Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Pri tomto diele si nie som istý ani štyrmi hviezdami, ale dajme tomu. Miesto druhej Hviezdy smrti mohli vymyslieť niečo zaujímavejšie, taktiež jej slabé miesto a spôsob jej zničenia sú otrepané. Vadí mi taktiež naivita v podobe tých malých chlpatých tvorčekov, ktorí svojimi primitívnymi zbraňami dokázali poraziť celé hordy klonov a technologicky vyspelých strojov. A, samozrejme, klony sa netrafia nikdy, zato „dobrí“ sa trafia takmer vždy, ale to nie je problém iba tohoto dielu, hoci v tomto to bolo asi najviac cítiť. Ale dobre, napriek tomu ide o dobrý film a tie slabšie štyri hviezdy tomu môžem udeliť.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

V rámci pôvodnej trilógie ide pravdepodobne o najlepší film a mne sa asi aj najviac páčil. Z dejového hľadiska sa tu udiali veľmi dôležité udalosti a celkovo to má dynamiku a baví to. Na päť hviezd to však pre mňa nie je.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Neviem, či mám tento film hodnotiť ako súčasť šesťdielnej série, alebo samostatne. Musím ale povedať, že k tomu druhému mám istý odpor, lebo keď sa tvorcovia tohto filmu rozhodli spraviť ho štvrtým dielom šesťdielnej série (hoci aj dodatočne), museli skrátka rátať s tým, že niektoré nedostatky budú udierať do očí. A tento film je ako štvrtý diel dosť nepodarený. Vôbec mi nevadili slabšie efekty, na to si ja nepotrpím a mám aj pochopenie pre dobu, kedy bol tento film vytváraný. Ale čo bolo pre mňa vyslovene úderom päsťou do tváre, bolo napríklad to, keď sa C-3PO spýtal Luka, na akej planéte sa nachádzajú. Žeby si C-3PO nepamätal na planétu, na ktorej bol vytvorený? Namieste je aj otázka, či tieto nesúlady nie sú chybou dielov 1 až 3, no pre mňa ako diváka sú chybou práve tohto dielu, pretože v kontraste s ním mi zhoršili filmový zážitok. Ďalej by som ešte chcel vytknúť dejovú prázdnotu. Takmer celý príbeh sa odohráva na vesmírnej lodi a potom na Hviezde smrti, ktorá len tak zruší jednu planétu, no žiadne dôsledky tohoto konania film nezobrazuje – prakticky ako keby sa nič nestalo. Po celý čas tam ručí ten otravný chlpatý opičiak, ktorý je z hľadiska príbehu takmer úplne nepodstatný. A potom sa tam z ničoho nič objaví kopa rebelských pilotov lietadiel, Luke strelí do citlivého miesta Hviezdy a tá vybuchne. Fakt úžasné, no napríklad to, čo sa stalo s Obi-Wan Kenobim, ostatnými Jedi bojovníkmi, či celkovo s organizáciou rebelov, sa nedozvieme. Uvažoval som medzi dvomi a tromi hviezdami, no ak som prvému dielu dal tri, tak tomuto toľko nemôžem dať ani v tom najkrajšom sne.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Vnímam to tak, že hlavnou líniou tohto dielu bolo obrátenie sa Anakina z Jedia na Sitha, resp. z „dobrej“ strany na „zlú“. A táto línia mi prišla nedostatočne spracovaná. Nedostatočne neznamená na štvorku, ale takú dvojku mínus. Strieľanie farebných svetielok po naklonovaných vojakoch a lietajúcich lodiach je samozrejme podmienka úspechu filmu, a nie že by som rád boje z filmu vypustil, ale proste mi vadí, keď dosahujú nadmerných množstiev a nadmerne hlúpych podôb. Prečo, preboha, musí Obi-Wan s Anakinom šermovať, aj keď sú v ohrození života na maličkom kúsku labilnej zeme uprostred nepokojnej lávovej rieky? Taktiež celá tá záležitosť so vzťahom Anakina k Padmé a jej pôrodom mi prišla za vlasy pritiahnutá – majú neuveriteľné technológie, dokážu prekonávať mnohoparsekové vzdialenosti za krátky čas, no nevedia zabrániť smrti pri pôrode a celkovo medicínu majú snáď ešte horšiu ako v súčasných civilizovaných krajinách? Nehovoriac o tom, že iné stránky života vo svete, v ktorom sa Hviezdne vojny odohrávajú, no nie sú pre príbeh kľúčové, sú úplne odignorované – to teraz samozrejme nehovorím iba o tomto diele. Napriek značným nedostatkom ale musím povedať, že sa mi film celkom páčil, nenudil som sa pri ňom a hodnotím ho až štyrmi hviezdami z piatich. V značnom kontraste s týmto komentárom, dalo by sa povedať.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Pre mňa príjemná zmiešanina dobrých efektov, zaujímavého príbehu a nie až tak plytkej romantickej zápletky. V prakticky všetkých rozmeroch šiel tento film voči prvému dielu hore. Bavilo ma to, hoci ma to nenadchlo. Poctivé štyri hviezdy.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Na jednej strane nie príliš zaujímavá politická zápletka, na druhej strane divné a trápne vtípky, ktoré sa točia okolo postavy Jar Jar Binksa. Taktiež efekty prechádzania medzi jednotlivými zábermi sa mi hodia skôr do nejakého slabšieho seriálu alebo do slabšej powerpointovej prezentácie… Tento diel som videl bez predošlého zhliadnutia štvorky, päťky a šestky, takže nemôžem porovnávať – aj keď to je možno práve dobré. Spomenuté nedostatky mi zážitok doslova kazili, rovnako nemôžem ani o deji povedať, že by ma nejak zaujal. Naháňačka na krásnych hypermoderných vesmírnych lodiach a tak sú pekné veci, ale chýba mi tam čosi hlbšie.

Arthur a Maltazardova pomsta (2009)

Jedna hviezda je viac než dosť. Film totálne o ničom. Zbytočné šaškovanie s černochmi po takmer celú dobu, no najmä na začiatku, potom zase šaškovanie s rodičmi, ktorých sa tvorcovia rozhodli voči prvému dielu značne poľudštiť… skrátka je to nesmierne prázdna a plytká fraška bez deja. Nejakých desať minút pred koncom som sa pozrel na časomieru, reku že by sa už konečne mohlo čosi začať diať. Bol som zaskočený, že film je už pri konci a ono sa skutočne skoro nič diať nezačalo. To nehovorím o nepochopiteľných prvkoch, občas dokonca nelogických. A ani tú Seléniu nám poriadne neukázali… škoda reči.

Arthur a Minimojové (2006)

Animovanú časť filmu by som s prižmúrenými očami mohol zaradiť aj do priemeru. Hraná časť je ale strašná – hlúpučký dej, neskutočne otravné a nerealistické konanie postáv, klišé prvky a tak ďalej. Celkovo sa ale dá povedať, že, predovšetkým v animovanej časti, sú nejaké vtipné scénky, zopár originálnych nápadov a áno, má to aj príbeh. Možno sa tvorcovia spoliehali, že pekná princezná Selénia odpúta pozornosť od niektorých slabých miest filmu… a myslím, že sa im to aj celkom slušne podarilo.

1984 (1984)

Po zhliadnutí filmu pred prečítaním knižnej predlohy som tomuto filmu dal dve hviezdy. Po prečítaní knihy a opätovnom zhliadnutí svoje hodnotenie žiaľ nemením. Neviem si predstaviť, ako niekto, kto knihu nečítal, môže tomuto filmu rozumieť. Tvorcovia zo začiatku úplne vynechali veľmi dôležitú postavu O'Briena, čo bol vlastne človek, ktorému Winston svoj denník písal. Vo filme sa tam O'Brien len tak zrazu zjavil a neskôr v jeho kancelárii je jemne naznačené, že asi pracuje pre Bratstvo. Toto nemá byť jemne naznačené, ale vyslovene povedané, aby vynikla neskoršia zrada. Nehovoriac o konci, ktorý celému príbehu v knihe dal zmysel, no tu ho samozrejme vynechali. Skrátka, keď sú takéto podstatné prvky vynechané, nemá cenu sa zamýšľať nad niektorými zápletkami deja. Takýto film je zbytočný a zlý. Ale aby som iba nekritizoval, vyzdvihujem vykreslenie niektorých priestorov, scén a snáď aj postáv, samozrejme, okrem O'Briena, ktorému skutočne neviem prečo nedali tie blbé okuliare.

Taxi-bljuz (1990)

Zaujímavý pohľad do Ruska na začiatku deväťdesiatych rokov. Ivan pracuje ako taxikár a zľutuje sa nad mladším a neporiadnym saxofonistom Alexejom. Ani jeden nemá poriadnych priateľov, tak sa medzi nimi vytvorí istý kladný vzťah, hoci to tak nevyzerá a hlavne Alexej lezie Ivanovi na nervy. Alexej, ktorý do svojej budúcnosti vkladá tak málo úsilia a nakoniec sa z neho stane slávny a bohatý človek. Film na mňa však pôsobil hrozne vleklo, únavne a svojimi zábermi na Moskvu aj nevľúdne, čo však zrejme bol zámer – poukázať na atmosféru v zanikajúcom Sovietskom zväze.