Carlitova cesta (1993)

O tom, že přílišná zásadovost a čest škodí zdraví. Nebo třeba o tom, že Brian De Palma naservíroval parádní snímek s výborným výkonem Al Pacina (což se dalo čekat) a Seana Penna (což me velmi mile překvapilo - a to afro mu prostě sekne :)). Po stránce příběhové děj příjemným tempem plyne, a přestože se vše jeví takové pozvolné a jemné, má film rázný tah na branku. V momentě, kdy si mladý gangster u Carlitova stolu dělal u mazáka "jméno" a objednával to nejlepší šampáňo, vyvstanul mi v mysli film Město bohů se svým "střídáním generací" - každopádně ať je to srovnání úplně mimo nebo ne, stejně jako u města bohů určitě klikám na pět hvězdiček. Zaslouženě.

Ten kluk (2007)

Nadmíru působivé drama. Pro mě do té doby neznámý Andrew Garfield překvapil výborným hereckým výkonem. Vlastně jednoduchému příběhu s depresivním nádechem o chlapci, jenž se čím dál tím víc neúspěšně snaží setrást stín minulosti, který ho pomalu dohání, dodal ten správný punc bezútěšnosti. Poctivá filmařina s pořádně silným koncem.

Status: Nežádoucí (2007) (seriál)

Příjemné překvapení v podobě neotřelého zpracování otřelé myšlenky.

Carnivale (2003) (seriál)

Na Carnivale jsem narazil úplnou náhodou a to listováním csfd žebříčkem nej seriálů... řekl jsem si proč ne a během prvních pěti dílů jsem byl připraven sáhnout po pěti hvězdičkách a děkovat si, jakou jsem měl s výběrem do té doby neznámého seriálu kliku... Nakonec mi přijde, že dějová našláplost s přibývajícími díly první série trochu opadla, stále ale musím kluky a holky z HBO pochválit - ta atmosféra je úžasná! Bezútěšnost třicátých let mimo hlavní města na prašných cestách a polorozpadlých barabiznách u farem přímo čiší... vrzání starých pantů doplňují ne vždycky veselé tváře kolotočářů, kteří každý zvlášť řeší nějaký svůj malý, třebaže v celkovém pohledu bezvýznamný problém, a tak nějak vše krásně zapadá do sebe a vytváří tak dojem, že to prostě šlape. A ono jo. Výběr herců parádní, netečná tvář Sofiiny nemluvící matky mi nahání hrůzu pokaždé, když je v záběru - a mráz, běhající po zádech, se tam ještě pěkných pár střihů zdržuje. A to je dobře. Mysteriózno přeci nemusí vždy nutně znamenat horrorové seriály, které si srabíci, jako já, neužijí. Dost bylo slov do prázdna, jdu na druhou sérii.

Rallye smrti (2008)

Mně se to prostě líbilo. A moc. Čisté béčko se vším všudy. Vynikající vizualizace. A v neposlední řadě krásnej mustang.

Noc patří nám (2007)

Pro mě osobně tedy celkem zklamání. Začalo to vlažným začátkem a jen pozvolným rozjezdem, skončilo vyloženě kýčovitými scénami bratrské lásky a krom nádherné Evy Mendes nebylo k vidění ani moc hereckých výkonů - až na celkem slušného Phoenixe. A zde zmiňované teatrálně pojaté finále... sledovali jsme ten samý snímek? Na nerozvážném a vzhledem k možnosti jednoduchého vyčkávání, až se záporák nechá sám ohněm vyhnat, zcela nelogickém procházení skrz hořící pole jsem bohužel neshledal nic zajímavého. Škoda. Hvězdička navíc za atmosféru automobilové honičky v dešti.

Krása divokých koní (2000)

O tom, jak se jednoduchá věc dá ke konci moc zkomplikovat a ve výsledku zbytečně překombinovat. Ale Penelope hezká :)

Zločin v šantánu (1968)

Jitka Zelenohorská byla nádherná! Ačkoliv s velkým zpožděním od prvního promítání jsem konečně zločin zhlédnul a přes nespočet negativních komentářů zde byl velmi mile překvapen. jistě také dávkou toho, že kdybych se chtěl podívat na "kvalitní detektivku", určitě bych nesáhl po tomto snímku. Co se týče hereckých výkonů, palec nahoru směřuje k roztomilému Šlitrovu právníkovi a především Svěrákovu žalobci - člověk by nikdy neřekl, nakolik mu "záporná" role sedne, vystřihnul parádního hajzlíka. Oproti komentáři uživatele "gouryella" nesouhlasím s údajně nešťastným výběrem dvojice Suchý - Šlitr. Ani jeden z nich nevadil, dokonce mě (příjemně) překvapilo, jak málo dostal Suchý oproti Šlitrovi prostoru. Ve Škvoreckého scénáři se výrazně odráží poetika obou výše jmenovaných, hudební vložky nijak nerušily, naopak v dle mého názoru přiměřené míře k jednotlivým scénám celkem sedí. Navíc Pilarce to tehdy vážně zpívalo. Takže i díky mé výrazné slabosti pro Suchého hudební texty jednoznačně hodnotím tak, jak hodnotím. A žádám více záporných rolí pro Svěráka!

Arabela (1980) (seriál)

Pro malé i velké bez rozdílu. A troufnu si říct, že to bude koukatelný i za dvacet let.

Kouzelný měšec (1996)

Tahle pohádka si určitě nezaslouží dostat v rámci percentuálního hodnocení takhle na frak. Z těch novějších je totiž jednou z mála dobrých.