Hra s nevěrou (2005)

Soudě alespoň podle počtu komentářů, tento film díru do světa českých kin neudělal. Dva měsíce v kině a pět komentářů? 45 hodnocení? Hm. A možná to hovoří za vše. Přesto se ho teď budu na několika málo řádcích tak trochu zastávat. Jo, všechno už jsme stokrát viděli jinde a je to strouhání jedné a té samé tužky pořád dokola. Najednou prostě ostrouháte všechno a jste z toho pěkně vykolejení (zdravím slovenské producenty a smekám za dokonalý překlad - vážně nevím, jestli trumfli svou ujetostí ty české). Ale - kdy už někdo natočil tenhle typ thrilleru dobře? Já pátrám v paměti a objevují se mi tam názvy jako Mlčení jehňátek, Obvyklí podezřelí, Sedm, Uprchlík (ten se krčí u schodů a kouká na ty předchozí se zakloněnou hlavou), ale to je všechno tak trochu jiná mísa. A někomu se to třeba jednou povede... Derailed u mě boduje díky Clivu Owenovi, on prostě umí, Jennifer Aniston je docela dobře rozpačitá, role jí celkem sedla, a máme tu docela "sympatického" zloducha se skvělým akcentem. Dobře rozdané karty. Pak přijde pár zvratů, které jsou někdy znamenitě podány a jindy podstatně hůře, ale tenhle vlak dojede až do cíle celkem bez zpoždění. Jistě, kvalitu tohoto snímku divák ocení spíše u televizoru než v kině, protože scénář je místy tupý a z Charlese Schinea dělá totálního tupce, ale při potencionální nerozhodnosti ve vaší půjčovně nebude až takový průšvih, když vaše ruka sáhne právě po téhle věcičce. Tři a půl. [březen 2006]

Dobrý Will Hunting (1997)

Co vyzdvihnout? Monolog Robina Williamse na lavičce u řeky? Určitě. Kdyby se ve filmu po něm už ani nemihnul, tak by si svého Oscara stejně zasloužil. Skvělý scénář? Samozřejmě. I když on je skvělý a bombastický hlavně v tom, kdo jej napsal. Přesto, nebo právě proto, smekám, pánové. Skvělá Minnie Driver? Překvapivě šarmantní a uvěřitelný Matt Damon? Dá se pokračovat dál a dál. Od přívětivé kamery, která divákovi nepodlézá líbívími záběry a dokonce nám ani nedopřeje žádný sex ;), přes sentimentálně rozvláčnou hudbu, až po "ostatní" herce v malých velkých rolích. Přesto si neodpustím rýpnutí. Proboha, co to tam před tou kamerou předváděl Ben Affleck? Můj pes by hrál lépe. Ale člověk mu musí něco odpustit, protože bez něj by tenhle film asi nespatřil světlo kinosálů, že? [březen 2006]

Syriana (2005)

Pro středoevropského diváka příliš náročné sousto a abych pravdu řekl, tak ona to nebude jednohubka ani pro diváka amerického. Krom náročného a komplikovaného ústředního motivu, jakým obchod s ropou bezesporu je, navíc roztříštěný střih, který příběh podává jako tisícikostičkové puzzle noční oblohy, ještě více ztěžuje divákovu pozici a tlačí nároky na jeho pozornost, a hlavně zběhlost v rámcové oblasti děje, do závratných výšin. Dále fakt, že drtivá většina Arabů chodí ve filmu samozřejmě neustále v bílém hábitu, zahalena od hlavy až k patě, s tradičním úzkým plnovousem, dává předvídat jistému menšímu problému s totožností jednotlivých postav, takže se opět dostáváme problému až na kost. Excelentně natočený, výborně zahraný a politicky nevybíravý snímek, který však ztrácí své kouzlo tím, že osloví jen ty, kteří o daném tématu vědí vše a tudíž jen těžko budou něčím překvapeni. Ti ostatní se zřejmě někdy kolem patnácté minuty začnou šťourat v nose a druhou hodinu si budou své nalezené pozlátko zevrubně prozkoumávat. [březen 2006]

Žhavé místo (1990)

Psal se rok 1990 a Dennis Hopper natočil film o zapadákově, ve kterém se nic neděje. Teda jen do chvíle, než přijede Harry Madox a obrátí tenhle zapadákov vzhůru nohama. Jenže není všechno tak jednoduché, že? Pokud se najde někdo, kdo jen na chvilku skočil filmu na špek a v závěru nevěděl, která bije, tak ať mi napíše mejla a já mu koupím ještě větší brýle než ve filmu měla Jennifer Connelly, která mi snad poprvé neučarovala svým výkonem. A to už jsem s ní prošel lecjakou patálií. Neslané i nemastné herecké výkony, přílišné množství nic neříkajících scén a s nimi spojená příliš dlouhá stopáž, dělají z tohoto filmu znuděně coolovej spektákl, ktereý se mervomocí snaží nebýt sám sebou. Ne že by to byla až taková hrůza, Don Johnson je sympatický chlap, Jennifer Connelly roztomilá mladá dáma a Virginia Madsen má krásné tělo, které divákovi nabízí na obdiv, jen je z toho nakonec prostě lehce podprůměrné drama, které vás ubije svou nadstavovanou stopáží. Dva a půl. [březen 2006]

Mezi námi děvčaty (2003)

Velmi milé překvapení, které mě na hodinu a půl naprosto odrovnalo bránici. Sice nejde o originální a neotřelý námět, protože se už ve filmech podobného ražení párkrát objevil, ale jde o to, že je tento námět natočen, a hlavně odehrán (vivat Lindsay Lohan a Jamie Lee Curtis), naprosto originálním a neotřelým způsobem. Zapomeňte na infantilní a trapné pokusy o humor, tenhle film je nabitý inteligentním humorem až po střechu. A na takových základech se už dá postavit sakra dobrý film. Smekám. PS: Doufám, že tenhle film viděl i Keith Richards a vezme si z něj ponaučení... ;o) [březen 2006]

Letní vzplanutí (2001)

Má to být romatická komedie. No, zasmál jsem se jednou (když někdo z lavičky upozorní na skauty na tribuně a všichni si naráz odplivnou - ať žije baseball!), a že bych ústřední dvojici v lásce nějak držel palce se taky říct nedá. Oni ani nedostali možnost se zamilovat a už se rozcházeli, takže kdy jsem jim vlastně palce začít držet měl, vážně netuším. Jediné, co by mohlo naznačovat, že jde o pokus o romatickou komedii je fakt, že je film protkaný jedním klišé za druhým. A tahle kritika je asi stejné klišé jako film samotný, což asi mluví samo za sebe. Že celý děj uhodnete dopředu? No a? Jessica Biel přece bude plavat v bazénu jenom v tričku - na ostro... To je málo? Dobře, tak teda dvě hvězdičky. [březen 2006]

Faktótum (2005)

Docela vtipná óda na život, kterou ve své "zkažené" mysli vyplivl do světa Charles Bukowski a Bent Hamer se ji zase snaží převést na filmové plátno. Daří se mu to tak sřídavě. Zařazení některých epizodních příběhů, které jsou výňatky z jiných Bukowského knih je nedokonalé a i Bukowského předlohy neznalý divák rozpozná, že do příběhu prostě nepatří. Stěžejní dějovou linii, pokud se to tak dá vůbec nazvat, však Bent Hamer vypráví s dokonalým nadhledem, Matt Dillon je skvělý, stejně jako hudební doprovod, a stopáž je tak akorát. Suma sumárum, Faktótum je nadprůměrnou sondou do života jednoho z Bukowského velkých lůzrů. Tři a půl. [březen 2006]

Dobrou noc a hodně štěstí (2005)

George Clooney bojuje s větrnými mlýny. V době, kdy Hollywoodem zmítá infantilní snaha o zábavu za každou cenu, se on, "doktor z Pohotovosti", snaží diváka nevšedním a nezáživným způsobem unudit k smrti. Daří se mu to dokonale. Ale i profesorská nuda má něco do sebe, pokud má co sdělit. "A Good Night, and Good Luck" by mohlo vyprávět hodiny a hodiny. Tenhle film nelze někomu doporučit, protože kromě náročných dialogů a ještě náročnějších témat, zpracovává události, které jsou našemu divákovi na hony vzdálené. Pokud se ale zajímáte o každou "ptákovinu", a tím se nesnažím shazovat Murrowův boj - naopak, vážím si jej, pak tento černobílý "dokument" vřele uvítáte a prožijete s ním zajímavých devadesát minut. Z technického hlediska musím vyzdvihnout Clooneyho režii, Strathairnův dokonalý výraz a výborné jazzové vložky, které dávají divákovi čas na setřídění nově nabyvších dějových poznatků. Tři a půl. [březen 2006]

Nesnesitelná krutost (2003)

Film plný absurdního humoru, který samozřejmě nesedne každému, ale takový už jsou bratři Coenové. Já se dobře pobavil, často i z plných plic zasmál a Catherine Zeta-Jones přidala k dojmu i špetku toho nasdrcihřejícího půvabu. Není to takový kalibr jako Fargo, které se dá doporučit každému, ale pokud se budete někdy nudit a obcházet už po šesté regály ve vaší DVD půjčovně, tak můžete sáhnout i po téhleté "romantické" komedii. A víno za vás vyberou George Clooney a Catherine Zeta-Jones. Jsou to profíci, tak to nechte na nich. [březen 2006]

Zkrocená hora (2005)

Tak jsem k tomuto snímku přistupoval s hodně velkým sebezapřením a byl jsem odměněn geniálním kýčem s nepopsatelně dokonalou hudbou. Co vše lze dokázat na kytaře! Naprosto mě také dostal výkon Heathe Ledgera, ale Jake Gyllenhaal mi prostě nesedí a nic zajímavého na jeho výkonu neshledávám. Tudíž také nechápu jeho nominaci na Oscara. Jinak všechny nominace naprosto oprávněné. Říkal jsem si čtyři hvězdičky jako vyšité, ale pak přišlo posledních deset sekund filmu a mě to všechno došlo. Najednou mi to otočilo tím správným kolečkem v hlavě a já seděl v šoku ještě půl hodiny po závěrečných titulcích. Bravo. Tohle jsem fakticky nečekal. Tak jak mě dostal Shyamalan u Šestého smyslu, kdy jsem už opravdu žádnou důležitou informaci nečekal a ona teprve přišla ta nejzásadnější, tak stejně tak mě tady dostal Ang Lee (respektive scénaristé či autorka povídky, podle které byla Zkrocená hora natočena). Absolutorium jako vyšité, ale Crash byl o chloupek lepší. [březen 2006] Tak poté, co jsme si prošel scénář a opakovaně film shlédl, je mi jasné, že Ang Lee se snažil říct něco zcela jiného. Ve filmu tak zůstává spousta otazníků, které však nejsou do děje zasazeny přirozeným způsobem, ale za pomoci laciného časového skoku, rozporuplného vystupování jednotlivých postav a chaotických flashbacků. Celkový dojem je tak zbytečně pokažen. Závěr přesto není špatný, jen je bohužel podán velmi rozpačitě. Někdy se opravdu vyplatí dát na ohranou pravdu, že v jednoduchosti je síla... Škoda. [březen 2006]