Valkýra (2008)

"Proč odstránit blázna, když ho nahradí šílenec?"

Nouzový východ (2008)

"Páči sa mi vaša žena, John." - "Aj mne." CINEMATIK 2009 Nein! Nein! Nein! Aj keď som toto chcel použiť pri Nehanebných bastardoch, musím to napísať sem. Od Sama Mendesa som nevidel veľa filmov, len nejaké tie útržky z nich a nikdy ma nezaujali. NÚDZOVÝ VÝCHOD som si musel pozrieť celý, samozrejme prečo nie, keď som to mal všetko kvázi zadarmo. Od pólky som si začal hovoriť: "Bóže, to je nuda". Režisér chce po celý čas v divákovy vyvolať emócie, čo sa mu pri mne nedarí. Nič som na tom nespozoroval, že to je taká pecka. Nie, nespozoroval. Na mňa Mendesove filmy skrátka nemajú taký účinok ako na ostatných. Som zlý, ja viem. Ukameňujte ma a zabite! Nevz... vlastne vzdal by som sa môjho názoru, ale uviedol som zlú situáciu. 6/10

Stáhni mě do pekla (2009)

"Tady máš, ty stará krávo!" CINEMATIK 2009 Ako by povedali naši bratia z východného Slovenska? : "Ci voleee, nářez jak sviň, pičo jedna!" A to isté by som napísal aj ja (keby som písal) do nejakých médíí (časopis, web atď.). Od Sama Raimiho som videl (postupne) len nepodarený western Rýchlejší ako smrť, Spider-man, Spider-man 2, Spider-man 3 a to je všetko. Ako maličký baculiačik som nevedel, že natočil ešte niečo, po čase som si to zistil, ale nemohol som si o zohnať. Keďže už som väčší (!!!), tak som išiel do Cinematiku do Domu umenia práve na DRAG ME TO HELL. Síce som musel vypustiť nejaký ultra-mega maďarský nášup, ale stálo to za to. Som naozaj očarený. Že do filmu zámerne vtesnať všetko klišé z horových prvkov aké môže byť? Joj pána, prečo nie? Veď to bolo super! Smial som sa ja a celé kino so mnou. Neoriginálny príbeh a klišovité prvky vás starých maniakov dovedú naspäť k láske starým béčkovým hororom. 8/10 PS: Lorna Raver vypadala v niektorých scénach ako Jan Kraus.

Hanebný pancharti (2009)

"Prečo mi mierite na gule?" CINEMATIK 2009 YES! YES! YES! A ešte ďaľšie YES! YES! YES! S tým Topom roka pri District 9 som sa trošičku uponáhľal. A teraz sa možno tiež uponáhľam, ale myslím že to nezmením. TOTO JE TOP ROKA 2009! A najlepší Tarantinov film podľa môjho názoru! Pólhodinový dialóg! Rozdrbaná hlava pálkou! Odstrelené gule jedného nácka! Plánovanie atentátu! Upálení náckovia! Vyrezávanie hákového krížu na čelo! Tak asi toto sa všetko stane v novej Tarantinovke! Dosť bolo výkričníkov! Toto je top roka 2009 a už hádam bez zaváhania. Možnože je to aj tým, že som od toho očakával minimum. Samozrejme nie až také minimum, že minimum, ale na prvý pohľad mi príbeh o Bastardoch neprišiel bohvieako originálny a skvelý. Bral som to film typu "ďaľší dobrý film roku 2009". Nebola to chyba, o to viac som bol v kine nadšený. Prvá kapitola - Pólhodinový dialóg o židoch, ktorí sú prirovnávaní k potkanom. "Když do vašeho domu vstoupí potkan, tak by ste ho nejraději odohnal. Nechcete ho ani vidět. No vzato veverku vidíte rádi, a při tom sou si potkan a veverka dosti podobní tovorové, až na ten chvost samozřejmě." Nepamätám si to, ale bolo to niečo v tomto zmysle. Pólhodinka ubehla ako voda. Bolo to vďaka výkonu Christopha Waltza, ktorý bude určite bojovať o Oscara za hlavnú alebo vedľajšiu úlohu. Ako v každej Tarantinovke (ok, v každej nie), neviem určiť, ktorá postava je hlavná a ktorá vedľajšia. Charaktery zcharakteryzované do detailu. Prišla kapitola druhá - Film sa už začal zaoberať svojim názvom - Bastardmi. Brad Pitt po prvý-krát predviedol svoj výborný americký prízvuk a už sa to so mnou len ďalej točilo. Ďaľšie kapitoly nebudem opisovať, pretože neviem, ako postupne išli, ale rozohdne viem - o čom boli. Pretože na tento film sa naozaj nedá len tak zabudnúť. Za jednu z najlepších scén pokladám ako traja Bastardi prídu do kina ako taliansky filmári a B. Pitt predvedie svojím typickým americkým prízvukom "Alive derci!". Na tom sa smialo celé kino. Najlepšie scény? Dialóg, ktorým celý film začína - Scéna v bare, kde sa odohrá brutálna prestrelka - A samozrejme nemôžem zabudnúť na finálny masaker v kine. Tarantino RULUJE! Po trápnom Death Proof si u mňa zase nadbehol. Keď sa snaží točiť béčka, tak to skrátka dopadne na hovno:-) 9/10 Nie. Skôr takých 9.5/10 :-)

Tango s komáry (2009)

"Dneska sa už berú len lezby a buzeranti." CINEMATIK 2009 Nie. Slovenský film nemá už úroveň. Tých 97 minút som prežíval s naprostým utrpením, aké mohlo byť. Bolo to ako 2 a pól hodiny a ešte k tomu by som zarátal aj prestávku. Síce je tu pár podarených vtípkov, ale je fakt, že je to nuda až na kopec. 3/10

Milionář z chatrče (2008)

"Aby ste zodpovedali tú otázku, tak nemusíte byť génius." - "Pravda. Aj ja som ju vedel." - "Ako som hovoril, nemusíte byť génius." CINEMATIK 2009 Najklišovatejšie klišovité klišé z klišé, ktoré sú také klišé, až je to maxi klišé. Veta, nad ktorou som nepremýšľal, tak možno ani nedáva zmysel. MILIONÁR Z CHATRČE je dobrý film, to sa musí nechať, lenže problém je už v knižnej predlohe, ako to býva zvykom. Už zostáva kultom, že filmy sa točia podľa literárnej predlohy, ktorá režiséra alebo iných účastníkov štábu pohltila tak, že si povedali : "Tak toto natočím, toto bude pecka!" A veru že sa to niekedy aj vypláca. Dev "odstávajúce uši" Patel ide do televíznej súťaže, aby si ho všimla nejaká jeho sympatická "čůza", ktorá si žijeeeee... výborne. Znenazdajky ON toho toľko prežil, že musel vedieť všetky otázky! Je to klišé. Trošku pozitíva k filmu, keď už nič: Herci sú dosť sympatickí dá sa povedať. Mladšie aj staršie podoby sú zahrané na výbornú. Kto má byť slepý chlapec, ten je slepý chlapec. Kto má byť slizký, je slizký. Kto má byť Dev Patel, ten je Dev Patel. Kamera je vskutku dobrá, nie chaotická, ani nie neoriginálna, presne podľa môjho gusta. Danny Boyle, ale nepracoval s emóciami diváka, je to možno tým, že je to klišé, alebo tým, že to nevie - čo mu neverím. Jeden z lepších filmov (čo som videl) na Cinematiku. 8/10 PS: Je to klišé.

Bazén (2003)

"Tvoj otec by nebol z toho moc nadšený, keby vedel, že si sem každý večer niekoho dovedieš." - "Chcete mu to povedať?" - "Možno." - "Len do toho, bude sa mu to páčiť." - "To si nemyslím..." - " Neviete to o ňom? On je kráľ orgíí." CINEMATIK 2009 Joj, to zas bolo čosi... Ani krimi, nič sa nevyšetruje. Panička nemá, čo písať, tak sa k nej znezadajky nasťahuje dievča, ktoré má rado sex a cez noc vždy s niekým šuká. No, ja vám neviem. Bavilo ma to, to áno. Po filme som si hovoril, prečo som pred tým nezakričal : "Ide Bazén, všetky kozy von!", no to som ešte nevedel do čoho idem. Plnohodnotná dávka sexu, pri ktorom sa tvári Lidivine ako bohyňa a škodoradostne sa musí usmievať na Charlotte Rampling. Ten film je v prvých dvoch tretinách o tom istom. Oni robia hluk, ona si dá štiple do uší. Potom povie : Nedělejte hluk!" a ide spať. Toto sa opakuje, až kým nepríde ten zásadný vzrat. Dievča, ktoré to rado robí si uvedomí, že obdivuju svoju nenávidenú spisovateľku a zistí, že píše o nej. Začne príbeh - dotvárať podľa svojho. Miestami nudná, miestami zábavná, miestami nesnesiteľná dráma, ktorú naozaj, naozaj stačí vidieť iba raz. 6/10

District 9 (2009)

"Vy to chcete naštartovať a odletieť s tým, kokoti?" CINEMATIK 2009 ///DRUHÁ 5*-HVIEZDA V TOMTO ROKU!!! Čo od tohto očakávať? V podstate nemôžete očakávať, ako z toho budete nadšený. Ja som išiel do kina s tým, že som o tom vedel maximálne hovno... čosi s mimozemšťanmi, ľudia ich nemajú radi, produkoval Peter Jackson. Asi tak, trailer nič neukázal, a to je dobre. Vo filme sa to ukázalo ako MEGA MEGA MEGA pecka! Celý film, ako už bývame zvyknutí, začína koncom. Spomienkami Wikusových najbližších, prečo to urobil, čo urobil, ako to ČO urobil. Pýtate sa (ak ste nevideli ukážky z filmu) ČO to do pekla je? Začína ráno, ktoré navždy zmení Wikusov život... v slovazmysle nielen život, všakže. Mimozemšťania musia podpísať formulár na premiestnenie ich bydliska inam. "Dotkl se toho, to znamená, že souhlasí." Wikus sa nakazí a začínajú typické nechutné scény, no nie od Neilla Blomkampa, ale od Peter Jacksona. Scény ako si dobre pamätáme z Bad Taste (nevidel som, ale už sa k tomu blížim) a Braindead. Odpadávanie nechtov atď. Scenár, ktorý spísal Blomkamp s nejakým haluzným hajzlíkom je v niektorých scénach emotívny, zábavný, svieži, akčný, no v skutočnosti vôbec nie nudný. Jeden z dôvodov, prečo som sa prihlásil vôbec na Cinematik, bol práve District 9. Veľká predpremiéra v Česku i Slovensku. Celá sála zaplnená (max. počet sedadiel 660!). A začal film, ktorý vypadal ako dokument. "Řekls, že je nebudeme zabíjet!" Top roka 2009. 9/10

Renesance (2006)

"Vrať se, nebo tě zabiju." Ono sa to možno nazýva francúszke Sin City a aj viem prečo. Vizuálne poňatie filmu je animáciou dotvorené do geniálnosti. Tiene, postavy, modely, všetko tu musí byť vyparádené, inak by sa tvorcovia hanbili. Nemajú sa za čo, vizuálna stránka je naozaj užasná a mdlel som nad ňou ako na vyššie spomínanom Sin City. Podoba s často opakujúcim sa slovom je taká, že si Renesancia zobrala inšpiráciu aj neznesiteľnú nudu, ktorú sprevádzalo Sin City (:-)). Príbehovo naozaj nič, nič, nič moc. Obsahovo a dejovo prázdne. Super policajt, ktorý nič nepovie, nie je to síce RoboCop alebo Termouš, ale všetci ho musia považovať za najlepšieho, či detektíva, policajta, člena špeciálnej jednotky. Ja som to v ňom nevidel. Okolo jeho bielych prstíkov sa začne celý príbeh motať, až keď mu dajú do rúk prípad. Neviem si vôbec spomenúť koho naháňal, ani prečo. Všetky postavy boli podobné a nevedel, akú tam mám hľadať súvislosť. Finále totálne neprekvapujúce a väčšmi nudné ako celé dielko. Na jedno pozretie stačilo - ako Sin City. 6/10