Pan Holmes (2015)

Komorní drama v anglickém stylu o starém geniálním skoro senilním dědouškovi, který je osamělý a začne si budovat pevné pouto s chytrým synem své hospodyně.. A shodou okolností je ten dědoušek zároveň slavný Sherlock Holmes, který si nemůže vybavit, proč díky jednomu případu ukončil svou detektivní kariéru.. Poetické, prázdninově pomalé, ale zároveň je to velmi milá podívaná, která klasické fanoušky Holmese pravděpodobně zklame..

Akta X - Série 10 (2016) (série)

Jako dítě jsem Akta X milovala :-) Akta X pro mne znamenal kultovní seriál, který běžel na komerčních televizích pozdě večer a směla jsem se na něj dívat na prázdninách u babičky.. Tou dobou celý dům spal a já musela přes temný dům do svého pokojíku.. Do postele jsem skákala s rozeběhem, aby mne ten noční bubák nechytil za kotník.. Akta X mne naučily milovat záhady, sci-fi a horory.. Cokoliv tajemného.. Lačnila jsem po podobných žánrech, ale porevoluční televize nenabízela velký výběr podobných filmů a seriálů.. Digitální efekty se zatím nenosili a největší hrůzu budili příšery, které nebyli vidět.. Dnes jsou všichni bubáci jasně hmatatelní.. VFX mimozemské lodě jsou na filmovém plátně reálné stejně jako herci.. Pokud nevybouchne půlka státu, tak to není pořádné akční drama.. Všechno chceme vidět minimálně v HD kvalitě a zrnitý PAL už by nikoho neuspokojil... Hromada dialogů a minimum opravdové akce nudí.. Akta X za dnešní superhypermoderní dobou pokulhávají.. Tato (zatím) poslední řada vznikla vloženě pro skalní fanoušky jako milá retro vzpomínka.. Je ódou na devadesátá léta.. Čekala jsem mnohem nadupanější díly a dostala sérii věrohodně zachovalou včetně archaických efektů.. To bylo milé.. Některé díly byly více, jiné méně koukatelné.. Jediné, co mi opravdu tehdá i dnes vadilo bylo veškeré nevyřešení záhad a neukončené konce dílů.. :-) Ale o tom všem prostě Akta X asi jsou :-D

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Film "Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny" je po technické filmové stránce opravdu skvěle natočen.. Nechybí tomu syrové zachycení válečného pole, výprava je famózní, scénář pevný a úderný, i když velmi "americký", obsazení výtečné, hudba skvělá.. Ale je tu pro mne jedno velké ALE.. A tím ALE je právě hlavní motiv filmu - víra v Boha.. Náboženství jako takové respektuji, zároveň svým způsobem ateisty také obdivuji, bohužel veškeré pohnutky vedené silou náboženství nemohu brát jako formu hrdinství, ale pouze slepého zanícení pro věc.. Doss pro mne nemůže být nikdy hrdinnou, protože jeho chování nestojí na statečnosti, ale pramení ze základní výchovy, která má pevná pravidla.. Bezvěrec si uvědomuje nebezpečí.. Bezvěrec se bojí o svůj holý život.. Věřící člověk má posunuté hodnoty.. Tyto pocity cítí samozřejmě také, ale na prvním místě jeho životní hitparády je právě víra, která je nade všechno.. Věří, že je pod ochranou Boží.. Věří v zásady, které v přírodě běžně nefungují.. Pokud by se fanaticky pobožný režisér Mel Gibson zaměřil méně přímočaře na téma víry, asi by mne film oslovil více.. Bohužel jako ateista beru trošku víru jako jistou formu pokrytectví.. Považuji si lidí, kteří konají dobro z vlastní svobodné vůle a ne, že si to někdo nad námi žádá.. Ten mladej kluk měl štěstí v neštěstí.. Ano, jeho silná vůle je fascinující, ale mnohem přijatelnější by pro mne byl jiný motiv.. Jeho životopisný příběh je seskládaný z hromady náhod a to bohužel nemůžu jako bezvěrec obdivovat.. Precizní filmařina, zajímavý námět, ale za to ALE ubírám z plného hodnocení jednu *..

Život je život (2015)

Že to jde s českým filmem z kopce tak nějak tuším, ale že tak moc jsem netušila.. Chápu, že si herec v ČR musí nějakým způsobem vydělat na chleba, ale řekla bych, že by se to dalo provádět i s mnohem větší důstojností.. Film "Život je život" je o úroveň lepší než "Kameňáky" a to zejména díky ucelenosti scénáře a kvalitnějším hercům.. Jakýkoliv kulturní nebo zábavní přesah naprosto postrádá.. Pustili jsme si tento snímek de facto omylem a nakonec u toho zůstali jako u přehlídky českého bizár umění.. To, že se tento film stal kasovním trhákem na české půdě a díky tomu byl pasován na nejúspěšnější film roku 2015 o našem národu něco vypovídá.. Bohužel nic lichotivého..

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Tak jsem se po roce konečně dokopala a pustila si kritikou dlouho opěvovaný film "Sicario: Nájemný vrah".. Zamotaný film, který především narážel na vnitřní politiku policejní práce a otázku pravomocí při boji s drogovými kartely, mne dějově moc neoslovil.. První počáteční pořádná scéna, kde jsou objeveny mrtvoly ukryté v obložení domu slibovala skvělý syrový kriminální thriller ve stylu mé oblíbené "Sedmičky".. Bohužel to byla jediná pořádná scéna ve filmu a byla vyplácán hned na začátku.. Zbytek byl jen mělký děj bez špetky napětí.. Hlavní postavy se moc neprojevovaly, nemělo to šťavnatý dramatický ráz.. Dvě hodiny nezáživného a neakčního počínání bylo na můj vkus až přespříliš.. Pointa sice zajímavý byla, ale nudou jsem byla natolik utlučena, že se na mě žádný wow efekt neprojevil.. Zbytečné vidět :-(

Stanfordský vězeňský experiment (2015)

Film "The Stanford Prison Experiment" stojí zejména na pevných základech příběhu na základě pravdy.. Standfordský vězeňský experiment je sám o sobě velmi zajímavý a pokud režisér svou práci úplně nepokaňhá, tak se zaručeně bude jednat o velmi zajímavý filmový počin.. Naštěstí se tak nestalo a mohl vzniknout hodně obstojný dramatický thriller :-) Obsazení mne bavilo velmi a celý snímek je protkán zajímavými charaktery v příjemném hereckém podání.. Pro všechny milovníky psychologických zajímavostí :-)

Babadook (2014)

Drama "Babadook" by se dal klasifikovat jako psychologický horor.. Hlavní bubák Babadook je spíše v pozadí a opravdu napínavě se rozjíždí vztah malého rozmazleného hyperaktivního chlapce a mladé psychicky labilní vdovy.. Prcek na zabití, maminka na prášky a do toho je trápí nespavost díky bubákovi, který je (asi) pronásleduje.. Taková naše "Polednice" po australsku.. Příběh slabší než česká balada, ale atmosféru rozhodně umí lepší.. Průměrné dílko..

Pustina (2016) (seriál)

Jednoznačně kontroverzní seriál.. Jsou prvky, které na "Pustině" miluju a jsou prvky, které mi zrovna dvakrát po chuti nejsou.. Začnu z toho druhého konce.. Zajímalo by mne, jací lidé mají být cílovou skupinou "Pustiny".. Lidé, které severská detektivka nezajímá nemůže tenhle seriál nadchnout, naopak lidem, kteří severské filmařině propadli nestačí.. Dost mi vadilo tolik chválené hudební zpracování, na mne působilo jako rušivý element.. Někdy někdo řekl (nechtějte po mě, abych si vzpomněla), že muzika k filmu by měla být zcela nenápadná a zcela nezapomenutelná a já ve všech bodech souhlasím.. Hudba v "Pustině" byla někde jinde... Skoro celý seriál jsem pravděpodobně nepochopila výslednou pointu (nebo za ním hledám mnohem větší přesah, než sám obsah má).. Do posledního dílu jsem si myslela, že jde o hodně natahovanou detektivní zápletku, která se až křečovitě snaží svou atmosférou, kamerou i samotným stylem vkrást severské kriminálky.. Všechno výše zmíněné platí až na tu detektivní zápletku.. Ta byla vedlejší a odváděla pozornost diváka.. Spíše šlo o vykreslení všech nástrah malé chudé vesničky versus mladí lidé.. Neřekla bych, že by šlo o sociální seriál v pravém slova smyslu, spí šlo celou tu dobu o tu vodu, ve které se nakonec uvaří ta svině.. A na tu nepodstatnou svini jsme si museli počkat na posledních 20 minut.. Celou dobu šlo o kriminalitu mládeže, jejích důsledcích, prostředcích a příčinách.. Nijak zvlášť jsem nebyla plná očekávání v nový díl a napětí mne během „Pustiny“ moc nedostihlo - seriál se vlekl jako utahané kotě.. V podstatě mi bylo celkem jedno, co se s Míšou stalo a kdo je vrah.. Asi kdyby mi tvůrci na chvilku tu nebohou holku ukázali, tak jsem si k ní mohla vytvořit nějaký vztah, ale takhle pro mne byla, jakoby nebyla.. Rozhodně na seriálu nevidím nic pro české vody převratného až na vynikající kameru, suprově zvolené lokace, dokud byl seriál barven chladnými tóny, tak i atmosféru (v létě to už není tak depresivní).. Herecké výkony Zuzany Stivínové a Jaroslava Duška jsem chválila snad po každém díle.. Zajímavý projekt HBO, který měl asi velké oči (soudím tak podle masmediální propagace), ale nic víc než klábosení u pivečka do českých filmových vod nevnesl..

Pustina - Epizoda 8 (2016) (epizoda)

S01E08 - Pachatel neurazil ani nenadchl - byl jedním z hlavních podezřelých na mém seznamu :-) O pachatele ovšem v seriálu "Pustina" vůbec nešlo.. A když mi konečně na závěr došlo, o co se tvůrci seriálu snažili, tak mi najednou celý přišel geniální.. :-D Vůbec tu nejde o zkrachovalou vesničku odřízlou takřka od okolního světa.. Nešlo tady ani o těžařskou společnost.. Minimalistickou politiku venkova.. Sousedské šarvátky.. Nebo pamateného manžela.. Našlo tu o vraždu.. Nešlo tu o emoce.. Nešlo tu ani o atmosféru.. Celou dobu šlo o to nenásilnou a neprvoplánovou formou přiblížit člověku jak je snadné vydat se na rozcestí nesprávnou cestou.. Jak jsou mladí lidé mamonem, rodinnou a jinými okolnostmi snadno ohroženi kriminalitou.. Jak je těžké přežít pasťák.. Celou dobu se utahovala vyčůránkovi smyčka kolem krku, až se nakonec dotáhla.. Věci nejsou tím, čím se zdají být.. Takhle kriminálka je totiž více sociálním seriálem než cokoliv jiného.. Ta detektivní zápletka je spíše "zajímavou" linií filmu, hlavní zápletka se točí kolem společnosti samotné.. Nehodnotí, pouze pozoruje a ukazuje, že svět není černobílý a to je geniální..

Akta X - Můj boj 2 (2016) (epizoda)

S01E06 - Závěr seroše mne moc nepotěšil.. Děj sklouzává opět k počátečním dílům série, kdy se o všem moc mluví, ale nijak se nic neděje.. Celý závěr byl prosáklý všemi možnými konspiračními teoriemi.. Navíc Dana postupovala na závěr nelogicky, hystericky, slibovala řešení, i když bylo nereálné splnit.. Opět se tu objevují mladší verze obou protagonistů.. Zklamání :-(