Muž, který nebyl (2001)

Skvělým způsobem natočený film, který jakoby sám nebyl. Nudit, se člověk nenudí, ale celý film jde tak kolem něj, stejně jako život kolem Eda Cranea. A vše bere sebou. Naprosto výborná první polovina, která je plná absurdního humoru, kterého jsem se nemohl nabažit ve Fargu, je vystřídána druhou polovinou, která je zase utahaným a nadstavovaným, skoro až nudným spektáklem. Ne nezábavným, ale ani ne zajímavým a už vůbec ne strhujícím. Zůstanou tak příjemné vzpomínky na rozjezd a rozporuplné pocity ze závěru. [březen 2006]

Zlomené květiny (2005)

Půl roku zpátky jsem se rozplýval nad Jennifer Connelly ve filmu Dům z písku a mlhy. Její výrazové spektrum bylo naprosto neuvěřitelné a já si zamiloval každý její pohled, každou její grimasu. A teď k tomu, proč o tom vůbec mluvím ve spojitosti se Zlomenými květinami. No, Bill Murray zvládl celý film jen s jedním jediným výrazem - a ten jsem už od první sekundy nesnášel. Ale jemu to prostě projde. Pokaždé a vždycky... ;o) Zlomené květiny jsou skromné, neuspěchané a nenabubřelé, na "road movie" atypicky komorní a téměř bez hudby se prodávající, komediální drama. A pokud si předešlou větu přečtete třikrát za sebou, tak budete mít v hlavě takový guláš, že to prostě půjdete skouknout a určitě neprohloupíte. A Bill Murray vám ukáže, jak snadné je žít... [březen 2006]

Notting Hill (1999)

Šílená přehlídka "pošuků" v čele s geniálním Rhysem Ifansem - už chápu, proč ho Britové tolik žerou. Jinak Julia Roberts opět dokazuje, že umí hrát, první půlka vás dostane svým bezprostředním a uvolněným humorem, druhá zase zvládnutou romatickou zápletkou a Hugh Grant tasí jeden roztomilý úsměv za druhým. Julia ho samozřejmě bezproblémů tím svým strčí do kapsy, ale ženská část publika si chce zamlsat především, že? Jinak jsem zvědavý, jak dostanou Notting Hill na televizní obrazovku, protože úsměv Julie Roberts je prostě širokoúhlý skrz na skrz a nemůže se tam vejít... ;o) Potěšil mě dojemný a s citem natahovaný závěr, který působí svěže, ale to, co přišlo po tiskovce byl snad zlý sen... Ach jo. V každém případě je Notting Hill více než jen další romantická komedie a stojí za shlédnutí. [březen 2006]

Spiknutí (1997)

Další důkaz toho, že lze smíchat dva rozdílné žánry a stále to bude fungovat. Standardně natočený thriller se zajímavým scénářem, dostává díky výborným Gibsonovým hláškám naprosto výjimečnou atmosféru. Budete napnutí, budete se smát a budete mu fandit. I když paranoiu nehraje zrovna dvakrát přesvědčivě, tak je to stále on a Julia Roberts, kdo dělají tenhle film. Spiknutí prostě stojí za ty dvě hodiny času, které mu budete muset obětovat. Ale probůh, proč ten konec? [únor 2006]

Stealth: Přísně tajná mise (2005)

Když se "mistři" Hollywoodu snaží diváka dobře pobavit, tak musí jít logika stranou a vše je najednou možné. Hašení elektroniky letadla vodou? Atomovka v letadle -> letadlo bouchne -> co se stalo s atomovkou? Scan oční sítnice, analýza hlasu a zjištění totožnosti člověka podle otisku palce na jeho zbrani přes satelit na vzdálenost dvou tisíc kilometrů? Děláte si ze mě srandu?! Ale povzneste nad to a jen koukejte, jak se to hýbe. Ale ne zas moc důkladně, protože stíhačky nejsou úplně dokonalé a poznali byste, že mistři u vizuálních efektů to trochu odflákli. Ale ani to nevadí. Ještě tady máme charismatické piloty, kteří se snaží, seč jim síly stačí. A Jessicu Biel, která se ani snažit nemusí, protože na to má kukadla a tělo, že (a úplně to stačí!)? Tohle všechno zamíchejte dohromady a plochá dvouhvězdičková zábava je na světě. PS: Proč musí mít všechny stroje ve filmech tak infantilní hlas? Grrr. [únor 2006]

Deuce Bigalow: Evropský gigolo (2005)

Jednička měla alespoň celkem zajímavé a zábavné nápady, ale druhý Deuce Bigalow už vaří z vody a snaží se to vše ochutit pomocí hodně trapných fórků. Kdepak, tudy cesta nevede. Hledám nějaké pozitivum, ale prostě nevím. Snad jen Kanaďan, který znečišťuje Amsterdam, je docela zajímavý úlet. Ale toť vše. Ruce pryč. [únor 2006]

Go (1999)

Docela příjemná teenagerovská úchylárna. Když si jen přečtete herecké obsazení, tak od snímku nic neočekáváte a nakonec budete mile překvapeni, protože i Vánoce můžete propařit zábavně a bez hluchých míst. Zajímavě natočeno, kvalitně ozvučeno a nenásilně podáno. Go si prostě na nic nehraje a snaží se diváka zaujmout nepodbízivou formou. A docela to funguje. [únor 2006]

Blade: Trinity (2004)

Provařený scénář a okoukaná tvář Wesleyho Snipse již diváka zaujmout nedokážou, takže všechno zajímavé se děje v pozadí, a to díky pohodovému Ryanu Reynoldsovi a nádherné Jessice Biel, které je více sexy než kdy jindy. A asi taky dost posilovala, protože její bicepsy jsou hodně solidní... ;) Jinak snad ještě zaujme hudební doprovod, který v mnoha scénách dominuje a film tak často připomíná sérii akčních videoklipů, které sice nejsou nudné, ale bohužel ani nikterak zajímavé. Blade: Trinity je lehce podprůměrná "sci-fi magořina" na pozdní sobotní televizní večer. PS: Jsem sám, kdo nechápe, proč se v roli Draculy ztrapňuje naprosto do role se nehodící Dominic Purcell? [únor 2006]

Podraz (1973)

Tak tomuhle se říká dokonalý plán, který skvěle sehraná dvojice Paul Newman a Robert Radford následuje v naprosto strhujícím tempu až do grandiózního finále. Scénáristu bych už jen z principu zavřel na doživotí, aby ho náhodou nenapadlo, něco podobného vymýšlet i ve skutečnosti... ;) Navíc neuvěřitelně pohodová hudba dokonale podbarvuje pohodovou atmosféru a vy víte, že to všechno prostě musí vyjít. Ať se stane cokoli, budete se náramně bavit. Takovou nenásilnou a neuvěřitelně optimistickou a pohodovou formou budete vtaženi na dvě hodiny do zcela jiného světa a Podraz vás nepustí ani na chvilku. Sice se dá říct, že filmu chybí špetka napětí, ale ta pohodovost, ta je prostě k nezaplacení. [únor 2006]

Hooligans (2005)

Neuvěřitelně emocemi překypující film s výbornou hudební (Stone Roses forever) a hereckou kulisou. Překvapil Elijah Wood, který ačkoli je ve své roli jen těžko uvěřitelný, tak je docela přesvědčivý. Všechno šlape na jedničku, fotbalový zápas je nasnímaný ve výborném tempu a nebýt toho závěrečného střihu, ve kterém se přesuneme zpátky do USA, abychom si zkazili celkový dojem z filmu, tak bych zůstal v mírné euforii ještě dlouho po závěrečných titulcích. Takhle to ze mě spadlo velmi rychle. Škoda. Přesto jde o nadprůměrně povedený snímek, který nemůže nezaujmout. [únor 2006]