Karate Kid (2010)

Kolikrát tady už něco podobného bylo (pokud tedy rovnou nepočítám původní Karate Kid)? Nesčetněkrát! Tak proč jsem to proboha živého ohodnotil tak dobře? Děj je tuctový, zápletka je tuctová, konec je 2x tuctovější než tucet vajec, které stihne Jackie Chan nakopat během tohoto filmu... Tak proč u mě tak vysoký počet hvězdiček? Je možné, že mě Jaden Smith zasáhl kopancem do hlavy a já teď vidím hvězdičky všude kolem sebe, ale dost možná je to něčím jiným. Na začátek bych rád napsal, že mě z nějakého důvodu podobné filmy prostě baví. Vezme se outsider a udělá se z něj pan NĚKDO! Ovšem není film jako film a nový Karate Kid mi prostě sedl. Jasně, příběh malého černého kluka, který vyrůstá bez otce v cizím prostředí a příběh jeho matky, pro kterou je těžké se o něj postarat... už to tady všechno bylo, ale to nic nemění na tom, že v tomto filmu je to naservírováno tak nějak automaticky, že si to divák neuvědomí a ač sleduje klišé, líbí se mu to, baví ho to a přežije i momenty, které svou hloupostí bijí do očí. Hodnotím 4*, ale pozor, slabšími :)

Rocky IV (1985)

Právě jsem opětovně shlédl tuhle klasiku a musím uznat, že ani léta (jak má, tak léta Rockyho IV) neubrala na celkové kvalitě snímku. Rocky IV je dle mého tím nejlepším dílem celé ságy a to i přes celkovou naivitu, která snímek provází (možná právě i celou ságu) se jisto jistě řadí mezi nejlepší sportovní (měl bych možná spíše zařadit název sportovně-motivační) filmy všech dob. Příběh je jednoduchý, Rockyho čeká jen další zápas, ale zde figuruje i něco víc, něco, co v předchozích a budoucích dílech chybí a chybět bude. Je zde vlastenectví, hořko sladká chuť pomsty, pompézně vyhlížející "záporák" v podobě mladého Dolpha Lundgrena, z kterého jeho ruské kořeny prorůstají do všech stran a právě on, ač švéd jako poleno je ve filmu synonymem bývalého Sovětského svazu... Při sledování jsme svědky druhé studené války, války mezi dvěma muži, odlišných názorů, odlišných ideologií a odlišných tréninkových principů. Když už jsem se dostal k tréninku, nesmím opomenout zatím nejlépe zpracovanou tréninkovou montáž, kterou jsem kdy ve filmu viděl. Poté vynikající falshbacky v písni No Easy Way Out, která i s českým monotoním hlasem Slyho působí velmi solidně a nakonec závěrečný souboj, který byl ovšem výborný v každém díle Rockyho :) Nemohu jinak, na tomto filmu jsem vyrůstal a po jeho shlédnutí mám ještě teď tendence nařezat nějakému urostlému blondýnovi (škoda, že sám jím jsem) :-) 5*

21 gramů (2003)

Snímek nepřekypující originalitou, nepřevyšující ostatní filmy složitým dějem a hromadou kvalitních dialogů, herecky silný, avšak ne nejsilnější... Ovšem tak nějak se mi dere na mysl, že i přes mé počáteční nechutenství ze sledování rozsekaných záběrů na drobounké střípky (to je asi jedna z mála věcí, které bych nepovažoval za úplné +), jsem shlédl film, kterému se dařilo vyvolat lítost a to nejen na straně zdánlivé oběti, ale i na straně napraveného kriminálníka a samozřejmě nelze opomenout osud záletníka, jehož život se dlouhou dobu houpe jen na tenkém vlasci a ne jednou a člověk si neodpustí pomyslet "tak tomu říkám štěstí". Každopádně tento film nevyvolal pouze lítost, ale donutil mě přemýšlet o osudu, křehkosti života a křehkosti každého dne, který žijeme... no a tak dále... Asi nebudu jedním z těch, který tomuto filmu zvedne průměr, ale čert to vem, u mě to prostě na lepší hodnocení nebude a to i za předpokladu, že tak moc depresivních filmů je poskromnu.

Zrození šampióna (2009)

Jak nejlépe natočit film o vycházející hvězdě amerického fotbalu? Tak, že děj nebude pojednávat ani tak o sportu, jakožto spíše o šanci, kterou dostal jeden velký černý kluk z chudinské čtvrti bez jakéhokoli zázemí. Film je adaptací skutečného příběhu, ale je spíše novodobou fotbalovou popelkou. Téměř pohádkový film o dobrosrdečnosti, vůli, rodině a již zmiňované šanci je příjemným a optimistickým snímkem, který má tendence kdekomu vnuknout kapku šlechetnosti, ale jeho stopáž mohla být jen o málo kratší. Na můj vkus to sem tam tak trochu dře, ale těch "hluchých míst" není naštěstí mnoho a já hodnotím silnějšími 3*

Nezapomeň na mě (2010)

Film s pro mě ne příliš sympatickým Robertem Pattinsonem (bohužel tuto nálepku mu v mé mysli vysloužila sága o upírech) v hlavní roli z mého pohledu nevyhlížel zrovna koukatelně, avšak prvních pár záběrů jsem přežil a ba co víc, Pattinson hrál celkem dobře, navíc jeho role sympatická byla a společně s Emillii de Ravin tvořili krásný pár v průměrné, ba dokonce mírně nadprůměrné romantické podívané, která přecházela v drama (jsou zde řešeny sociální a rodinné problémy, které jsou podány nenásilně a velice citlivě) jen místy. Opravdu jsem měl dojem, že právě sleduji romantický film jako řemen, ovšem z tohoto pocitu mě nadobro vyvedl nečekaný a opravdu dramatický konec, který filmu neskutečně dodal na té pomyslné vybroušenosti. Nebudu hodnotit plným počtem, to opravdu ne, ale jsem rád, že mě dokázal Pattinson přesvědčit o svém hereckém umu a celkově mě tento snímek velice mile překvapil.

Tupíři (2010)

V prvopočátcích mi udělalo radost, když jsem se dozvěděl, že vznikla parodie na Stmívání. Opravdu mám pokrk této pubertální ságy a možnost udělat si z ní srandu a ještě pořádně vypustit jsem vítal. Ovšem... Vapires Suck se zařadilo mezi naprosto bezduché parodie, snažící se parodovat už tak hloupé filmy, kterým se člověk s kapkou vkusu musí smát, takže po shlédnutí tohoto filmu jsem zjistil, že až na pár světlých chvil a to opravdu jen na pár, jsem se nudil stejně tak jako u předlohy - Stmívání. Děj chyběl a co bylo horší, chyběl i vtip. Přesto za těch pár vtipných scén úplně nezatracuji.

Souboj Titánů (2010)

Pokud bych si pohrával s myšlenkou, že před novým Soubojem titánů tady nikdy nic podobného nebylo, neubránil bych se po shlédnutí tohoto snímku dojmu, že jsem právě shlédl velice kvalitní fantasy, ve kterém mi nechybělo napětí, příběh, celkem solidní herecké obsazení, dobrá hudba a velice slušně zpracovaná monstra. Kraken působí impozantně (kam se na něj hrabe Godzila), obří škorpioni taktéž a pegas je jako opravdový (v které zoo by byl k vidění?). Ne, ale teď vážně... Původní film rozvířil vody fantasy žánru a to tak že pořádně, stal se legendárním a na svou dobu převratným snímkem, takže kdo by mohl očekávat, že by remake mohl sahat starému dobrému Souboji titánů až po prsa a dokonce s ním snesl srovnání... A ono se tak stalo, alespoň v tom mém případě. Bavil jsem se věru skvěle a jak už jsem psal na začátku, kdyby byl Souboj titánů 2010 původním filmem, myslím, že jeho hodnocení by bylo vyšší a to nejen v mém případě, ale i v případě "srovnavačů" a "uctívačů" originálu. 4* s odřenýma ušima, ale přesto :)

Vlkodlak (2010)

Od Vlkodlaka jsem moc nečekal a tak jsem nebyl zklamán, nýbrž tak trochu překvapen. Upřímně jsem si myslel, že budu hodnotit o hvězdičku méně, ale nakonec mě Johnston přesvědčil, že jeho bestie není zase tak úplně špatná. Ačkoli mi přišel hlavní představitel Benicio Del Toro připadal krajně nesympatický (to sem ovšem nepatří), hrát umí a ve své roli nepůsobil nějak křečovitě, což se ovšem nedá říci o herecké legendě Hopkinsovi, který bohužel to štěstí neměl a jeho role byla nemastná a neslaná - navíc pro mě nebylo žádným překvapením, když se ze stařičkého zbohatlíka stal prošedivělý vlčí muž. Také vlkodlak má spíše image přerostlé opice s drápy, než-li psovité šelmy (ovšem to už je asi tradicí ve filmech o vlkodlacích :). Každopádně atmosféra byla celkem slušná, některé scény až udivovaly svou brutalitou, naproti tomu některé scény byly okatě vyumělkované (např. přivázaný jelen v lese). Takže z toho Vlkodlak vyšel jako průměrný horor a já hodnotím 3*

Americký zločin (2007)

Nepochopitelné drama odehrávající se v temnotách sklepení a lidské mysli natočené dle skutečné události. Americký zločin je opravdu zločinem, nad kterým zůstává rozum stát a je dobře, že se na podobné náměty točí filmy. Herci jsou výborní a zvláště pak Ellen Page (ta se v poslední době dere na herecké výsluní) s Catherinou Keener, jen si myslím (a to nejsem sadista), že film šlo natočit ještě krapet více naturalisticky. Konec konců režisér se musel držet předepsaného příběhu - skutečné události tak, aby zůstala autentičnost snímku neposkvrněna a to se mu povedlo věru skvěle. V mém případě za 4*

2012 (2009)

Další z řady Emmerichových orgií o devastaci naší planety. Chtěl jsem dát za 3*, opravdu chtěl. Vždyť se na tu ukrutnou zkázu kouká tak hezky a celý film (ačkoli dlouhý) uteče vskutku rychle. Ale! S Emmerichovými filmy se váže tak obří naivita, jako vlna tsunami v 2012. Efekty jsou super... ale tím to u mě končí. Některé scény se jeví jako vrchol nelogičnosti a trapnosti - bohužel. Neodpustím si jmenovat např. to, že dojde k zatopení Himalájí a to cca do výšky 4000 metrů nad mořem (soudě dle srovnání s Mount Everestem) a to vlnou tsunami o výšce cca 1500m. Také se mi jeví jako naprosto zbytečné POZOR SPOILER! že pouhých pár okamžiků po smrti Gordona se jeho přítelkyně tulí opět ke svému bývalému se slovy "miluji Tě!" KONEC SPOILERU! všemocný černý prezident USA, multikulturní záběry, žirafa sledující topící se číňany, trapné vsuvky s čivavou a hromada dalších blbostí, díky kterým by byla stopáž filmu kratší a film jistě kvalitnější. Ušmudlané 2*