Super Rhino (2009)

"Čo ste hovorili pán prezident?" 8/10

Vzhůru do oblak (2009)

"Chlap, ktorého som v detstve obdivoval ma chce teraz zabiť. To je vtip?" - "Aj ja poznám vtip. Veverica zistila, že na zimu si zabudla pozbierať orechy a umrie. Je to vtipné, pretože veverica umrie!" Prvá Päťhviezda v tomto roku! Jediný film na ktorom som bol dvakrát v priebehu dvoch dňov! Prvý raz normálne a druhý-krát v 3D! A zážitok to vôbec nemení! Pravda tak je. Keď som bol na tom po prvý krát, tak mi vôbec nevadilo, že som to nevidel v 3D, proste bavil som sa výborne. Hneď na druhý deň som si bol osviežiť zážitky z 3D, ktoré som videl dosť dávno. Videl som tak len Virtuálny svet, nejaký dokument o podmorskom svete, ktorý neviem ako sa volá, a ešte doma 10.x Spy kids 3, aby som si uvedomil, že je to sračka. Hneď keď zasadnete do kina, tak vás pobaví milý predfilm Partly Cloudy. Po ňom sme ihneď ohúrený logom Walt Disney, ktoré je "také" 3D, že by ste si to mohli aj chytiť. Potom už to také nie je. Neviem, ale postavy pre mňa boli moc ďaleko, ani som to moc neprežíval, čiže 3D na toto netreba. Idem k obsahu filmu. Začiatok - Striedajú sa tu smutné a veselé scény. Prejdeme si celý život s Carlom Fredricksenom. Ako žil, čo robil, a ako stratil toho najdôležitejšieho človeka vo svojom živote. Stred - celkom typická Pixarovka, kde musia hrdinovia výjsť zo svojej cesty, pretože... si pozrite. Koniec - Tak to vám nebudem hovoriť:-) Síce sme zvraty v príbehu čakali, no dostalo sa nám výborného inteligentného humoru, ktorého nie je moc, ale skvelo sa prelína so scénami filmu, či smutnými, alebo ako som písal - veselými. CHYBY vo filme: Keď Carl Fredriecksen najviac obdivoval svojho hrdinu z detstva mal maximálne 8 rokov. Keď vzlietne so svojím domom má minimálne 70-80 rokov. Keď príde medzi Rajské vodopády, tak Charles Muntz nie je o nič starší ako hlavný hrdina! Žeby mali Rajské vodopády nejaký zázračný účinok na nestárnutie?/// 9/10

Výprodej (2006)

"Aké to máš... tam dole?" - "Ehm, nazvala by som to tak, že z vonkajška urobili vnútrajšok." Pulp Fiction - historka č. 47: Výpredaj/// Presne tááákto ďaleko je Výpredaj od Pulpu a ďaľších mafia-komédiach. Ako sa zvyčajne píše, tak nevtipná komédia NIE je dobrá komédia. To presne platí tu. 5/10 PS: Verili by ste, že Sofía Vergara bola chlap?

Město Ember (2008)

Po dlhšom čase konečne film, ktorý ma nezklamal, ale fascinujúco prekvapil. Do CITY OF EMBER som šiel s pocitom, ktorý mávam pri komediálnych podpriemerných paródiach. Zasmejem sa, a to je asi tak celá kvalita filmu. Tu som čakal nejaké to posolstvo, nejakú akčnú divo-scénku a to bolo všetko. Keď som sa do toho po čase zapozeral, nevychádzal som z úžasu. Fantasy roku 2008! Po niekoľkých scénach som sa vždy pozeral na čas, no nie preto, ako si myslíte, že by ma to nudilo, ale preto, že sa tam už toho toľko stalo. Mesto Ember vlastne nestráca svoje tempo, ktoré si udržuje od samého počiatku. V polovici to chvíľami nudou škrípe, no po chvíli sa to dá opäť do poriadku a sme šťastný. Dve veci, ktoré mi tu vadili bol dabing a soundtrack. K dabingu sa mi pristupovalo lepšie, ako k ostatným novým českým dabingom. Hlasy priradené k postavám sú výborne vybraté atď., lenže v niektorých scénach im dodávajú určitú trápnosť. A to ako fakt. K soundtracku. Je svižný, náchylný, zaryje sa aj pod kožu, len ho je MOC! V poslednej šestine ho ako keby chceli všetok ukázať a minúť. Jedna scéna - jeden soundtrack. Druhá scéna - okamžite druhý soundtrack. To bol asi najväčší problém, skladateľ nám síce nepriniesol nič nové, ale hlavné je, že sa to k tomuto filmu hodilo. Jedny z najsilnejších 4*, aké som dal. 9/10

Strážci - Watchmen (2009)

"Myslíte si, že som nejaký podpriemerný komixový zloduch?" Na Watchmena som sa tešil - moc. Do kina som nedostal šancu ísť, tak som čakal, kedy sa objaví nejaká kvalitná verzia tohto filmu. Zrazu preberám filmy s CZ dabingom na mojom obľúbenom Warfóre a čo nevidím. Watchmen v peknej kvalite a dokonca s dabingom. Myslíte správne. Začal som nehanebne, škaredo a špinavo sťahovať zadarmo. Konečne som to mal stiahnuté. Večer bol len môj, PC-čka, monitoru a nového filmu v mojej zbierke. Pozeral som pozeral, občas som si dal čur-pauzu a po dopozeraní dlhých 162 minút som si povedal - toto bolo ono? Toto bol ten všade vychvaľovaný Watchmen, ktorý má zosadiť vynikajúceho Dark Knighta a má byť najlepšou komixovou adaptáciou všetkých čias? Toto je ten film, kde mal každý orgazmus nad veľkými scénami a vizuálnej stránke? Toto je ten Watchmen, ktorého má skoro každý rád? Pretože ja v tom ku*va nič geniálne nevidím. Vizuálna stránka je pekná. Obleky sú urobené na pravú mieru. Hudba je tiež vybraná, no nie aby sa hodila k filmu, ale aby ste mali z tej scény lepší pocit. Ako POMO tvrdí, tak je tu veľa flashbackov, ale v žiadnom prípade nie 80%. Boli tu pekne doplnené a dávali zmysel, skrátka priamo naväzovali na scénu, ktorá to začala. Prebehnem si vo svojom komentári celý film. Všetko začne v polovici. Nie, nie sú tu rozdelené kapitoly ako Memento, 21 gramov, či Pulp Fiction. Je tu riadne usporiadaný dej, lenže... to začalo v polovici. Nečítal som komix tak neviem, ale dal by som tam viac priestoru pred "tou polovicou". Všetko predsa začalo zabíjaním hrdinou a ich počiatkom. Ich vyvýjaním. Nie Komediantovou smrťou. Aj keď tu tá smrť zohrala veľkú rolu, mám radšej dej ála Spider-man. Hrdina sa postupne vyvýja a skrátka chce každému pomáhať, dozvedáme sa o ňom všetko atď. Tu sme začali rovno jeho smrťou, ktorá je síce efektná, ale nie dovedená do dokonalosti. Spomaľovačiek je plno jak hovien na farme, ale nič z toho. Zo začiatku žiadne emócie - necítite naozaj NIČ. Ok, idem ďalej, radšej sa nebudem piplať v už rozpiplanej téme. Začína tajomné vyšetrovanie, kde sa zoznámime s ďaľšími hrdinmi hrdinského sveta, zoznámime sa s ľudmi, podľa ktorých sa pomenoval celý komix a film. WATCHMEN. Toto slovo som vôbec nepočul pred ohlásením filmu. Prečítal som si o ňom všetko čo bolo k dispozícíí. Alan Moore sa zase bál, že všetko dokurvia, Zack Snyder na tom trvá atď. To už som odbočil od témy. Vraciam sa k nej opäť. Zoznámili sme sa s hrdinmi, ktorí vôbec nemajú žiadne schopnosti. Len hračky ála Batman (Rorschach), obleky ako Batman (Sova) a sú nehorázne sexy v latexových oblečkoch. Ovládajú bojové umenia atď. Keď konečne vo Watchmenoch príde na akciu, tak to stojí za to. Ale musíte za to niečím zaplatiť. Musíte si pozrieť medzi-akčné politické nudné scény, ktoré síce otravujú, ale naozaj patria k filmu. Posledná vec, ktorá mi vadila na filme bola - minulosť. Aj keď sa príbeh odohráva v 80-90 rokoch (sorry, neviem kedy bol Nixon presidentom), tak som cítil stále prítomnosť aneb rok 2009, alebo aj budúcnosť. Vôbec tu nebola tá atmosféra starších rokov, ani tá hudba. Ako som písal, hudba je vyberaná sklr k scénam, ako by mala dopĺňať atmosféru obdobia. Prestávam buzerovať. VEĽKÝ ZLOM v mojom komentári. Konečne sa môžete spýtať, prečo tie 4*. Je to teda hlavne AJ za príbeh a AJ za vizuálnu stránku filmu. Príbeh je vlastne pochmúrna detektívka z oblasti superhrdinstva. Téma mne známa. Detektívky a aj komixových superhrdinov mám rád, preto som sa na to predsa tešil. Príbeh je štýlovo doplnený flashbackmi, ktoré nám naozaj predstavujú, prečo sú naši superhrdinovia superhrdinami. Všetko je v tomto filme štýlove či cez kostýmy, až po hompáľajúci sa modrý penis Doktora Manhattana. Vizuálna stránka filmu - s tou sa Zack Snyder naozaj pohral. Jeho kontrastové vyostrenie fungovalo už aj v 300. Nie je to vyfarbičkovaný film, ktorý nemám rád. Viete, že narážam na Franka Millera, však? Kvázi jeho Sin City(4/10) ani Spirit(5/10) u mňa nedopadli najlepšie. Snyder, ktorý ma mimochodom štýlové meno (sakra ten chlap má všetko štýlové), nemám prefarbené scény, ale SAKRA štýlové:-) Koniec by sme mohli aj očakávať. Hrdinovia prídu na niečo, čo im vlbec nesedí a veľmi ich to sklamalo. Tak tak. Komiksom som ako inak nedotknutý, keďže si možno pamätáte, že som ešte hore písal, že som Watchmenov nepoznal, no film ma ako tak nesklamal. Čakal som síce viac, ale dalo sa to zhltnúť. Neviem, ako sa to páčilo tým, ktorí čítali komix. Neviem, či hovoria, že to Snyder dokurvil alebo čo. Pre tých čo nečítali komix to bolo mierna nuda, s mierne nadpriemernými scénami, príbehom a hlavne sexy kostýmmi. U mňa stále zostáva slušných 8/10

Disturbia (2007)

"Jó, tohle dám na Youtube a bude to bomba!" Od D.J. Carusa som videl tri filmy a celkom som si obľúbil jejo "na oko happy-ending" štýl. Aj kvôli tomuto hendikepu, ale Disturbia ponúka kvalitné Thrillerové prvky a mrazivú atmosféru, ako má byť. Prvá polovica filmu je normálna dráma, o chlapcovi, ktorý stratil otca, pohoršil sa, a keďže jednu švacol svojmu učiteľovi, má 3 týždne domáceho väzenia. Prvá polovica je doslova nabitá hudbou, ktoré sa spojujú dokonalo so scénami. Druhá polovica - už to naozaj začína byť napínavé, ako to vlastne aj Caruso vie. Po stupidnom Zlodejovi životov, je to príjemé thrillerík pre tínedžerov, ktorí sa chcú zbaviť nudy. A ja som sa tej nudy kurefsky zbavil. Shiaaaaaaaaaa, Shiaaaaaaaaa. 8/10

Memento (2000)

"Čo tu robím? Aha. Naháňam toho muža." Chytrá Krimi-dráma okorenená štýlovou akciou. Bože, ja Nolana milujem. Jeho nepravidelný dej, kde ihneď musíte rozmýšľať, ktoré kúsky skladačky do seba zapadajú je geniálny. Ako na začiatok sa pochválim, že som už po prvom zhliadnutí Memento pochopil, aj keď to bolo dosť náročné. Taká malá otázočka. Ako by ste sa cítili, keby ste stratili pamäť a nepamätali ste si nič, pred vašou nehodou? Guy Pearce úlohu zvládol dokonalo. Mal naozajstný inštink chlapíka, ktorý stráca po chvíli pamäť. Keď niekde dlhšiu dobu bol, tak to bolo na ňom aj poznať. Mal taký "tik", ktorý ho prezradil, že zabudol kde je, čo robí, čo robil atď. Jeden z najťažších filmov, aké som videl. A Carrie-Anne Moss tie dlhé vlasy seknú viac. "Remember Sammy Jankis". 9/10

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

"To seš ty Kosťo? Jo! Seš to ty! Sedni. Válej sudy! Delej mrtvího! A jo, promiň." Dokonalosť sama. Burtonov cit pre vizuálnu stránku filmu nemá ani Tony Scott. Jeho dar je, že postavy sú naozaj reálne. Sú tu na oko badateľné Deppova gestikulácia. Bonhamin šarm. A proste celé je to výborné. Burton je sa už dávnejšie stal mojim najobľúbenejším režisérom a tu ukázal svoj um na plno. Nie je to prázdna pozretina, ktorá vám nič nedá. Je to ďaľší Burtonov morbídny odkaz, na aké sme si zvykli aj z jeho predošlích filmov. Chce nám tu vlastne ukázať, že svet mŕtvych, môže byť v podstate "živší" ako ten náš. Niet čo vytknúť. 10/10

X-Men Origins: Wolverine (2009)

"To si ty Wade? Vidím, že Stryker už našel spůsob jak ti zavřít hubu." Bez debaty. V trilógíí X-menov mi nešlo o Signerov alebo Rattnerov štýl, ale skôr o akciu, napätie a celkom aj emócie. Gavin Hood = WTF? Nudné čudo, ktoré sa na nás prišlo pozrieť zo záhrobia. V X-Men Origins: Wolverine ide len o jedno - pomsta. Pomsta všetkého, všetkých, o zabitie svojho brata bla bla bla. Predstavoval som si to inak. Postery k filmom nám ukazujú viacerých mutantov, ale čo na tom plagáte robia? Ešte na druhej alebo tretej pozícíí? Zbadal som len tri (!) ústredné postavy. Jackmana, ktorý má typicky Wolverinovsky nasratý výraz. Liev Schreiber, ktorý podľa mňa, ba aj podľa všetkých zatienil Hugha Jackmana. A samozrejme Slizkého Dannyho Hustona. Ostatní mutanti, ľudia, prasiatka, dementi tam ani nemuseli byť. Mali nevyrovnané charaktery s ostatnými, pôsobili tam umelo a nestihli sme sa s nimi vôbec zoznámiť. Nezdá sa mi, že keby som mal robiť film o Wolverinovi, tak by tam mal byť LEN Wolverine. Koniec je suchý. Záverečná finálna bitka nie je taká ako som si predstavoval. Proste Weapon XI je neznesiteľný lúzer. Chýbala tu tá pravá X-menovská akcia, na akú sme už boli zvyknutí. Ešte pred tým ako som si pozrel celý DVDrip som pozeral 40 minút z Workprintu - bola to fakt, zo začiatku fakt neznesiteľná nuda. A aký mám názor po tom? Oveľa lepší, aj keď to je stále neznesiteľná nuda. Cez 6/10 sa neprenesiem. Aj napriek negatívam sa teším na druhý diel, ak bude. Prečo? Pretože nemám rád otvorené konce:-)