Jack a obři (2013)

Není to žádný zázrak, to je pravda. Na druhou stranu to není ani žádný průšvih, který by diváka vyloženě nudil, urážel, atd.. Ano, dalo se z toho vytěžit více a celý film provází X nelogických momentů, ale to by se dalo omluvit tím, že je to prostě jen naivně hloupá "pohádka", což jsem si tak nějak opakoval v průběhu celého filmu, což se odrazí i v hodnocení - jinak by to bylo asi slabší.

Rivalové (2013)

Formule 1 mě nikdy moc nebrala, celkově nejsem fanda do závodů, ale... Po zhlédnutí Rivalů mám chuť sledovat všechny velké ceny! ... Ne! Dělám si legraci, ale pravdou je, že tolik adrenalinu mi v žilách při sledování filmu už dlouho nekolovalo. Nejprve bych vyzdvihl naprosto neuvěřitelnou práci kamery, která dle mého film pozdvihla na vyšší úroveň. Autentický příběh dvou rivalů je neskutečně zajímavý sám o sobě. Charaktery obou jezdců byly nezaměnitelné a jednalo se o opravdové mistry svého oboru. Vůle, inteligence a disciplína Nikiho Laudy byla obdivuhodná... Ron Howard přiblížil divákům sedmdesátá léta velice věrohodně, Hans Zimmer připojil opět znamenitou hudbu a tak se není čemu divit, že výsledek celého díla si sáhl na 5* úplně bez problému. Parádní podívaná!

Gattaca (1997)

Poutavě natočené sci-fi, které nepotřebuje žádné zvláštní speciální efekty k tomu, aby ve svém žánru působilo opravdu dobře. Jeho základní kostrou je totiž velice silný motivační příběh o člověku, který dokáže zlomit veškeré prognózy a postavit se tváří v tvář nepřízni osudu. Filmem provází emotivní hudba, která kupříkladu pomáhá i k tomu, aby se plavecké scény vryly hluboko do paměti. Těsně pod 5*

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Po mnohých výkonech by nejeden člověk tento odvážný počin Bena Stillera nebral vážně. Ruku na srdce... Kdy naposledy byla role Bena Stillera vážnějšího charakteru tak, aby mu divák uvěřil, ponořil se do postavy, jež ztvárňoval. Nejen, že zde Ben hraje hlavní roli, která opravdu takový dojem vyvolá, on si to celé sám ještě zrežíroval. Když jsem viděl poprvé trailer k tomuto filmu, chtěl jsem ho vidět! Dojem z upoutávky byl velice pozitivní a účast Seana Penna mi napovídala, že by to vážně nemusela být špatná podívaná. Před několika momenty jsem se vrátil z kina plný dojmů a musím říci, že si u mě Ben Stiller pořádně napravil reputaci. Pokud bych měl snímek charakterizovat jedním jediným slovem, bylo by to "dobrodružství", ale sakra dobré! Je to přesně typ filmu, který donutí člověka k úvahám, jež vedou k přehodnocení svého vlastního života. Ukáže nádherné a působivé přírodní scenérie nespoutané divočiny, jejíž krásy touží na vlastní kůži ochutnat nejeden muž (abych neurazil, určitě by se našlo i mnoho žen). Romantická linie je decentní a Walterovo snění skvělé! To celé doprovází chytrý humor, který bychom v Benových filmech hledali většinou velice těžko. Milá podívaná, výborně zvolená hudba, silné momenty... Chybělo málo, abych ohodnotil plným počtem - 4*

Starsky & Hutch (2004)

Průměrná komedie s nadprůměrným hodnocením. Žádný z momentů mi nepřipadal vyloženě vtipný, ani jednou jsem se nezasmál a bohužel, ani jednou jsem se ani neusmál, což je u komedie docela bída. Jinak film to určitě není špatný, má tempo, vyloženě nenudí, jen jsem upřímně čekal něco víc. 3*

Grinch (2000)

Pro mě osobně je tento film jednou z tradičních vánočních "pohádek". Ano, příběh je stupidní, Kdovíci jsou stupidní, všechno ve filmu je stupidní, ale zároveň by se asi vše mělo brát s nadsázkou a věřím tomu, že tak to bylo i myšleno. Postava Grinche je z mého pohledu sympatická (také moc nemám rád Vánoce) a její ztvárnění v této adaptaci je jednou z mála věcí, která se v tomto snímku povedla. Jim Carrey je výborný..

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Bohužel, zatím nejslabší dobrodružství ze Středozemě, do kterého se Jackson pustil. Na "další díl" filmu Hobbit jsem se těšil snad více, než na Vánoce a ačkoli jsem neočekával žádné zázraky a spíše doufal, že se bude pokračovat v duchu první části, už to prostě nebylo ono... Možná byla chyba, že jako první přišel Jackson právě s Pánem prstenu, který se odehrává dějově až po Hobitovi a který neuvěřitelným způsobem rozmlsal tolik fantasy diváků, že dějově více strohý Hobit, jež je natažený do tří dílů/částí(chápu, že pro vykreslení všeho, co měl pan režisér na srdci a hlavně v mysli, asi nikdy nebude dostatečný prostor, ale proč příběh, který není ani tak dlouhý, jako jeden díl z trilogie Pána prstenu, je na tři části?)už s dechem prostě zaostává. Film je zbytečně dlouhý, některé pasáže jsou tak nějak navíc a už se prostě nejede v takovém tempu, jako bylo zvykem... Ale abych nehleděl pouze okem škarohlída, měl bych napsat i nějaké ty kladné stránky - Stále se jedná o velmi kvalitní podívanou, trikově i kostýmově zvládnuté na jedničku, neskutečně vychytané velikostní poměry mezi jednotlivými postavami (ti, co mají být malincí, jsou opravdu malincí a ti, kteří mají působit "hromově", tak doopravdy působí), snad nejlepší zpracování draka, jaké jsem kdy ve filmu viděl a hlas, jež mu byl propůjčen jen dokresluje jeho dramatický výstup, jedna z mála akčních scén, které jsou ve filmu k vidění, je odvedená na jedničku - ačkoli budu trochu rýpal - dojem z akčních scén ve filmu mi trochu kazil fakt, že Jackson v některých momentech ignoruje fyzikální zákony. Což o to, když elfové skáčou po hlavách trpaslíků, to se dá přisuzovat jejich schopnostem, ale když se sudy, padající z vodopádů, mizející ve vlnách divokých peřejí, neustále narážející do břehů a jiných předmětů, stále drží nad vodou, to už je na pováženou (a to ani nezmiňuji fakt, že pokud by na plující sud ze strany naskočil 100kg vážící skřet (můj skromný odhad), okamžitě by jej převrhl na stranu... Co mi dále nešlo do hlavy, když se Thorin plavil na ploše kovového kolečeka v roztaveném zlatě a jeho okraje svíral holými dlaněmi s výrazem "Mě to nepálí!"... Ale tak jako tak... Film měl za úkol, navázat na předchozí část, nalákat na tu další, vysvětlit něco z Pána prstenů a nejlépe tak, aby to diváka bavilo. Což se i přes menší hluchá místa stalo. 4*

Plán útěku (2013)

Film, který krom hereckého obsazení nevybočuje naprosto ničím a navíc nepřináší ani trochu nového. Prostředí supervězení by mohlo být propracovanější, vychytanější, postavám by slušelo více prostoru, dialogy by měly mít větší šťávu, děj by neměl být tak přímočarý, atd... Na Escape plan jsem se jakožto fanoušek Arnolda i Sylvestera těšil, ale krom jejich společného vystoupení, jehož potenciál byl hodně nevyužit, jsem dostal naservírovaný jen velmi průměrný film, který táhly jen a pouze zmínění herci. 3*

Senna (2010)

Pro mě do této chvíle takřka neznámé jméno. Věděl jsem, že někdo jménem Senna závodil ve formuli 1, ale jakékoli bližší informace šly mimo mě. Upřímně jsem se o F1 nikdy moc nezajímal, spíše mě nudilo, sledovat rychlá auta, jak si to za monotonního zvuku motorů rozdávají na závodním okruhu, ale má zvědavost zvítězila a sám jsem se chtěl dozvědět, proč je právě tento dokument jedním z nejlepších filmových počinů ve svém žánru. Film nám neukazuje jen prostředí formule, závody, legendární jízdu v podání virtuóza za volantem. Je pohledem do duše opravdu charakterního člověka, který vynikal svou skromností, ušlechtilostí, poctivostí a svým nezkaženým vnímáním. Můžeme se dozvědět hodně ze soukromí tohoto jezdce, nahlédneme také pod pokličku politiky, která hýbe snad každým sportem a která se Senny úzce dotýkala. a budeme svědky rivality mezi dvěma největšími ikonami tehdejší doby. Skvělé podívaná, která umí motivovat a baví i nezasvěcené. silné 4*

Opravdová kuráž (2010)

True Grit není úplně má oblíbená žánrová podívaná. Obyčejně si na westerny moc nepotrpím a většina z nich je spíše nudnějším zabitím času. Tento byl v něčem jiný, příjemně jiný. Nejde tady jen o zběsilé přestřelky, koně šlapající prérii a jiná další klišé, na které si člověk po zhlédnutí několika westernů přivykne. Příběh je vykonstruovaný na spravedlnosti, kterou se stůj co stůj pokouší získat čtrnáctileté přechytralé a přidrzlé děvče, které přijde o svého otce rukou chladnokrevného bandity. Mladá Mattie neváhá a díky svému důvtipu, ostrému jazyku, kuráži a vytrvalosti najímá soudního zřízence Roostera Cogburna. Ten má slabost pro alkohol, za žádných okolností si nebere servítek a celkově je drsnější, než kartáč na koňskou srst... Společnost jim dělá texaský ranger LaBoeufa a zábava může začít. Film je plný černého humoru, sarkastických narážek, napětí, ale i hezkých momentů, které divákovo srdce zahřejí i v tom nejmrazivějším počasí, jež panuje na obrazovce.. Velmi povedená podívaná - silnější 4*