Strom života (2011)

Omlouvám se, ale na pochopení snímku zřejmě nemám dostatečně vysoké IQ a představivost. Z toho důvodu z mého subjektivního pohledu prostě přes dvě hvězdy nepůjdu. Bylo by fajn, kdyby se před promítáním rozdávala publiku příručka, jak že to páni tvůrci vlastně mysleli. Na druhou stranu nemohu neocenit úžasné zachycení opravdového života jedné rodiny, úchvatnou hudbu i kameru. Ano, snímek mi zůstal v hlavě, avšak zanechal příliš mnoho nezodpovězených otázek. A to ne příjemně nezodpovězených, nýbrž vcelku otravně.

Superman: The Animated Series (1996) (seriál)

Přesně jak píše kolega liquido26 - většina zdejších kritiků tento povedený "animák" pravděpodobně vůbec neviděla, neboť si ho spletla s "večerníčkovým" animovaným seriálem z roku 1988. Nicméně zpátky k tomu správnému. Jak jsem již psal v obsahu, samotní tvůrci se nechali co se týče animace inspirovat původním fleischerovým seriálem z roku 1941. To musím určitě vyzdvihnout jako pozitivum, neboť fleischerův Superman je i z dnešního pohledu zpracován velice pěkně. Seriál Curta Gedy a spol. nemá mnoho navazujících dílů, případně nějakou výraznou hlavní dějovou linii, přesto se příběh vyvíjí a to hlavně díky návratům jednotlivých supermanových protivníků. Podařil se i crossover s bratrským seriálem Batman, jenž se dá sehnat i jako samostatný film. Závěrečný dvoudíl Legacy pak překvapí zajímavou zápletkou. Na závěr nutno podotknout, že by byla velká škoda nechat se od tohoto povedeného dílku supermanovské skládačky odradit zdejším chybným podhodnocením.

Streetballers (2008)

Na nízkorozpočtový nezávislý film jde o velice povedené dílo. Možná tam těch útrap souvisejících s chudinskou čtvrtí, v níž se příběh po většinu času odehrává, bylo příliš, ale snímku to zas až tak neublížilo. Samozřejmě ale chápu, že hlavní tvůrce Matt Krentz tam toho chtěl "nacpat" co možná nejvíc. Samotná streetballová utkání jsou až nápadně bez obran, ale jinak jsou ztvárněny velice kvalitně. V rámci žánru jde o vskutku skvělý debut a režisér by si určitě zasloužil šanci zpracovat podobnou látku v budoucnu i s vyšším rozpočtem.

Drive Angry (2011)

Tři krásná auta + jedna krásná Amber Heard + jeden rutinní Nicolas Cage + jeden geniálně nonšalantní William Fichtner - ostatní nebetyčné voloviny = vcelku snesitelná a občas zábavná oddychovka. Film jsem neviděl ve 3D, tudíž nemohu hodnotit, kolik sekyr, nábojů a dalšího harampádí na Vás během těch 104 minut tvůrci speciálních efektů "nahážou".

Vyměřený čas (2011)

Vynikající nápad a bravurně vykreslený svět, v němž se odehrává v podstatě klasický příběh Bonnie a Clydea. Kromě castingu a hudby jsou to právě propracované detaily utopicko-zrůdného světa, které Vás natolik vtáhnou do děje, že si po odchodu z kina, máte nutkání hned zkontrolovat "Váš čas". Všechny ty krásné retro automobily, lichvářské bankovní pobočky, "časové kreditky" a další věci dobarvují atmosféru uvěřitelného a přitom neuvěřitelného světa nutícího k zamyšlení nad věčným životem a jeho antropologicko-sociologickými úskalími. Když už jsem zmiňoval casting, tak se nemohu ubránit dojmu, že Justin Timberlake bude ve světě filmu stejné terno, jako před pár lety v hudbě. Amanda Seyfried mu zdatně sekunduje, stejně jako Cillian Murphy. Potěší i Johnny "Leonard Hofstader" Galecki v roli ožraly a krásná Olivia Wilde jako matka hlavní postavy. Škoda té zbytečně naznačené a nepříliš využité příběhové linky o dávno zemřelém otci. Vyměřený čas je jeden z mála filmů, který by bez obav ze syndromu "nastavované kaše" snesl pokračování. Jeho svět totiž stojí za to rozvíjet.

Earth (2007) (TV film)

Záběry vpravdě dechberoucí, namluvení Patrickem Stewartem též příjemné, výpovědní hodnota jakbysmet, ale 18. nejlepší film všech dob(k datu 23.11.2011)? Nenechte se vysmát. Ano, dokument je opravdu kvalitní, ale zdejší hodnocení se mi zdá lehce přehnané.

Špatnej polda (2009)

Tak tohle bylo jako zjevení. Jméno režiséra sice dávalo tušit možnost kvalitního kulturního zážitku, ale téměř pětihvězdičkovou podívanou jsem opravdu nečekal. Nicolas Cage hraje a tím myslím opravdu hraje, Eva Mendes je krásná jako vždy. Překvapí i Jennifer Coolidge v pro ní netradiční roli. Hlavní dominantou snímku je ale samozřejmě samotné Katrinou zkoušené New Orleans! Když se k tomu přidají zajímavé záběry a lehce netradiční kamera, máme tu opravdu velké překvapení. Škoda pouze toho lehce uspěchaného závěru.

Machete (2010)

Machete netextuje! Machete se mění! Rodriguezovy filmy mívají skvělé momenty, vtipné situace povětšinou založené na přehnané stylizaci. Bohužel stejně tak mívají i slabší konce, při kterých už viditelně nestačí s dechem. Byl to případ Desperada a bohužel je to i případ Machete. Kromě této vady na kráse má ale tenhle "úlet" naprosto vše! Drsného Treja, sexy Albu a Rodriguez, téměř zapomenuté veterány(Martin, Fahey, Johnson, Savini), první seagalovu zápornou roli, litry krve, promiskuitní Lindsey Lohan, která hraje samu sebe, a plno dalších propriet, stejně jako politický nádech opravdového problému, jenž v Arizoně probíhá.

Air America (1990)

Mírně akční oddychovka z hollywoodem lehce nepropádaného prostředí. Gibson s Downey Jr. jsou sympatická dvojka táhnoucí celý film. Občas se zadařila i nějaká ta hláška:"Ty idiote, senátor je z křesťanského spolku! S takovými lidmi nemůžeš začít mluvit o děvkách! Musíš počkat, až o nich začnou sami!" Jinak ale kromě krásných retro letadel není na snímku nic výjimečného. PS: Co tam hrál Michael Dudikoff?!

RocknRolla (2008)

Po delší době film, který mě opravdu dostal. Chvíli jsem i uvažoval o maximálním hodnocení, ale na to, přeci jen něco málo scházelo. Přesto je snímek s vynikajícím obsazením, hudebním doprovodem, hláškami a vtipy, střihem a samozřejmě v neposlední řadě i ritchieho režií opravdu výborná podívaná, jenž Vás chytne a pustí až po těch 110 minutách. Kéž bychom se opravdu dočkali v závěrečných titulkách proklamovaného pokračování. PS: Zajímalo by mě, jestli výkon Karla Rodena viděl Roman Abramovič.