• Western

Povolení zabíjet (1989)

Musím říci, že tato mise Daltonovi seděla. Rozhodně mu takováto cesta pomsty jde k pleti. Otázka je, zda jde k pleti i Jamesi Bondovi. U obou Daltonových Bondů mám jeden problém, který mi brání, abych dal čistých pět hvězdiček. Chybí mi tu bondovská lehkost, je to příliš vážné. Na druhou stranu bylo sympatické zapojení starého bručouna Q. Takže 90%

Žut (1964)

Trochu se divím nízkému hodnocení, které zde vidím. Žut je velmi dobrá mayovka. Oproti filmům s Vinnetouem je více realistická, pokud je možmo u této série filmů takovýto termín použít. Třeba už jen Kara ben Nemsí je tu člověk z masa a krve. Dokonce si pohmoždí kotník při pádu ze svahu, což je věc nebývalá. Rovněž hlavní padouch Žut je tu velmi dobrý. Lord Castlepool je břídil vedle sira Lindsaye, báječně dabovaného Svatoplukem Benešem. Jak říkám, moc povedená mayovka. Váhám mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami.

Vyhlídka na vraždu (1985)

Tady už je jasně vidět, že Moore už měl být dávno ve sprchách. Kdyby byl včas vystřídán mladším a čerstvějším borcem, mohla to být stoprocentní podívaná. I tak je to ale velmi dobrý Bond. Výborný záporák, skvělé finále a nemohu zapomenout ani na to, jak byl nakonec soudruh Bond dekorován sověty. Takový fór se cení.

Kozí příběh - Pověsti staré Prahy (2008)

Tento film je rozhodně silnější v jednotlivostech než v celku. Není to veledílo a jednou, až bude těchto 3D filmů více, se mezi nimi patrně bude připomínat hlavně proto, že byl první. Já jsem se ale rád podíval a na mnoha místech jsem se docela dobře pobavil. Je mi líto těch kritiků, co se cítí nejlépe, když mohou napsat odpad a vyplivnout co nejjedovatější odsudek.

Quantum of Solace (2008)

Co zbylo z Bonda? Z toho starého dobrého Jamese Bonda. Jen jméno. Ano, pochopili jste správně, patřím k mezi diváky bondovek ke staromilcům a nový představitel s tupým boxerským výrazem mi skutečně k srdci nepřirostl. Názory, že je dobře, že se Bond změnil, odmítám. Jsem ochoten připustit menší variace, to už ostatně vychází z toho, že se mění herecký představitel, nemohou hrát všichni stejně, mění se vše okolo, ale takový obrovský posun neberu. Bond je prostě Bond. Pokud někdo potřebuje hrdinu pro dnešní časy, ať si vytvoří novou postavu a natáčí si o ní klipové akční filmy. Ale mně ( a myslím, že nejen mně) vraťte zpátky starého dobrého Bonda.

Moonraker (1979)

Ten konec ve stylu hvězdných válek a vůbec celková vyšší nadsázka, než je obvyklé, v mých očích tuto bondovku trochu shazují. Přitom Moore je tu docela ucházející a i příběh jako takový je docela dobrý. Navíc jsem to viděl s příšerným dabingem. To je vůbec velký problém. Bond tady mluví hlasem, který k němu vůbec nesedí (podobně jako v Žít a nechat zemřít, kde ho mluví Jelínek), některé postavy tu mají divná jména: Q je Kjů, Zub se jmenuje Čelisti. Když už jsem v tom, dodám ještě, že v některých dílech si Bond s Moneypenny tyká, v jiných vyká, stejně tak s Felixem Leiterem. Je v tom prostě chaos.

Žít a nechat zemřít (1973)

Rovnou přiznávám, že Moore mi nesedí. Je to strejda. Moore je mezi Bondy jako Wayne mezi kovboji. 70%

Ve službách Jejího Veličenstva (1969)

Navzdory většině hodnocení jsem měl tento díl vždy velmi rád. Nedokážu přesně říci proč. Je to skutečně poněkud jiná bondovka: je takřka bez akce, první větší akce přijde po hodině a půl, a přitom mi to nechybí. Moc dobře se to sleduje. Souhlasím ale s tím, že volba hlavního představitele byla špatná. Lazenby skutečně minimálně nemá charisma, a to Bond musí mít. 90%

Svědomí Denisy Klánové (2009) (TV film)

Ano, bylo to prvoplánové, od začátku jsme věděli, co bude dál a jak to dopadne, ale na druhou stranu nikdo nemůže popřít, že takhle to chodí. Čili úplně odsoudit jako blábol to nelze. A jestli to je agitka, nebo bulvár, to už si každý přebere sám podle sebe. Rozhodně to nebylo žádné umění. Viděli jsme ale i dobré herecké výkony ve špatných kulisách. Televize zřejmě kompenzuje výpravnost některých titulů na titulech jiných. Tady to bylo vlastně logické. Klíma je z Novy, tedy od konkurence, takže musí být rád, že se to aspoň natočí.

Thunderball (1965)

Nevím, proč tolik lidí přísahá na Goldfingera. Thunderball je lepší, z dosavadních čtyř filmů je nejvelkorysejší, nejvelkolepější i nejzábavnější.