Tohle je válka! (2012)

Milé, zábavné, spotřební a perfektně obsazené. McG přesně věděl, co dělá, a proto to funguje. Užil jsem si to jako na dvě hoďky půjčené štěně labradora.

Expendables: Postradatelní (2010)

Skvělý nápad, skvělá pocta a ještě skvělejší pocit vidět tuhle sestavu na plátně. Ale ano, má to své mouchy - příběh, přepálené akční scény... ale řešte takové zbytečnosti, když máte před kamerou takovouhle eskadru.

Avengers (2012)

Avengers pobavili a překvapili tím, že se z filmu nestala jen módní přehlídka superhrdinů. Na malém prostoru má každý dostatek svého prostoru na to, aby svou postavu udělal zapamatovatelnou, takže jediným minusem je trochu uspávací první polovina, která holt byla nutná, aby každý dostal dostatek prostoru na to, aby svou postavu udělal... a tak dále. A pochvala Whedonovi za to, že sebral odvahu vecpat humor i do nejadrenalinovějších scén.

Spartakus: Bohové arény (2011) (seriál)

Základ zůstává stejný - jíška z krve a písku. Komplikované mocenské boje smíchané se špičkováním na život a na smrt mezi gladiátory jsou servírovány čitelným a strhujícím způsobem, kterému übersexy vizuál sekne. Oproti první sérii navíc mohou Bohové arény sázet na charismatičtějšího hlavního hrdinu a silný "aha efekt", který se dostaví při každém propojení osudů s Krví a pískem. Pro fanoušky jedničky povinnost, pro nováčky vstupenka k ní.

Spartakus (2010) (seriál)

Nevkusné a prvoplánové, ale zároveň zábavné a sexy. Krev a písek boduje především tím, že na minimální ploše rozehrává šachovou partii s perfektně napsanými postavami, které budete někdy milovat a někdy nenávidet, ale nikdy vám nebude jejich osud lhostejný. A všechna čest tvůrcům za to, že dokázali osekat komplikovaný a propletený příběh do jednoduché a strhující soapoperky, která strčí do kapsy i Ewingovic Dallas. A to nejlepší nakonec? Skvěle obsazený John Hannah!

Nebezpečná metoda (2011)

Učesané, plné silných myšlenek, ale zároveň suché, odtažité, asexuální a místy fádní až nudné, což je vzhledem ke krátké stopáži a tématu překvapující. A herci? Mortensen skvělý, Jung ucházející, Spielrein průměrná, a to mám Keiru v lásce.

Na vlásku (2010)

Plán Stevea Jobse vyšel - John Lasseter definitivně zachránil pověst Disneyho, protože dvojice Bolt a Na vlásku studiu vrací vážnost, kterou na přelomu století absolutně ztratilo. Silný příběh, charismatické postavy, humor, napětí, perfektní písničky - Disneyho kouzlo je zpět.

Kůže, kterou nosím (2011)

Bizarní, mrazivě odtažitá a na míru šitá žánrovka, která nenabízí ani šedé, ani černobílé postavy - bílá Pedrovi došla.

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Po všech stránkách dokonale chladný film, který u mě předčil i švédský "originál", a to překvapivě nejen dokonalou formou, což se u Finchera dalo čekat, ale především tím, že dokázal mnohem lépe vykreslit vztah mezi Lisbeth a Mikaelem. A nevadil mi ani ten dlouhý "doslov".

Lůno (2010)

Skvěle hutná atmosféra, silné téma, perfektní kamera, ale Lůno dojíždím na tom, že chce líným stylem vyprávěním prodat fatálnost vztahu ústřední dvojice, ale to se mu na tak malém prostoru ani zdaleka nepodaří. Tady měl jít Fliegauf buď do extrému a natáhnou stopáž na dvě a půl hodiny, což by přežili jen nejodvážnější, nebo se zaměřit jen na jedné životní fázi a na ní celý vztah rozpitvat. Jinak samozřejmě skvělá Eva Green.