Choking Hazard (2004)

"...Inu, jak praví laik..." - Každý máme nějakou tu úchylku. A tahle je má.

Yes Man (2008)

Už jen vážně, Jime! Alespoň dokud se ti do ruky nedostane nějaký pořádný scénář. Pár vtipných scén by se jistě našlo, ale spočítal bych je na prstech jedné ruky. Chyběla mi pořádná pointa, navíc souhlasím s názorem, že film ze sektářství spíše teží, než se mu posmívá, podsouvá nám určitý prvek nutné spontality a nic moc z toho. Ze samotného námětu se dalo jistě vytřískat daleko víc, dokonce i potenciál Carreyho mi přišel nevyužit, rozhodně ne zcela. Výraz ve tváři, který předvedl při scéně, kdy se mu zdálo o tom, že ho kamarádi našli mrtvého na gauči, mě myšlenkami zavedl zpátky ke starším komediím, u kterých jsem se bavil mnohem více. Kdybych se později rozhodoval, co si s Carreym pustit, abych trochu zapojil bránici, určite bych sáhnul třeba po zvířecím detektivovi. Jedna hvezdička navíc za roztomilou Zooey Deschanel.

Sněženky a machři po 25 letech (2008)

Od filmu jsem neměl nijak veliké očekávání, o to víc mě překvapilo množství kritických komentářů zde. Osobně jsem do kina nešel s tím, že se bude jednat o snímek nabitý vtipnými scénami a při odchodu mě bude bolet břicho od prosmáté dvouhodinovky. Stejně tak jsem nechtěl vidět kopii starých sněženek v novém a starším kabátě. Velice příjemně me proto potěšilo, že jsem nezhlédnul klasickou českou pseudokomedii s trapnými fórky a nutným happyendem - výsledná depkoidní příběhová linie o tom, že ne všechny sny se mohou splnit, ne všechny roky se dají vrátit a ne všichni zůstanou takoví, jací byli dřív, nakonec víc než splnila mé očekávání. Závěrečná bodka v podobě hyenismu jednoho ze spolužáků pomohla zastínit pár zbytečných a kýčovitých scén (záběr na Katku N. na svahu apod.) Každopádně u mě si sněženky tři a půl, spíš ke čtyřem hvězdičkám zaslouží.

Black Books (2000) (seriál)

Já snad přesedlám jen na britcomy! Umírněná rozsáhlost, tedy 3x6 dílů, jen podtrhává nekončící smršť neskutečně šílených hlášek a absurdních situací, do kterých se hlavní hrdinové dostávají. Bernardův abstraktní účes, Mannyho klavírní umění či Franin smích s otočkou je něco, co by žádnému seriálovému fandovi (a vlastně komukoliv, kdo se rád zasměje) nemělo uniknout. Snad jen nutno zmínit, že takový typ suchého a místy až černého humoru, který pro nás pánové Linehan s Moranem přichystali, asi nesedne každému. Ale o to víc pak znamená pro ty, kteří jsou naladěni na stejnou notu. Hurá!

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Myšlenka, že naši rodiče měli na škole matematiku jako povinný maturitní předmět, mě opakovaně budí ze spaní. I následný výběr vysoké školy čistě humanitního směru zrcadlil můj ne snad odpor, ale rozhodně ne vřelý (z obou stran, nutno podotknout) vztah k tomuto předmětu. Možná i proto je pro mě seriálový svět pánů fyziků, kteří k té zmiňované matematice určitě nemají daleko, tak úžasným zážitkem, který si užívám u každého nového dílu. Jistě, jsou tu znatelné výkyvy v kvalitě, scénáristi si rovněž vybírají své dobré a špatné chvilky, ale ani to nemůže bránit v tom, abych nedal plný počet. Bazinga!

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

První, druhá a třetí série pro mě znamenala seriálovou revoluci. Jednotlivé díly, poslepované úžasnými hláškami Barneyho, krásnou Robin a vylomeninami Marshalla s Lily mě dokázaly přesvědčit o novém kandidátovi na můj "nejvíc moc nejoblíbenější" seriál. Především scénáristické skvosty v podobě různých flashbacků (pineapple accident, ted mosby: the architect) a především zpětné provázanosti jednotlivých dílů, kdy se nějaká situace, které si divák v momentě, kdy ji viděl prvně, ani nevšiml, vysvětlí v daném kontextu až o několik dílů později byly můj šálek kávy. V době, kdy jsem seriál tady na csfd hodnotil, bylo plných pět hvězdiček tou jedinou volbou. A přeci - když jsem se s dvouletým odstupem času dokopal k dopsání komentáře, to prvotní okouzlení kamsi zmizelo - stejně jako pátá hvězdička plného hodnocení. Pryč je s nástupem čtvrté série ona lehkost jednotlivých gagů, Barneyho vtípků a Tedových roztomilých nezdarů. Co ale především zmizelo, je tah na branku v podobě hlavní dějové linky, tedy hledání matky, obohacené o jednotlivé úžasné příhody, odhalující něco ze vztahů a problémů jednotlivých hlavních charakterů. A ani odhalené lýtko, byť smyslné, tu ztracenou hvězdičku nevrátí. Po 5x18 za 4* - nezbývá než doufat, že další čachry s hvězdičkami už budou jen směrem vzhůru. Za ten bombastický start by si to Ted s bandou a snad jednou i budoucí matkou zasloužili.

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

Western, který snad ani westernem není. Oba hlavní představitelé hrají natolik přesvědčivě, že netrvá dlouho a divák krom obdivování jejich "podlých" lupičských metod začne mimoděk oběma držet palce a snad se i obávat každého metru, který z náskoku ukrojí jejich pronásledovatelé. Scény s jízdou na kole (o titulní písni bylo již vše řečeno, samotná si zaslouží pět hvězd) či přepadení banky ve španělsky mluvícím kraji jsou nezapomenutelné. Ještě, že jsou na konci titulky - člověka alespoň něco přinutí po tom dechberoucím závěru vydechnout. A i kdyby ne, minimálně věčně hláškující Paul Newman a Robert Redford si nějaký ten zmodralý obličej zaslouží.

Tenkrát na Západě (1968)

Nezapomenutelná hudba, nezapomenutelné herecké výkony a skvělý scénář. Škoda dalších slov.

96 hodin (2008)

Liam Neeson dokázal, že je bravurně schopný zahrát všelijaké charaktery, příkladem budiž konfrontace tatínků z Lásky Nebeské a 96 hodin. Přestože je snímek klasickou akční podívanou, přišpendlenou k nutné příběhové kostře, která je ve výsledku stokrát omílaným příběhem typu "něco jste mi vzali/udělali a mně se to nelíbí, asi si pro to půjdu a nakopu vám zadky", svižné tempo nedovolí diváku přemýšlet nad přílišnými nesrovnalostmi a až nechutnými náhodami typu "mám sice ruce připoutané k trubce nad hlavou a kolem mě je čtveřice ozbrojených padouchů, ale jistě se bleskově podaří uvolnit tu masivní trubku ze zdi a použít ji k odzbrojení prvního z nich". Jen na začátku mi trochu vadilo, jak moc paranoidního otce Liam představoval - chápu tendenci autorů zdůraznit, že díky životním zkušenostem poznal, jak moc jsou lidi svině a svět krutý, ale nějak jsem dostal pocit, že jeho největším přáním bylo mít dceru zamčenou někde doma v kleci, hlavně aby se jí nic nestalo a měl o ní přehled. I tak pro mě byl snímek příjemným překvapením a výsledné čtyři hvězdičky si za tu solidní akci zaslouží. S trubkou i bez trubky.