Strážci - Watchmen (2009)

"...A kdo bude strážit Strážce??" Předem nutno podotknout, že komiks vlastním, a je mým top 1. K filmu jsem byl trochu skeptický (byť natěšený jak blecha), především na základě "úchvatné" upoutávky, která ukázala především efektivní divadýlko plné "uniformovaných" hrdinů ve víru výbuchů - a o tom přednostně přeci strážci být neměli. Naštěstí, nebo možná naneštěstí, se filmová adaptace poměrně věrně (jak jen to nikterak krátká stopáž dovolí) drží papírové předlohy, ty nejdůležitější myšlenky zůstaly zachovány. Nic míň, ale na druhou stranu vlastně ani nic víc, žádnou vlastní filmovou invenci nečekejte. Je jen škoda, že se filmové zpracování snaží mít až moc velký tah na branku a za výslednou pointou si jde moc zpříma, absence jednotlivých méně důležitých vrstev dějových linií z komiksu, které však dotváří onu celkovou ohromnost Moorova díla byla pro mě osobně znát. Svět v papírové předloze tak velmi věrohodně žil ve své zvrácené znuděnosti a lhostejnosti, což jsem ve filmových Watchmenech malinko postrádal. Ale jak už bylo řečeno, všechno se tam vejít prostě nemohlo. Z hereckých výkonů velmi překvapil Jackie Earle Haley, jeho Rorschach mě velmi bavil, ale i chvilka bez textilie na hlavě, kdy se mohl jako herec trochu projevit, byla parádní. Měl ten správný psycho-kukuč. Palec nahoru určitě i směrem ke ztvárnění Komedianta. Celkově bych se suma sumárum dostal ke čtyřem a půl hvězdičkám, ubral bych ta místy i zbytečná kvanta krve, klidně přidal malinko té filosofie (nepřišlo mi, že by se ve filmu jen mluvilo na úkor akce, jak tu padlo v některých komentářích - narozdíl od třeba Benjamina Buttona mi výsledná délka filmu příjemně šlapala, na hodinky jsem se nekoukl ani jednou a dokonce se divil, že už se příběh tak rychle blíží ke konci) a doporučil snímek i těm, kteří si ke komiksovému žánru teprve hledají cestu. A protože tu půl hvězdičky dát nemůžu, s klidným srdcem Moorova fanouška kliknu na pět, i s ohledem na dobové vypalovačky, co ve filmu zazněly :)

Bod zlomu (1991)

Uz zase mi prisla prvni a druha polovina filmu diametralne kvalitativne rozdilna. Na zacatku se vsechno hezky rozjizdeli, pribeh stal predevsim na vybornych vykonech obou hlavnich predstavitelu, Swayze dokaze byt uzasne charismaticky a zabery na surfare ve vlnach byly vazne dechberouci. Ale ke konci se uz zas na muj vkus zacala projevovat az moc velka prekombinovanost, pocinaje prestrelkama, kdy padousi nechavaji sve mrtve druhy temer bez povsimnuti lezet v krvi na zemi a az moc velka natahovanost konce. Nechat otevreny konec se zaberem, jak Keenu prijizdi na onu Australskou plaz a zveda se vitr nebo padaji prvni kapky pocinajiciho deste, urcite bych sahnul ke ctyrem hvezdickam a to bez mrknuti oka. I tak ale slusna adrenalinova podivana, a co hlavne, Anthony z papricek v mensi roli padoucha, jeho skleb s prostrelenou nohou urcite nezapomenu :) Za jeho vystup pomyslna pulhvezdicka nahoru :)

Interstate 60 (2002)

Milé překvapení, zajímavý scénář, především odbočka v podobě města Marlow a jemné brnkání na strunu parodie amerického právního systému. Herecké výkony mi naopak nepřišly nijak vyzdviženíhodné, rozhodně je to ale fajn "pohádka" na nějaké to víkendové odpoledne. Jen toho bavoráka na dně srázu byla škoda. Po druhém zkouknutí přehodnocuji ze čtyř na pět.

Purpurové řeky (2000)

nezbývá, než souhlasit s mnohými názory zde - první hodinka skvělá, především hutná atmosféra navodila příjemné mrazení v zádech. Knižní předlohu jsem neznal a o to víc se mi líbila dvě zdánlivě nesouvisející vyšetřování s oběma charismatickými předstviteli v hlavních rolích - následné promixování dvou dějových linií v jednu překombinovanou pseudopointu na konci filmu zbytečně ubralo, i té atmosféry výrazněji ubylo. Škoda, převeliká škoda. I tak se mi film líbil a čtyři hvězdičky si rozhodně zaslouží. Pro Rena mám prostě slabost.

Poslední plavky (2008)

Není to dobré. Není to ani průměrné. Ale čtvrtníčka mám rád a ten film jsem dokoukal až do konce. Troufnu si říct, že bych to zvládl i znovu. Prostě se jedná o záležitost pro konkrétní diváckou skupinu. Holt kapříci ne vždycky doplavou a ono se to přece samo neudělá... jen to chtělo lepší notičky, aby se to Čtvrtníčkovo charisma nějak pořešilo, jestli mi teda jako draku rozumíš! Každopádně pro mě srdcovka. Ať si kdo chce co chce říká.

Síť (1995)

Průměr, nic víc, nic míň. Rozhodně námět, ze kterého se dalo vytřískat daleko více. Doporučuji četbu knihy "nanečisto" od Sergeje Lukjaněnka, autora rovněž (částečě) zfilmované ságy o hlídkách.

Bezva finta (1985)

Neni pravda, ze by druha cast tu prvni vylozene kazila... spis dejova linka upada do urciteho pribehoveho prumeru a nijak se moc nelisi od ostatnich filmu s podobnou tematikou... na druhou stranu verim, ze kdyby se vyplnila prani z nekterych komentaru a cely film se odehraval v bance, nakonec vas to omrzi taky, ono se to neda natahovat vecnost... Kazdopadne Belmondo podal obvykly dobry vykon, holt tentokrat film nebyl postaven uplne primo na absurdnich scenkach a jeho bravurnich resenich, spis bylo asi zamerem aby to cely tak nejak slapalo a i pres nektere slamastiky ke konci vse tahlo utok az k vitezne brance v siti soupere, tedy divakovy prizne... Prestoze byl brejk na posledni chvili v pokutovem uzemi kopnut kamsi do autu, i tak se jedna o rozhodne nadprumerny film. Jen nechava cloveka nerozhodneho - kdybych si chtel pustit nejakou cistou komedii s timto skvelym hercem, sahnu treba po Zvireti, nebo naopak po Profesionálovi (mimochodem muj top 1 film s timto akterem).

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

"I kdyby to bylo o půlku kratší, ještě stále to bude moc dlouhé" (c) Sklep - Bible. A je to pravda. Film je to krásný, ale ruku na srdce - opravdu bylo použitelného výsledného materiálu tolik, že by se to všechno nevešlo do pohodových dvou hodin? První třetina filmu velmi příjemně překvapila, směřovala tou nejlepší cestou k pěti hvězdičkám. Celý ten tah na branku ale tak nějak během přelomu z první hodiny do druhé zvolnil, děj se na můj vkus stal až příliš plytkým a my se tak mohli kochat množstvím až malinko kýčovitých záběrů na východ slunce apod. (nic proti sedmero bleskům - udělat z nich klidně desatero a vynechat místo nich zbytečnou část s otcovou jachtou by rozhodně nebylo krokem zpět). Přesto si příběh Brada "Knoflíka" Pitta rozhodně zaslouží poctivé čtyři hvězdičky, práce maskérů byla neuvěřitelná a Cate Blanchett předvedla hodně solidní výkon. Ad mnohá srovnávání s Forrestem Gumpem - taky jsem si na něj při závěrečných titulkách vzpomněl, rozhodně ale ne v souvislosti s nějakou snahou snímky po kvalitativní stránce srovnávat - ať je Podivuhodný případ Benjamina Buttona sebelepší, Forrest je stále ještě úplně jiná liga.

Vyvolávač deště (1997)

Grishamovy knihy jsou skvělé, bohužel ne vždy se to dá říct i o jejich filmových adaptací. Vyvolávač deště však rozhodně mezi solidní kousky patří. Dobrý herecký výkon Matta Damona (i když v té době se do formy ještě stále dostával) i úsměvná role Dannyho DeVita podporuje solidní scénář a hlavně skvělá režie Coppoly. K pěti hvězdičkám chybí opravdu málo, uškodil snad jen pomalý a nesmělý rozjezd a klasicky dojemná závěrečná řeč, bez které už by dnešní filmy z právnického prostředí ani nemohly existovat. A to je škoda. Každopádně **** a půl, kdo nečetl knihu, rozhodně doporučuji!

Lola běží o život (1998)

Ne příliš originální námět, kombinovaný se spoustou dobrých nápadů ohledně jednotlivých detailů, svižné tempo a nikterak extrémní stopáž vytvořil ve výsledku velmi zajímavý počin, kde mě nejvíc zaujala hudba. Soundtrack bych si nepustil, tenhle žánr nijak mému srdci nepřirostl, ale ve filmu mi nevadil, spíš naopak - perfektně seděl. Scénář velmi potěšil, jen jsem do posledního okamžiku doufal, že autoři nějak do příběhu zapojí i zbraň v rukou obdarovaného bezdomovce. Nestalo se, každopádně i přesto hodnotím tak, jak hodnotím. Německu se tehdy s Lolou blýsklo na lepší filmové časy.