Bláznivá střela 33 a 1/3: Poslední trapas (1994)

Musím zopakovat Tosimovu citaci: CO TO JE? VYPADÁ TO, JAKO KDYŽ PHIL DONAHUE ZVRACÍ DO TUBY... Bláznivé střele nedošel dech ani ve třetím závodě a opět funguje. V mých očích je o drobek lepší než dvojka a o ten samý drobek horší než jednička. Skvělé završení téhle pětihvězdičkové trilogie, která bude navždy zapsána zlatým písmem ve všech filmových encyklopediích pod heslem parodie. Bravo, smekám. [únor 2006]

Bláznivá střela 2 a 1/2: Vůně strachu (1991)

Povedlo se a ani druhá Bláznivá střela neminula cíl. Dokonalé gagy se střídají v pekelném rytmu, Leslie Nielsen háže jednu geniální grimasu za druhou a O. J. Simpson dostává další pořádný nášup v podobě cesty do Detroitu... ;) Možná o chloupek slabší než jednička, ale stále jeden z největších gigantů mezi všemi ostatními parodiemi. [únor 2006]

Cellular (2004)

Logika musela jít do háje, protože jinak by Chris Evans koukl na číslo, které mu volá a napsal si ho. A podle čísla snadno zjistíte adresu a za čtvrt hoďky tam je celé zásahové komando. No, ale to by Cellular skončil po deseti minutách, takže na inteligentní jednání musí holt divák zapomenout. A bohužel se tak děje co pět minut, takže jsem se i já pokusil od tohoto zásadního problému oprostit a nechal jsem se jen unášet obrázky. A pak to fungovalo. Dynamický děj, který je čas od času odlehčen komickou situací, se valí ve zběsilém tempu, neustále se střídají zajímavé lokace a herecké obsazení je charismatické. Takže dám dva a půl a zaokrouhlím to nahoru. Nudit jsem se nenudil a o to by mělo jít především, ne? PS: Ještě se musím zastat Kim Basinger, která sice nezáří, ale kritiku si nezaslouží. Podává naprosto běžný průměrný výkon. Ostatně, asi jako všichni ostatní vyjma Jasona Stathama, který je famózní. [únor 2006]

Uchovat si tvář (2004)

Každá nová generace válčí s generací přechozí. Nechápe, nebo chápat nechce, její zažité a dávno zastaralé předsudky a zvyky, a pokud vezmete v potaz fakt, že navíc žijete ve velké a svobodné Americe, tak je míra pochopení nejen nulová, ale dokonce někde hluboko pod bodem mrazu. Přesto vás tam někde vzadu, ve vašem svědomí, hryže malinkatý brouček, který vás nutí k pochopení a každé rozhodnutí vzpoury je více než jen těžké. A tohle všechno zasaďte do atraktivního americko-čínského prostředí, které je alespoň pro mě, laika, dostatečně věrně zachyceno, a máte solidní téma na zábavnou oddychovku. V hlavní roli září Michelle Krusiec, která je dokonale zvrhle "free" a Joan Chen v roli její matky jí skvěle sekuduje. Samotné jednotlivé vztahy otce s dcerou, matky s dcerou a dvou žen, milenek, jsou věrně podány a mají na oko přirozený průběh. Nejsou zbytečně idealizovány a nadsazovány a vše je tak snadno uvěřitelné. Bohužel je film emočně až příliš chudý a plytký a v žánru romantické komedie, ve kterém tvoří emoce více než polovinu celkového diváckého zážitku, je fakt, že mě tento snímek nechal naprosto chladným, bohužel rozhodující. [únor 2006]

London (2005)

Tak neuvěřitelně skutečný a snadno uvěřitelný film už dlouho nepamatuju. Film stojí na malém počtu osob, které jsou ovšem tak rozdílné, že ta jediná věc, která je spojuje (kokain), z nich dělá karikutury jednoho jediného, odosobnělého a sebezničujícího charakteru, který se utápí buď ve svých malicherných problémech či v naddimenzovaných existencionálních otázkách o bohu a vesmíru. Děj se odehrává na relativně malém počtu lokací, ale dokonce ani koupelna, ve které divák "prožije" snad tři čtvrtiny děje, se neokouká díky výborně na aktuální děj navazáným flashbackům a psychedelickým hrátkám s kamerou, rozostřením a zrcadlem. Celková atmosféra stojí a padá na ostrých a výbušných dialozích a tím pádem na výkonech jednotlivých herců. Slečny herečky dobře vypadají, jsou sexy a nic nekazí, zatímco Chris Evans (méně) a Jason Statham (více) vytahují snímek z banalitních keců do inteligentní debaty o ničem a o všem. Dá-li se to tak ovšem říct. Nebýt přerodu v romatický snímek, těsně před koncem, tak to Hunter Richards mohl dotlouct v docela hodně povedené drama dvou osamělých mužů dvou různých generací. Takhle je dobře budovaný depresivní dojem z podstatné části snímku roztříštěn návalem hořkosladkokyselých emocí v závěru a stejná chuť pak zůstane divákovi na jazyku i při závěrečných titulcích. Škoda, přeškoda. Potenciál byl obrovský. Tři a půl. [únor 2006]

Bláznivá střela (1988)

Naprostá klasika ve svém žánru. Parodie na kriminálky jako řemen, plná neuvěřitelně rozmanitých gagů, které se vyhýbají všem trapnostem a fekalitám. Tedy až na jeden případ, ale ten fakticky stál za to... ;) Leslie Nielsen má ten "správný" výraz zarytého losangeleského detektiva a díky tomuto filmu se vydal na veleúspěšnou dráhu geniálního komika. Zaslouženě. A je až neuvěřitelné, že tenhle snímek skrývá neustále nějaká překvapení. Při opakovaném sledování tak kromě kultovních vtípků divák nalézá další a další vychytávky odehrávající se v pozadí, které v minulosti přehlédl. Bravo... Tak. A na závěr jsem chtěl vyzvednout některé gagy, ale nemůžu se rozhodnout, které že upřednostnit a které že ne. A to, myslím, mluví za vše. [únor 2006]

Phenomena (1985)

Hodně zajímavá věcička. Vezmu-li v potaz dobu vzniku, pak musím smeknout. Výborně hustá atmosféra, kterou ještě více umocňuje, bohužel někdy né příliš se hodící, hardrockový hudební doprovod, naprosto dokonalá a neuvěřitelně roztomilá Jennifer Connelly (čtrnáctiletá!) a stylové a emotivně vyhrocené finále. Tři hlavní body, na kterých stojí tenhle film. Plus špetka mystična, tajuplné Alpy a sériový vrah, který nezanechává mrtvoly. Ta opice tam možná být nemusela, ale jsem s tím prostě smířený a beru to tak, jak to je. Je to mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami a za ten excelentní závěr musím dát čtyři. [únor 2006]

Mnichov (2005)

Dvojice Kaminski a Spielberg dokázala opět přichystat vizuálně atraktivní film, který jakoby filmům ze sedmdesátých let z oka vypadl. Dobrý tah. Na rozdíl od Schindlerova seznamu, kde ačkoli se děj odehrával v Polsku okupovaném německou armádou, tak jste polštinu či němčinu téměř neslyšeli, tady se v původních jazycích sem tam mluví a ta drtivá věšina alespoň anglicky s akcentem, což dle mého názoru přispívá k autentičtějšímu pocitu děje. Navíc se do hlavní role povedlo dostat neuvěřitelně charismatického Erica Banu, kterého jsem vůbec neuznával, ale po Mnichovu budu muset začít, a do role jeho "nejbližšího" parťáka Daniela Craiga, který je taktéž dokonalý. Na druhou stranu se Spielberg opět drží zpátky a ani tentokrát se nesnaží šokovat diváka hlubšími či dokonce rozporuplnými myšlenkami a jde mu více méně na ruku. Stopáž je možná až příliš dlouhá, ale vážně nevím, co by se dalo vytřihnout, takže tohle mu za zlé mít nemůžu. A vyzdvihnout musím způsob, jakým je divákovi podán "útěk" Palestynců s rukojmími a následná bitva na letišti. Ty flasbacky byly vrcholem filmu. [únor 2006]

Skandální odhalení (1994)

Tenhle film by potřeboval oprostit od všech těch hrátek s výkoností chipů a virtuální realitou, zaměřit se pouze na spor mezi hlavními představiteli a trochu odvážnější režii. Ne že by odvážná nebyla, ta sexuální scéna byla výborně natočená a odvážná celkem taky, ale krom této scény se všechno pohybuje v zaběhnutých kolejích a je to velká škoda. Michael Douglas je skvostný, Demi Moore byla sexuálním symbolem v devadesátých letech, ale teď už by jí asi podobnou roli nenabídli. Tím však nechci říct, že by se na roli nehodila. Naopak, zvládla ji bravurně a nikdo jiný než Sharon Stone by to nezvládl lépe, ale s odstupem času už to trochu ztrácí šmrnc. Celkově za tři a je velká škoda toho, že se děj roztříštil na ty dvě dějové linie, mohlo to být o stupýnek lepší. [únor 2006]

Braindead - Živí mrtví (1992)

Romantický příběh dvou lidí, kteří si byli souzeni. He. Tohle prostě nechápu. Nad fekálními vtipy v teenagerovských komediích ohrnujeme nos všichni do jednoho, ale nad vraždícím análním otvorem se nepolemizuje. Hm. Já hodlám. Stejně jako nad ostatními nechutnostmi v tomto filmu. Parodie je to dobrá, ale otázkou zůstává, jestli divák něco takového vůbec chce vidět a soudě podle hodnocení a ohlasů asi ano. Nu což, jsem překvapen, zostuzen, zničen a jdu prodat svůj oblíbený kelímek na popcorn a pozlacený DVD ovladač... S filmem končím. Alespoň pro dnešek. Jednu hvězdičku za úvodní parodii Indiana Jonese a následnou parodii na Psycho, u které jsem se i párkrát zasmál. PS: Pokud u filmů rádi zvracíte, tak si připočtěte čtyři hvězdičky... ;) [únor 2006]