, že ne vše musí být dokonalé aby se dokonalé jevilo. Celé herecké obsazení bylo vskutku bravurní a Chalamet, ačkoliv jsem s tím počítala, předvedl opět fantastický výkon, v hlavní roli Willyho Wonky si nepochybně získal spoustu dalších dívčí srdcí a já jsem zase a znovu Wonkou přímo okouzlena.  „Every good thing in this world, started with a dream. So you hold on to yours.“ ()

KajusaK

Timothée zkrátka přehrává. Není to tak hladké jako u Johnnyho. Písničky nejsou příliš chytlavé až na Umpalumpa. Pár vtípků, ale drží si to pouhý průměr. Nemusím vidět vícekrát. ()

FrankSusta

Jako, nechápejte mě zle. Film je pěkně natočený, kamera a výprava moc pěkná (zmiňuji tyto dvě věci, protože je to z technické stránky to nejlepší), ale absolutně mi to nesedí k té náladě, co mi to má předat. Nikdy bych nevěřil, že to řeknu, ale preferuji Burtonovu Továrnu, jelikož tu náladu dokáže nastolit mnohem lépe. Jakto? Jde o to, že toto je takové až moc moderní, moc umělé (ale takovým tím nepříjemným stylem, jakože by v tom prostředí neměli děti co dělat, či tak), celé takové potemnělé (i přes snahu tam narvat co nejvíc barev, stále se v pozadí objevují takové černé/hnědé fleky, které prostě ubírají a vůbec mě to kvůli nim nebavilo - ono by to bez nich fungovalo, ale takhle se na to nenaladím). Jinak je to ok. Nejlepším na celém filmu je dozajista herecký výkon Timothée Chalameta a Umpalumpa v podání Hugha Granta. Zbytek je zle průměrný - a nebo jde o to, že i když se snaží, tak jejich výkony nejdou vůbec ruku v ruce s těmi realističtějšími barvami. A je to prostě škoda. 6/10 Něco ZDE: ()

Sharlay

Perfektně promyšlený a do posledního strukturního detailu vypiplaný film, který dělá čest obvykle průměrné kategorii prequelů. O instantní klasiku určitě nejde a leckomu nebude štimovat, že "původní" Wonka není takový asociál jako Wonka "pozdější". I tak ale není pochyb o tom, že ve filmovém rybníčku blockbusterů posledních let bude Wonka považován za film, který má ohromnou výhodu – někdo se při vymýšlení koncepce snímku opakovaně zamyslel nad otázkami "jak to udělat, aby to nebylo blbý", "jak se vyhnout digitálnímu mrdníku, aby to bylo malebný" nebo "co by se tam dalo vymyslet, aby měl Chalamet co hrát". Není důvod Kingova Wonku úzkostlivě porovnávat s Burtonovým Karlíkem a továrnou na čokoládu, naštěstí jde o dva úplně jiné filmy stejného žánru, ale na první dobrou jiného pojetí, které když je dotažené, nemůže urazit. Tentokrát už naštěstí ani slovenští (falešní) katolíci (či čeští gumáci) nemají na co nadávat, protože herců a hereček tmavé barvy pleti je ve Wonkovi tolik, že upozorňovat na ně by zabralo víc času než vypít ty dva lahváče, co zasviští tatíkovi do chřtánu před koncem úvodních titulků, takže víc sil zabere otevřít lahváče třetího – nicely done. ()

Susinnon

Veľmi ma tento film potešil. Nie len pohľad na roztomilého Timotheeho, ale aj krásne rozprávková atmosféra. Čarovný zážitok. ()

nineweh

Zjevně jdu proti proudu, ale tohle byl tak zbytečný, neoriginální, ucajdaný film! Herci hrají buď to, co hrají vždycky všude, nebo se přehnaně pitvoří (cos mi to udělala, Olivie Colman!), nevím, koho napadlo nechat Chalameta zpívat, ale rozhodně mu to někdo měl rozmluvit, a Sally Hawkins je tady tak málo, že to snad ani nemuselo bejt. Navíc to absolutně není Dahlův Wonka, kdyby to bylo o chocolatierovi jménem Bob Bonbon, vyšlo by to úplně nastejno. Sem tam jsem se nad něčím usmála, ale málo, pramálo. Za mě zklamání. ()

Radiq

Muzikál. Proč? To je to první, co mi na tom nesedělo. Ale to není takovej typ muzikálu, jaký vytvořil Tim Burton - ten jeho byl totiž spíš film s písničkami, ale tady to je plnokrevnej muzikál, kde postavy zpívají a tančí v průběhu děje. Další je ta dětská karikaturnost postav - zlé postavy jsou vzhledově odudivé, hloupé, tlusté, s ďábelskými jmény a přehnaně se tak také projevují. Až moc přehnaně. A kladné postavy jsou všeobecně přijímané představy slušnosti, dobráctví, vzhledu, morálky. A konečně poslední připomínka - někdo si asi myslel, že nastal čas, aby se ve filmech z Wonkova vesmíru objevily taky nějaká jiná etnika, než běloši. Tim Burton si bez nich vystačil a nikdo si nestěžoval, ale v dnešní době už by si stěžoval, což je smutné a mě tyhlety ohledy na něčí ublížené iracionální city vadí. Timothée Chalamet se do role hodil, ale divné bylo, že Wonka předváděl různá kouzla napřímo, místo aby to za něj dělaly různé technologie a vychytávky. A tím mi v tom haprovala logika, protože se to dostalo až do pohádkové roviny, kde je možné (a tím pádem i nelogické) všechno. A teď co se mi na tom líbilo: na rozdíl od všech ostatních (kteří se tak moc snažili, až to nevycházelo), Hugh Grant coby umpa lumpa byl poměrně vtipný. Už jen tím, že tuto roli přijal, ale také tím, že se zachovalo vzezření původních umpa lumpů. Taky se povedla celá ta vizuální stránka filmu - prostředí a barvy - a ani digitální zvěř nebyla zpraseně poznatelně digitální. Nevím, co by na to řekl Roald Dahl. Já ale říkám, že opěvované nic moc. Ale je pravda, že jsem si u tohoto filmu musel dát čokoládu. ()

Druhá Duna bude kralovat IMAXu

Druhá Duna bude kralovat IMAXu

30.07.2023

Sedmá Mission: Impossible měla IMAX kina jen něco málo přes týden, než ji odtamtud vystrnadil Christopher Nolan a jeho Oppenheimer. Atomový opus populárního režiséra si nyní tento formát udrží… (více)