Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (2003)

Po 3-iron můj druhý Kim Ki-duk. A opět nezklamal. Tenhle film má neuvěřitelnou atmosféru. Kdybych to měl vzít z literárního hlediska, pak je to nádherná lyrická báseň. Ostatně. Krásná kamera. Krásná hudba. Co víc si přát. A o čem ten film je? O životě a o tom, jaký je svět. Neustálý koloběh.

Lovci pokladů (2004)

Žádný zázrak, ale rozhodně se to dá. Jako odpočinkový film u kterého se nemusí přemýšlet ideální.

Čas smyslnosti (1995)

Jeden z nejlepších historických filmů, které jsem viděl. Naprosto unikátní atmosféra, kterou podporuje naprosto úchvatná výprava a výteční herci. K tomu ještě připočítám velmi dobrou hudbu a snesitelnou stopáž (ta je častou velkým problémem historických filmů). Když bude Reflex pokračovat ve vydávání takhle dobrých filmů, pak nelze než tleskat.

Gran Torino (2008)

Upřímně. Tomuhle filmu jsem moc nevěřil. Očekával jsem zase něco hodně nadhodnoceného. Fakt je, že jsem od všech, kteří Gran Torino už viděli slyšel jen superlativy. Trailer byl také vynikající, ale tak nějak jsem tomu zkrátka nevěřil. Ta nedůvěra byla naprosto zbytečná. Gran Torino si svoji vysokou pozici na čsfd jednoznačně zaslouží. A co oceňuji nejvíc? Konečně jsem po dlouhé době viděl silně politicky nekorektní film. To dnes není příliš obvyklé. Každý si dává pozor, aby nikoho náhodou neurazil. No a pak ty filmy vypadají přinejmenším zvláštně. V druhé polovině silně ubývá humoru, což ale vyvažuje skvěle vygradovaná amosféra napětí. Nenalezl jsem snad jedinou věc, kterou bych mohl Gran Torinu vytknout. A to co předvádí Clint Eastwood ve svém věku. Klobouk dolů.

Producenti (1967)

Nakonec musím i přes jisté rozpaky hodnotit kladně. Přiznám se, že podobný typ humoru je mi cizí, takže v první polovině jsem se spíše nudil, než smál. Naštěstí má krátkou stopáž, takže se dá bez problémů přežít. Každopádně vrcholem je samotná hra "Springtime for Hitler", která je naprosto odzbrojující.

King Kong (2005)

Je spoustu věcí, které se mi na remaku slavného filmu z roku 1933 nelíbily, ale protože nejsem od přírody šťoural, tak jsem schopen je Peteru Jacksonovi odpustit a hned také uvádím důvody, proč za plný počet. Zaprvé je to skvělá herecká sestava. A to především Jack Black, Adrien Brody a především pak ale Andy Serkis. Zadruhé je to, ve scénách v New Yorku, vynikající atmosféra třicátých let. Zatřetí (a snad nejdůležitěji) je to samotný Kong. Ten se zrodil před téměř osmdesáti lety a technologie uběhla dlouhou cestu od stop-motion animace k CGI. Samotný Kong je naprosto úchvatný a rozhodně svému předchůdci nedělá ostudu. Právě scény s ním jsou to zdaleka nejlepší z celého filmu. Začtvrté je to obrovská škála emocí, kterou ve mně scény s Kongem vyvolávaly. Přiznám se, že u prvních scén s ním jsem doslova slintal blahem. Během odchytu, předvádění v divadle, při pronásledování vojáky a fotografování po smrti to pak byla směs vzteku a znechucení. Naopak mi udělalo obrovskou radost a pocit zadostiučinění, když z divadla unikal. A v neposlední řadě pocit naprostého okouzlení, když seděl na skále/mrakodrapu anebo dováděl v parku. A konečně zapáté je to legendární závěrečná scéna. Snad jen závěr Planety opic je profláklejší, ale stejně se to Peteru Jacksonovi podařilo naprosto výjimečně. No a abych jen nekriticky obdivoval, tak pár nedostatků, které ale nemohou změnit dojem z celého filmu. Především příliš digitální scény na ostrově. Ten Jurský park si režisér mohl odpustit. A stejně tak všemožné jiné příšery. Tyhle scény působily jako z jiného filmu.

Normal (2009)

Thriller? Omyl. Já bych tenhle film označil spíše jako filosofické drama s prvky expresionismu. Normal nemá nic společného s trailerem, který ten film má propagovat. Proto také tak negativní hodnocení. Jak jsem ale psal - spíše filosofické drama a tudíž náročný film. Rozhodně nic pro mainstreamového diváka zvyklého na všechny ty akční filmy, komiksové adaptace atp. Já vidím Normal jako obžalobu společnosti. Naprosto klíčové jsou pak dvě fráze, které ve filmu zazní. Rodí se zrůdy nebo je vytváříme a poté naprosto výmluvné Táborského Obhajuješ zrůdu, jsi zrůda. Kurten je bezpochyby zrůda, ale může za to on? Zcela jistě ne. Náramně je to vidět ve scénách z jeho dětství a z jeho rozhovorů s obhájcem. A scéna přelíčení. Společnost ukazuje svoje pokrytectví (které Kurten Wehnerovi odhaluje). V tomhle momentě je společnost horší než obviněný. Žáda si jeho krev Potrestáme vraždu vraždou?. To jak se lidé chovají při přelíčení vůči Kurtenovi je morálně shazuje na jeho úroveň. Pokud však mluvím o Normalu, pak je nutno zmínit i vizuální stránku. Tam by se dalo dost věcí vytknout, ale proč bych měl rýpat, když na mě film tak zapůsobil. Jistě, občas nemá takové tempo, občas jsou tam zbytečné zpomalovačky (hlavně v úvodu). Jenže to můj dojem nijak nezmění. A pak také vynikající hudba a kompozice záběrů.

Vymítač ďábla (1973)

Jeden z těch opravdu kalitních filmů, které vznikly v hororovém žánru. Rozhodně lepší než všechny ty dnešní vyvražďovačky, to nemusím. Jenže velký problém tohoto filmu je v tom, že hodně ztratil ze své působivosti a některé scény už dnes vůbec nejsou šokující, ani děsivé. Navíc to má velmi pomalý rozjezd. Nicméně závěr to více než plně nahrazuje. Dávám za 4. Tak dobré jako Přichází Satan to není.

Milk (2008)

Vynikající. Pokud bych se v tom chtěl šťourat, tak bych nedostatky určitě našel. Perfektně vykreslená atmosféra tehdejší doby. Sean Penn naprosto perfektní. Výborný je i Emile Hirsch. Jen škoda, že ostatní vedlejší postavy spíše zapadly, ale když to Penn utáhne sám, tak to tolik nevadí. Specielně Milkovi milenci. Tam by to chtělo trošku větší prokreslení. Proč třeba ten jeho druhý milenec spáchal sebevraždu? Hodně jsem přemýšlel nad hodnocením a nakonec dávám, byť trošičku slabších (na spoustu jiných filmů to zkráka nemá) pět. Každopádně je to výrazně lepší než Milionář z chatrče a ještě o kus lepší než Benjamin Button. Srovnatelné s Frost/Nixon, ale Milk má silnější téma. Druhý rok po sobě se akademici, alespoň dle mého názoru, netrefili. Loni to měl vyhrát film Až na krev, letos Milk.

Všichni dobří rodáci (1968)

Ač jsem období reálného socialismu nezažil a ani zažít nemohl, vím proč ho nikdy nechci zpět. Tento film, stejně jako Ucho, to krásně vystihuje. Pro mě určitě jeden z nejlepších českých filmů. Snad srovnatelný s některými filmy Karla Kachyni. Pro mě určitě lepší, než tolik opěvovaný Spalovač mrtvol.