Trabantem napříč Afrikou (2011)

Parádní dokument-cestopis z tuzemských luk a hájů. Dokonalý nápad, jak uniknout před všední šedí života v monotonní práci a volnočasovým vysedáváním u televize. Návod pro všechny odvážlivce a neskutečná motivace pro všechny šílence. Pokud chcete, aby na vás dýchlo opravdové dobrodružství, neváhejte a pusťte se do sledování tohoto filmu! Klobouk dolů před účastníky a zároveň velká závist.

Skála (1996)

Skále je svižná, celkem originální a akcí napěchovaná podívaná. Je jedním z vrcholových kousků akční kinematografie 90. let se spoustou zvučných jmen, ať už režií počínaje, přes skvělé herecké obsazení a hudebním doprovodem konče. Avšak... Něco mi v tomto filmu chybí. Pominu určitou nelogičnost jednotlivých scén, které v mém případě působila malinko rušivě. Co mi vadilo více, byl fakt, že než film nabral své řádné tempo, byly chvíle, kdy jsem se nudil. Přesto těch chvil nebylo tolik a jako celek hodnotím film velmi kladně = kvalitní akční podívaná.

Hotel Transylvánie (2012)

Na tomto snímku mi nesedne jedna z hlavních postav, což je problém... Neskutečně se pitvoří, je totálně nemožná, vše do čeho se pustí, je prostě vrchol trapnosti a jako by to nestačilo, i vzhled této postavy je nesympatický. Ačkoli mi jediná postava člověka ve filmu nesedla, snímek si zachovává jistou dávku originality, což je v dnešní době, která chrlí jeden animák za druhým, docela ojedinělé. Dále je zde kapka humoru a animace rovněž není úplně nežádoucí. Prostě průměrný animovaný film, který nic nepokazí, ale ani přehnaně nenadchne.

Ona (2013)

Pohled do niterního světa osamělého muže, který se utápí někde mezi minulostí a přítomností. To celé je zakomponované do blízké budoucnosti, kde vývojáři uvedou na trh novinku v podobě operačního systému, schopného vlastního vývoje. Zajímavý nápad, vskutku! Ale na mě to nefungovalo... Mnoho věcí nebylo dotažených, domyšlených a celkově na mě tento snímek nepůsobil nějak zvlášť nadprůměrně. Ba naopak... Z ryzího herectví šlo v tomto případě ze strany Phoenixe vypotit daleko více. Totéž platí i pro vztah mezi ním a operačním systémem. Konec filmu působí odfláknutým dojmem a virtuální milostné scény jsou jen krapet úchylnou třešničkou na dortu. Propadák to rozhodně není, ale šlo se toho chopit daleko lépe!

K2 (1991)

Škoda... Mohl bych metaforicky přirovnat film k houbě, která je nasáklá vodou. Dalo by se z ní vyždímat tolik! Ale po zhlédnutí zůstává houba stále nacucaná.. Neumím vyjádřit, co přesně mi na K2 nesedělo, ale určitě měl tento film na to, aby se z něj stala velkolepá podívaná, ale celé to působilo hrozně obyčejně, fádně, místy až nudně. Jak už jsem psal... Škoda!

Nanga Parbat (2010)

Tak jako u mladšího předchůdce (K2) je přesně tento film tím pomyslným mrháním potenciálu. Mohla z toho být velkolepá podívaná, plná dramatických momentů, kde se člověku bude tajit dech. Namísto toho se film potácí na hranici všednosti, nudy, atd.. Opravdu jsem čekal více, jelikož příběh o bratrech Messnerových je naprosto skvělým námětem, za který se dalo uchopit velmi citlivě, aby měl divák možnost dobrodružství prožívat společně s jeho aktéry, cítit na vlastní kůži hrůznost hor a utírat slzu z oka, při osudových momentech. Přesto mě uhranulo prostředí Himalájí a pokud mě zrovna nebavil děj, kochal jsem se alespoň přírodní scenérií.

Vražedná stěna (2008)

Příběh dle skutečné události, který byl trochu přikrášlen, aby více lahodil oku diváka. Ať už jedna verze, nebo ta druhá, tak jako tak zůstává silná dávka napětí. Ze začátku má možnost divák k hlavním postavám přilnout, takže pak není těžké, prožívat jejich osudy i v dalším průběhu snímku. Herecké výkony jsou na velmi vysoké úrovni, kousky, které jsou ve filmu k shlédnutí, vypadají opravdu realisticky a celkový počet hluchých míst se omezuje na takřka nulovou hodnotu. A ač je konec trochu přikrášlený, bylo sděleno hlavní poselství filmu. A já, ač prahnoucí rovněž zdolávat horské vrcholy (rozhodně ne takové, jakým je severní stěna Eigeru) smekám a zároveň nechápu, s jakým vybavením se dřívější horolezci pouštěli do výstupů na kolmé štíty, bičované sněhem, lavinami a pokryté ledem. Neskutečné...

Vzývající ticho (2007) (TV film)

Pohled do minulosti, který střídá současnost. Vyprávění osudů horolezců před začátkem druhé světové války a jednoho současného, které spojuje stejná touha, zdolat severní stěnu hory Eiger, jež v obou případech působí jako magnet. Hrané záběry se hezky prolínají s těmi reálnými a člověk může na vlastní kůži okusit nebezpečí hor, závrať z výšek takřka kolmé a ledové stěny Eigru + pořádnou dávku adrenalinu. Oba vyprávěné příběhy jsou velice poutavé, jen to celé mohlo být delší, jelikož já se těch hor nenabažil tak, jak bych si přál.

Pád do ticha (2003)

Velmi silný příběh dle skutečné události. Dokument, proložený hranými scénami, jež jsou opravdu poutavě a věrohodně natočené. Ukázka nezdolné vůle zůstat naživu. Film je od začátku do konce napínaví a pohled na horu Siula grande je zatraceně mrazivý. Ani po shlédnutí tohoto snímku nechápu, jak se na tento vrchol v Andách někdo mohl vlastními silami dostat a o zpáteční cestě (především o té Joa Simpsona) ani nemluvě.

Napříč vesmírem (2007)

Já nevím, co jsem od tohoto muzikálu čekal... Možná lepší příběh, smysluplnější, procítěnější, lepší zpěv, atd. Rozhodně jsem nechtěl sledovat výlevy z mysli chorého, nebo s větší pravděpodobností totálně vyhuleného režiséra/scénáristy. Vím, drogy k této době a k onomu způsobu života patřily, ale já prostě nejsem jeden z těch, co potřebují vidět ve filmu zobrazení stavů, které nastanou po jejich požití. Nikdy jsem nic takového nevzal a tak těm barevným a nic neříkajícím obrazcům prostě jaksi nerozumím, ale ať mi někdo neříká, že je v tom něco hlubšího, protože nic takového tam prostě není. Z mého pohledu potřebovali mít delší film, chtěli v něm nějakou písničku od Beatles, která nedává smysl a tak natočili totální výplach, ze kterého mají požitek asi opravdu jen lidé, jež jsou při sledování filmu pod vlivem čehosi. Mně tyhle momenty ubíjely a sám jsem se těšil na to, až skončí - vlastně jich tam v druhé polovině bylo celkem dost a to ta první také nebyla kdovíjak zdařilá, takže to celé na mě dojem neudělalo. Navíc se mi nelíbily momenty, které byly "ukradeny" z jiných a daleko více úspěšnějších filmů (jízda po bowlingové dráze, některé scény s vojáky, atd..). Hodně scén chtělo působit legendárně, v mých očích působily přesně opačným dojmem. Tu a tam se našla nějaká lepší skladba, která se docela povedla...