Hostel (2005)

Táto „perla“ na jednej strane pohladí pohľadom na pekné ženy (v prvej polovici filmu), no na strane druhej o niečo neskôr (v druhej polovici) diváka znechutí natoľko, že by musel byť asi načisto zvrátený a úchylný, aby si ho niekedy v živote pozrel ešte raz (ak nie iba tú prvú polovicu). Mrzí ma, že žáner hororu aj takto degraduje na úbohé zobrazovanie nechutných a brutálnych scén plných násilia, ktoré ani nemajú nejaké dejové opodstatnenie. Podporovanie mýtov o „východnej“ Európe tiež nie je chvályhodné, a iba pridáva na hlúposti filmu, ktorú zrejme majú i jeho tvorcovia. Avšak som rád, že bolo Slovensko zobrazené aj ako krajina s peknými dievčatami, keďže to našťastie nie je iba mýtus.

Česká spojka (2002)

Jediné zaujímavé na filme (pre mňa) bolo, že sa jeho časť odohrávala a natáčala v Prahe. No potenciál toho mesta bol využitý tak hrozne málo, že by miesto Prahy mohlo poslúžiť akékoľvek iné mesto. Čo sa týka deju, ten bol natoľko nudný, prázdny a klišé, že o týždeň si už ani nespomeniem, o čom Česká spojka bola, a už si tento film nemám ani najmenšiu chuť pozrieť znova. Škoda, že vo filme nebolo lepšie vykreslené zvykanie si Jakea na postavu svojho brata, ktorý mal úplne opačnú povahu. Zneškodnenie bomby bolo zobrazené až extrémne trápne, čo ma len utvrdzuje v ohodnotení tohoto filmu na jednu hviezdu.

Od kolébky do hrobu (2003)

Kto má hodinu a pol voľného času a chcel by ju premrhať pozeraním na ázijsko-černošské naťahovačky o nejaké čierne kamene, tomu sa tento film možno bude páčiť. V inom prípade odporúčam čas stráviť zmysluplnejšie, napríklad pozeraním do steny. Film Kolíska do hrobu som videl iba predvčerom a už si neviem ani poriadne spomenúť, o čom to bolo… Asi tak to zapôsobí na diváka, no samozrejme závisí od povahy. Hodnotím ho ako akčný nudný časozabíjač o ničom, ktorý síce neznechutí, ale ani nezaujme.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Veľmi zaujímavý a silný príbeh, ktorý sa avšak bez trochy klišé neobišiel. O nespravodlivo odsúdených už „zopár“ filmov natočených bolo, takisto skazený vedúci väznice nie je nič nové. No napriek tomu som potešený zvyšným – veľmi originálnym a uznaniahodným – dejom. Hádam najviac ma teší, že rozuzlením zápletky film nekončí, ale pokračuje ešte zaujímavejšie až do nádherného konca. Za jedinú zle zahranú scénu by som označil Brooksovu snahu o zabitie spoluväzňa, keď sa dozvedel, že ho podmienečne prepúšťajú. Na prvé miesto zo všetkých filmov vôbec to nevidím, no v prvej päťdesiatke tento film jednoznačne umiestnenie mať má. Vykúpenie z väznice Shawshank si určite ešte párkrát pozriem.

Avatar (2009)

Avatara som videl v 3D prevedení a šiel som naň už v čase všeobecného šialenstva, ktoré tento film spôsobil. Po zhliadnutí mi aj bolo celkom jasné, prečo. Ak by som mal hodnotiť čisto technológie, ktoré boli v tomto filme použité, dal by som jasných 5 hviezd, možno aj o niečo viac, ak by sa dalo. Ak divákom stačí k dobrému zážitku z filmu dobré technologické spracovanie, je to ich vec, ale niet sa potom čomu diviť, keď hromadne pribúdajú 5- a 4,5-hviezdičkové hodnotenia, nielen tu, na ČSFD. Ak fanúšik sci-fi udelí Avatarovi 4 hviezdy, pochopím to. Z hľadiska tohoto žánru to bol naozaj znamenitý zážitok. No ale čo je hlavné pre mňa, je dej filmu. Mrzí ma, že som sa musel dívať na to množstvo klišé. Bežný scenár, kde mierumilovná planéta je napadnutá zlými vyspelými mimozemšťanmi, ktorí chcú hrozne zbohatnúť na nejakej surovine, je skutočne už obohraná platňa. Tvorcovia Avatara teda postavili do role zlých mimozemšťanov ľudí a do role mierumilovnej planéty istú Pandoru, obývanú – ako inak – humanoidnými, sexy vyzerajúcimi, vysokými tvormi. Tak teda si vymyslíme nejakú ultradrahú horninu, zhodou okolností jej najväčšie ložisko umiestnime priamo pod najhodnotnejšie a takmer najsvätejšie miesto domorodcov a hor' sa kynožiť mimozemšťanov pomocou našich robotov a rakiet z dvadsiateho druhého storočia. Že zatiaľ je scenár čisté klišé, je hádam zrejmé. Mrzí ma ale aj to, že tvorcovia Avatara podceňujú diváka a predpokladajú, že vcítiť sa možno iba do kultúry, ktorá je ľudskej veľmi podobná. Dokonca nie že podobná, ale takmer totožná. Zápletku s avatarmi samotnými, do ktorých sa prevteľujú pozemšťania, považujem za celkom dobrú, ale pre dej nebola veľmi dôležitá. Podstatné je, že cudzinec (hlavný hrdina) sa snaží získať dôveru domácich, tí ho odmietnu, prijmú, zase odmietnu, zase prijmú a tak dokola. Ich dôveru si napokon získa takým celkom ľahkým spôsobom, že zdolá akéhosi vtáka, ktorého zdolalo zatiaľ iba päť domorodcov, a to zrejme veľmi zdatných. V tom bode som vedel, že dej už viac neautentický a nedôveryhodný ani nemôže byť. Milostná zápletka je samozrejmosťou takisto, to rozoberať radšej ani nebudem. Známe porekadlo "Koniec dobrý, všetko dobré" bohužiaľ asi neplatí; hoci film má skutočne happyend, v porovnaní s potenciálom, ktorý tento film mal, ho vnímam skôr rušivo. Ja osobne hodnotím dej na dve hviezdy, ale celkový zážitok bol na tri. Holt, prehliadka technológií je skutočne obdivuhodná a ak by aj niekto šiel do kina na Avatara iba pre ne, vôbec by som sa mu nečudoval.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Tak dlho som sa ešte asi zbytočne na tmavú obrazovku nepozeral. Nuda, hádam ešte väčšia, než pri štvorke (ak sa to dá). Neviem, prečo sa niekto snaží robiť film podľa knihy, keď to nevie. Mnoho kľúčových scén vynechaných, čoho dôsledkom je nezrozumiteľnosť celého filmu. Postavy sú na skale uprostred mora a v ďalšom zábere sú už pri jaskyni. Ako sa tam dostali? Alebo stoja pri brehu jazera, ale zrazu sú už na ostrovčeku... Nehovoriac o celkovej plytkosti, skratkovosti, nezmyselnosti, stručnosti a tmavosti. Dúfam, že rozdelenie siedmeho dielu na dve časti bude prínosné, a že sa už nedočkám takéhoto filmového trapasu opäť pri Harrym Potterovi. Neodporúčam vidieť, ostaňte pri knihe, alebo si počkajte na lepšie spracovanie... ak nejaké bude, pravda.

Vzhůru do oblak (2009)

Ten potenciál, ktorý tento film mal, bol obrovský. Využil ho, žiaľ, iba čiastočne. Odporúčam sa dobre sústrediť na začiatku, lebo ten je naozaj výborný. Aj bez slov dokázali tvorcovia opísať životný príbeh dvoch ľudí v niekoľkých minútach. Dve hlavné chyby, ktoré dej filmu mal, sú zároveň aj logickými nedostatkami. Prvou chybou je nereálne krátky čas, za ktorý sa dom na balónoch dostal do Južnej Ameriky, druhou je celá zápletka s objaviteľom Charlesom Muntzom, ktorý už v nijakom prípade nemohol byť nažive. Myslím, že keby sa väčšia časť venovala letu k Rajským vodopádom, a nie akčným naháňačkám, výsledok by bol zaujímavejší. Hovoriace psy chápem už iba ako nutné zlo, ktoré zrejme musel film z nejakých dôvodov obsahovať. Napriek všetkému je celkový pocit z filmu dobrý, zážitok silný a posolstvo zrejmé. U mňa medzi 3 a 4 hviezdami, ale dávam 4.

Denní hlídka (2006) odpad!

Tento film môžem hodnotiť z dvoch uhlov pohľadu: ako film sám osebe a ako film podľa knihy (resp. kníh). Bohužiaľ z oboch uhlov je pre mňa odpadom. Z prvého uhla vidím znôšku prehnanej akcie, ktorá si myslí, že žiaden dej nepotrebuje, tak ho tvorcovia proste vypustili. To všetko s podmazom príšernej hudby. Druhý uhol je mi bližší, lebo som prečítal Lukjanenkovu sériu Hliadok (čo sú 4 knihy). No tento pohľad je ešte tragickejší, pretože vidím, ako až sa dá zohaviť dobré, slušne prepracované dielo. Bolo pre mňa šokom, že to ide až takto. Už samotná Nočná hliadka (film) bola mimo, no Denná ju hravo prekonala. Autori tohoto filmu zrejme knižnú predlohu iba prelistovali, zapamätali si pár zaujímavých scén, ak sa dalo, tak ešte povymieňali účinkujúce postavy a nejak tieto scény pozliepali. Avšak úplne inak než v knihe, čoho nevyhnutným dôsledkom je nezrozumiteľnosť, chaotickosť a hlavne nezmyselnosť filmu. Vyvrcholením tohto škandálu je vzťah Alice a Konstantina, pri ktorom sa skutočne dostavuje ten známy WTF efekt. Druhým variantom je, že tvorcovia knihu prečítali poriadne, no nemali dostatočnú inteligenciu na jej pochopenie. Výsledok je rovnaký.

Noční hlídka (2004)

Pre tých, ktorí knihu nečítali, je film veľmi zložitý a celkom nepochopiteľný. Pre tých, ktorí ju čítali, je film iba manifestom toho, ako sa dá sprasiť výborné knižné dielo. Neodporúčam teda tento film ani jednej zo skupín ľudí. Jedna hviezda za dobre vystihnuté niektoré postavy a scény, no o deji toto povedať nemožno.

Veřejní nepřátelé (2009)

Pomerne nudná a opozeraná kriminaháňačka lupičov bánk s rukou zákona. Nesmierne skromné spracovanie údajnej priazne verejnosti k predmetným lupičom rapídne uberá na celkovom hodnotení tohoto filmu. Mal to byť jeden z hlavných motívov, no napokon to bol iba nevyužitý motív. Čakal som zábavu, napätie, eleganciu tridsiatych rokov... ale boli to skôr len reklamné frázy, ktoré sa vo väčšej miere objavili v traileri, než samotnom filme (ako to už býva zvykom). Ja som bol z Verejných nepriateľov sklamaný.