Skřivánci na niti (1969)

Velmi hezké vykreslení doby, ale jaksi mi tam něco chybělo. Jiří Menzel určitě natočil výrazně lepší filmy (Ostře sledované vlaky). Ale i přesto je to velmi dobrý film. Ještě lepší alternativa o 50. letech: Všichni dobří rodáci, Ucho

Duel Frost/Nixon (2008)

Mnohem lepší než Milionář z chatrče i Benjamin Button. Tenhle film měl dostat oscara za nejlepší film. Ale akademici se holt nemůžou vždy zavděčit každému. Už loni jsem s jejich rozhodnutím nesouhlasil. Až na krev mi přišlo výrazně lepší. Každopádně Frost/Nixon je poměrně složitý snímek, který není stravitelný pro mainstreamového diváka, ale když se člověk zajímá o podobné věci jako tento film, pak nebude zklamán.

Valkýra (2008)

Velmi dobré. Měl bych sice několik výhrad, lae můjh dojem z filmu nepřehluší. Především jsem očekával, že nejslabším článkem filmu bude Tom Cruise, ale to se mi naštěstí nepotvrdilo. Sice není tak dobrý jako britští herci (především Kenneth Branagh), ale i tak solidní výkon. Kupodivu také není na škodu, že jsem předem znal konec filmu. Dokonce jsem byl v poslední části filmu, tedy po atentátu, napjatý, ani nedýchal a čekal, jestli se jim to povede, i když jsem samozřejmě věděl že ne. Co bych tedy vytkl. Budou to dvě věci. Zaprvé mi strašně ve filmu vadila angličtina. Třeba takový Hitler mluvící anglicky, to je naprosto příšerné. Předpokládám, že jde především o ústupek americkému publiku, které tvoří největší část výdělků. Je to úplně stejně strašné jako když v Pianistovi Poláci mluví anglicky. A zadruhé je to typicky americká scéna loučení s manželkou. Uprostřed filmu ještě dejme tomu, ale zopakovat ji na konci filmu...to nechápu.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Škoda té délky, jinak by to snad i bylo na 5. Vynikající rozjezd, vynikající závěr, ale mezitím je to občas trošičku roztahané. Jinak tedy výborný film, ale ne úplně dokonalý. Po shlédnutí dalších filmů konstatuji, že je lepší než milionář z chatrče, ale ne tak dobrý jako frost/nixon a milk.

Absolvent (1967)

Co k tomuhle filmu dodat. Všechno už tady bylo řečeno a nechci opakovat. Proto zmíním jen to, co se nejvíce líbilo mě. Jsou to především vynikající herecké výkony, kamera a samozřejmě hudba.

Fontána (2006)

Nechci se příliš rozepisovat o kvalitách snímku. O mém mínění ostatně svědčí hodnocení. Po audiovizuální stránce naprosto perfektní. Úžasně vygradované (ostatně podobně jako Requiem za sen). Konec je naprosto strhující. Ale podstatnější je obsah. Fontána je dost složitý film. Je o naději, lásce, smrti i životě. Tato témata se prolínají všemi třemi rovinami. Druhá a třetí rovina (příběh lékaře a muže, který pluje vesmírem) je příběhem stejného člověka (jak naznačují některé scény). Ostatně i jejich příběh je podobný. Vše se opakuje. Jen Isabelu nahrazuje strom života. Muž z třetí části vzpomíná na minulost. Tou je část druhá. A první část, tedy příběh Conquistadora je příběh, který napsala Isabela v druhé části a dokončuje jí muž po smrti stromu ve třetí části. O té se dozvídáme, když Tommy čte Isabelinu knihu. A o čem je úplný konec? O tom, jak se ze smrti rodí nový život. Smrt Conquistadora je životem pro rostliny, které z něj vyrostou. Tommy zasazuje strom na hrobě Isabely. A umírající hvězda dá nový život stromu.

Valčík s Bašírem (2008)

Po dlouhé době nemusím u nějakého filmu pemýšlet nad hodnocením. Tohle mě tak odrovnalo jako máloco předtím. Tak možná Sloní muž Davida Lynche nebo Želvy mohou létat. Takových filmů je hodně málo a buďme za ně rádi. Kam se na to hrabou hrané filmy, tohle je daleko působivější a když k tomu připočteme originální styl animace, podle mě ještě lepší než v Persepolis, tak je to naprostá bomba. Nemám co bych víc dodal. Ze současných filmů jsem snad nic lepšího neviděl.

Kočár do Vídně (1966)

Jeden z nejlepších českých filmů. Možná bych mezi své top filmy mohl vybrat i jiný, ale tenhle mě zkrátka zaujal. Nezastírám že filmy, které natočil Karel Kachyňa, mám rád. Z nich se mi nejvíce líbí právě Kočár do Vídně (ačkoliv Ucho i Kráva jsou taktéž vynikající). A proč? Má to zkrátka atmosféru a po projekci mě ještě notnou dobu mrazilo. Vskutku unikátní je zobrazení českých partyzánů. A o Ivě Janžurové a Jaromíru Hanzlíkovi se snad ani rozepisovat nemusím.

Divý chlapec (1970)

Filmy (dobré) s podobným humanistickým vyzněním jsou mi velmi blízké. Připomínají, že i mezi lidmi lze najít zcela výjimečné jedince. Hodně mi to připomnělo (jak už tu někdo podotkl) Sloního muže. Asi nejdůležitější složkou tohoto filmu jsou herci. Především pak naprosto neuvěřitelný herecký výkon dítěte (čímž rozhodně nechci snižovat taktéž skvělý výkon F. Truffauta). Výrazná je také hudba, která vkusně doprovází celý film. Film tak má jen jedinou chybu. Velmi krátkou stopáž. Dokázal bych se na to dívat mnohem, mnohem déle.

Funny Games (1997)

Především a hlavně jedna velká hra s divákem. Velmi znepokojivé. Divák chce vidět násilí na plátně, ale toho se nedočká. Haneke mu nedá nejmenší šanci a hraje si s ním jako s myší. V současnosti každopádně působí velmi svěžím dojmem. A další plus za to, že nutí k zamyšlení nad stavem současné (zvrácené?) společnosti.