Patriot (2000)

Statocne srdce 2. Dej hodeni do kolonialnej vojny a namiesto zeny mu zabiju syna. Patriot znacne vykrada statocne srdce. Po uspechu statocneho srdca lacny pokus o dalsi historicky velkofilm, ktory sa vsak nan len hra.

Vlak života (1998)

Tragikomédia, ktorá strieda slabšie momenty s tými lepšími. Najvtipnejšie sú určite Rufusové rozhovory s Nemcami a komunistický židia. V niektorých okamihoch mi film dosť pripomínal Kusturicu, asi to bolo hudbou Gorana Bregovica. Podla roku vzniku aj obsahu by som Vlak života mohol porovnať so Život je krásny a tu, bohužiaľ, vo všetkých smeroch stráca.

Pan Bobr (2011)

Foster s týmto námetom mala radšej staviť na komédiu. Ako dráma tento film síce má čo povedať, ale komédia by povedala možno viac. Však si to predstavte, blázon, ktorý komunikuje s okolitým svetom pomocou bobra na ruke. A namiesto Gibsona Jim Carrey. Ako psychologická dráma The Beaver nie je zlá, ale popri pár originálnych nápadoch je väčšina obohraným klišé.

Nepřítel státu (1998)

Film so super tempom, ale mnohé hi-tech technológie sú aj na dnešnú dobu nereálne a v rôznych okamihoch je postup národnej bezpečnosti nelogický.

Svet v obrazoch (2009) (pořad)

Zaujímave reportáže na spríjemnenie času pred nedeľným obedom.

Malé revolúcie (1981) (TV film)

Zaujímavá britská rekonštrukcia procesu s Jánom Kalinom. Vzhľadom na rok vzniku by sa dalo čakať, že pôjde o západnú protikomunistickú propagandu, ale je to práve naopak a z filmu cítiť značnú autentickosť. Celý film je sprevádzaný množstvom politických vtipov, takže napriek vážnej tematike je snímok aj dosť humorný. Prečo chodia policajti traja? Prvý vie písať, druhý čítať a tretí dáva pozor na tých dvoch intelektuálov.

Lost Highway (1997)

Hororová atmosféra, vynikajúci soundtrack na čele s vtedy ešte pomerne neznámym Rammsteinom, démonická postava tajomného muža a niekoľko geniálnych scén, ako napríklad tá o nástrahách cestnej premávky. A samozrejme, tiež som nepochopil. Po prvom pozretí mám však dojem, že na pochopenie mi nebude stačiť ani x pozretí a že ako to naozaj je, vie (ak vôbec) len Lynch. Ako keby sa Lynch s divákom len hral, nútil ho celý film rozmýšľať, o čom to je a pritom to ani zmysel dávať nemá. Celý film som čakal na pointu a tá neprišla.

Krvavá neděle (2002)

Najsilnejšou stránkou tohto filmu je to, že sa jedná o skutočný príbeh. Ale nakoľko skutočný? Z filmu strašne cítiť neobjektívnosť, rozdelenie na dobrých a zlých. Pri historických udalostiach si rád tvorím názor sám a preto takéto propagandy nemám rád. A čo sa týka spracovania, nesedela mi kamera, chýbala poriadna hudba a celkovo film pôsobil miestami nudne. Ide o tragickú skutočnú udalosť, ale to nerobí z Bloody Sunday automaticky dobrý film.

Neviditelné děti (2005)

Niektoré poviedky pôsobia nudne a bezmyšlienkovo, ako keby kvôli krátkemu času režisér nedokázal do deja vtesnať všetky svoje myšlienky a potom sa len pýtam, čo mi to chcel vlastne povedať? Najslabšie hodnotím poviedky Tanza (Charef), Jonathan (Scottoci) a Ciro (Veneruso), naopak jednoznačne najlepšia bola posledná, Song Song and Little Cat (Woo). Jesus Children of America, (Lee) a Bilú e João (Lund) hodnotím ako solídne drámy, ktoré majú čo povedať a Blue Gypsy je typický Kusturica, takže ak vám jeho štýl sedí (mne áno), sadne vám aj Blue Gypsy. Keby mám všetky poviedky hodnotiť zvlásť, dával by som od 2 po 4 hviezdičky, globálne hodnotenie je 3.

Soul Kitchen (2009)

Tretí pondelkový večer posebe som strávil pri EUROKINE na dvojke a musím uznať, že momentálne je dvojka z tých základných slovenských televízii suverénne najlepšia. (aj keď Tv Hnoj nemôže byť pre žiadnu televíziu konkurenciou v kvalite). Príjemná komédia, ktorá síce neponúka moc záchvatov smiechu, ale zato mnoho krátkych pousmiatí, čo je častokrát ešte viac. A Moritz Bleibtreu hrá podobného "debila" ako v Klopaní na nebeskú bránu, takže určite sa je na čo tešiť.