Smrt čeká všude (2008)

Tak to je záhada větší než bermudský trojúhelník. Za co to (stejně jako před rokem Slumdog Millionaire) dostalo ty oscary je mi záhadou. Děj naprosto nula. Proti tomu je i Avatar složitý příběh se spoustou zvratů a překvapení. Kamera úplná hrůza. Nic proti ruční kameře, ale musí se umět používat. V Districtu 9 či Potomcích lidí je to jednoznačné plus. Ovšem tady..škoda mluvit. Hudba nula nebo špatná (to i ten Avatar má lepší), herci nic moc. Napětí tak možná v jedné scéně a ani žádný druhý plán to nemá (narozdíl např. od Districtu 9). Naprosto to pak pohřbil poslední dialog a následná sekvence v USA. Jako celek pak prostě a jednoduše nuda. Nic tenhle film nedal a do týdne si z něj nebudu nic pamatovat. Nehledě na to, že mě neuvěřitelně iritovaly samoúčelné "cool" zpomalené záběry na padající patrony aj. pořadí nominovaných za rok 2009 tedy pro mě zůstává: District 9, Inglourious Basterds, Avatar a až někde kdesi vzadu The Hurt Locker (a to jsem ještě neviděl Up in the Air od mého oblíbeného režiséra :-)). Pokud si budu chtít dát válečný film, pak sáhnu po Save Private Ryan, Black Hawk Down, Full Metal Jacket, Paths of Glory, Tobruku (pokud realistické pojetí války, pak v tomto provedení!) aj.

Rudá záře nad Kladnem (1955)

Což o to. Pokud je film propagandistický či ideologicky zabarvený, ale přesto dobrý, nemám problém jej, byť s pochopitelnými výhradami, alespoň nějak ocenit. Jenže Rudá záře nad Kladnem není film Sergeje M. Ejzenštejna či Leni Riefenstahl. Je to film vskutku špatný. A není ani (nechtěně, pochopitelně) vtipný, jako mnoho děl z podobného období. Zůstává tak jediným. Nechutným pekrucováním historie a nechutnou propagandou. Příště si zkrátka pustím Křižník Potěmkin.

Mechanik (2004)

Zvláštní film. Hlavní devizou je bezpochyby Christian Bale. Otázka však je, budu-li si ještě něco jiného z Mechanika pamatovat. Možná poslední půlhodinu, která má docela slušnou schizofrenní atmosféru, ale v předchozích pasážích často nudí, což je docela škoda. Svou zápletkou může lehce připomínat Fight Club, jenže jeho kvalit ani zdaleka nedosahuje. Tedy. Hodnocení je hlavně za obsazení hlavní úlohy a poslední třetinu, která to celé dosti zachraňuje. Rozhodně bych Mechanika nezatracoval, mnohým se jistě bude líbit. Jenže při znalostí výše zmiňovaného Fight Clubu i jiných filmů zaujme o mnoho méně.

Mary a Max (2009)

Bezpochyby pozoruhodné. Jako první zřejmě zaujme technické zpracování, které je rozhodně zajímavé a netradiční. Asi nejlepší je barevné ladění, kterým je zdůrazněn kontrast mezi New Yorkem a Austrálií. Kromě zpracování však stojí za zmínku jednak povedený příběh, ale také (a hlavně) výjimečná atmosféra filmu. Málokterý film ve mě dokázat vzbudit tolik emocí.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Poněkud svérázné zobrazení Řecko - perských válek, ale proč ne. Někteří budou tradičně remcat, že to přesně neodpovídá historii a hned to odsoudí. Jejich problém. Ačkoliv je mi osobně historie dosti blízká, nemám potřebu sledovat, jestli filmy odpovídají. A to obvzláště v situacích, kdy je to film dobrý. A to 300 bezesporu je. Po vizuální stránce bezchybné. Po dějové stránce samozřejmě slabší, ale příliš složitý děj o bitvě u Thermopyl zkrátka vytvořit nelze (avšak i přes jednoduchost je zůstane příběh krále Leonida a jeho bojovníků navždy silnou látkou). Slabší děj tedy nevadí, pokud film nenudí. A to po VĚTŠINU stopáže platí. Jenže. Tak zirka ve dvou třetinách se film zvrhne v dlouhou neustálou akci, kde se jen obměňují vojáci a monstra, které Xerxes vysílá proti Sparťanům. A v té chvíli už jsem si říkal, že je to poněkud dlouhé. Naštěstí to spravila poslední půlhodina. Ale přesto nelze, než 1* ubrat. Zkrátka a dobře trošku jiné ztvárnění, než které nám zprostředkovávají ve školních lavicích. Přesto si na závěr neodpustím: Jdi, poutníče, a zvěstuj Lakedaimonským že my tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám. P.S. Bohužel jsem si (narozdíl od jiných) neužil kultovní This is Sparta!, neboť jsem příznivcem jiného fotbalového klubu :-)

Sladký život (1960)

Rozhodne nechci snižovat tento film, ale tentokrát to plné hodnocení nebude. A není to tím, že bych nepochopil ideu filmu. V jednotlivostech je to film vynikající. Ale problém mi dělala právě ona roztříštěnost a některé části mi tam prostě neseděly (třeba ta na šlechtickém sídle či co to bylo). Některé jednotlivosti si budu bezpochyby pamatovat ještě velmi dlouho (úvod s helikoptérou, koupání ve fontáně či zjevení panny Marie). Celek je ale až příliš dlouhý a roztříštěný. Místy jsem se sice dosti bavil, ale občas také (hlavně v posledních částech) i nudil. Od Felliniho mě to rozhodně neodradí (8 1/2 je geniální) a přese všechno jsem rád, že jsem La Dolce vita viděl v kině. Tím bych chtěl vzdát hold všem, kteří mají na starosti chod pražského kina Aero a jen více projektů jako byla právě proběhnuvší přehlídka filmů Federica Felliniho.

Domov aneb Kam směřuje naše cesta (2009)

Tak hezky popořadě. Po obrazové stránce nelze nic vytknout. Jednotlivé obrazy, z kterých se film skládá jsou překrásné. To ostatně byla i výstava fotografií na pražské Kampě. Stejně dobrý je zvolený komentář. Z. Svěrák byl bezpochyby vynikající volbou. Dosud tedy bez výhrad. O to horší je to ale v části obsahové. V první půli je obsah komentáře velmi dobrý, zajímavý, dost pravdivý a znepokojující. Nedostatek pitné vody či nadměrné rybaření je skutečně obrovským problémem. Stejně tak děsivé jsou i např. záběry na erozí postižený Madagaskar. Kdyby zůstalo jen u toho, byl bych spokojen. Jenže pak přišla část věnující se globálnímu oteplování. A na tuto problematiku mám zkrátka trošku jiný náhled. Navíc mi vadí nepodložené spukulace o tom, co bude v roce 2025/2050/2100 atp. Nesouhlasím s příliš pesimistickým vyzněním snímku a z tohoto hlediska ho považuji jen za další prostředek k zvyšování globální hysterie.

Strážci - Watchmen (2009)

Tedy jsem na rozpacích. Vůbec totiž netuším, co bych tomuhle filmu vytkl. Nekritický obdiv není dobrá věc, ale tentokrát opravdu nevím, co jiného psát. Má to totiž skvělý inteligentní příběh z alternativní ameriky i vynikající vizuál a hudbu. Normálně komiksy a komiksové filmy moc nemusím, ale u Strážců to jaksi přestává platit. Inu. Bez dalších zbytečných řečí uděluji za 5.

Rain Man (1988)

Zvláštní. Na jednu stranu v některých věcech zcela vynikající. Především pak herecký koncert Dustina Hoffmana a třeba úžasná hudba. Ale na druhou stranu si Rain Mana nebudu pamatovat jako jeden z filmů, po kterém jsem měl pocit, že jsem viděl něco výjimečného. Rozhodně nechci snižovat kvality tohoto, zcela jistě výborného, filmu, ale prostě u mě nefungoval. Ani nevím přesně proč, ale zkrátka jsem z něj neměl takový ten dobrý pocit, jako u jiných filmů.

3 sezóny v pekle (2009)

Velmi dobré. Jen více takových českých filmů, které nejsou jen šedivé. V roce 2009 to byl Normal, Protektor a ted 3 sezóny v pekle. Teď už jen najít odvahu k točení žánrových filmů. Ale dosti toho a rovnou k samotnému filmu. Nepochybuji, že můj úsudek ovlivnil kladný vztah k undergroundu a Bondyho poesii. Co určitě ocením je atmosféra. Ta dobová Praha je prostě kouzelná. Převrat je podaný taky velmi dobře. Ač nejsem pamětníkem dob předlistopadových, mrazilo mě při průjezdu lidových milicí, výslechu v místnosti s K. Gottwaldem na stěně atp. Celý film pak působí velmi vkusně, herecké výkony taktéž velmi dobré. Zkrátka vše, co k dobrému filmu patří a já opět zvolám. Jen více takových českých filmů.