Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Viacerí Benjamina Buttona prirovnávajú k Forrestovi Gumpovi, tak sa v niečom pridám aj. Zatiaľ čo Gump napriek svojej dĺžke vôbec nenudí a na konci som bol smutný, že už skončil, Button mi prišiel príliš dlhý a chvíľami som sa nudil. Pozitívne veci písali už viacerí, ja len dodám, čo mi vadilo. V mnohých veciach používa staré známe klišé, ktoré tu vyzneli príliš gýčovo (napr. žena na smrteľnej posteli, ktorá sa vracia vo svojich spomienkach do minulosti). Film svojím pomalým tempom plynie do cieľa očakávaným smerom a neponúka nič navyše, niečo, čo by prekvapilo alebo vyrazilo dych. Niektoré premeny sa maskérom naozaj podarili - napr. 20 ročný Pitt, ale väčšina bola strašne umelá, to by som v takto ambicióznom filme naozaj nečakal. Oskar za make-up je jedno z ďalších faux-pas americkej filmovej akadémie. Film, ktorý chce patriť k naozaj veľkým filmom a preto na to ide príliš umelo podľa osvedčených receptov. Tento lacný postup na mňa už viac krát zafungoval, no toto mi nechutilo.

Ať vejde ten pravý (2008)

Prvých 10 minút mi vadila kamera a mal som pocit, že pôjde o pseudo-intelektuálnu kravinu. Potom nastal pomalý zlom a hltal som to až do konca. Veľmi originálne. Táto hororovo-romantická dráma o večne šikanovanom chlapcovi kamarátiacim sa s malou upírkou u mňa zafungovala na 100 %.

Lucky Louie (2006) (seriál)

V rámci vtipnosti patrí Lucky Louie k tým podarenejším sitcomom. Niektoré vulgárne vtipy mi však až moc vadili. Na vtipnosti seriálu pridali len minimálne, zato výrazne zvýšili určité negatívne pocity z neho. Postavy malej Lucy a brata Jerryho sa mi dosť protivili, doslova mi liezli na nervy. Najlepšia postava bol kamarát Rich, jeho hlášky stáli naozaj zato.

Robin Hood (2010)

Costnerovho Hooda pozná snáď každý a zaujímalo ma, čo nové môže v tejto roli ponúknuť Russel Crowe. To, že film navyše režíruje Scott, s ktorým sa jeho spolupráca už viac krát vydarila, môj záujem ešte zvyšovalo. Porovnať týchto Hoodov sa nakoniec ani nedá, pretože tu Scott prináša legendu o Robinovi Hoodovi úplne inak. Prekonal ho vo svojej realistickosti, pretože tu mám naozaj pocit, že sledujem historický film a nie zidealizovanú legendu. Keďže ale k legende o Robinovi Hoodovi je to len taký prequel, mohli autori zvoliť trochu iný názov. To, že mnoho vecí prináša inak ako väčšina filmov o Hoodovi hodnotím skôr pozitívne. Väčšinou to nie sú to historické fakty, ale len domnienky a je na divákovi, nech si spraví svoj názor. Mnohé však, najmä v druhej polovici, vyznievajú hlúpo a naivne. Crowe film opäť raz vynikajúco tiahne a najmä prvá hodina stojí naozaj zato. Trošku mi vadí dĺžka, ale chápem, že takýto film sa do dvoch hodín proste zostrihať nedá. Scottov Robin Hood nie je film o zbojníckej legende, ale vojnový film z obdobia smrti Richarda Levie Srdce, v ktorom hrá Robin len vedľajšiu rolu.

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Ritchiemu nejako ten rozvod s Madonnou uškodil. Toto by som totiž od režiséra Podfu(c)ku či Zbaľ prachy a vypadni nečakal. Vďaka absencii pútavého príbehu ma všetky efekty nechávali chladným. Celkovo snaha urobiť z Sherlocka Holmesa akčného superhrdinu mi nejako nevoňala. Spomalené zábery, ktorých bolo až prehnane veľa, v 75 % pôsobilo skôr na škodu, na druhej strane tých 25 % stálo zato. Jude Law ako Watson na moje prekvapenie nebol vôbec zlý, zato jeden z mojich najneobľúbenejších hercov Downey Jr. mi do roly Holmesa absolútne nesadol. Sherlock Holmes je blockbuster, ktorý sa venuje najmä preafektovaným efektom, za vlasy pritiahnutým akčným scénam, no zabúda na príbeh, ktorý je neprehľadný a podaný dosť povrchne.

Purpurové řeky (2000)

Nemám rád, keď sa vynikajúco vyvíjajúci thriler pochová stupidným záverom. Purpurové rieky sú asi jediným filmom, ktorému, aj keď neviem prečo, som to odpustil. Majú celú dobu atmosféru ako máloktorý iný film a ktorá sa minimálne vyrovnáva Sedmičke a celý čas necháva diváka hltať dej. Teda až na ten záver, ktorý je jednoducho povedané úplná blbosť a vyznieva dosť dementne. Dvojica Reno - Cassel funguje na 100% a akčné scény sú zvládnuté na výbornú.

Správci osudu (2011)

Táto kombinácia mysteriózneho a romantického filmu mi teda moc nesadla. Námet určite veľmi originálny, ale bohužiaľ napínavý mysteriózny thriller sa veľmi rýchlo začne meniť na predvídateľný hollywoodsky slaďáčik, ktorý je navyše pochovaný stupidným happyendom. SPOILER! Matt Damon a Emily Blunt sa do seba zamilujú pri krátkom rozhovore na záchode až tak, že ich ani pri stretnutí po troch rokoch nedokáže nič rozdeliť. Nejaký správcovia osudu sa za každú cenu snažia, aby sa nezmenil ich osud, ale vôbec nevadí, že ho menia iným (aspoň podľa mňa autonehoda osud zmení). A možno to bol dobrý film a chyba je vo mne, pretože Damona moc nemusím a podvedomo som hľadal na Správcoch osudu chybičky. :)

96 hodin (2008)

Tento film mi dlho "ležal len tak na poličke". Nejak som si ho dlho nevedel pustiť. Bolo to tým, že som si ho mýlil s iným filmom, v ktorom hrá Kevin Costner, ktorý síce má pár perfektných filmov, ale proste nepatrí k hercom, kvôli ktorým by som si pozrel film, a asi aj kvôli slovenskému názvu 96 hodín. O filme som si nič dopredu nezisťoval a zistenie v úvode, že tam hrá Neeson a nehrá Costner u mňa vzbudilo veľké očakávanie. Nevedel som ani o aký žáner sa jedná, či je to dráma, thriller alebo komédia. Nakoniec sa z Taken vykľula "Segalovka", ktorá však má rozumnú zápletku, skvelé dialógy, perfektne zvládnuté akčné scény a Neesona, ktorý za sebou necháva spúšť. Jeden z najlepších akčných filmov posledných rokov.

Bohové musí být šílení (1980)

„Biely človek sa odmietol prispôsobiť prostrediu a preto prostredie prispôsobil radšej sebe, aby zistil, že sa opäť musí prispôsobovať prostrediu. Jeho deti musia chodiť niekoľko rokov do školy, aby sa naučili v novom prostredí prežiť..." Komédia, ktorá je geniálna už od úvodnej myšlienky. Sme naozaj civilizovaní my, alebo Krovací? Ajajajajáj, pre mňa nie len veľmi vtipná komédia, ale aj 105 minútový útek z „civilizovaného" sveta.

Na samotě u lesa (1976)

Tohle bych si s chuti poslech znova... A vždy rád.