• Western

Muž proti muži (2006)

Zajímavě obsazený a do krásných přírodních scenérií zasazený western, na který se příjemně kouká, ale u něhož se člověk může občas pozastavit nad nelogičností některých momentů. Diskutabilní je i tak trochu mystický závěr. Nicméně i tak dávám čtyři hvězdičky, protože jsem se díval opravdu se zájmem a byl to docela osvěžující zážitek.

Růžový panter (2006)

Nesrovnávejte a smějte se. To je asi jediné, co se dá divákům poradit. Film jako takový nemá samozřejmě žádnou jinou ambici, než pobavit. A pokud se divák a priori nezapře a nesnaží se při každé scéně negativně vymezovat s tím, že tohle by Sellers zahrál lépe a podobně, docela se mu to daří.

Appaloosa (2008)

Velmi dobrý western připomínající staré dobré časy žánru. Po Krajině střelců další důkaz, že klasický western není úplně mrtvý. Chápu, že diváka, který je příznivcem moderní kinematografie, nenadchne. To je ale vlastně v pořádku. Já bych to bral právě jako důkaz, že se to povedlo. Klasický western má svého diváka. A tomu by se tohle mohlo líbit.

Flirt se slečnou Stříbrnou (1969)

Ve chvíli, kdy píšu svůj komentář, jsou zde čtyři jiné komentáře (golfista, Tosim, Anglie, Galahad) a já se všemi souhlasím, což je velmi zajímavá situace. Kdybych shrnul tyto čtyři komentáře, popsal bych asi svůj celkový dojem. Ve filmu je vlastně vše podstatné, co je v knize, přesto to není úplně ono. Jako kniha je to skutečně lepší, třeba už jen proto, že ve filmu nemáme možnost ocenit, jaký je Škvorecký skvělý humorista. Pasáže týkající se dění v redakci a literárního dění vůbec jsou zkrátka do filmové řeči nepřevoditelné. Film mi navíc někdy připomínal spíše nějaký rychlý sestřih, některé scény měly být delší. Vzali to moc hopem.

Poslední růže od Casanovy (1966)

Půvabný snímek, který je vzorovou ukázkou jemné historické konverzační komedie. Vynikající byl už nápad využít postavu slavného duchcovského bibliotekáře, podařilo se napsat velmi obratný scénář, obsadit výborné herce, kteří to pak také výborně zahráli. Skvělý je samotný představitel hlavní role Felix le Breux, jinak vlastně docela mezi širší veřejností neznámý herec, přesný je Záhorský, příjemně překvapil Vladimír Brabec a Milena Dvorská v hlavní ženské roli byla minimálně okouzlující. Vznikl originální snímek, ke kterému je možno se vracet. Nejlépe tak ještě za zimních večerů u planoucího krbu, to by pak byl divácký požitek dokonalý.

Legenda o slavném návratu (2000)

Velmi příjemný film s nádhernou retro atmosférou. Vlastně jsem si až na konci pořádně uvědomil, že větší část filmu se hraje jeden golfový zápas. Tohle natočit tak, že se divák nenudí a naopak skvěle baví, to je umění.

Malý unavený Joe (1972)

Není to ani pořádný western, ani pořádná komedie. 50%

Natěrač (2008) (TV film)

Dopadlo to jako vždy, když se (údajně) úspěšná divadelní hra zadaptuje pro televizi. Tedy ne moc dobře. Jelikož jsem to neviděl v divadle, nemohu srovnávat, ale v televizi to zas tak velká legrace nebyla.

Gang (1977)

Zejména první polovina filmu je nudná a zcela bezradná a i žánrově ne zcela vyhraněná. A pak už se to nedaří dohnat. Delon s parukou je skutečně příšerný a skloubení lehkomyslné odlehčené roviny příběhu s tou vážnou se ukázalo jako neslučitelné. Prostě se to nepovedlo. Na úplné zatracení to ale není.

Ukradli torzo Jupitera (1980)

Poněkud svižnější pokračování Něžného kuřete přináší více legrace a zároveň ponechává jeho příjemně starosvětský romantický nádech. Crazzy moment tu zajišťuje hlavně řecký policejní komisař: "Musíme vyslechnout krávy, někdo ukradl vlak, třeba šel kolem nich." Je to dvojice filmů, které nejsou nijak přelomové, ale k nimž se člověk rád vrací jako k jistotě dobré a inteligentní podívané.