Westworld (2016) (seriál)

S01 - Málem mě tenhle nadupaný seriál „Westworld“ z produkce HBO minul, ale jakmile jsem si pustila první díl, musela jsem dofetovat zbytek :-) V první řadě se autorům (Jonathan Nolan a spol.) podařilo vytvořit naprosto fascinující, propracovaný svět na základě inspirace původního autora Michaela Crichtona.. Díky moderní technologii si dnešní „Westworld“ mohli dovolit udělat mnohem dynamičtější, hmatatelnější, reálnější.. Seriál „Westworld“ se snaží divákovi vnuknout řadu filosofických otázek zejména ohledně lidství a humanity.. Baví mě propracovaná sci-fi, která se schovává za tradiční western, obě žánrové kategorie jsou mé oblíbené.. Akčníé podívané je tu pomálu, spíše se jedná o konverzační drama na pomyslném pozadí divoce západních jatek.. Autoři si chytře pohrávají s linkou času.. Rozehrávají inteligentní hru na slepou bábu – kdo je člověk? kdo robot? kdo ovládá koho? a proč? Ovšem zklamu Vás, po celé jedné sérii jsem odpovědi na své otázky nedostala.. Zvučná jména vábí a scény s výtečnými staříky Anthonym Hopkinsem a Edem Harrisem považuji za ty nejzdařilejší vůbec.. Obě postavy jsou klíčové, ale nenazvala bych je hlavními, jsou relativně upozaděny, aby dostaly prostor i nové méně známé či zcela neznámé tváře. Mě osobně trošku vadilo, že se děj díky snům a herním smyčkám vrací stále na začátek a omýlá se již omleté stále dokola, ale chápu, že do koncepce příběhu to bylo nutností. Vadí mi, že se hodně soustředí na vývoj postav, ale nikdo mi nevysvětlil základní technické zákony tohohle světa (např. kde berou roboti energii, jak fungují příběhy, jedou si hlavní postavy divokého západu smyčku každý den to samé a pokud přiberou člověka, tak se děj na několik dní rozjíždí apod.).. Z děje jsem něco prokoukla dávno, něco mi bylo podsouváno jinak, ale divákovi je celou dobu jasné, že nic není tak jak má být.. Seriál „Westworld“ je výborně propracovaný a perfektně vystavěný, ale „něco“ mi tam na 5* chybělo.. Btw – původně jsem neměla ani tucha, že je prapůvodním otcem příběhu Michael Crichton, ale instinktivně jsem vytušila, že jde o silnou provazbu na „Jurassic Park“ (díky technologii uměle vytvořený uzavřený svět, který se člověk snaží ovládat, dokud se všechno nezačně kvůli hamižnosti hroutit + ideologický papaláš, který to vlastně myslel dobře apod.), takže komu lahodí podobný styl (jen bez dinosaurů), tak rozhodně doporučuji povinně shlédnout :-) Už se těším na další sérii a modlím se za minimální úrovňový propad :-D

Westworld - Labyrint (2016) (série)

Pasažéři (2016)

První film nového roku v kině byl pro mě snímek "Pasažéři" a nevedl si nijak špatně :-) Hvězdné obsazení - Jennifer Lawrence a Chris Pratt - pohodlně herecky utáhly celé dvě hodinky. Krásně sekundoval i robot Michael Sheen, kterého jsem si oblíbila už v seriálu "Masters of Sex".. Co se týče obsazení, vizuálního potěšení, hudební nálady a celkové atmosféry, nedá se "Pasažérům" naprosto nic vytknout.. První polovina filmu se rozjela na 5* a zápas Jima se samotou a nejtěžším rozhodnutím v jeho životě mě bavilo.. Druhá polovina už scénáristicky upadá a děj sklouzává v přeslazenou romantiku.. Osobně bych film zakončila mnohem drastičtěji a pro mě reálněji.. Mainstreamovější verze "Gravitace" s romantickým koncem.. Btw - scéna s bazénem byla naprosto unikátní a nezapomenutelná :-)

Pohřešovaný (2012) (seriál)

Hodnoceno po 1. díle: Chtěla jsem si pustit VB seriál "The Missing" (2014) a místo něj si omylem pustila seriál USA/CR "Missing" (2012).. Osudová chyba.. Naprosto nesmyslný pilot déčkového ražení o bývalé agentce, která jde hledat do Evropy svého ztraceného (zřejmě uneseného) syna je už podle příběhu jasnej propadák na všední den dopoledne.. Jasně jde to dělat i jinak, jak nám ukázal skvělý Liam Neeson v prvním filmu "96 hodin".. Slovo prvním prosím podtrhnout.. Potom už se s dvojkou a trojkou snažili vydělat ještě trošku peněz, když byl z jedničky kasovní trhák.. Ovšem nutno podotknout, že ani trojka !96 hodin" není tak ubohá a zoufalá jako pilotní díl tohohle "akčního thrilleru".. Jediná opravdu zajímavá věc bylo v Římě identifikovat české lokace :-) Bacha na to, co pouštíte.. Tomuhle seroši se vyhněte obloukem ;-)

Dospívání po americku (1993)

"Dospívání po americku" se mě dotklo až po více než 20 letech od svého vzniku ve věku lehce přes 30 let.. Jeden z mála filmů, který mi chyběl k doplnění filmografie Leonarda DiCapria, kterého jsem do filmu "Titanic" pro jeho herecké teen umění milovala, během "Titanicu" nesnášela a od filmu "Chyť mě, když to dokážeš" v něm vidím dalšího budoucího Jacka Nicholsona.. Příběh drobného dramatu "Dospívání po americku" rozhodně není dějově nic převratného.. Vypráví o jednom maloměstě; jedné rozhárané matce, která hledá klidné místo na dožití; jednom vzteklém otčímovi, kterým velmi často zmítá jeho královský majestát a velmi často si minimálně slovně rád svou rozmrzelou nesebevědomou náladu na někom vybije; jednom pubertálním synkovi, který rád zkouší prolomit mantinely.. Tohle komorní drama o všech možných i nemožných formách vzteku mě dostalo.. Zejména bravurním hereckým koncertem vynikajícího Roberta De Niro, skvělé Ellen Barkin (proč proboha tahle ženská zapadla???) a talentovaného Leonarda DiCaprio.. Jako bonus navíc - hraje tu anglický buldok :-D

Americká reportérka (2016)

Produkce filmu "Americká reportérka" pravděpodobně hodně pokaňhala marketing.. Už jen podle úvodních posterů, kde je především zobrazovaná Margot Robbie ve stylu céčkového seriálu, jsem byla přesvědčená, že raději tuhle červenou válečnou knihovnu raději přeskočím.. Naštěstí mě ukecal můj muž, abych dala filmu malou šanci a já si tuhle příjemnou ironickou vcelku průměrnou záležitost s nadprůměrným obsazením pustila.. Tina Fey byla naprosto perfektně vybraná do role válečné reportérky, která vede poměrně všední americký život a nějakým omylem se rozhodne zkusit postrčit svou kariéru nebezpečnou misí do Afghánistánu. Velmi rychle se adaptuje na zdejší podmínky a s lehkostí naskočí na tuhle zběsilou jízdu, která je poháněna jedinou opravdovou potřebou - získat co nejadrenalinovější zážitek díky nějaké opravdu hodně exkluzivní reportáži.. Na Východě to pro ženy není jednoduché, tak musí být drsnější než mužský a vzniká z toho řada relativně vtipných situací.. Billy Bob Thornton má roli šitou na tělo.. Rozjíždějící love story mezi Tinou Fey a Martinem Freemanem mě bavila.. Margot Robbie byla perfektně otravná a ztvárnila velmi sympatickou mrchu :-) Nic převratného, ale tuhle uvolněnou a pohodovou životopisnou blbinu bych se podruhé pustit nebála.. Celkem fajn vidět komerčním a mainstreamovým okem vidět afghánskou problematiku - lepší než klasické střílečky ;-) Btw, název filmu spíše vystihuje originál než zpaznechtěný český překlad - "Whiskey Tango Foxtrot" zamená ve fonetické abecedě WTF.. :-)

The Whispers (2015) (seriál)

S01 - Seriál "The Whispers" má velké ambice, které se autorům povedlo naplnit tak na 70%.. Příběh je zajímavý a relativně propracovaný, diváka si hezky vodí z ručičku a sem tam mu předhodí nějaké to překvapení nebo se mu pokouší podsouvat určitý úhel pohledu.. Celkově mi 13 dílů přijde na danou tématiku až až..V některých místech se příběh natahuje více než děj snese.. Některé postavy vznikají, tváří se důležitě, ale nakonec vyzní do ztracena nebo si na konci seriálu uvědomujeme, že jsou proti logice záhadné síly "Drilla".. Osobně mi nejvíce vadil fakt, že zde je velké zastoupení "béčkových" líbivých tvářiček, které neodvádějí kvalitní herecký výkon a tak mě v seriálu buď rušily nebo vyloženě štvaly.. Opravdu oblíbené jsem celkem měla asi 3 postavy a z toho dvě byly děti.. "The Whispers" si hraje na dramatické sci-fi stavěné na dětech, ale E.T.ho nebo "Stranger Things" rozhodně nečekejte.. Spíše hlubší verzi "Akt X", kdy je do více dílů rozvinut jeden záhadný příběh.. Atmosféru ovšem "The Whispers" rozhodně mají.. Moc se mi líbilo jak tvůrci dovedli v divákovi nabudit téměř hororový strach z dětí.. Především z herecky nejvyspělejší úžasné (a zároveň až odporné) holčičky Minx.. Po tomhle seriálu si jeden dvakrát rozmyslí, jestli si kdy své vlastní malé bubáčky pořídí :-D

Matky na tahu (2016)

I když jsem čekala uvolněnou slátaninu, ta komedie "Matky na tahu" mě mile překvapila.. Jasně, něco je až tupě vyhrocené, ale vesměs jsem se celý film cítila příjemně a uvolněně.. Velmi často jsem se zasmála.. "Matky na tahu" není film jenom matkách, ale především o ženách, na které jsou v současné době kladeny vysoké nároky.. Musí být krásné, štíhlé, nonstop upravené, příjemně naladěné, sexu chtivé, v zaměstnání úspěšné, skvělé organizátorky, finančně nezávislé a perfektně pečující o své děti i drahé polovičky.. Každá žena je tlačena do role superwoman a všechny její superlativy jsou navíc brané jako samozřejmost.. "Matky na tahu" je film, který úsměvnou formou a vyhroceným dějem boří mýty a ukazují, že uvnitř každé ženy je nespoutaná sprostá holka, která se chce dostat na povrch.. Navíc ústřední trojka v čele s Milou Kunis měla pěkně a komediálně zpracované charaktery.. Christina "Melounek" Applegate byla skvělý "padouch", který ovšem nebyl jen černočerný, ale měl i své šedé odstíny.. Navíc hlavní hrdinka nebyla najednou jen cool mamka, ale nesla si za své nezodpovědné chování následky.. Bavilo a moc, taková holčičí jízda po třicítce, a od komedie mi to fakt stačí :-) Od ní nepotřebuji sofistikovaný děj a herecké výkony hodné Oscara :-)

Učitelka (2016)

Po dlouhé době film od dua Hřebejk/Jarchovský, který mě fakt i přes silnou jazykovou bariéru fakt bavil :-) Za mě je "Učitelka" jasným důkazem, že jim vztahovky založené na faktu, jak silně režim ovlivňuje obyčejné životy, opravdu jsou.. Jedná se o strohé komorní drama, které je převážně natočeno v jedné učebně a protkané minipříběhy ze života výraznějších postav, které spojuje společný jmenovatel.. Baví mě i vystavěná kostra příběhu, kdy zpočátku divák naprosto neví, o co běží a postupně nabírá děj grády a pomaloučku polehoučku se stává z "Učitelky" strhující drama.. Zuzana Mauréry je velký talent.. Ostatní jsou také skvělí včetně dětských rolí! Příjemnou změnou bylo obsazení slovenských herců - slovenskou tvorbu moc neznám a řadu českých herců, kteří jsou soustavně používaní do obsazování "lepšího" filmů, mám už okoukanou.. Jako lehce předrevoluční člověk, který se běžně se slovenštinou nesetkává jsem sem tam měla problém rozumět dialogům (zejména při křiku nebo naopak při šepotu), ale na druhou stranu je fajn, že se i mladší ročníky v tomto (nám blízkém) jazyce trošku potrénují :-D Rozhodně je "Učitelka" příjemné filmové překvapení roku 2016 :-)

Sedm statečných (2016)

Tahle recenze bude poněkud poloviční, protože jsme zvládla shlédnout pouze půlku remaku "Sedm statečných", která mne naprosto uspala.. Netuším, co se dělo tu druhou polovinu, ale ta první je úmorná.. Možná jen hodně pomalý rozjezd, kdy se banda mstitelů dává dohromady.. Chris Pratt se místy snažil o vlažné vtípky, ale to mne bdělém stavu neudrželo.. Přiznám se, že mne značně odradila i skladba hlavních hrdinů - sorry, ale jejich družina je přehlídkou veškerým možných národnostních menšin, které mohly v USA tou dobou více či méně fungovat..