Zloději času (1981)

Terry Gilliam nezklamal. Přesně něco takového jsem od něj očekával. Ještě je znát silný vliv Monty Pythonů (ostatně, John Cleese a Michael Palin se ve filmu objeví). Skvěle absurdní příběh se spoustou originálních nápadů to jenom korunuje. Brazil nebo 12 opic jsou sice lepší, ale jinak naprostá spokojenost.

Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů (2009)

Tak nám kvalita jednotlivých dílů upadá. Je to logické. Od pevního filmu nikdo nic nečekal a stal se z něj hit. Bez toho by pokračování nebylo. Teď jde jen o to, vytřískat z toho co nejvíce peněz. Zkrátka podobný osud jako Shrek. Dlouho jsem pak přemýšlel nad tím, proč se mi film tolik nelíbil. Teoreticky má všechny předpoklady pro to, být velmi dobrým. Nakonec jsem přišel na dvě věci. Hlavní dějová linie je totiž v pohodě a vůbec mi nevadila. Většina dalších "postav" taktéž. Manny, Diego, Ellie, vačice i Buck jsou taky v pohodě. Jenže Sid už není zdaleka tak vtipný (v jedničce mi přišel dokonce vtipnější než veverka a to především díky českému dabingu Jiřího Lábuse). A pak je to právě veverka. Její scény už značně vyčpěly a nejsou vůbec vtipné (tedy až na tu poslední, tam si to spravila). Možná bylo chybou nasazení druhé veverky. Těžko říct. Ale jinak jak říkám. U mě posun dolů.

Opustit Las Vegas (1995)

Dlouho jsem se rozhodoval a nakonec dávám 5. Je to trošku slabších 5, ale zajímavý narativní postup, skvělá kamera, hudba, střih a v neposlední řadě herci (především Nicolas Cage) mě přesvědčili. Nicolas Cage tady ukazuje, že umí hrát. Škoda že se v poslední době zahazuje v mizerných filmech. P.S. Pobavilo mě, že jsem v jedné scéně, kde byla puštěná televize, odhalil film Třetí muž, který jsem shodou okolností viděl ve stejný před Leaving Las Vegas.

Tělesné vztahy (1971)

Škoda že Mike Nichols nedokázal navázat na výborný rozjezd filmu. Úvodní půlhodina, která se odehrává během studií je to nejlepší co film nabídne. Přesto je to zcela jistě dobrý film a nechci ho nijak shazovat. Především výkony hlavních představitelů jsou vynikající (hlavně pak Arthur Garfunkel). Nicméně v konkurenci Absolventa a Kdo se bojí Virginie Woolfové? nemá tento film šanci. I přesto ale musím konstatovat, že se Mike Nichols natrvalo dostává mezi mé oblíbené režiséry.

Barva kouzel (2008) (TV film)

Dát Barvě kouzel za 5 by nebylo fér. Přeci jenom je hodně vidět, že jde o televizní produkci a existuje mnoho lepších filmů. Nižší rozpočet je vidět především na vizuálních efektech. Nicméně jako fanoušek knih Terryho Pratchetta jsem nadšen. Adaptace snad ani nemohla dopadnout lépe. Prakticky všechny postavy jsou výborně obsazeny. Jediný kdo mi úplně nesedl byl Patricij, ale vzhledem k tomu, že nemá příliš velkou roli to nevadí. Naopak bych zase vyzdvihl postavu Dvoukvítka, který je ztvárněn téměř dokanale. Sean Astin je výborná volba. Jen tak dál. Snad se dočkáme i dalších filmů.

Matador (1986)

První setkání s Almodóvarem nezklamalo. Co mě však zaujalo především, byla vizuální stránka filmu. Především pak kamera a krásné kompozice záběrů. Příběh sice nebyl tak zajímavý, aby mě chytil a vůbec nepustil, ale přesto jsem zcela spokojen. Není to sice nejlepší film, který jsem kdy viděl, ale rozhodně není špatný nebo průměrný.

Dvanáct (2007)

Bez mučení přiznám, že původní film jsem neviděl. Ale jestli je alespoň tak dobrý jako tento remake, tak se nemám čeho bát. A co říci k filmu samotnému. Snad nejvíce mě zaujala výtečná kamera (např. scéna, kdy všichni porotci sedí kolem stolu a kamera kolem nich krouží. Nebo záběr na plný stůl přes záda předsedy poroty etc.). Každopádně by z tohoto snímku měl radost Karel Čapek. V něčem je to totiž podobné některým jeho dílům. Každý člověk má odlišný náhled na věc, ale každý může mít pravdu (tu neznáme). Nakonec taky verdikt poroty nemusel být správný, i když mu mnohé nasvědčovalo.

Sirotčinec (2007)

Docela slušný horror. Už jsem sice viděl výrazně lepší (především ty ze 70. let), ale když to porovnám se současnou horrorovou tvorbou, pak z toho Sirotčinec vychází velmi dobře. Rozhodně se mu nedá upřít velmi slušná atmosféra. A taktéž jsem rád, že v dnešní době vzniklo i něco jiného, než ty klasické vyvražďovačky.

Tokio! (2008)

Tři bizarní příběhy, jedno město. Přesně tím je Tokio! Co je na tomhle filmu nejlepší? Netrpí velmi častým neduhem povídkových filmů. Tedy nevyrovnaností. Všechny tři části, ač značně odlišné, velmi dobře zpracované a především zajímavé. Asi nejvíce se mi pak líbila část prostřední. Ale i ty ostatní jsou velmi dobré. Nelze než doporučit.

Náš vůdce (2008)

Značně zjednodušující, ale také dost zneklidnující. V jednom má ten film však pravdu. Diktatura může přijít velmi jednoduše a to specielně v současných podmínkách, kdy je podhoubí pro růst nějakého takového režimu více než příhodné...