Rozchod Nadera a Simin (2011)

Fatální jak Beethovenova osudová, od začátku až do konce. Ale to je paradoxně zároveň jediná slabina filmu - postrádá totiž gradaci. Pro hollywooďata je to skvělé drama s perfektním námětem, scénářem, herci i (a především) sdělením, jehož závěru prostě "chybí koule."

Půlnoc v Paříži (2011)

Roztomilý film, po všech stránkách a doslova. Asi jako procházka v dešti večerní Paříží.

Černobílý svět (2011)

Inteligentní, dobře napsané a především skvěle zahrané drama, jehož jedinou zásadní šmouhou na kráse je to, že je až přespříliš korektní. Jenže to není jeho chyba. To jen doba, o které vypráví, byla tak přespříliš nekorektní... Jediná technická výtka na adresu Taylora - závěr je tak našlapaný, že člověk dostává až pocit, že ten úvod by nevadilo trochu prostříhat o) Čtyři a půl. Plus právo na druhou projekci.

Dluh (2010)

Jessica Chastain je nová Naomi Watts. A film? Jo. Madden to vytáhl až někam k té hranici, kdy se vám už skoro chce křičet radostí, ale čekáte ještě na finální impuls. Ten nakonec bohužel nepřijde, ale zážitek je to určitě sakra fajn.

Warrior (2011)

Fuck! Rocky je mrtev, ať žije..? Být u filmu z ringu dvě hodiny na vážkách, kdo vlastně který zápas vyhraje? WTF!? A emocionální Hirošima ze druhé poloviny filmu? Něco fantastického. Halda žánrového klišé umocněná na druhou, naplácaná jedna za druhou, ale tak řemeslným a výjimečným způsobem, že jí totálně podlehnete. Warrior je Láska nebeská filmových ringů a film, který po dlouhých sedmi letech mění můj osobní Top10.

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Mrazivá žánrovka, u které je na škodu to, že nedává prostor divákovi znejistět a zauvažovat nad souvislostmi, protože sype indicie, stopy a zvraty z rukávu s kadencí výčepního výkonu hostinského v brněnské Bláhovce. (Pro neznalé: sakra rychle.) Prodloužená verze by mohla být i na pět hvězdiček.

Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Příjemný mix akce, napětí, cool udělátek, nadsázky a humoru. Trošku mi neseděl do nálady filmu Simon Pegg, ale to bude spíše otázka vkusu každého, než že by byl nemotorné a necharismatické dřevo o) Konec je trochu přes hranici akceptovatelné náhody, ale je to čtyřka a je třeba tlačit na pilu, takže budiž.

Přizdis*áči (2011)

Je to na tři a půl, ale dávám pro zdůraznění čtyři, protože je sakra výjimkou, abych nějakému filmu, ve kterém se to jen hemží fekálními vtípky a ránami do rozkroku, dal více než hvězdu jednu. Prostě britský přízvuk a humor zvládne prodat i tohle. Příjemné a zábavné překvapení. (Jo, a seriál jsem neviděl ani z Pendolina.)

Moneyball (2011)

Skromné, sympatické a především po všech stránkách zatraceně skvělé drama, které zcela postrádá tolik typický hollywoodský patos. Prostě homerun jako blázen.

Nákaza (2011)

Na Soderbergha překvapivě sterilní, závěrečný doslov je zcela mimo rytmus a kazí celkový dojem, ale šíření nákazy je podáno natolik přesvědčivě, že opět po dlouhých letech jezdím veřejnou dopravou bez držení... Z námětu / scénáře šlo vytěžit o hvězdičku více.