Souboj mozků (2007) (TV film)

BBC se zde otírá o několik atraktivních témat, jako rozdílné okruhy inteligence, systém školství a iq testů, je to ale jen takové zábavné brouzdání se v mělké vodě, bez větších ambicí pustit se do větších hloubek. Tak například, pokud zadáte několika lidem, aby namalovali během deseti minut obraz na téma "kreativní proces", je docela hloupé nechat výsledek určit procházejícími lidmi někde na ulici, kteří nehodnotili ani tak kreativitu autorů (válení se po plátně ftw) jako spíš prostou "líbivost" obrázků.

Stop Making Sense (1984)

"David has spent his whole life trying to be normal. Thank God he failed miserably."

Marley (2012)

Muzikantů a skladatelů o kterých se dá říct, že svojí hudbou změnili svět je málo. Bob Marley do této vybrané skupiny patří a ještě se během svého krátkého života stačil stát symbolem, daleko přesahujícím hudební svět (nikam výš už to nejde). Marley je neobvykle dlouhý dokument, po okraje naplněný fotkami, rozhovory, záznamy z koncertů, zkrátka vším co v životopisných dokumentech obvykle bývá. Škoda jen, že už se nevešly nějaké informace k samotným skladbám a víc záběrů z odvrácené strany měsíce.

Mistr (2012)

Máma vždycky říkala, mluv nebo kakej písmenka. PTA tentokrát spíš kakal písmenka a rovnou se přiznám, že si nejsem úplně jist, co se vlastně pokoušel sdělit. To co jsem si z filmu vzal já, šlo dle mého soudu vykomunikovat elegantněji a efektivněji a to i v rámci Andersonova netradičního stylu vyprávění. Je tu sice načrnutých několik zajímavých nápadů, ale jinak se celou dobu film drží hodně při zemi, i v těch nejvyhrocenějších momentech nejde do hloubky a plyne tak trochu nezúčastněně což je možná záměr, ale taky škoda, když už se jednou podaří vytvořit tak krásně rozporuplnou hlavní postavu (btw rozhodně se mé obavy o Joaquinovo dušenvní zdraví po této roli nezmírnily). Těžko říct, čím je tento snímek, napadá mě jen spousta věcí, čím není. Zkrátka, s uměním, vírou a chlastem by se to nemělo přehánět.

Do Říma s láskou (2012)

Otravný film, který je ještě o dost otravnější, znáte-li starší filmy Allena. Chápu, že na stará kolena nemá smysl příliš experimentovat, ale pokud by se měl Woody takovýmto způsobem vykrádat a přežvýkávat, to raději ať se věnuje svému oblíbenému klarinetu a neláme to zbytečně přes koleno. Svého "Zloděje kol" už zřejmě natočil a jestli hodlá přijít každý rok s další podobnou komedií jako je tato, komedií plnou otravných neautentických postav (Ellen Page), které jsou k sobě hloupě a na sílu přimontované prostřednictvím několika nevtipných epizodek (s vyjímkou zpěváka ve sprše) možná se dočkáme i nějaké té černé tečky na závěr. Což by byla škoda. Ta 1* je v kontextu Woodyho filmů, objektivně je to stále dobrý film v porovnání s jinýma sračkama.

Sinister (2012)

Sinister je spíš krimi thrillerem než hororem a zároveň by se jedním dechem slušelo dodat, že ani v jednom z těchto žánrů nevyniká. Derricksonovi se ale jakýmsi zázračným způsobem podařilo scénář, který na papíře asi musel vypadat hodně "inteligentně", zpracovat tak dobře, že i přes všechna ta hororová klišé a nedostatek originality, jde o napínavý snímek. To i díky Ethanu Hawkovi, který zde odvedl skvělý kus práce a jeho postava egoistického pisálka je v podstatě hlavním záporákem filmu. (ještě je tam nějaký bagul ale ten se moc nepovedl)

Lincoln (2012)

" I am not now, nor ever have been in favor of bringing about in any way the social or political equality of the white and black races. I am not now nor ever have been in favor of making voters or jurors of Negroes, nor of qualifying them to hold office, nor of intermarriages with white people. There is a physical difference between the white and the black races which will forever forbid the two races living together on social or political equality. There must be a position of superior and inferior, and I am in favor of assigning the superior position to the white man. " A. Lincoln. No ať už to bylo tehdy jakkoli, přikláním se spíš k názoru, že první co je třeba za politickými rozhodnutími hledat je něčí profit a ne mravnost. Ovšem to, že Spielberg chce udělat svým krajanům radost, je od něj každopádně moc hezké. Mně Lincoln přišel umělý a podlízavý, 150ti minutová porce Spielbergova klišé mířícího za Oscary. Obrovské plus ale za D.D.Lewise.

Terapie láskou (2012)

Nakonec tu pátou přidám, za moji oblíbenou "Girl From The North Country" a proto, že takových příjemných nevtíravých rom-komedií moc není. Asi to nebyl záměr, ale já si celou dobu myslel, že Patova žena bude jen jeho výplod fantazie. De Niro po dlouhé době v krásné roli.

Pí a jeho život (2012)

Celkem mě překvapilo když jsem zjistil, že se připravuje adaptace zrovna tohoto románu. Na druhou stranu, jak by Hollywood mohl odolat knížce ve které je tolik surikat? Taky se přiznám, že jsem k této adaptaci přistupoval velmi skepticky a dlouho se jí vyhýbal. Ang Lee ji ale zpracoval nádherně, klobouk dolů. Film mně zněl přesně jako knížka a navíc Piscinuv příběh obohatil dechberoucími vizuálními orgiemi. Digitální efekty zvlášt při animaci zvířat, mě nedělají dobře a v tomto filmu je jich opravdu hodně, tentokrát mi ale kupodivu až tak nevadily. Ono by se to bez nich asi také ani zrealizovat nedalo. Pro mě osobně jde o další výbornou filmovou adaptaci, která se své knižní předloze přibližuje nejblíž jak to jen jde.

Bídníci (2012)

Problém s muzikály vidím hlavně v tom, že hudební části většinou příběh vůbec nikam neposouvají. Dozvíme se, že ona miluje ho on nemiluje ji a pak se o tom několik minut zpívá. Pak zjistíme, že on miluje jinou a přichází další sentimentální hudební exkurze do pocitů hlavních protagonistů. Když už se teda nic nového a podstatného v hudebních číslech neodkrývá, jedinou záchranu je zřejmě kvalitní hudba a zpěv. A upřímně, ani v tomto směru z mého pohledu Bídníci příliš nevynikají. Nějaký moderněji a míň tradičně zpracovaný muzikál bych si byl schopen asi užít. Kombinace příliš známého příběhu a nudné sentimentální hudby, to ale není nic pro mě.