Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Audiovizuální pastva pro oči. Je strhující sledovat, jak to konečně všechno do sobe zapadá, přerod Anakina v Darth Vadera….I když nová trilogie hvězdných válek nedosahuje kvality starší, tak na tomhle dílu přece jenom něco je. Zajímavý spojující článek celé série.

Mandragora (1997)

Už je to strašně dlouho co jsem tenhle film viděl. Přesto ve mně zanechal i po tak dlouhé době hluboký dojem…

21 gramů (2003)

Vzít film, jeho děj rozdělit na malé kousky a ty pak zamíchat tak, aby to dávalo smysl, bylo to zajímavé, zapůsobila to na diváka a hlavně ho to donutilo přemýšlet, tak to chce vážně talent. Opravdu filmová lahůdka, která se zpočátku tváří nemastně neslaně, ale nakonec to stojí za to. Jeden z mála filmů, který člověk ocení až s odstupem času. I když snímek není dokonalý, za originalitu dávám 5*. Jo ještě by mě zajímalo, jak by vypadal film, kdyby děj byl poskládaný chronologicky....asi nic moc.

Casino (1995)

Vyšperkovaný klasický gangsterský příběh. Film natočený dle osvědčené šablony: herci charismatický DeNiro, psychopatický Joe Pesci, okouzlující Sherone Stone, zobrazení drsné mafiánského každodenního života. Sice 3 hodiny jsou pro mě u filmu šíleně dlouhá doba, ale vcelku se to dalo zvládnout a nemůžu říct, že bych se nebavil.

Avatar (2009)

Shlédnutí Avataru jsem dlouho odkládal, především díky všeobecné hysterii, která kolem filmu vypukla. Nakonec jsem na něj vyrazil do kina a musím konstatovat, že toho nelituji. I když příběh je, jak už bylo mnohokrát omíláno, přímočarý a od začátku předvídatelný, tak efekty a celá ta detailní propracovanost vzdáleného světa Pandory se mi opravdu zalíbila. Audiovizuálně to prostě na člověka zapůsobit musí, teda alespoň s 3D brýlemi na nose v kině.....na 14 palcovém monitoru by to asi nebylo ono. Je to vážně něco nového a už jen za tu pracnost jsem ochotný přimhouřit nad nedostatky oko a dávám plný počet hvězdiček.

Tahle země není pro starý (2007)

Povedené zpracování literární předlohy. Jediné co tomu můžu vytknout je takový nudný rozvláčněný konec, ale tak to není chyby filmu, nýbrž již samotné knížky. Jenže celý ten konec v knize vyzní ještě vcelku efektně, u filmu už to bylo horší…to je asi jediná část filmu, která zaostává za knihou.

Crossing the Line (2006)

Kvalitní dokument, jak se na BBC sluší a patří. Příběh je opravdu neobvyklý, kuriózní, že by stálo za to natočit o něm hollywoodský trhák, což by však bylo tak trochu proti idejím západního světa. A když nad tím přemýšlím, tak nejspíš Severokorejci už něco takového natočili, avšak nejspíš nevalné propagandistické kvality. Jinak opravdu zajímavý dokument o člověku, který šel dobrovolně do „nesvobody“.

Vítejte v KLDR! (2008)

U tohoto snímku ani nehodnotím kvalitu zpracování, jelikož se jedná o dokument, který se díky možnostem může řadit k amatérským videím z dovolené, které pouštíte kamarádům a rodině. O co jde je obsah, tedy ta „dovolená“, která je poněkud netradiční. A proč vůbec člověk jede na takovou dovolenou, asi aby se podíval na reálný socialismus ve své nejčistší formě, který je v korejský poměrech vyhnán až do extrémů. Škoda, že vidíme jen to, co nám umožní komunistický režim, se svými estrádami, prázdnými dálnicemi a celou tou šaškárnou a nemůžeme nakouknout do života obyčejných severokorejských lidí, což však je v nejizolovanější zemi světa, bohužel velmi obtížné. Je to cesta v čase o 60 let nazpět. Nakonec dávám 3*, avšak hlavně za tak neobvyklé téma.

Čas probuzení (1990)

Velmi dojemný melancholický snímek, hrající na divákovy city. Navíc De Niro zde předvádí svůj životní výkon, kterým mě opravdu nadchnul.

Trainspotting (1996)

Kultovní snímek, o životě narkomanů na periférii Edinburghu. Snímek je tak trochu šílený, ale to by asi filmy s touto tématikou měly být a právě v tom je i jeho síla. Jinak opravdu skvělá podívaná s osobitého prostředí, s akcelerujícím dějem, s vyladěnou hudbou a se spoustou hlášek osolených skotským přízvukem.